Autor Wątek: Biznes etyczny? Etyka biznesu?  (Przeczytany 63965 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Styczeń 2015, 14:15:24 »
Jeszcze religię w tą dyskusję wmieszajmy to się na bank ciekawie zrobi   Z własnych doświadczeń wiem że ci najbardziej "rozewangelizowani" są największymi sk......mi w interesach i w nie tylko   
To raczej nie "tortu" brakuje tylko kasy ludziom brak 
O żadną religię czy Ewangelię mi nie chodziło, tylko o przysłowie lub powiedzenie.
Poza tym "belki we własnej d...e", to chyba nie z Ewangelii.
a tymczasem mnie okradają... ;)
Masz na myśli konkurencję?
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 14:35:25 wysłana przez WS »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Styczeń 2015, 14:19:55 »
Tak, temat dotyczy także konkurencji... Można robić swoje, starać się, ale gdy ktoś chce przejąć Twoich kontrahentów, nawet zaprzyjaźnionych przez lata współpracy, to co? Będziesz to znosił cierpliwie?

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Styczeń 2015, 14:34:07 »
Czyli jednak kawałek tortu i czyjeś łakomstwo. :ogien:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Styczeń 2015, 14:38:06 »
Można robić swoje, starać się, ale gdy ktoś chce przejąć Twoich kontrahentów, nawet zaprzyjaźnionych przez lata współpracy, to co? Będziesz to znosił cierpliwie?
Cierpliwie na pewno nie, ale podbieranie klientów to standard i inaczej, to raczej nie będzie. A zamiast kontrahentów, "skuteczniejsze" jest przejmowanie przedstawicieli handlowych.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 14:48:06 wysłana przez WS »

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Styczeń 2015, 14:42:16 »
Nieetyczne dzialania trzeba upubliczniac.  Mowienie o nich w trybie "domysl sie o co mi chodzi" samo w sobie jest nieetyczne.

Tak ludziom trzeba dac wiedze by mieli prawo swiadomego wyboru. W dluzszym okresie jest to jak pokazuja badania calkiem sensowna strategia, pod drobnym milczacym zalozeniem, ze firma przetrwa. 

Brak etyki zawsze idzie w parze z brakiem kasy, jest mniej widoczny i nie tak czesty w czasach prosperity.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Styczeń 2015, 15:29:41 »
No, ja raczej bym, powiedziała, że niektórym brakuje KLASY.
Ja jednak liczę na to, że poszkodowani sami się w tym temacie odezwą...
Elka
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 15:39:36 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Styczeń 2015, 15:33:01 »
Tak, temat dotyczy także konkurencji... Można robić swoje, starać się, ale gdy ktoś chce przejąć Twoich kontrahentów, nawet zaprzyjaźnionych przez lata współpracy, to co? Będziesz to znosił cierpliwie?

A jeśli ktoś przesyła Twoim dostawcom listy ze skargami na  Ciebie, na Twój rzekomy brak operatywności?  :Bicz:
Elka

Off-Topic:
OK, ale zmieniam hasło... :sciana: Andrzej
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 15:46:26 wysłana przez Antonio »

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Styczeń 2015, 15:38:52 »
Ja tylko dodam, ze o nieetycznych dzialaniach publicznie nalezy pisac w formie zestawienie faktow i zdarzen. Bez, lub z minimalna trescia zawierajaca ocene.  Tak jest bezpieczniej i dla piszacego i dla Tworcow forum.

Czyli: wczoraj firma A mnie oszukala bo przyslala tania kawe zamiast zamawianej. Jest to zlym sposobem.

Wczoraj firma A  przyslala mi kawe xx pomimo wczesniejszych ustalen ze miala to byc kawa yy.  Na dzis dzien roznica w cenie miedzy tymi produktami wynosi zzz zl. Od chwili odebrania przesylki nie moge sie  do niej dodzwonic i nie odpowiadaja a do chwili obecnej na maile.  To jest duzo bezpieczniejsze, a czytajacy i tak widzi jasne ostrzezenie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Styczeń 2015, 16:29:26 »
Elka znowu w moje konto weszła:
Proponuję założenie dwóch kont w kompie.
Każdy z automatu loguje się na różne fora/pejsy/inne ze swoimi ustawieniami.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Styczeń 2015, 17:47:35 »
Mam nadzieję, że używanie przeze mnie "konta Antonia"  nie zostanie tu uznane jako działanie nieetyczne :buziak:

Uważam, że nie warto robić pieniędzy za wszelką cenę i poniżej kosztów. Warto pójść własną drogą, nie szkodząc innym...

Elka znowu w moje konto weszła: pisała coś o Hebe i Pellini. Słyszeliśmy o konflikcie paru firm...


Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że Antonio wykasuje moją wypowiedź.

Przypomniałam sobie jednak to, co napisałam rano:

"To mógłby być wątek nie tylko o etyce, ale także o braku wyobraźni w biznesie: vide casus drogerii Hebe i marki Pellini"
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 00:17:58 wysłana przez Elka »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Styczeń 2015, 18:22:14 »
Ciężko mówić konkretnie, gdy wokół same domysły i plotki.

Natomiast bez konkretów możemy temat omówić hipotetycznie, akademicko. Jeśli prawdą jest, to i prawda dotrze gdzie trzeba, jeśli nie, to nikt nikomu, ani sobie, krzywdy pomówieniami nie zrobi.


A co do idealizowania świata kawowego, oj tak, wizerunek jest wyidealizowany bardzo.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Styczeń 2015, 18:34:03 »
Bez niedomówień: warto udać się do sieci Hebe, zobaczyć kto dostarcza/dostarczał tam kawę i zapytać, czy sieć rekomenduje tę firmę..

Może warto porozmawiać z importerem marki Pellini w Polsce: jest to firma "Trend" z Piotrkowa..
Importer jest jeden: oficjalny ale nie on tam tę kawę dostarczył.

I jeszcze jedno: jeśli ktoś mówi, że ma na jakiś towar "wyłączność w Polsce", to niech okaże stosowne dokumenty fakt ten potwierdzające.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 18:50:34 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Styczeń 2015, 21:23:51 »
Co wiemy na temat Hebe i Pellini?
W poruszanej przeze mnie kwestii widzę sporo niejasności. Hebe jest marką "drogeryjną" Jeronimo Martens, właściciela Biedronki. Marka Pellini pojawiła się w eksperymentalnej drogerii Hebe już w 2011 roku i niewątpliwie została tam wprowadzona przez "legalnego" importera (wzmiankowaną przeze mnie poprzednio firmę "Trend" z siedzibą w Piotrkowie).

Potem ktoś zrobił "konkurencyjną ofertę", sprowadzając niezbyt świeżą kawę ze specjalnych outletów z "wietrzejącym" towarem, jakie znajdują się chociażby w Niemczech (są też we Włoszech i Rosji i raczej nie handlują niczym niedawno wypalonym) i sieć Hebe z oferty takiej skorzystała. Po drodze jeszcze pojawiła się skarga pretendenta na dystrybutora do producenta na nieudolność "legalnej importerki" i propozycja "przejęcia rynku. Producent był na tyle lojalny, że zainteresowanej list przesłał i ona dzisiaj jest w jego posiadaniu. Są tego podobno 4 strony.

W sieci Hebe towar Pellini szybko się przeterminował (trafiła tam, między innymi mieszanka Classico, z której produkcji firma Pellini już zrezygnowała czy też sprzedawała ją na mniej "wymagających" rynkach)..no i kiedy trzeba było tę kawę odebrać z powrotem, pojawiły się jakieś problemy..


Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Styczeń 2015, 21:33:40 »
Środowisko kawowe "wrze moralnie", gdyż bardzo wielu importerów twierdzi, że wpływały na nich do producentów podobne skargi i że starano się wyeliminować ich z rynku, nie dokładając marży do sprzedawanych towarów lub dokładając marżę symboliczną (3-5%). Bardzo często "skarżący" był poprzednim klientem bezpośredniego importera.

Ostatnio podjęto nieudaną (na szczęście!) próbę przejęcia  przez nowego importera palarni Cafe Agust w Brescii.
Ponieważ "pretendent" reprezentuje już palarnię, z którą Agust się przyjaźni, użyto do tego celu "powiązanej firmy": Ci sami wspólnicy, ten sam adres..różni się tylko nazwa i inne szczegóły rejestrowe.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Styczeń 2015, 22:42:54 »
Chyba trochę płyniemy z tematem. Proponuję powrócić do pytań zadanych w pierwszym poście:
- Jak sądzicie, czy walka o klienta jest wystarczającym uzasadnieniem dla działań co prawda w pełni legalnych ale za to nie do końca etycznych?
- Czy Polscy Klienci dorośli do tego, aby w wybierając ofertę kierować się nie tylko najniższą ceną?
- Czy branża kawowa jest wyjątkowa pod względem etycznym?

Nasze Forum nigdy nie było, nie jest i nie będzie stroną w sprawach dotyczących biznesu. Z wszelkimi sporami "biznes" świetnie poradzi sobie sam. Nie ma się co doszukiwać teorii spiskowych, tutaj dyskutujmy na temat etyki i tyle. Nie dawajmy się ponieść emocjom. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi