Autor Wątek: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka  (Przeczytany 38951 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Styczeń 2014, 14:57:43 »
Będę próbował strojenia młynka z jedną podkładką, tak aby uzyskać przynajmniej dwa ważne dla mnie przemiały: espresso i kawiarka.
To się powinno udać. Tylko nie licz (oczywiście wyjątki są) na kawową wiedzę w serwisie.
Nie miałeś podkładek w zestawie?

Połówka to mi się z flaszką kojarzy ;).
A lepsza połówka to 0,7? ;)

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Styczeń 2014, 15:32:33 »
Nie miałeś podkładek w zestawie?
No niestety nie miałem takich podkładek, tak samo jak pędzelka do czyszczenia żaren. Żebym chociaż znał wymiary tych podkładek, to już by było coś...

Cytat: WS w Dzisiaj o 14:45:55Połówka to mi się z flaszką kojarzy .A lepsza połówka to 0,7?
Wy mnie chyba chcecie załatwić na cacy!!! Nie dość, że proponują zakup czterech młynków, to jeszcze dzielą się jakimiś skojarzeniami! Nie chcę kłopotów!!!!  :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Styczeń 2014, 18:16:13 »
Żebym chociaż znał wymiary tych podkładek

Żarna w Graefie mają 38 mm średnicy. Chyba, bo nie jest to podawane w opisie, ale gdzieś znalazłem taką informację.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Styczeń 2014, 22:40:15 »
Po prostu odkręć  żarna i zmierz podkładki.
Do swojego Graefa dołożyłem 2 podkładki o grubości 0,2mm. Wyjmij więc podkładkę i udaj się do pana który od 20 lat naprawia pralkę, on ci powinien dobrać odpowiednią.
Jedna podkładka to ok 7 stopni na podziałce. Można dokładać tak by całkowita grubość podkładek miała 1,5mm.
Ja to robiłem stopniowo, a chciałem uzyskać przemiał do tygielka i udało się, chociaż długo mielił i zatykał się  wylot często.
Z opinii użytkowników wygląda na to, że dołożyć podkładki aby uzyskać espresso. Bywa nawet tak, że producent dołącza zapasowe podkładki.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2014, 10:13:28 wysłana przez gromog »

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Styczeń 2014, 10:15:57 »
Dzisiaj zamówiłem w polskim serwisie Graefa, podkładki do regulacji wysokości dolnych żaren. Będą u mnie za tydzień, jak je zamontuję to napiszę o efektach. Póki co dziękuję wszystkim za pomoc.

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Styczeń 2014, 23:15:41 »
Witam ponownie po krótkiej przerwie technicznej. Poszedłem za radą  Gromoga i znalazłem odpowiednie podkładki u speca od naprawy pralek. Tuning dokonany :)

Oceńcie proszę do jakich sposobów przygotowywania kaw nadają się poszczególne przemiały.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Styczeń 2014, 23:19:20 »
Wyjdzie w praniu  ;), na podstawie zdjęć trudno to ocenić.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Styczeń 2014, 23:55:17 »
A pranie musisz zrobić bez nas. :)

Znaczy wygląda obiecująco, ale na oko więcej nie powiemy. Teraz trzeba zacząć marnować kawę i ćwiczyć z ekspresem i całą resztą przyrządów i przepisów. Powodzenia. I czekamy na relację z pola walki. :))

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Styczeń 2014, 11:31:24 »
Na zdjęciu wydaje mi się, że fine jest grubsze od 10. Policz proszę cząsteczki, czy abyś się nie pomylił ;)
A tak na serio to jest już dobrze, chociaż nie jestem pewien czy na najdrobniejszym osiągnąłeś przemiał do tygielka. U mnie gdy na najdrobniejszy przemiał ustawiałem to długo mieliło i kawa nie chciała i wylot kawą zapychał się. Jeśli chcesz kawę do tygielka to lepiej jednak zamówić u Gorana kawę Rio Minas i poprosić o zmielenie do tygielka.
Espresso powinieneś uzyskać w skali od 10 do 18/20. Poniżej 24 to do moki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Luty 2014, 11:19:58 »
Pośredniczyłem ostatnio w zakupie młynka Graef CM 702. Nie wiem na ile on się różni od CM 70, ale chyba niewiele, skoro instrukcja na stronie jest ta sama. Dlatego też nie będę zakładał nowego tematu -- jeśli trzeba to przenieście.


Wracając do młynka. Wniosków z użytkowania nie będzie, bo to tylko kilka chwil, ale coś niecoś napisać mogę. Ot opinia na podstawie pierwszych wrażeń.
  • Żarna na oko i pod palcem sprawiają wrażenie solidnych i ostrych.
  • Wraz z młynkiem w komplecie były i podkładki, i instrukcja (niestety ta tylko po niemiecku, ale obrazki są) modyfikacji mielenia w stronę drobniejszego przemiału. Czy są zawsze, tego nie wiem.
  • Niestety konstrukcja (patrząc bez rozkręcania) głównie z tworzyw.
  • Niewątpliwą wadą jest brak czasownika. Biorąc pod uwagę, że jedynym przyciskiem włączającym mielenie jest ten z przodu, pod kolbę, jest to trochę dziwne rozwiązanie. Trzeba mieć sprawne oko, albo mielić tylko odważoną porcję.
  • A skoro mielimy tylko porcję, to ziarenka skaczą jak w maszynie losującej totalizatora sportowego ;)
  • Najdrobniejszy przemiał na fabrycznych ustawieniach jest dość drobny. Chyba drobniejszy od sklepowych mielonek (dawno żadnej nie widziałem). W każdym razie pod pacami wyczuwalne jeszcze drobiny, o mącznym puchu nie ma mowy.
  • Zmielenie porcji na najdrobniejszym ustawieniu trwa wystarczająco długo aby zacząć się nudzić ;) Szczególnie przez to podskakiwanie ziarenek i domielanie resztek do końca.
  • Najgrubszy przemiał (24) powiedziałbym wyraźnie piaskowy. Powiedzmy do driperów na jedną porcję. Do frencha czy większych przelewów wolałbym grubiej. Do żwiru daleko.
  • Czas grubego przemiału nudzić się nie pozwala. Sprawnie i z impetem.
  • W kanale wylotowym i pod żarnami, po dobrym obstukaniu młynka (elektryzuje wyraźnie) zostaje około 0,4g. Jak nie stukniemy to i 2g mogą się zawieruszyć. Dołączony to zestawu pędzelek sięga spokojnie do żaren, ale stuknięcie jest chyba szybsze.
  • Dolną podstawkę, na łapanie okruchów, wyjmuje się łatwo i sprawnie -- można szybko zrzucić drobiny lub nie używać wcale i mieć kilka centymetrów kwadratowych na blacie więcej.
  • Pojemnik na kawę, który jest w zestawie, został wykonany tak, że pasuje do mniejszego widelca na kolbę, a więc nie będzie uciekał, nie będzie też problemu trafić nim w przycisk włączający. Pojemnik ma zaznaczoną miarkę objętościową.
  • Do żaren dostajemy się w kilka sekund, z czyszczeniem nie powinno być żadnych problemów.
  • Obsługa prosta i intuicyjna.

Jeśli przyjdzie mi jeszcze coś do głowy na temat, to dopiszę. Jeśli ma ktoś jakieś pytanie, to śmiało, jeszcze parę dni u mnie postoi.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Styczeń 2017, 16:19:28 »
Trochę odkopię, żeby nowego tematu nie zakładać. Włożyłem wszystkie podkładki z zestawu pod dolne żarno(były 3), i tak wygląda najdrobniejszy przemiał. Górne żarno siedzi, próbowałem zrobić dripa to wyszło 300 g wody w 1:51 min. O co tu chodzi? Młynek jest uszkodzony czy ten typ tak ma? Bez podkładek poprzedni właściciel rzekomo mielił pod espresso, ale mi się to wydaje niemożliwe... Zdjęcie z V60-01.

przemiał graef.jpg

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #41 dnia: 08 Styczeń 2017, 16:30:24 »
Musisz wyjąć podkładki żeby pod ekspres mielić. Im więcej tym grubiej mieli.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Styczeń 2017, 17:41:35 »
Źle Ci napisałem, im mniej podkładek tym grubiej. Być może coś z młynkiem. Sprawdź jeszcze czy dobrze jest osadzone górne żarno!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Styczeń 2017, 18:28:38 »
Tulejka w której jest osadzone po włożeniu jest na równą z powierzchnią w którą się je wkłada, więc chyba dobrze... Eh, ledwo kupiłem i trzeba do serwisu dzwonić.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Styczeń 2017, 19:17:41 »
No coś jest nie halo. Ten młynek w zasadzie nie potrafi tak grubo.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi