Autor Wątek: Mały HX  (Przeczytany 49902 razy)

essewissa

  • Gość
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #45 dnia: 24 Marzec 2017, 22:07:45 »
Hx dla 15 kaw miesięcznie jest bez sensu moim zdaniem. Ja się zastanawiam nad tym, czy dla moich czterech kaw dziennie nie jest to strzelanie z armaty do wróbla. Hx z racji swojego pochodzenia, podobnie jak komercyjne mlynki wymusza sporo ograniczeń w domu. To jest wszystko sprzęt gastro. Czasem myśle, że tych światów nie da się pogodzić.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #46 dnia: 24 Marzec 2017, 22:50:53 »
Nie wszystko da się pogodzić.
Oczywiście, że sprzęt gasto ma wady. Jest bardzo drogi, wielki, ciężki.
Ekspresy są nieekonomiczne, młyny mają sporą retencję itd.
Ale kawa zaparzona na takim sprzęcie smakuje zupełnie inaczej.
W życiu liczą się tylko chwilę. Reszta to monotonne czynności, które składaja się na pracę. A ta, przynajniej w teorii ma nam  zapewnić lepszy byt. Nie szczędźmy sobie tych lepszych chwil. Dla jednych będą to podróże po świecie. Dla innych mozliwość zaparzenia w domu smaczniejszej kawy niż w niejednej kawiarni.

ps. Spójrz na to inaczej, te 4 kawy dziennie to 120 kaw w miesiącu.
     Chyba jednak warto aby smakowały, były chwilową przyjemnością.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2017, 22:54:33 wysłana przez PiotrekBM »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #47 dnia: 24 Marzec 2017, 22:55:18 »
No tak, ale nie ma co strzelać do komara z armaty :) Idąc dalej, zaraz się okaże, że najlepiej kupić 2B z preinfuzją... Choć z drugiej strony może lepiej by było znaleźć jakiś mały 2B, może akurat się uda trafić coś, co będzie mniejsze niż HX... A jeśli będzie miał mały bojler serwisowy, to chyba jest to możliwe.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Marzec 2017, 23:07:05 »
No tak, ale nie ma co strzelać do komara z armaty :) Idąc dalej, zaraz się okaże, że najlepiej kupić 2B z preinfuzją... Choć z drugiej strony może lepiej by było znaleźć jakiś mały 2B, może akurat się uda trafić coś, co będzie mniejsze niż HX... A jeśli będzie miał mały bojler serwisowy, to chyba jest to możliwe.

bez regulowanej preinfuzji też wystarczy :)

ps. Na HB jest wielu użytkowników którzy mieli  Breville dual boiler (z regulacją/ ustawieniami prawie wszystkiego) a efekty w filiżance były gorsze niż z porządnego Hx (bez  programowanej  preinfuzji).
Uważam, że albo porządny DB albo Hx. Tanie imitacje ekspresów dwubojlerowych są gorsze od porządnych Hx.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2017, 23:15:51 wysłana przez PiotrekBM »

essewissa

  • Gość
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Marzec 2017, 23:18:27 »
99% młynów gastro ma końska retencję, usuniesz clump crusher to siada Ci dystrybucja i musisz iść w WDT, on demon też możesz w tym przypadku o kant d.... potłuc. To, że jest drogi, wielki, ciężki nie jest dla mnie wadą. Z tych czterech kaw dziennie tylko dwie piję ja. :) czyli gonie te gastro sprzęty dla dwóch espreso dziennie. Gdybym miał obok siebie kawiarnię z dobra kawą to nie wiem, czy bym nie wolał takiego sposobu picia kawy, na uchodźstwie :). Dla mnie espresso to sztuka i przekleństwo. Teraz np niedawno założyłem sobie w młynku tytanowe żarna, kawa nie wychodzi powtarzalnie bo żarna muszą zemleć  z 15kg kawy żeby się dotrzeć, czyli za jakiś niecały rok będę miał dobra kawę :) Ja jak coś już robię to staram się to robić dobrze, ale widzę jakie ludzie podejście mają na forum. Odstawiają baristów a jadą na młynie z retencja 15g i daję sobie rękę uciąć, że tyle nie zrzucają po dłuższym postoju, npf-a znają z Youtube :) , mlynki z gwintem, a modny kwas bardziej z brudnego młynka niż third wave coffee  :hihihi: Przekleństwem w espresso jest to, ze nie da się tego robić na 50%, ba nawet nie na 60, czy 70%, żeby było ok,  nie super to musi być te 80-90% z mnóstwa składowych ogarnięte.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2017, 23:28:57 wysłana przez essewissa »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Marzec 2017, 23:27:37 »
Jak patrzę jakie niektórzy mają podejście do parzenia kawy "na uchodźstwie" na tych 2-3 grupowych kolosach, to wole sobie samemu w domowym zaciszu kawę " zmajstrować" :)
... bo espresso to jest "sztuka i przekleństwo"... albo wszystko albo nic
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2017, 23:30:59 wysłana przez PiotrekBM »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Marzec 2017, 23:46:57 »
Nie no, półśrodki nie mają sensu... Ale mając 4-5 tysięcy na wydanie można już szukać konkretnego sprzętu. A co do kawiarni... Mając jakąś tam standardową na nasze warunki kawiarnię nie ma sensu, ale jeśli będzie to taka, która ma ogarnięty personal i dba o sprzęt oraz parzenie - to dlaczego nie. Chociaż... Zakładając dwa espresso dziennie po 5 zł, w dwa lata wyjdzie 7300 zł. A wydaje mi się, że wystarczy to i na sprzęt, i na kawę, która zejdzie w tym czasie w domu - ale z drugiej strony przyjemność picia takiej kawy, zrobionej samemu, jest znacznie większa :) Choć zastanawia mnie, dlaczego producenci ekspresów nie robią jakichś małych HXów - pewnie jest to konstrukcyjnie do zrobienia, jak rozebrałem swoją Astorię to w środku jest sporo miejsca i myślę, że dałoby się to upchać, gdyby się postarali. Ale i koszta wyższe, bo trzeba by dość mocno powalczyć z izolacją termiczną wrażliwych elementów. Może kiedyś jak będę miał pieniądze i czas, no i chęci, to się pobawię w skonstruowanie takiego czegoś na bazie jakiegoś gotowego ekspresu... Ale to odległa przyszłość i niekoniecznie realny w realizacji pomysł ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Marzec 2017, 10:13:46 »
Lelit Mara pl 62 jest nieduży. A możliwości ma naprawdę spore. Hx, 1,4 litowy bojler , E61
Vibiemme Domobar Piccolo wygląda na jeszcze mnejszego. Tam tez E 61 , bojler ok 0,75 litra, ale bez Hx z tego co pamiętam.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Marzec 2017, 10:36:40 »
Ale dalej są głębokie na te 40 cm... U mnie to już za dużo, i nie postawię ekspresu na blacie w kuchni, bo się po prostu nie mieści.

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Marzec 2017, 11:30:47 »
Jezcze można sie przyjrzeć profitecowi pro 300

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Marzec 2017, 12:20:38 »
Właśnie cały problem w tym ze domowe, tańsze ekspresy nie trzymają temperatury, nie wiem jak z ciśnieniem. Nawet przy tym jednym espresso.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Marzec 2017, 12:30:03 »
Expel ale popatrz raczej na to, jak smakuje to espresso i czy jest powtarzalne. Ja w swoim Basicu nie mierzyłem nic, bo mnie interesuje jakie będzie to espresso ;) A że jest powtarzalne i smaczne(choć pewnie może być lepiej), to nie robi mi różnicy czy trzyma temperaturę i ciśnienie czy nie... Działa to działa, smaczna kawa wychodzi i powtarzalne, nie ma się co czepiać.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Marzec 2017, 12:35:28 »
Może trochę w tym racji jest, może po prostu wymienię na nowego steela z elektronicznym regulatorem a nie pidem?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Marzec 2017, 12:40:34 »
Jest to też jakaś opcja, choć jeśli masz możliwość pojeździć ze swoją kawą i najlepiej swoim młynkiem i popróbować z różnych ekspresów kawy, to będzie Ci łatwiej podjąć decyzję, bo przynajmniej się dowiesz co wyjdzie z połączenia Twojego młynka i Twojej kawy z danym ekspresem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Marzec 2017, 12:48:26 »
@Siewcu, co z tego, że espresso jest powtarzalne, jak jest gorsze niż innego ekspresu.
@Expel, wymień Steela na Hx-a, to lepsza droga.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi