Autor Wątek: Bezkompromisowy młynek ręczny  (Przeczytany 1903 razy)

Offline GrubasKawopijca Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: PL91t (mod 8.5bara),V60-01, V60-03, Aeropress
  • Młynek: 1zpresso JX-pro
Bezkompromisowy młynek ręczny
« dnia: 15 Listopad 2023, 05:29:39 »
Siemanko kawoholicy

Jak w temacie, szukam młyna bez kompromisów do espresso. Posiadam JX-PRO i jest nawet nawet, ale skakanie między przemiałem do dripa, a espresso po kilka razy na dzień jest wybitnie frustrujące  :cenzura: chętnie zostawił bym go do grubszego przemiału, a pod kolbę przytulił coś z mniejszym skokiem w regulacji. Elektryczny niestety odpada z powodu mikrokuchni, a siły w rękach jeszcze nie brakuje do drobnego mielenia jasnych wypałów. No i tu pytanie, czy na rynku mamy coś bardziej precyzyjnego od J-MAX S? Cena mało istotna o ile nie przekroczy najniższej krajowej  :evil:

PS. Prosze bez kłótni o "wyczuwalną słodycz" jak w innych postach o młynkach, nie o profil smakowy pytam  ;)
Wprowadzę kilo kawy+ jak zostanę prezydentem

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Listopad 2023, 09:13:17 »
no trza zacząć od rozważenia sprawdzonych klasyk jak Kinu ale ostatnio Mazzer Omega coraz bardziej interesująco wygląda, jest już go kilka wersji, wygląda świetnie ale nie wiem na ile osób z forum faktycznie go trzymało w rękach. Jest też bardzo ciekawy ręczny Etz, ma inaczej zrobione żarna, po etz-owemu :) i jest kierowany właśnie na espresso.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4813
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopad 2023, 09:19:23 »
Elektryczny niestety odpada z powodu mikrokuchni
Spójrz na elektryczny VARIA VS3. Zajmuje bardzo mało miejsca.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Listopad 2023, 09:20:42 »
Cena mało istotna o ile nie przekroczy najniższej krajowej 

Może wkrętarkę Boscha już masz?

https://www.helor.com/product/helor-106-hand-coffee-grinder/

Z HB:
In case someone else has the same question, I measured the thread step, and it looks about .5mm. There are 60 markings per evolution, making it roughly 8 microns per marking. Use this to translate between Ultra (5 microns / marking) and the Flux
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Listopad 2023, 09:30:47 »
Jak bez kompromisów to Kinu M47. Do espresso i przelewów jest top.

Mam do sprzedania sztukę która zmieliła może 1kg kawy. W zestawie żarna pod espresso (nowe) i przelew.

Oddam za 1400zł jakby co 😉


Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 133
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Listopad 2023, 09:33:29 »
 Kinu jest bardzo dobry pod espresso. Wg moich subiektywnych testów w większości byl na pierwszym miejscu pod względem smaku. Do  tego jest szybki a ustawienia sa praktycznie bezstopniowe.
Po wiecej szczegółów zapraszam tutaj:
https://youtu.be/zYlOnimZ1aM?si=SpAfyTyeOR80aJ-U
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2023, 10:39:43 wysłana przez My Coffee Show »

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopad 2023, 15:21:37 »
Może Pietro? Na plus wygląd, płaskie, duże żarna, na minus ergonomia - 4*18g jasnych ziaren zamiast siłowni.

Offline GrubasKawopijca Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: PL91t (mod 8.5bara),V60-01, V60-03, Aeropress
  • Młynek: 1zpresso JX-pro
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopad 2023, 17:16:53 »
no trza zacząć od rozważenia sprawdzonych klasyk jak Kinu ale ostatnio Mazzer Omega coraz bardziej interesująco wygląda
faktycznie ten Mazzer wydaje się zacny, ale raczej wolał bym coś sprawdzonego jak Kinu, o którym w sumie nawet nie pomyślałem

Spójrz na elektryczny VARIA VS3
niestety i na takiego mikrusa braknie miejsca.. Musiałem zrezygnować z mojej ukochanej deski sztorcowej żeby wstawić takiego malucha jak Lelit Victoria, tak że...


Może wkrętarkę Boscha już masz?
Nawet Hilti SF6-A22 by się znalazło xD ale cena młyna troche powala

Oddam za 1400zł jakby co 😉
Nie obraź się, ale wolę sklepowy sprzęt... Kilka godzin przesłuchań i niesłusznych oskarżeń o paserstwo za zakup używki zmienia podejście dożywotnio xDDD spokój w głowie i otwieranie nowiutkiego, pachnącego fabryką sprzętu jest wartę to kilka stówek więcej


Kinu jest bardzo dobry pod espresso
No i właśnie się chyba na niego skuszę, tylko właściwie jaka jest różnica między Kinu M47 Classic, a Phoenix?

Może Pietro
Sprzęt innowacyjny, nie można mu tego zabrać xD ale ergonomia faktycznie leży i kwiczy


Prawdopodobnie wleci Kinu, ale tematu jeszcze nie zamykam. Jak by tak komuś coś wpadło do głowy to jestem otwarty na pomysły  :)
Wprowadzę kilo kawy+ jak zostanę prezydentem

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopad 2023, 17:21:46 »
Nie obraź się, ale wolę sklepowy sprzęt... Kilka godzin przesłuchań i niesłusznych oskarżeń o paserstwo za zakup używki zmienia podejście dożywotnio xDDD spokój w głowie i otwieranie nowiutkiego, pachnącego fabryką sprzętu jest wartę to kilka stówek więcej

Ani myślę się obrażać 😉 Nowe jest nowe, tego się nie przeskoczy 👍

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 181
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2023, 18:38:57 »
właściwie jaka jest różnica między Kinu M47 Classic, a Phoenix?
https://kinugrinders.com/comparison-table/
Ja mam classica i nie żałuję wydanych pieniędzy. Z wad dla mnie to magnetyczny kubek - przy grubszym przemiale zmielona kawa lubi dostać się między magnesy i czasem kubek się odczepi, plus ciężko (w porównaniu do C40) wysypać z niego kawę. Kinu z polimerowym słoikiem na gwint byłby dla mnie ideolo :D

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad 2023, 08:30:25 »
@GrubasKawopijca Mam Kinu Simplicity i Pietro. Simplicity ma plastikowy pojemnik z oringiem, bez magnesów, z wyjmowanym denkiem. Zdecydowanie bardziej mi się to podoba niż magnesy (które są też w Pietro). Nic się nie świni, łatwo wyczyścić pojemnik. Różnice w przemiale? Nie zauważyłem. W Pietro dużo łatwiej wyczyścić żarna i nie trzeba potem ustawiać od nowa grubości przemiału. W Kinu to trochę bardziej skomplikowana operacja. Sama regulacja grubości lepsza w Kinu (bardzo precyzyjna, bezstopniowa), w Pietro są kliki, można ustawić między nimi, ale podczas mielenia łatwo, trzymając młynek, ruszyć pokrętło regulacji, dlatego lepiej ustawić na pełnym kliku i ewentualnie korygować ilość kawy w przepisie.
Co jeszcze by tu... A, Pietro to w zasadzie młynek dla praworęcznych - nie wyobrażam sobie kręcenia korbą "do siebie", ale co kto lubi. Co do ergonomii, to są ponoć jakieś uchwyty mocujące Pietro do blatu, ale nie mogłem znaleźć i docelowo chyba coś sobie wydrukuję, bo "kręcenie" 4-5 porcji do espresso dziennie zaczyna mnie wkurzać.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad 2023, 11:24:40 »
Arco z bazą do mikrokuchni by się nadał.

Offline GrubasKawopijca Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: PL91t (mod 8.5bara),V60-01, V60-03, Aeropress
  • Młynek: 1zpresso JX-pro
Odp: Bezkompromisowy młynek ręczny
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopad 2023, 07:46:35 »
Ja mam classica i nie żałuję wydanych pieniędzy.
Ciekawe że classic który jest bardziej premium ma większe problemy wieku młodzieńczego. Wezmę to pod uwagę :)

uchwyty mocujące Pietro do blatu
Właśnie z miejscem na blacie kryzys, tak że pójdę bardziej w strone Kinu

Arco z bazą do mikrokuchni by się nadał.
Ciekawa propozycja, ale nawet to się nie zmieści ;/ a wyciąganie i chowanie młyna elektrycznego po szafkach co przemiał...


Hmmm, a jak by tak Kinu Classic z pojemnikiem z Simplicity/Phoenix? Spasowało by to w ogóle? :D


Wprowadzę kilo kawy+ jak zostanę prezydentem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi