Autor Wątek: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego  (Przeczytany 8192 razy)

Offline bartoja

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Pre-mill LP Europiccola, V60
  • Młynek: Niche Zero, C40 MK3 Zebra
Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« dnia: 17 Sierpień 2021, 21:18:03 »
Chciałabym przymierzyć się do kolby Lelita.
Jak wygląda zwrot używanego ekspresu kolbowego w ramach 14dniowego prawa zwrotu?
Jest to jednak produkt który w jakimś stopniu się brudzi. Czy nie ma większych problemów w polskich sklepach ze zwrotem? Któryś sklep ma jakiś program takiego testowania sprzętu?
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2021, 21:20:27 wysłana przez bartoja »

Offline cezarjon

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Moccamaster, Chemex, French press, Sage Bambino Plus
  • Młynek: Comandante C40 MK4, 1Zpresso JX-PRO, Ascaso i-1 mini
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sierpień 2021, 21:45:57 »
Jako konsument jesteś chroniona i masz prawo zwrócić towar, nawet jeśli nie będzie kompletny. Niemniej jednak musisz się liczyć z tym, że sprzedawca może skorzystać z art. 34 ust. 4 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach Konsumenta i próbować obciążyć Ciebie kosztami powstałymi w związku ze zmniejszeniem wartości rzeczy - po testach będzie to już używany ekspres, którego nie będzie można sprzedać jako nowy.
W praktyce jest różnie, jedni przyjmują i biorą koszt wyprzedaży na siebie a inni próbują odzyskać utraconą wartość.
Moim zdaniem im większa firma (najlepiej o profilu e-commerce), tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze strony sprzedającego.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1012
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Sierpień 2021, 12:30:10 »
Kupienie ekspresu "na próbę" na dwa tygodnie całkowicie mija się z celem. W tak krótkim czasie nie ma najmniejszej możliwości aby opanować podstawy espresso.

Espresso w domu to proces długi, żmudny i pełen frustracji. Jeśli jeszcze przed startem rozważasz zwrot to lepiej od razu sobie podarować ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sierpień 2021, 13:03:49 »
Sorry, ale jak coś takiego czytam to mnie szklak trafia :doh: Tak samo mnie szlak trafia jak ludzie kupują garnitur na przyjęcie a potem zwracają  :Bicz: Co do sprzętu to przeważnie większe firmy mogą zaprezentować sprzęt jak do nich podjedziesz, a co do garniturów to są wypożyczalnie. Szanujmy siebie i innych kawka
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2021, 13:41:15 wysłana przez Psyche »

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Sierpień 2021, 13:30:15 »
Jestem podobnego zdania jak Psyche. Jeśli nie jesteś przekonany do sprzętu to warto poszukać miejsca, gdzie możesz go przetestować i podjąć decyzję.

Korzystanie z możliwości zwrotu w takich sytuacjach generuje sporo niepotrzebnej pracy i kosztów sklepowi. Mówię też ze swoich doświadczeń jako sprzedający. Prowadziłem sklep na Allegro z akcesoriami do kawy i bywały z tym cyrki. Oczywiście jeśli przedmiot był niewielkiej wartości to lepiej mi było zwrócić kasę. I przy tym oszczędzić czas, nerwy, do tego obawa przed negatywnym komentarzem.


tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze strony sprzedającego.
Raczej korzystanie z prawa obniżenia wartości wartości przedmiotu nie uznaję jako problem ze sprzedającym. Mylenie sklepu z wypożyczalnią wskazuje na problem z nami, czyli z kupującym...
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Sierpień 2021, 14:25:15 »
No prawo daje taką możliwość, żeby zwrócić towar bez podawania przyczyny. Ale moim zdaniem kupno z założeniem, że chcę potestować i oddać jest jego nadużyciem.
Oprócz względów etycznych i taką zabawą na koszt bogu ducha winnego sprzedawcy, może się to też nie opłacić konsumentowi. Sprzęt rozpakowany, niekoniecznie czysty, ze zużytymi próbkami odkamieniacza, itp. może być znacznie mniej warty przy dalszej odsprzedaży. Co więcej, to sprzedawca dysponuje pełną ceną, więc po prostu może zwrócić cenę pomniejszoną np. o 30%. I dochodź od niego ile jeszcze powinien dopłacić - 5% czy 10%, albo wcale. Czy warto? Nie jestem pewien.
Ja osobiście kupiłem ekspres Jury po zwrocie konsumenckim - przebieg 15 kaw - za równo 2/3 wartości.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Sierpień 2021, 15:09:40 »
Sprzęt można wyjąć z opakowania i uruchomić w celu sprawdzenia poprawności działania i zgodności rzeczywistych parametrów z deklarowanymi przez sprzedawcę czy producenta. Ale nie używać dwa tygodnie i zwrócić. W tym przypadku sprzedawca ma prawo zażądać od kupującego kwoty stanowiącej koszt doprowadzenia towaru do stanu fabrycznego, cokolwiek to znaczy.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2021, 15:11:45 wysłana przez WS »

Offline bartoja

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Pre-mill LP Europiccola, V60
  • Młynek: Niche Zero, C40 MK3 Zebra
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Sierpień 2021, 15:31:48 »
Kupienie ekspresu "na próbę" na dwa tygodnie całkowicie mija się z celem. W tak krótkim czasie nie ma najmniejszej możliwości aby opanować podstawy espresso.

Espresso w domu to proces długi, żmudny i pełen frustracji. Jeśli jeszcze przed startem rozważasz zwrot to lepiej od razu sobie podarować ;)
Mam od prawie roku Europiccole więc nie startuję od zera ;) Szukam drugiego, na szybko / na co dzień

Sorry, ale jak coś takiego czytam to mnie szklak trafia :doh: Tak samo mnie szlak trafia jak ludzie kupują garnitur na przyjęcie a potem zwracają  :Bicz: Co do sprzętu to przeważnie większe firmy mogą zaprezentować sprzęt jak do nich podjedziesz, a co do garniturów to są wypożyczalnie. Szanujmy siebie i innych kawka
Jednak mylisz podejście. Przyjęcie się skończyło więc garnitur nie jest potrzebny, ok. Ale co z takiego założenia ma mi dać 2tyg. przetestowanie ekspresu i odesłanie z powrotem? Chyba nic poza straconym czasem na czyszczenie i pakowanie.
Chce ekspresu który nie będzie denerwował na co dzień i jednocześnie nie mam jak tego sprawdzić, bo:
Jestem podobnego zdania jak Psyche. Jeśli nie jesteś przekonany do sprzętu to warto poszukać miejsca, gdzie możesz go przetestować i podjąć decyzję.
bo zrobienie 5 kaw pod rząd nie odda mi całego obrazu obsługi codziennej ekspresu. Po drugie nigdzie nie znalazłem w sieci miejsca gdzie mogę się przymierzyć do Lelita.

No prawo daje taką możliwość, żeby zwrócić towar bez podawania przyczyny. Ale moim zdaniem kupno z założeniem, że chcę potestować i oddać jest jego nadużyciem.
Kupno z założeniem sprawdzenia czy ten ekspres będzie mi odpowiadał. Nie chce inwestować 3tys żeby po miesiącu bawić się w sprzedawanie go.

Ale jeśli taki zwrot jest rzeczywiście problematyczny to będę po prostu polował do Elizabeth, zamiast bawić się w pół-środki i sprawdzać Victorię  kawka

Temat widać kontrowersyjny ale dlatego też takowy założyłem. Jak widać po temacie, sam nie byłem przekonany, bo jednak jest to rzecz dość brudząca się. Drugim pytaniem było czy ktoś ma program testowania  ;) Z chęcią bym zapłacił za dłuższy okres testowania ekspresu 
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2021, 15:34:10 wysłana przez bartoja »

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Sierpień 2021, 15:49:54 »
Kupno z założeniem sprawdzenia czy ten ekspres będzie mi odpowiadał.

Nie istnieje coś takiego, z zupełnie oczywistych i zrozumiałych powodów. Temat nie jest kontrowersyjny, żaden sprzedawca nie "pożyczy" Ci sprzętu na potestowanie - czy Tobie odpowiada czy nie i nie temu służy możliwość oddania sprzętu bez podania przyczyny w określonym przez prawo terminie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Sierpień 2021, 15:52:59 »
Są wypożyczalnie ekspresów na eventy, ale nie wiem czy mają jakieś Lelity.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sierpień 2021, 16:28:27 »
Są wypożyczalnie ekspresów na eventy, ale nie wiem czy mają jakieś Lelity.

Chyba, że ma jakiś ze zwrotu. Co mu szkodzi :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2021, 20:43:04 »

Żyjemy w świecie internetu i dzisiaj można przed zakupem na tyle się zapoznać ze sprzętem oglądając YouTube i czytający recenzje i forum, że na pewno nie kupisz kota w worku.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpień 2021, 21:16:24 »
Są jeszcze takie imprezy jak Festiwale Kawy i Targi. Na pewno z powodu pandemii obecnie bardziej lokalnie organizowane i z mniejszą ilością wystawców. Warto jednak się nimi zainteresować bo często na miejscu można skonfrontować ze sobą różne modele ekspresów wystawiane przez różnych wystawców. I nie tylko skonfrontować ale często także osobiście na nich popracować i spróbować z nich kaw. Do pandemii często braliśmy udział czy to w Festiwalach Kawy w Warszawie czy też w Targach EUROGASTRO. Niestety od czasu kiedy w 2019 r odwołane zostały te Festiwale i odwołany został World Of Coffee w Warszawie życie festiwalowe nieco zamarło. Miejmy nadzieję że powróci.
Tymczasem można podjechać do dystrybutorów danej marki i na miejscu poćwiczyć z wybranym ekspresem. Przynajmniej do nas cały czas jest to możliwe. Z maseczką lub bez - bo przecież wszyscy jesteśmy podwójnie zaszczepieni. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Sierpień 2021, 07:30:27 »
Bartoja możesz jeszcze:
1. Kupić używany i sprzedać (jakieś ryzyko jest z trafieniem na  nierzetelnego sprzedawcę)
2. Kupić nowy i sprzedać np. na forum (różnica w cenie będzie podobna jak opłata za wypożyczenie)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Konsumencki zwrot ekspresu, używanego/testowanego
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Sierpień 2021, 09:55:24 »
Z maseczką lub bez - bo przecież wszyscy jesteśmy podwójnie zaszczepieni. ;)
Dzięki @Janusz za ten tekst -- doceniam jego znaczenie :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi