Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054456 razy)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2730 dnia: 21 Czerwiec 2018, 14:03:31 »
To jeszcze zależy od sitka, ale zazwyczaj nie da się nawet ubić połowy, bo sitko zwęża się ku dołowi.
Niektórzy praktykują natomiast tapnięcie w widełki młynka mając w sitku połowę dozy, żeby wyrównać rozłożenie kawy, potem dosypują resztę i ubijają na raz. Zawsze można przetestować :).

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2731 dnia: 21 Czerwiec 2018, 14:25:29 »
Ja sobie stukam przez cały czas kiedy się mieli.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2732 dnia: 21 Czerwiec 2018, 14:31:39 »
kanałowanie boczne.
Spróbuj ruchem okrężnym ubić dookoła.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2733 dnia: 21 Czerwiec 2018, 14:58:27 »
Kawosz ja testowałem różne triki na początku, nawet kupiłem dentystyczny wibrator. Wniosek jest taki że jak jest dobry młynek to nie trzeba się bawić w zbędne rzeczy, wystarczy namielić i przyłożyć tamper. A jak młynek jest taki sobie to można robić różne dziwne rzeczy a i tak nie wiele pomoże. Sprawdź jeszcze czy masz suche sitko w kolbie przed mieleniem (ma być suche)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2734 dnia: 21 Czerwiec 2018, 15:04:25 »
Ewentualnie dystrybucję możesz usprawnić narzędziem podobnym do tego https://onacoffee.com.au/product/ocd-ona-coffee-distributor/ i dobrze dopasowanym tamperem...

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2735 dnia: 22 Czerwiec 2018, 10:39:36 »
Na 4 próby ubijania, już połowy kolby to 3 razy, ekstrakcja zaczynała się dopiero w 25s.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2736 dnia: 22 Czerwiec 2018, 10:57:10 »
Za drobno mielisz...

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2737 dnia: 22 Czerwiec 2018, 11:10:46 »
Ja miałem też przez jakiś czas problem z bocznym kanałowaniem  co się okazało  woda mi uciekała poza sitko prysznica pomogło podłożenie uszczelki pod  boki sitka prysznica  :)

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2738 dnia: 12 Lipiec 2018, 10:46:38 »
Kilka dni temu miałem wielką przyjemność gościć w firmie Mastro Antonio w Kołobrzegu - To wspaniały ,uroczy człowiek.  --- Antonio,dziękuję Ci za sympatyczne spotkanie i  miłą pouczającą rozmowę
Moja przygoda z kawą dopiero się rozpoczyna i pozostaje mi jeszcze długo (oby nie) eksperymentować .Moje eksperymenty na podwójnym sitku z kawą Ariadna zakupionej u Antonio na razie są różne - raz mój  Mazer mieli za grubo ,innym razem  trochę za cieniutko leci . Dobroduszny Antonio dokładnie pokazywał i omawiał jak należy skrupulatnie ustawiać wagę kawy, młynek i ubijanie -ale, bez własnego  doświadczenia to wszystko jeszcze mało. Główny powód przyjazdu do firmy Antonio był mój Rocket Giotto i jego - wg.mnie - małe ciśnienie - O dziwo,  mój Rocket w rękach Antonio pokazywał wystarczającą ilość ciśnienia-barów w granicach 8 barów na ślepym sitku . Świeża, odpowiednio dobrze  zmielona kawa pokazała ,że wszystko  jest (w zasadzie) z ciśnieniem OK. -winna była moja marketowa kawa. . Mam pytanie - czy ślepe sitka są różnej wielkości, mają różny kształt? . Antonio na swoim  "ślepym"  miał 8 B ciśnienia - ja, po powrocie do domu zmierzyłem kilka razy na swoim ślepym i zawsze pokazuje mi    tylko  w granicach  4 Bary  Dlaczego?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2739 dnia: 12 Lipiec 2018, 18:21:00 »
Masz ekspres Giotto Evo - woda ze zbiornika  czy masz podłączenie do zewnetrznego źródła?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2740 dnia: 12 Lipiec 2018, 20:21:35 »
Prosty poradnik na temat espresso.
Może komuś się przyda na początek. Jak tak to w ramach podziękowania dla autora warto jakąś kawę zakupić ;)
https://www.hasbean.co.uk/pages/free-espresso-training-book

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2741 dnia: 12 Lipiec 2018, 20:39:13 »
Mam wodę ze zbiornika .

Offline czarnyas84

  • Wiadomości: 18
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2742 dnia: 13 Lipiec 2018, 18:53:08 »
Jestem świeżo upieczonym (nie)szczęśliwym posiadaczem oscara II i mlynka granita. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, okaza sie... ze nie da sie zostać barista w jedno popołudnie ;) Czy jest tutaj jakis magik z wroclawia ktory chciałby sobie dorobić pomagajac mi okiełznać ten sprzęt? ;d

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2743 dnia: 13 Lipiec 2018, 19:30:10 »
Kupić kawę dla sklepu z kawą i akcesoriami.....?
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline czarnyas84

  • Wiadomości: 18
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2744 dnia: 13 Lipiec 2018, 20:12:27 »
Kupić kawę dla sklepu z kawą i akcesoriami.....?

Podkrec prosze jasności wypowiedzi ;)
Kawe kupiłem, akcesoria kupilem, teraz chcialbym kupic know-how :) uwazam, ze jedna lekcja z kims ogarnietym w temacie moze dac wiecej niz godziny ogladania filmikow na youtube. Ludzie biora prywatne lekcje gry na gitarze, prywatne korepetycje z matmy wiec czemu nie z parzenia espresso?
Czy to jednak slaby pomysl? :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi