Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 130728 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

• Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #735 dnia: 03 Lipiec 2024, 08:22:24 »
Z tego co wyczytałem w necie, a nigdy nie robiłem testów na nieprzerobionej maszynie, wydajność pompy do spółki z restryktorem, konstrukcją itd. w fabrycznej MarzeX daje maksymalny przepływ na poziomie 4-5 ml/s (Bella Barista podaje 260 ml/min = 4,33 ml/s). U mnie jest to zbieżne z maksymalnym otwarciem zaworu, a przecież podczas zakładania zestawu wymienia się restryktor. Nie wiem tylko, czy ma inną wielkość otworu niż oryginał.

Reszta wygląda dość liniowo między ustawieniami 90° w lewo a 90° w prawo:

marax_flow_wykr.jpg

Manometr na grupie podczas ekstrakcji również dojeżdża do 11-12 BAR, mimo, że wbudowany fabryczny pokazuje u mnie 8,5 BARa.

Nie chcę Ci imputować błędu w montażu, ale osobiście nad samym zakładaniem oringów na zawór musiałem się chwilę zastanowić, bo instrukcja w tym momencie staje się mniej czytelna.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

• Ekspres: LaMa Micra oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
« Odpowiedź #736 dnia: 03 Lipiec 2024, 22:43:02 »
@Kekacz - no właśnie widziałem w paru miejscach wczoraj szukając informacji, że przepływ na poziomie 4 ml/s jest ok ;) zatem przyjmuję, że jest dobrze :)
Odnośnie zaworu to chyba nie rozumiem bo ja oringi miałem już fabrycznie założone. Chyba, że mi coś umknęło i powinienem jeszcze jakieś założyć, bo rzeczywiście 2 mi zostały no ale przyjąłem, że tak jak z filtrem czy restryktorem są to części zapasowe ;)
No właśnie zajrzałem do instrukcji i się nie pomyliłem - jak wół stoi, że te o-ringi to części zapasowe i mogą być użyte zarówno przy manometrze jak i pokrętle/zaworze.
A odnośnie modyfikacji, to czuję się kompletnie zagubiony ;) Jeszcze mnie naszło na refleksje, że teraz trudniej będzie określić czy dobrany przemiał jest zły czy dobry, przy stałej przepływu było to zdecydowanie prostszą sprawą :/
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2024, 22:59:45 wysłana przez MarVald »

Offline Kekacz Mężczyzna

• Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
« Odpowiedź #737 dnia: 04 Lipiec 2024, 07:43:23 »
Mea culpa. Potreningowe zmęczenie dało mi się we znaki i pokręciłem fakty. To manometr ciśnienia składa się z dwóch elementów i oringi dokłada.

Miałem te same przemyślenia odnośnie doboru stopnia przemiału ale jakoś to idzie. Dla testów można zrobić ekstrakcję na pełnym przepływie a po ewentualnym skorygowaniu zmielenia wrócić do profilowania.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

• Ekspres: LaMa Micra oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
« Odpowiedź #738 dnia: 04 Lipiec 2024, 22:11:20 »
Instrukcja jest spoko, ale temacie o-ringów na kolumnie manometru to się nie popisali :)  Mi tutaj nie poszło z nakrętką kontrująca ;)
a w temacie profilowania to lecę totalnie na czuja obecnie po obejrzeniu kilku filmów :)  Natomiast w temacie przepisu orientacyjnego na słodycz mam lekki rozjazd bo znalazłem dwa kompletnie sprzeczne podejścia ;) w whole latte love sugerują dłuższą preinfuzję i podnisienie przepływu w drugiej fazie a Lance znowu twierdzi, że trzeba wygaszać przepływ pod koniec ;)
Ostatnio ciągle zmieniam kawy i to powoduje dodatkową trudność, bo łatwiej by się było uczyć na znanej kawie i sobie porównywać a tak każda jest inna ;)

Offline Artisz Mężczyzna

• Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
« Odpowiedź #739 dnia: 05 Lipiec 2024, 07:06:43 »
że trzeba wygaszać przepływ pod koniec
Trochę inny ekspres i przepływ max mam 12 ml/s i programowalny profil, ale spróbuj nie pod koniec tylko zaczynasz  najwyższym ciśnieniem dopóki przestrzeń pomiędzy ciastkiem a grupą się całkiem wypełni i ciśnienie w grupie dojdzie  do 9 bar, chwilę trzymasz na 9 i powoli zaczynasz iść w dół do 5, w taki sposób uzyskałem najsłodsze shoty jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek piłem w życiu. Ciastko się cały czas rozpada od momentu kiedy zaczyna się ekstrakcję więc nawet na logikę trzeba zmniejszać przepływ żeby unikać kanałowania.😉
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2024, 07:17:51 wysłana przez Artisz »

Offline radekzaj

• Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
« Odpowiedź #740 dnia: 05 Lipiec 2024, 22:26:37 »
U mnie najlepsze shoty wychodzą dla poniższych dwóch profilowań:

1. zaczynam na maxa (ok. 14g/s), czekam aż całe ciastko nasiąknie woda, najczęściej w momencie dojścia ciśnienia na grupie do 4-5bar, widać to też po tym, że sitko jest już całe "spocone" lub nawet skapną 2-3 krople, wtedy zamykam flow control na 15-20 sekund i następnie pomału otwieram, a właściwa ekstrakcja trwa do końca przy 6-7bar.
2. zaczynam od 4g/s, ciśnienie na grupie pomału dochodzi do 9bar, w połowie uzysku przymykam flow control tak, żeby cała ekstrakcja kończyła się przy 5bar.

Do pierwszego profilu zazwyczaj muszę zmielić trochę drobniej.

Jutro spróbuję to co poleca @Artisz, trochę zbliżone do mojego drugiego profilowania, ale jednak inne :)

Offline Artisz Mężczyzna

• Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
« Odpowiedź #741 dnia: 06 Lipiec 2024, 07:58:29 »
Ustawienie przepływu na początku na max ma na celu jak najszybsze wypełnienie pustej przestrzeni w grupie i zmoczenie ciastka na całej grubości żeby ekstrakcja zaczęła się możliwie w tym samym czasie, w przypadku niskiego przepływu na początku ekstrakcja górnej części zaczyna się nawet parę sekund wcześniej niż dolnej więc nie będą jednakowo wyekstrahowane co z pewnością wpłynie na końcowy smak.
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2024, 08:04:26 wysłana przez Artisz »

Offline kris1772 Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon, Timemore S3
« Odpowiedź #742 dnia: 19 Lipiec 2024, 10:48:43 »
Cześć! I ja zostałem szczęśliwym właścicielem Mary :-)
W związku z tym pytanie - z ekspresem przychodzą 3 sitka, na 7-11g, 14-18g i bodajże 18-21g. Tego 7-11 nawet nie wypakowywałem, ale używałem zarówno sitka nr 2 i 3 - obydwa dla 18g, aby mieć jakiś punkt odniesienia - kawa wychodzi w troszkę ponad 30s ratio 1:2, ale po wszystkim pozostaje błotko w filtrze, nawet gdy użyję puck screena. Też tak macie? Czy zwiększenie ilości kawy w największym sitku może sprawić, że filtr będzie czystszy po wyrzuceniu ciastka? Dziś będę testował, ale pytam bardziej doświadczonych ode mnie w użytkowaniu tego ekspresu :)

Offline WS Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
« Odpowiedź #743 dnia: 19 Lipiec 2024, 10:53:48 »
Spróbuj większej dozy, grubszego mielenia, a może także obu sposobów.

Offline kris1772 Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon, Timemore S3
« Odpowiedź #744 dnia: 20 Lipiec 2024, 22:25:45 »
Ustawiłem troszkę grubsze mielenie i do największego sitka dałem 20g i wyszło piękne ciasto i praktycznie czysty prysznic, mniejsze sitko także czyste, dzięki wielkie  :)

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi