Autor Wątek: Najlepszy dystrybutor kawy kosztuje...  (Przeczytany 1307 razy)

Offline Ramkan

Najlepszy dystrybutor kawy kosztuje...
« dnia: 09 Lipiec 2024, 17:26:54 »
... nawet coś koło 10 zł na Aliexpress.  :hihihi:

Poniższy test prezentuje, że najskuteczniejszą metodą polepszenia ekstrakcji jest zwykłe, kilkusekundowe szejkowanie np. złączoną kolbą i kubeczkiem.

Offline Henry Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Najlepszy dystrybutor kawy kosztuje...
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lipiec 2024, 17:42:57 »
Zawsze trzeba uważać żeby nie przekombinować. A najpiękniejsza ekstrakcja jaką kiedykolwiek widziałem była po użyciu wibracji (eksperyment z wibracyjnym silniczkiem - coś jak VDT). 

Offline Ramkan

« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lipiec 2024, 14:32:20 »
Zawsze trzeba uważać żeby nie przekombinować.

Z pasjami i hobby to nie jest takie oczywiste. ;) Jednak dobrze, że takie testy się robi, bo producenci różnych wynalazków wykorzystują emocjonalne podejście do pasji i ceny za najprostsze rzeczy bywają po prostu absurdalne.

Offline Krakus Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipiec 2024, 14:58:38 »
Umikot użyty w eksperymencie nie był najnowszym modelem (tym z jedną stacjonarną igłą), choć nie bardzo wiem, czy to cokolwiek wnosi.

Offline Ramkan

« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipiec 2024, 20:58:53 »
Wielu po tym filmie  "miało wątpliwości", więc nagrał drugi film.
Myślę, że model Umikota, czy któryś miał krzywe igły, czy proste, czy obracano szybko, czy wolno - nie były to rzeczy aż tak istotne. Szczerze mówiąc większą wartość z tego filmu, niż to, że mamy jakieś dziesiąte części procenta ekstrakcji lepiej, jest to, że być może ktoś się zastanowi nad sensem wydawania absurdalnych pieniędzy wynikających z marketingowo ukierunkowanych emocji. Jest tu trochę podobieństwo do runku audiofilskiego. I pewnie, niech każdy wydaje swoją kasę jak chce, jednak odrobina świadomości zawsze jest cenna.

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lipiec 2024, 11:45:20 »
Każdy swój warsztat do zaparzania espresso musi sobie sam wypracować. Metodą prób i błędów. Tutaj mamy tylko wycinek z niezmierzonej przestrzeni: taki akurat młynek, taki właśnie ekspres z jakimiś ustawieniami, taką a nie inną kawę i taką wodę, wysokość n.p.m. itp. Na plus -- zastosowanie statystyki.
Z tym, że mieszanie kawy (potrząsanie) przed jej zaparzaniem jest najlepszą metodą na przekształcenie bezładnej masy w jednorodne ciastko kawowe a co za tym idzie uzyskanie idealnego espresso -- zgadzam się. Stosuję takie manewry przy metodach przelewowych. Mieszanie igłami zawsze jakoś "sortuje" kawowe drobiny ale też ma pozytywny wpływ, bo kawa w sitku staje się jednorodna względem powierzchni -- eliminuje to kanałowanie. W przypadku mieszania "w pudełku" jednorodna staje się cała objętość kawowego ciastka.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2024, 11:52:28 wysłana przez Antonio »

Offline Krakus Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipiec 2024, 16:28:19 »
Jak zrozumiałem, to właśnie ta jednorodność ma dawać najwyższą ekstrakcję.

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lipiec 2024, 16:42:42 »
Tak się wydaje na "chłopski rozum". Po igłach mamy nieco inny rozkład względem osi z a po "szejkerowaniu" mamy równy rozkład względem wszystkich osi, moim zdaniem.

Ale brakuje w takich badaniach analizy sensorycznej, bo pomiary TDS to tylko coś orientacyjnie mówią, że się nam jedna kawa najlepiej rozpuściła w wodzie.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2024, 16:44:59 wysłana przez Antonio »

Offline Ramkan

« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lipiec 2024, 17:18:32 »
"Analizy sensorycznej", czyli tutaj - barwnych opisów co się komuś wydaje odnośnie smaku? ;) Uważam, że właśnie dobrze, że zastosowano po prostu mierniki. W tym badaniu chodziło o wyciągnięcie z ziaren jak najwięcej badając techniki rozprowadzania, a nie oszukujmy się, właśnie o to chodzi stosując różne sposoby i wynalazki do espresso. Woda ma objąć jak największą ilość krążka kawowego, ma równomiernie rozprowadzać się i przepływać, aby właśnie wyciągnąć ile się da. Kwestie temperatury, pewne dotyczące ziaren itp. itd. nie różnicowano, ponieważ badanie dotyczyło tej zmiennej i urządzeń działających w tej kwestii.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2024, 17:23:28 wysłana przez Ramkan »

Offline popcorn

• Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipiec 2024, 17:35:58 »
Ale brakuje w takich badaniach analizy sensorycznej, bo pomiary TDS to tylko coś orientacyjnie mówią, że się nam jedna kawa najlepiej rozpuściła w wodzie.
Analiza sensoryczna z kolei, powie nam coś tylko o jednej, konkretnej kawie, bo kawa X może smakować lepiej przy nierównomiernej, czy niższej ekstrakcji, a kawa Y będzie lepiej smakować z kanałami, niż bez, ale czy na tej podstawie można wyciągać ogólne wnioski?

A na "chłopski rozum", to jak kawa jest już w pojemniku, czy to po zmieleniu młynkiem ręcznym , czy SD, to można nim wstrząsnąć kilka razy więcej, niż dotychczasowe jedno, dwa stuknięcia - nie powinno to zaszkodzić, a może pomoże? :mhh:
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipiec 2024, 18:48:21 »
W badaniach sensorycznych nie przebiera się w środkach, więc może to być eksperyment na wiele osób i wiele kaw, wiele sesji. Ale zgoda, tutaj nie ma takiej potrzeby. Brakuje może tylko jakiegoś podsumowania sensorycznego :).

Offline Jka57 Mężczyzna

• Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektryczne + 2 ręczne
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lipiec 2024, 19:00:10 »
Mając taki ala symulator sitka jak na tej fotce trochę pobawiłem się z różnymi "mieszadłami" dystrybutorami, kawami jasno, średnio czy ciemno wypalonymi używając do tego młynków jakie mam z różnymi żarnami ba nawet zmieniając obroty z szybkich na wolne. 
Nagrywałem sobie filmiki w różnych ujęciach (3kamery) potem to sobie oglądałem a że jest to forma zabawy to jakichś głębszych wniosków nie wyciągałem, za to teraz tak dla siebie wiem że niektóre głoszone opinie mają w sobie tyle prawdy :nienie: co mniejsza z tym i tak nikt nie uwierzy amatorowi :lol2: :lol2:

Jak jest chętny pożyczę wyślę to sitko (ale nie sprzedam) niech też się pobawi.

P1030072.JPG

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Ramkan

« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lipiec 2024, 19:23:28 »
Mając taki ala symulator sitka jak na tej fotce trochę pobawiłem się z różnymi "mieszadłami" dystrybutorami, kawami jasno, średnio czy ciemno wypalonymi używając do tego młynków jakie mam z różnymi żarnami ba nawet zmieniając obroty z szybkich na wolne. 
Nagrywałem sobie filmiki w różnych ujęciach (3kamery) potem to sobie oglądałem a że jest to forma zabawy to jakichś głębszych wniosków nie wyciągałem, za to teraz tak dla siebie wiem że niektóre głoszone opinie mają w sobie tyle prawdy :nienie: co mniejsza z tym i tak nikt nie uwierzy amatorowi :lol2: :lol2:

Jka

;)

Offline Jka57 Mężczyzna

• Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektryczne + 2 ręczne
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lipiec 2024, 19:34:01 »
;)
Może coś od siebie tematycznego wnieść do tego forum.
Bo że umiesz posługiwać się myszką pokazałeś :lol2: :lol2:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Ramkan

« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lipiec 2024, 00:11:46 »
Jurku, ja wiem, ze Ty sprzętu przewaliłeś więcej, niż ja na oczy widziałem. :)
Rozumiem, że każdy może mieć swoje odczucia itd., natomiast po to są takie testy, aby błąd związany z odczuciami możliwie wykluczyć.
I tu nie ma co iść na wiarę i że " i tak nikt nie uwierzy amatorowi ", jeśli można zrobić jak najbardziej obiektywny w rezultatach test. Jeżeli ktoś zrobi podobny test i wykluczy wyniki i wnioski Lance'a, to dla mnie będzie to godne uwagi. Mieszanie w przezroczystym pojemniku i wyciąganie na tej podstawie wniosków ma znacznie mniejsza wartość naukowo-dowodową, niż test, który wykonał.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi