Autor Wątek: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.  (Przeczytany 5067 razy)

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« dnia: 25 Październik 2021, 20:12:22 »
Witam, od kilku lat używam Eureka Mignon + Zelmer Maestro. Ekspres wyzionął ducha i szukam następcy.

Do czego:
Robię 1-2 kawy 1-2x dziennie. Piję wyłącznie cappuciono, macciato, latte.

Preferencje:
Nie jestem kawowym konesserem, nie czuję czarnoziemów, fiołków i potu zbierającego ziarno. Lubię wypić mocną, treściwą i esencjonalną bazę, doprawioną mlekiem. Próbowałem z aeropressem, ale albo coś źle robię, albo nie jestem w stanie wyciągnąć z niego "tej treści i mocy" jaką daje espresso.

Czego oczekuję:
Chciałbym kupić możliwie najbardziej rozsądny ekspres, dający powyższe możliwości. Wystarczająco dobry, bez zbędnych fajerwerków, typu dysza do gorącej wody, czy pleksiany, podświetlany bok. Nie może też być wielkości pralki - mam małą kuchnię.

Co wstępnie rozważam:
   1. Rancilio Silvia 2021 (nie PRO) - jako sprzęt, na którym z tego co poczytałem da się poprawnie wyczarować powyższe,
   2. Lelit Anna PID - jako powyższe plus bajer w postaci manometru i PID (który to ponoć daje dodatkowe możliwości),
   3. Nuova Oscar II - bo z tego co poczytałem dzięki HX mam nie mieć problemów ze spienieniem mleka na 2 cappucino na raz,
   4. Ascaso Dream PID - bo jak Lelit Anna tylko ładniejszy design,
   5. Ascaso Uno PID - bo ma bajery jak 2-4 i świetnie wygląda,
   6. Sage BES 920BTR - bo ma bajery jak 2-5 i świetnie wygląda,


Panowie (i Panie jeśli są) - co poradzicie? Budżet - jak widać po modelach chciałbym możliwie jak najmniej ale chciałbym też kupić, cieszyć się i zapomnieć o temacie kupna/naprawy ekspresu przez najbliższe 5-7 lat. Max 3-5 tysięcy.

Jakby były potrzebne jakieś pytania - to chętnie odpowiem.


Dziękuję! :ok: :ok: :ok:
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2021, 20:20:12 wysłana przez Farin »
Lubię wiedzieć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Październik 2021, 20:33:08 »
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Październik 2021, 20:39:45 »
Nuova Oscar II, z tego „towarzystwa” bym wybrał kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Październik 2021, 20:44:20 »
Panowie, a czy mógłbym prosić każdego komentującego o choć krótkie podparcie swojego wyboru?
Dzięki!
Lubię wiedzieć.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Październik 2021, 20:46:51 »
Oscar II umożliwia jednoczesne wykonywanie kawy i spienianie mleka. O to pewnie koledze chodziło. Niemniej jeśli wykonujesz dwa razy dziennie po 2 cappu to każdy z wymienionych ekspresów da sobie z tym świetnie radę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Październik 2021, 21:01:26 »
Panowie, a czy mógłbym prosić każdego komentującego o choć krótkie podparcie swojego wyboru?
32 strony:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2093.0
》tertium non datur《

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Październik 2021, 21:02:51 »
umożliwia jednoczesne wykonywanie kawy i spienianie mleka
To mnie jako laika przyprawia o głęboką refleksię... Espresso "robi się" 25 sekund. Mleko spienia ok 40s. Nie wiem czy bardziej współczuć, że ktoś musi zrobić obie czynności naraz, czy zazdrościć, że potrafi to zrobić na raz... ;-)
Lubię wiedzieć.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Październik 2021, 21:06:46 »
To zależy od tego ile tych cappu lub latte macchiato masz do wykonania w krótkim czasie. Jeśli często masz gości i jest do wykonania np. 8 cappu pod rząd to przydaje się już ekspres z dwoma niezależnymi systemami - na kawę i na parę. Jeśli nie czyli robisz to max na cztery osoby to nie ma potrzeby wchodzić w HX, 2B czy 2T,
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Październik 2021, 22:03:55 »
umożliwia jednoczesne wykonywanie kawy i spienianie mleka
To mnie jako laika przyprawia o głęboką refleksię... Espresso "robi się" 25 sekund. Mleko spienia ok 40s. Nie wiem czy bardziej współczuć, że ktoś musi zrobić obie czynności naraz, czy zazdrościć, że potrafi to zrobić na raz... ;-)

No nie do końca tak jest. Jeśli weźmiesz pod uwagę ogólny czas to espresso 25 sekund, później musisz poczekać chwile, żeby była para, (1:00), spienianie (1:40) serwowanie, czyszczenie dyszy itd (2:00), przestawiasz znów na espresso (3:00), i zabawa od początku, espresso (3:25), czekania na pare (4:00), spienianie (4:40) i dopiero po 5 minutach masz dwa cappu.
Teraz HX. Espresso i spienianie (0:45), serwowanie (1:00), espresso i spienianie (1:45) i masz dwa cappu po 2 minutach.* Może trzy minuty różnicy nie brzmi strasznie, ale tygodniowo to 20 minut, miesięcznie prawie półtorej godziny zabawy z kawą więcej. Wolałbym w tym czasie poczytać newsy.

*wszystko to w dużym zaokrągleniu i przybliżeniu. W innym wątku dokładnie wyliczyłem i porównywałem
HX z jednoboilerem etc, chodzi o to, ze przy HX jest sporo ponad dwa razy szybciej. Oczywiście każdemu do potrzeb i wymagań. Ja tez bardzo polecam Oscar II
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Październik 2021, 22:20:13 »
Sensowniejszy workflow na 1 bojlerowym dla 2 kaw:

1. Podwójne Espresso -> 2. Podwójne Espresso -> 3. Nagrzewanie (w międzyczasie bierzesz mleko z lodówki, nalewasz i czyścisz kolbę, prysznic itp. ja akurat kończę jak bojler się nagrzeje) -> 4. Spienianie -> 5. Serwowanie.

Jeżeli ktoś robi jedną rzecz na raz, to na 2B aż tak dużo czasu nie zyskuje, bo też musi kiedyś nalać mleko i wszystko wyczyścić.

Co nie zmienia faktu, że jak skupiasz się na mlecznych i nie zależy Ci na czystym espresso to lepiej wziąć HX. 1B w tym wypadku jest IMO bez sensu.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2021, 23:23:43 wysłana przez arob »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Październik 2021, 22:31:46 »
Dokładnie. @Szczympek pominął fakt wykonywania z podwójnego sitka i podwójnej wylewki dwóch espresso na raz (25s). Następnie przełączenie na parę (ok. 50s), spienianie mleka od razu na dwie cappu (ok. 1,40s) i mamy dwie filiżanki cappu w tym samym mniej więcej czasie 2 minut co na HX.
Jeśli natomiast dla kogoś porcja z tradycyjnego sitka 14g jest za mała na dwie espresso to mając głęboką głowicę portafiltra M12 może włożyć sitko COMPETITION 18g lub nawet 21g i wykonywać espresso z większej dozy.
Co nie zmienia faktu, że ta zasada sprawdza się do 4 cappu na raz. Powyżej warto już pomyśleć o ekspresie HX, 2B lub 2T. Oszczędzamy wówczas czas na konieczności schłodzenia układu (po 2 i 4 cappu) i ponownego podgrzania do pary. Ale podtrzymuję to co napisałem wcześniej - do 4 cappu nie ma potrzeby wchodzić w HX.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Październik 2021, 23:17:20 »
Otóż nie, drogi @Janusz, @Szczympek niczego nie pominął. Jeśli zakładasz dwa cappuccino z podwójne wylewki (2 espresso), to HX to zrobi (wg przytoczonych wyliczeń) w minutę. Czyli dalej połowę mniej czasu potrzebuje.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Październik 2021, 01:45:35 »
Wystarczająco dobry, bez zbędnych fajerwerków, typu dysza do gorącej wody, czy pleksiany, podświetlany bok. Nie może też być wielkości pralki - mam małą kuchnię.

No to Oskar II, jak koledzy radzą. Wymiary nieszalone, kawałek urządzenia jest i budżecie się mieścisz. Cena w ogóle wydaje mi się atrakcyjna, bacząc na parametry.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Październik 2021, 12:09:46 »
Otóż nie, drogi @Janusz, @Szczympek niczego nie pominął. Jeśli zakładasz dwa cappuccino z podwójne wylewki (2 espresso), to HX to zrobi (wg przytoczonych wyliczeń) w minutę. Czyli dalej połowę mniej czasu potrzebuje.

Drogi @kulka jeśli jest tak jak piszesz to @Szczympek opisał to zbyt mało precyzyjnie. No cóż...poniżej tych dwóch minut nie zejdę. Ale z drugiej strony po co ma ktoś grzać duży bojler z HX i czekać pół godziny aby przygotować dwie filiżanki cappuccino ???
Niebawem na Pchlim Targu pojawi się ogłoszenie jednego z moich klientów. Ma ode mnie DREAM z 2016 r. Chciał wejść na wyższy poziom i kupił sobie Lelit Mara X. Teraz będzie wystawiał Lelit Mara X na sprzedaż (na gwarancji) bo nie chce tak długo czekać na możliwość zrobienia kawy. Będzie to okazja !
No i wraca do mnie po ekspres DREAM PID. kawka
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolejny ekspres po "marketowcu" - lista.
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Październik 2021, 12:22:06 »
bo nie chce tak długo czekać na możliwość zrobienia kawy
Może w ramach koleżenskiej pomocy podrzuć mu taki link : https://fritzbox.com.pl/product-pol-35-FRITZ-DECT-200-gniazdko-inteligentny-dom.html ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi