Autor Wątek: Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie  (Przeczytany 1415 razy)

Offline czence

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Fracino con2elpg
Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie
« dnia: 18 Kwiecień 2018, 16:04:42 »
Witam
Posiadam ekspres Fracino CON2ELPG. Zgodnie z nazwą działa on głównie na gaz. Maszyna ma 4 lata, teraz była w serwisie(odkamienianie, czyszczenie itp) Po czyszczeniu okazało się ze pojawiły się małe dziurki na lutach -  na bojlerze.
Bojler został wymontowany, jako że dziurki, przecieki znajdują się w okolicach palnika gazowego zdecydowałem, że najlepiej będzie to przelutować jeszcze raz. I tu pojawia się kwestia dobrania odpowiedniego lutu.
Producent podaje, że bojler jest miedziany - nic z tego, żadne spoiwo stosowane do miedzianych konstrukcji nie jest w stanie "chwycić się" bojlera. Czy ktoś jest w stanie udzielić porady co z tym fantem można zrobić? Może ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją? Na tę chwile nie mogę wykonać zdjęć, jak tylko będę miał element w rękach - owe zdjęcia wrzucę.

Za wszelką pomoc z góry dziękuje, Pozdrawiam

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwiecień 2018, 18:47:45 »
Może za niską temperaturą lutujesz?
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline czence

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Fracino con2elpg
Odp: Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwiecień 2018, 19:15:31 »
Niemożliwe, zbiornik był już grzany na dwa palniki(ze względu na przewodnictwo cieplne miedzi).  Podejrzewam, że to kwestia odpowiedniego lutu. Czy możliwe jest że jest tam zastosowanych jakiś "ichniejszy", specjalny? Bo na miedzi jestem w stanie lut postawić, ale nic nie chce wejśc w reakcje ze starym lutem.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwiecień 2018, 09:34:50 »
proponuje lut do srebra,reperacyjny, czyli jeszcze nizsza temp niz miekki.
ewentualnie.....jakas spawarka puko czy cos podobnego.
jak nie dasz rady zwyklymi palnikami to gadaj ze zlotnikiem co ma dysze igłowe, jeden palnik grzeje bojler drugi -iglowy, miejsca lutowania.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Bojler miedziany(Fracino CON2ELPG) - lutowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwiecień 2018, 12:57:39 »
A czym czyściłeś chemicznie?  Jaki czyścik ? boraks bedzie chyba najbardziej uniwersalny jeśli chodzi o twarde luty. Co ciekawe, deklarowane,niby specjalne lutówki-  nieraz nie "grają "z materiałem albo lutem , boraks zawsze działa.
Jak chcesz uniknąc "popcornu" pęcznienia itp to boraks wstępnie podgrzany -już jak  sie spieni  - suszysz kruszysz,rozcierasz z wodą. Właściwości czyszczące boraksu są zachowane, wyciągnie każdy chyba śmieć,tlenek i nalot z materiału, a jednocześnie nie puchnie . Minusem jesz szkliwo ,trzeba czyścić po lutowaniu, ale to po każdym specyfiku czyszczenie  Cie nie minie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi