Autor Wątek: Pomoc w wyborze nowego expresu  (Przeczytany 8586 razy)

Offline El Espreesso

    • coffeesite.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 207
    • Coffeesite.pl
  • Ekspres: Bezzera, ECM, Profitec, Rocket, Rancilio, La Pavoni, Quick Mill, Elektra, Jura.
  • Młynek: Ceado, Macap, Fiorenzato, Bezzera, Rancilio, ECM, Profitec.
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #75 dnia: 05 Listopad 2021, 15:56:00 »
The best coffee solutions!

Rabaty na ekspresy, młynki, akcesoria i kawę!

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #76 dnia: 06 Listopad 2021, 13:56:35 »
Stąd jedno ważne pytanie - czy posiadając HXa z boilerem powyzej 1.5l będzie mi to jakoś doskwierać, że będę robić 3-4 podwójne espresso dziennie?
Przede wszystkim, to zastanów się, co jest potrzebne i co ma priorytet. Czy chcesz Single Boiler (SB), Heat Exchanger (HX), czy Dual Boiler, albo inne rozwiązanie - Termobok. Każde ma swoje wady i zalety, ale SB może mieć dyszę do spieniania (wspomniany Quick Mill jej nie ma), HX ma niestabilną temperaturę wody podawanej na kawę, a DB kosztuje więcej i niektórzy narzekają na "starą wodę" w bojlerze.....
Ja mam HX z PID + termometr w grupie i wahania temperatury strasznie mnie wnerwiają. Pozwolę sobie zacytować kolegę z innego wątku, bo dokładnie to samo chciałem napisać:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10619.msg225697#msg225697
Prawda. Termometr, moim zdaniem, to must_have. Ale nawet z nim, to nie jest takie oczywiste. Nie bez powodu masz "setki filmów w internecie z fluschem". Bardzo ładnie na którymś z forów (home barista?) było fajne, techniczne podejście do technik flush&go oraz flush&wait wraz z ich różnicami. Także trochę czytania jest. Ale dzięki temu można podjąć decyzje - pasuje mi, czy nie. Bo aby osiągnąć bardzo dobrą powtarzalność, to w HX niestety, ale jest zabawa.

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Listopad 2021, 20:19:35 »
Ja bym nie wrzucał wszystkich HXów "do jednego wora"... W Profiteku Pro 500 zastosowano restryktor który załatwia problem na tyle dobrze, że kilku znanych mi użytkowników nie robi cooling flushy i uzyskuje dobre efekty. W Oscarze można zaprogramować flush pod jednym z przycisków. W Mara-X sprawę załatwia z kolei dodatkowa sonda w wymienniku... Nie ma co demonizować HXów...

Offline Sewq

  • Wiadomości: 22
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Listopad 2021, 16:01:45 »
Na tą chwilę stanęło na Caroli z pidem, czekam na ofertę od Coffesite ;) Zobaczymy jak się skończy

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Listopad 2021, 17:28:49 »
Nie ma co demonizować HXów
Nie chodzi o demonizowanie, ale zwrócenie uwagi na tą bardzo istotną kwestię, o której osoby wybierające nowy ekspres mogą nie wiedzieć lub nie zdawać sobie sprawy z tego jak wilka uciążliwością może to być. Wg moich doświadczeń programowanie długości flusha niewiele daje, bo temperatura na grupie jest zmienna i zależy od tego jak długo ekspres stoi bezczynnie (wtedy woda lecąca z grupy może mieć więcej niż 100*C). Inaczej się sprawa ma w przypadku robienia kaw w krótszym odstępie czasu - jeśli spuszczę zbyt dużo wody, to muszę poczekać na ogrzanie grupy.....
Miałem okazję bawić się MaraX przez jedno popołudnie u kolego @Anzelm i wcale tak kolorowo z tą temperaturą parzenia nie było - zmiany obserwowane na wkręconym w grupę termometrze były na tyle spore, że ciężko było o jakąkolwiek powtarzalność (oczywiście w trybie priorytet espresso, czy jak się to tam nazywa). Chyba, że coś robiliśmy źle - ale w takim razie nie wiem co....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5338
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Listopad 2021, 18:02:57 »
Nie chodzi o demonizowanie, ale zwrócenie uwagi na tą bardzo istotną kwestię, o której osoby wybierające nowy ekspres mogą nie wiedzieć lub nie zdawać sobie sprawy z tego jak wielką może to być uciążliwością.
Zgadzam się, dlatego do espresso brałbym SB z pidem lub rozwiązanie z LM LM.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2021, 18:20:11 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Listopad 2021, 18:12:14 »
Miałem okazję bawić się MaraX przez jedno popołudnie u kolego @Anzelm i wcale tak kolorowo z tą temperaturą parzenia nie było - zmiany obserwowane na wkręconym w grupę termometrze były na tyle spore, że ciężko było o jakąkolwiek powtarzalność (oczywiście w trybie priorytet espresso, czy jak się to tam nazywa).

A jak to się przekłada na smak espresso? Da się wypić?

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #82 dnia: 07 Listopad 2021, 18:34:08 »
Miałem okazję bawić się MaraX przez jedno popołudnie u kolego @Anzelm i wcale tak kolorowo z tą temperaturą parzenia nie było
Nie było, bo daliśmy "ciała". MaraX jest stabilna temperaturowo, ale trzeba się trzymać określonych przedziałów czasowych - po wygrzaniu ekspresu, najlepiej utrzymać czas pomiędzy kolejnymi kawami około 2 minut, jeśli minie ponad 5 minut między kawami, to lepiej odczekać ok. 15 minut na ustabilizowanie maszyny.

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4867
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #83 dnia: 07 Listopad 2021, 18:39:16 »
No i w tym właśnie jest przewaga termobloku. A jeszcze lepiej termobloku z elektronicznym termostatem lub z PID. Wszystko jedno w jakich odstępach czasu wykonuje się ekstrakcję to każda kawa jest powtarzalna i identyczna. To właśnie nazywamy stabilnością temperaturową a nie stabilność jako utrzymywanie stałej temperatury w trakcie ekstrakcji jednej kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #84 dnia: 07 Listopad 2021, 18:48:13 »
MaraX jest stabilna temperaturowo, ale trzeba się trzymać określonych przedziałów czasowych
Przy robieniu wielu kaw pod rząd IMHO lepiej Marę przełączyć w tryb zwykłego HXa.

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #85 dnia: 07 Listopad 2021, 19:09:43 »
Przy robieniu wielu kaw pod rząd IMHO lepiej Marę przełączyć w tryb zwykłego HXa.
Tak, to chyba dobry pomysł!

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Pomoc w wyborze nowego expresu
« Odpowiedź #86 dnia: 07 Listopad 2021, 21:53:20 »
Oscar II nie ma problemów z przegrzewaniem, ani z ze stabilną temperaturą, bardzo jestem ciekaw wersji mood.
Za te wahania  temperatury w głównej mierze jest odpowiedzialna ta kultowa grupa e61.
Stabilna jeżeli chodzi o temperaturę jest pewnie też podgrzewana grupa Bezzera. W obu przypadkach, NS i Bezzera dzięki takiej konstrukcji grup ekspresy  szybciej są gotowe do działania.
Single boiler , czy dual boiler też nie są takie idealne. Pisałem wiele razy o tym, trudno pisać o tym, że jedna konstrukcja jest lepsza od drugiej. Dochodzą indywidualne oczekiwania, upodobania, dobrze to widać jak się przejdzie przez x konstrukcji, z każdej by się chciało mieć to co najlepsze bez jej wad.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi