Autor Wątek: MAZZER philos  (Przeczytany 22120 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: MAZZER philos
« Odpowiedź #225 dnia: 03 Lipiec 2024, 16:47:41 »
Myślę, że trzeba by zapłacić ponad dwa razy więcej niż za Philosa, żeby można mówić o konkretnym upgrajdzie. Nie widzę na rynku niczego, co nawet zbliżałoby się stosunkiem jakości do ceny do nowego Mazzera. Na prawdę, ma się wrażenie, że kupiło się "kawał młynka" - poważne urządzenie, za 1000 euro .
Od chwili premiery tak sądziłem, hipoteczne, co poniektórzy 😠 zarzucali mi, że nie mam Philosa, a opisuje go w samych superlatywach.
Jak to się stało GostRado, że go jeszcze nie kupiłeś? Myślałem, że będziesz pierwszy, a Ty chcesz sobie zrobić prezent na gwiazdkę, czy co?
Myślę o nim, ale też o innych Verticalach, co tak jak Philos zamieniają z kwasu na cukier smak naparu 😁
Na prawdę
🫣 Naprawdę.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2024, 16:53:16 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
« Odpowiedź #226 dnia: 03 Lipiec 2024, 16:52:37 »
Nie tu też będzie:

Z HB:

"How can a burr be sweet? Keep the question in mind for this review entry.

The Philos is delivered with the 200 burr, a burr with no prebreaking section, so similar to the SSP MP and the flat burr of the DRM hybrid. A closer look shows that it is fairly different from the SSP MP, since it has a less aggressive cut and a thinner fine grinding section at the outer diameter. It does seem virtually identical to the DRM flat burr.

Mazzer 200 burr
SSP MP burr
DRM Flat burr

The Philos can also be ordered with the 189.D burr. This is the burr in Mazzer's Mini-E and Drogheria grinders, but with an upgraded coating. It has a fairly traditional burr cut.

Mazzer 189.D burr

I blind tested both burrs against the Fuji 220 for brewing, and against the Niche Zero for espresso. I also tested them both ways against the Lagom P01, a 98mm grinder that costs about twice as much as the Philos. I used a range of roasts, from light brewing roasts from Passenger and Manhattan, my own light to medium roasts, and Italian espresso blends.

The 189.D burr is surprisingly competent across the board, making acceptable brews and espresso, comparable with the Niche and Fuji. However, it is not a neutral burr. It gets duller and more boring tasting with more acidic coffees, and sweeter and more interesting tasting with roastier coffees. So, while I didn't like it as much as my other grinders whenever the coffee had any acidity; it was sweeter and more detailed for the low or no acid Italian blends. This is true across the board from espressos to French press. If low acid and roast forward coffees are your style (i.e. dark roasts or low and slow medium roasts); this is your burr.

The 200 burrs are a whole different story. Dan's and my first reaction was "damn, these things are sweet." Whenever the coffee had any acidity at all, the 200 came out sweeter than the Fuji and Lagom for brewing, or the Niche and Lagom for espresso. The espresso mouthfeel was compatible with the sweetness, being more syrupy versus the Niche's creaminess. I haven't made direct comparisons with other grinders or burrs; but I think these are the sweetest burrs I've ever tried on any coffee that has any acidity.

In terms of taste detail, the 200s do a very good job. They are not as detailed as the 98mm Mizens in the P01, but they are close. They are also slightly but distinctly better than the Fuji and the Niche; although here the added sweetness may be acting as a thumb on the scale.

These quality assessment are based on several months of me blind cupping brews from different coffees. My own espresso testing was semi-blind, since the best dialled in shots poured a little differently from each grinder. However, I confirmed the espresso taste differences in a few blind tasting sessions with friends. I am confident that these descriptions are accurate.

So if you enjoy acidic coffees, either in light roasts, or in fast darker roasts with some retained acidity, the Philos with the 200 burrs is a world class, all round, single dose grinder, within a hair of the 98s at about a third to half the price. It is a price-quality standout.

Back to the opening question -- what makes a burr sweet? The 200 burr doesn't have an attached fairy that secretly adds sugar to the brew. Since the sweetness drops out in low acid coffees, what it seems to do is present the acidity in the coffee more sweetly. The 189 burrs seem to do the same thing with the roasty components. How this works physically, I do not know. But it has created a small revolution in burr design. The ideal burr would add sweetness to the presentation of both the roasty and acidic components; and thereby balance the flavors of every coffee it makes.

Jim Schulman"

Może będzie to dla kogoś jakaś wskazówka w kwestii wyboru żaren.
》tertium non datur《

Offline popcorn

• Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
« Odpowiedź #227 dnia: 03 Lipiec 2024, 17:54:35 »
Tak tylko w kwestii formalnej:
🫣 Naprawdę.
To moje "na prawdę", to jest biernik - skrót myślowy od "na prawdę się powołuję", lub "klnę się na samą prawdę". Niektórzy "przysięgają na grób swojej matki" - w skrócie "na grób matki", a ja "na samą prawdę zaklinam się, że mówię prawdę", czyli w skrócie "na prawdę" :D.

Sam chyba pisałeś kiedyś: "na Zeusa..." - powinieneś zrozumieć: "na prawdę...".
Myślałem, że jest to oczywiste, że nie muszę tego rozwlekać, ale jednak się myliłem :mhh: :hihihi:.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

« Odpowiedź #228 dnia: 03 Lipiec 2024, 20:45:02 »
To moje "na prawdę",
To są dwa różne znaczenia:  Za prawdę jestem w stanie zapłacić naprawdę dużo.

Chyba Tobie albo komuś pisałem, jak ja zapamiętałem, pokrętnie naprawdę/na pewno: naprawdę piszemy na pewno razem :D
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2024, 20:54:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
« Odpowiedź #229 dnia: 03 Lipiec 2024, 21:23:31 »
Naprawdę i na prawdę, obie wersje są poprawne, ale zależy od kontekstu zdania.

To naprawdę dobra kawa.

Przed sądem świadek powołał się na prawdę.

😉

« Odpowiedź #230 dnia: 03 Lipiec 2024, 21:31:08 »
To miałem na myśli. Te Twoje przytoczone "prawdy" co innego znaczą, wystarczy odwrócić i jest błąd:

To na prawdę dobra kawa.

Przed sądem świadek powołał się naprawdę.
》tertium non datur《

Offline Krzysiek206 Mężczyzna

• Ekspres: Victoria Arduino Eagle One Prima
  • Młynek: Ceado E37s , Mazzer Omega (Soft), Comandante c40 mk4, Mazzer Philos Black I200D
« Odpowiedź #231 dnia: 09 Lipiec 2024, 14:18:38 »
Młynek dotarł 😀
Ależ to mały skubaniec. Na razie poszły w ruch przelewy.
Wybrałem żarna I200D    i jestem pod dużym  wrażeniem pracy jak i przemiału.
Teraz czas na porównanie  do Ceado 😀
Praca i wykonane młynka to poezja ...... chyba  za dużo superlatywów.
Może  to efekt pierwszych dni który minie .... 🤔
Napiszę więcej  za kilka dni. Ale warto było  czekać.( 2 miesiące czekania )
Jeżeli  chodzi  o czas mielenia przelewu 20g to jest  około  8 sekund, na razie wszystko co wrzucam wychodzi dokładnie to samo plus- minus 0.1 g

No ale on zostało  kupiony do espresso 😀

Offline apodemus

• Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
« Odpowiedź #232 dnia: 09 Lipiec 2024, 16:35:38 »
Długo czekałeś, jak się niedawno pytałem to obecnie czas oczekiwania wynosi około tygodnia.

Napisz jak tam się sprawuje przy espresso. I wrzuć parę zdjęć jak się prezentuje :)

• Młynek: Ceado E37s , Mazzer Omega (Soft), Comandante c40 mk4, Mazzer Philos Black I200D
« Odpowiedź #233 dnia: 09 Lipiec 2024, 21:27:23 »
Czekałem 2 miesiące. Zamówienie robiłem końcem kwietnia.
Espresso wychodzi super , regulacja z tyłu też niczego sobie , czytelna i jak dla mnie nie ma problemu z kręceniem.  Żarna.... no właśnie - dla Mnie bardzo ciekawe , robiłem przelew jak i espresso. Smak ciekawy , faktycznie lekko słodkawy, zupełnie inne doznania niż znałem do tej pory. Trzeba potestowac kilka kaw i parę dni 😀 Ale już wiem że zostaje u Mnie  😀

Offline apodemus

• Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
« Odpowiedź #234 dnia: 10 Lipiec 2024, 12:09:00 »
A jak z zakresem mielenie pod espresso? W jakim obszarze skali poruszałeś się przy doborze grubości? Jest potrzeba zmiany na stepless? Niby jeden 'klik' to 6 mikronów i to chyba powinno być wystarczająco? Przy moim obecnym Comandante jeden klik na redclixie to 15 mikronów i czasem tego jednego międzyklika mi brakuje :P

« Odpowiedź #235 dnia: 10 Lipiec 2024, 13:18:46 »
Poruszam się  w zakresie 32-28 , kliki wystarczą do regulacji. Trzeba się  przestawić  na inne mielenie , tutaj otrzymujemy  bardzo duży przyjemny puch 😀
Głównie moja zmiana podyktowana była zmianami mielenia, żona chce kawiarkę , czasami przelew  a córka cappuccino. Ceado e37s do tego słabo się  nadaje bo nie jest  to młynek SD. ( do tego mieli dobrze do espresso i zaparzajkę 😉 )
Retencja przy espresso około 30 kliku wychodzi 0.1 -0.2 g maksymalnie.

Offline kulka Mężczyzna

• Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
« Odpowiedź #236 dnia: 10 Lipiec 2024, 13:33:36 »
@Krzysiek206, czy byłbyś w stanie zrobić zdjęcia komory żaren po tygodniu czy dwóch użytkowania?

« Odpowiedź #237 dnia: 10 Lipiec 2024, 13:45:42 »
Oczywiście , zrobię  fotkę  i dodatkowo zważę to co będzie ewentualnie w komorze mielenia. Po niedzieli cyknę fotkę 😉

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi