Autor Wątek: Elektryczna kawiarka  (Przeczytany 10473 razy)

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Marzec 2018, 12:39:00 »
Kawiarka może być i aluminiowa (moja taka jest). Chodzi o to, aby dolna część miała wmontowaną tę płytkę stalową, która na indukcji zadziała. O ile sobie przypominam, Bialetti też ma taki model.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Marzec 2018, 13:04:51 »
Bartus_M ta mała kawiarka ma jak najbardziej poprawne parametry. Myślę że kwestia niezadowolenie z mniejszej moki, to kwestia niedopasowania przepisu.

Do tej pory sądziłem, że 1tz = x. A 6tz=6x, zgodnie z proporcją. A obliczenia mnie zaskoczyły. Aż taka rozbieżność w dozie? :)
Może założę oddzielny temat aby nie zasmiecac koledze jego własnego :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Marzec 2018, 13:07:39 »
Bardzo dużo zależy od płyty indukcyjnej. My mieliśmy w sprzedaży i Top Mokę i mamy Bialetti. Ogólnie z żadnymi (w 99%) kawiarkami na indukcję nie ma problemów. Problem najczęściej jest właśnie w płycie indukcyjnej, która obsługuje naczynia np. o średnicy tylko 12cm.
W tym 1% z którym mieliśmy problemy najczęściej pojawiały się kawiarki aluminiowe z ferromagnetycznym dnem.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Marzec 2018, 13:34:45 »
Wracając do tematu, kawa z kawiarki z dozą 8/100 w moim odczuciu daje kawę lepszą, spokojniejszą, smaczniejszą, niż z dozą wynikającą z budowy mniejszej kawiarki a więc 12/100.
nie tylko z kawiarki, z innych metod też jest podobnie. Supermocne mikro-espresso ma swoje zalety, ale dla mnie rónież smaczniejsza jest kawa o średniej mocy.

Zresztą przy poprawnej ekstrakcji i dobrym młynku z 8g/100 z moki da sie zrobić całkiem intensywny napar. Z sitka 12/100 oczywiście też jest ok, jeszcze bardziej skondensowany, ale ja również pozostałbym przy obecnym brew ratio - przyjemność picia ta sama, mniej kofeiny i o połowę mniejsze zużycie surowca (dzięki czemu w tym samym budżecie możemy np. kupić kawę wyższej klasy).
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 13:50:37 wysłana przez grex »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Marzec 2018, 14:07:24 »
Jest norma na minimalne naczynie wykrywalne i np.
w mojej kuchence odpowiednik venus nie działał mimo napisania że obsługuje indukcję,
kuchenka nie wykrywa naczynia i nie załącza indukcji

Wystarczy popatrzeć ile waży podstawa TOp Mokki i jak jest solidna.

Przy okazji bialetti zdaje się nie ma niczego o wielkości 2tz

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Marzec 2018, 14:16:17 »
Jest norma na minimalne naczynie wykrywalne i np.
w mojej kuchence odpowiednik venus nie działał mimo napisania że obsługuje indukcję,
kuchenka nie wykrywa naczynia i nie załącza indukcji

No i to ewidentnie wina płyty. Moja np. załącza się przy zwykłej misce metalowej, która ma średnicę mniejszą niż Venus 4.

Wystarczy popatrzeć ile waży podstawa TOp Mokki i jak jest solidna.

Przy okazji bialetti zdaje się nie ma niczego o wielkości 2tz

Ogólnie jeśli chodzi o 2tz, to raczej nic standardowego się nie znajdzie. Chyba, że właśnie coś z bardzo szeroką płytką stalową. Tak jak pisałem Top Moki mieliśmy takie z którymi klienci problemów nie mieli i takie z którymi mieli, więc pomimo szerokiego dna, to nawet ta kawiarka nie rekompensuje działania średniej jakości płyty indukcyjnej.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Marzec 2018, 18:31:24 »
Bardzo dużo zależy od płyty indukcyjnej. My mieliśmy w sprzedaży i Top Mokę i mamy Bialetti. Ogólnie z żadnymi (w 99%) kawiarkami na indukcję nie ma problemów. Problem najczęściej jest właśnie w płycie indukcyjnej, która obsługuje naczynia np. o średnicy tylko 12cm.
W tym 1% z którym mieliśmy problemy najczęściej pojawiały się kawiarki aluminiowe z ferromagnetycznym dnem.
A jaką średnicę mają te kawiarki Top Moka?
Zaraz zobaczę jakie na indukcje macie w swoim sklepie.
Czy którąś polecasz?


Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Marzec 2018, 18:35:33 »
Dzięki za polecenie kawiarki.
Zastanawiam się nad elektryczna lub na indukcję z tego względu,że ta na prąd mogę zabierać ze sobą ;)

Teraz nie wiem jaką pojemność wybrać jeśli kawę pijany tylko ja, okazjonalnie ktoś jeszcze by pił pewnie.

Ja osobiście używam kawiarki 6tz dla siebie. Jest ona najbardziej okiełznana przeze mnie i kawa z niej jest rewelacyjna. Dlaczego tak jest zaraz napisze.  Zbiornik napełniony do zaworu bezpieczeństwa daje ilość kawy do dużej filiżanki i ta ilość mi zdecydowanie odpowiada. Dlaczego 6tz dla jednej osoby a nie mniejsza? Mniejsza nie znaczy lepsza jak się okazało. Do tej pory zawsze piłem kawę z kawiarki w rozmiarze 6. Ale postanowiłem coś zmienić i przy okazji jakiegoś zamówienia dobrałem sobie mniejszą kawiarkę do spróbowania. No i jak dla mnie kawa z mniejszej kawiarki jest zbyt intensywna. Dlaczego?
W mojej starej poczciwej kawiarce 6tz mieści się ~24g kawy oraz 290g wody. Co daje dozę na poziomie 8,27g/100ml.
Natomiast z nową, mniejszą kawiarką jest inaczej. W jej sitku mieści się 18g kawy (dolna granica wagi od której rozpoczyna się miły, spokojny wypływ naparu przez wylewkę kawiarki), a w zbiorniczku 150g wody. To licząc bardzo prosto daje 12g/100ml co jest zdecydowanie za dużą ilością kawy w stosunku do wody, gdyż napar wychodzi zbyt intensywny a przez to niesmaczny.
Mając powyższe na uwadze, gdybym wybierał kawiarkę elektryczną sprawdziłbym objętość sitka i ilość wody która mieści się pod zawór w pierwszej kolejności.
Aby ułatwić Ci sprawę, policzę jeszcze objętość sitka 6tz. Sitko z większej kawiarki ma 6,1cm średnicy oraz 2,6cm wysokości (głębokości sitka), co daje ~76cm3 kawy.
Objętość małego to ~55cm3 kawy.
Dalej z obliczeń wynika, że skoro w sitku 76cm3 mieści się 24g kawy, to w sitku proporcjonalnie mniejszym czyli 55cm3 powinno zmieścić się coś około 17,36g kawa (to ciut za mało akurat, żeby wypływ nie był agresywny, "plujący").

Wracając do tematu, kawa z kawiarki z dozą 8/100 w moim odczuciu daje kawę lepszą, spokojniejszą, smaczniejszą, niż z dozą wynikającą z budowy mniejszej kawiarki a więc 12/100. Weź sobie to pod uwagę wybierając swoją kawiarkę.

Ps. dzięki do zmuszenia mnie do analizy swoich sitek. Pewnie bez Ciebie bym tego nie zrobił. Bez obliczeń doszedłem ze swoją kawiarką 6tz do consensusu, że 24 gramy kawy jest w porządku. Następnie stosując metodę klasyczną to jest wsypując ziarenka do sitka i mierząc ich wagę wychodziło coś w okolicach 18 lub mniej gramów. Więc z okiem i wyczuciem nie jest najgorzej.
Już wiem, czemu kawa z małej kawiarki była niesmaczna :)

 [ Invalid Attachment ]
porównanie dwóch zbiorniczków z sitkami.

O matko, jakie wyliczenia :D Chyba nie umiem policzyć...
Lubię jak kawę czuć. Jak w aeropresie daję 24-26 g i potem wode daję do pełna to wychodzi tak deliktana (z mlekiem bo bez mleka kwaśna mi zawsze wychodzi) jakbym inke piła, więc daję teraz ciut mnije kawy, chyba coś około 21-22 i  wody daję tyl,że do pełna brauje ze 4 cm. -musiałabym sprawdzić bo nie pamiętam i wtedy wychodzi fana taka kawa o smaku kawy :)

Offline Ali7

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Saeco Poemia, Bialetti Moka Express, phin, V60
  • Młynek: C40 IH, Graef CM 702
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Marzec 2018, 18:48:03 »
Tej wspominanej Ariete używam około roku w pracy, kilka razy dziennie. Na plastikowy zbiornik górny faktycznie trzeba uważać, tzn. skręcać / rozkręcać trzymając za metalowy pierścień, nie za plastik (trzeba czekać, aż ostygnie).
Poza tym daje radę, kawa czasem potrafi wyjść lepsza, niż z Bialetti na gazie - nie znam przyczyny.

Offline Rafal87 Mężczyzna

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Kawiarka bialleti, gaggiaclassic
  • Młynek: Graef cm 702
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Marzec 2018, 19:38:39 »
A ja kupiłem zwykłą bialleti i zakupiłem podstawkę na płytę indukcyjna

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Marzec 2018, 20:27:57 »
A ja kupiłem zwykłą bialleti i zakupiłem podstawkę na płytę indukcyjna

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Ile kosztuje podstawka na indukcję?
A ja kupiłem zwykłą bialleti i zakupiłem podstawkę na płytę indukcyjna

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


ile kosztuje taka nakładka na indukcję?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Marzec 2018, 20:50:54 »
A ja kupiłem zwykłą bialleti i zakupiłem podstawkę na płytę indukcyjna

I to też jest jakieś rozwiązanie. Proponujemy takie podejście kawoszom, którzy upierają się na kawiarki aluminiowe, albo stalowe takie, że nie działają na ich płycie indukcyjnej. Odnośnie nakładki na indukcję, to jest to koszt od około 30 złotych, w zależności od firmy.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Marzec 2018, 21:37:17 »
Ogólnie jeśli chodzi o 2tz, to raczej nic standardowego się nie znajdzie. Chyba, że właśnie coś z bardzo szeroką płytką stalową. Tak jak pisałem Top Moki mieliśmy takie z którymi klienci problemów nie mieli i takie z którymi mieli, więc pomimo szerokiego dna, to nawet ta kawiarka nie rekompensuje działania średniej jakości płyty indukcyjnej.
Plyta Siemens, a 2tz top moki (indukcja) bez problemu dziala
podstawa 11cm

Offline Rafal87 Mężczyzna

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Kawiarka bialleti, gaggiaclassic
  • Młynek: Graef cm 702
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Marzec 2018, 21:38:30 »
Tak ok 30 zł. I w dodatku kawiarke można użyć wszędzie i na indukcji i ceramicznej i gazie

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Marzec 2018, 22:04:30 »
Siemens
To bym już nazwał wyższą półką. Z doświadczenia wiem, że problemy są z Amicą, Whirlpool, Ikeą, i podobnymi jakościowo płytami.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi