Autor Wątek: Wyrazista kawa do picia z mlekiem  (Przeczytany 7939 razy)

Offline unquadium

  • Wiadomości: 41
Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« dnia: 29 Grudzień 2015, 12:30:56 »
Hej! :)
Jestem fanem picia kawy bez dodatków, aczkolwiek nie jestem w stanie namówić do niej moich gości. Używam aeropressu. Polecicie jakies ziarna "z gornej polki" do mleka? Najlepiej coś z świeżo palonej, ale inne palarnie też jak najbardziej OK. Jeżeli dobrze myślę, celować w ciemno palone kawy?

Chodzi mi o to, żeby pod warstwą mleka ciągle było czuć wyraźny posmak "prawdziwa, porządna kawa!". Ja pijam raczej jasno palone, kwaskowate kawy i z tego co zauważyłem, nie komponują się z mlekiem  :mrgreen:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2015, 12:35:48 »
Z mojego smakowego doświadczenia, popartego opiniami rodziny i sąsiadów - Goranowy Honduras i/lub coś mocniejszego Extra Selekt. Nie wiem jak z AP to wyjdzie, ale ta druga w mleku na bank nie zginie. Jako espresso są obłędne i nic w mleku nie tracą.
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2015, 12:40:23 »
Honduras średniopalony z xCafe. Jest tak dobry że podgryzam ziarenka. Może brzmi jak herezja ale wszelakie Etiopie i Kenie też smakują mi z mlekiem.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:00:23 »
Może sprawdź Indie Monsooned Malabar (dostępna u forumowych palaczy, m.in. Gregorio, xCafe). To ciężka kawa, z dużym body, niemal bez kwasowości i chyba najbliżej jej do archetypu kawy, który określasz jako "prawdziwa, porządna kawa!"  :D. Możesz spróbować także Ariadny od Antonia też dobrze smakuje w mleku i jest z kategorii tych bezpiecznych, tzn. nikt z gości nie zapyta "czegoś Ty tam do cholery dodał, że to tak dziwnie smakuje?" ;).

Ja podobnie do Manfreda, jak już piję coś na mleku to wybieram coś z Afryki.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:06:24 »
Ze świeżo palonej z mlekiem najbardziej jak na razie podeszła mi Classico Italiano czyli cenowo nie górna półka.

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:33:27 »
Cafe Cubano od Gorana (EuroCafe) - płynna czekolada.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2015, 13:36:53 wysłana przez maxwell »

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:42:00 »
Moim kobietom bardzo smakowała Brazylia od Antonia, ale ostatnio jej brak, a szkoda.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:47:00 »
Ja teraz najczęsciej popijam MA TOP RED od Antonia. Całkiem fajne mieszanki miał też z tego co pamiętam Gregorio. Do mleka to nie ma aż tak dużego znaczenia ;)

Offline unquadium

  • Wiadomości: 41
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2015, 17:24:25 »
Bacek, ta Classico Italiano parzyłeś jakąś alternatywą, czy w ekspresie?

W sumie trochę offtopując - przeglądając xCafe widzę, że mają rzeczy które zamawiam z swiezopalonej, z tym że o symboliczne pare złotych taniej. Jakościowo jakaś różnica między tymi palarniami?

Prawdopodobnie sprawdzę India Monsooned Malabar i Hondurasa z xCafe. (da się którą z nich pić bez mleka? Ja na przykład nie potrafiłem przełknąć Black Velvet bez dodatków  :P )
Poczekam jeszcze na jakieś sugestie. Ogólnie, najlepiej by było, żeby kawa była uniwersalna, dobra bez mleka jak i z mlekiem. Moja jasno palona Columbia Supremo Sofia np. ginie w mleku na tyle, że szkoda mi pieniążków żeby serwować gościom :P (w efekcie trzymam 0.5kg kawy za 17zł na mleczne wizyty). Wtedy miałbym jedną delikatną tylko dla siebie (na razie jestem fanem Supremo), i jedną mocniejszą, również dla siebie, ale w razie W również dla gości :)

Jeszcze jeden mały offtop, te ozaczenia "jakościowe" typu AA - one są przypisywane kawie, czy serii? Jeżeli jedna palarnia podpisuje kawę "India Monsooned Malabar" a druga "India Monsooned Malabar AA", to znaczy, że ta druga ma lepszą partię, czy że ta pierwsza oszczędzała na literkach w nazwie? :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień 2015, 17:27:39 »
szkoda mi pieniążków żeby serwować gościom (w efekcie trzymam 0.5kg kawy za 17zł na mleczne wizyty)


Masakra już w Biblii jest mowa o takim sknerstwie. Ja na odwrót staram się serwować najlepszą aby potem u gości pić bardzo dobre kawki a nie lawazy.

Prawdopodobnie sprawdzę India Monsooned Malabar i Hondurasa z xCafe.
Bez najmniejszego problemu. Te kawy są bardzo uniwersalne. Oczywiście w dripie wole Afrykę. Ale staram się każdą kawę parzyć na wiele sposobów.

Offline Gregorio Mężczyzna

    • Palarnia kawy Gregorio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 410
    • Palarnia kawy Gregorio
  • Ekspres: La Pavoni Cellini, Melita
  • Młynek: Macap
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2015, 17:33:00 »
AA w przypadku Indii to określenie wielkości/jakości ziarna zielonego - przypisywane do konkretnego worka kawy
Sklep, Palarnia Kawy Gregorio... www.kawagregorio.pl

Offline unquadium

  • Wiadomości: 41
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień 2015, 20:17:58 »
Masakra już w Biblii jest mowa o takim sknerstwie. Ja na odwrót staram się serwować najlepszą aby potem u gości pić bardzo dobre kawki a nie lawazy.

Tylko że mlecznych gości mam raz na ruski rok. Co jest gorsze, serwowanie taniej kawy, czy świadome trzymanie dobrej kawy otwartej przez miesiące?
Innym rozwiązaniem jest mieć kawę którą pije ja i goście - no i do tego właśnie dążę! :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień 2015, 20:49:47 »
Honduras od Gorana. Uniwersalna filiżanka zarówno w wersji małej czarnej jak i dużej z mlekiem.
LMWDP #469

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Grudzień 2015, 21:05:34 »
Caffe Portofino od Gregorio, moim skromnym zdaniem też się mieści w założonych kategoriach ;)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Wyrazista kawa do picia z mlekiem
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudzień 2015, 22:08:15 »
Ja bym generalnie mieszanki espresso polecił. Oczywiście z "forumowy" palarni. One w mleku nigdy nie giną, a same też są fajne :) jak to espresso :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi