Autor Wątek: Mały HX  (Przeczytany 49913 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #135 dnia: 26 Maj 2017, 16:19:50 »
Na yt widziałem filmiki z tym koreańskim termometrem ze bez flusha temperatura na grupie to 98C po krótkim na nawet 102 a po około 10s spada dopiero do 95


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #136 dnia: 26 Maj 2017, 22:02:59 »
Jak wygląda czasowa odpowiedź
Antonio, a czego się spodziewasz? W górę masz półtora kilograma wody na przeciwko grzałki 2 kW (albo mniej). Z prostego rachunku wynika przyrost o 1 stopień w 3 sekundy. Pomijając, że grzałka nie będzie szła pełną mocą, bo będzie przerzut - ergo 1 stopień w kilka (może nawet 10) sekund.
W dół, to tylko gorzej - nie sądzę, żebyś z bojlera i grupy tracił więcej niż jakieś 200W, czyli 1 stopień w 30 sekund. Coś tam ratowałby flush, bo wtedy utrata ciepła będzie szybsza.


@Krakus. Zrobiłeś pomiar temperatury?
Może Ci wyjść w praktyce całkiem coś innego niż z tego wyliczenia. :mhh:


Cytat: Antonio w Dzisiaj o 11:22:22
zmieni się szybko
W Hx-ie temperatura zaparzania nie jest objęta żadną pętlą sprzężenia zwrotnego. Będzie, jak będzie. Coś by podpowiedziała temperatura grupy.

Nie kumam  :mhh:


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #137 dnia: 26 Maj 2017, 22:53:50 »
Pętlę sprzężenia zamyka barista ;).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #138 dnia: 26 Maj 2017, 23:04:33 »
Pętlę sprzężenia zamyka barista
Ooooo  :taktak:

Może Ci wyjść w praktyce całkiem coś innego niż z tego wyliczenia.
Pewnie tak, bo przyjąłem podgrzewanie, a nie odparowywanie wody. Wtedy będzie znacznie wolniej, bo woda ma bardzo wysokie ciepło parowania w stosunku do ciepła właściwego.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2017, 23:13:58 wysłana przez Krakus »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #139 dnia: 27 Maj 2017, 10:34:13 »
Mając teraz pid operuje na temperaturach między 92 a 93 C. Na początku sporo się tym bawiłem ale kawa najlepsza wychodzi mi właśnie w tym przedziale.
A ja przeprowadziłem dziś rano ciekawy eksperyment socjologiczno - baristyczny. W młynku czarna jak węgiel włoska mieszanka espresso, a kobieta dziś rano zadaje pytanie, czy to ta sama kawa, co wczoraj, bo kwasem zalatuje. A różnica między wczoraj, a dziś była taka, że wczoraj ustawiłem temperaturę wody na wyjściu grupy na 93,5 stopnia, a dzisiaj obniżyłem do 91 stopni. Kawa, oczywiście, wciąż ta sama.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #140 dnia: 27 Maj 2017, 12:20:46 »
bo kwasem zalatuje. A różnica między wczoraj, a dziś była taka, że wczoraj ustawiłem temperaturę wody na wyjściu grupy na 93,5 stopnia, a dzisiaj obniżyłem do 91 stopni. Kawa, oczywiście, wciąż ta sama.

To zgodne z teorią.
W okolicach 94 C, masz najwięcej cukru w kawie i minimalny poziom kwasu jabłkowego i średni poziom kwasu cytrynowego. Czyli najbardziej zbalansowana kawa (czy najlepsza to kwestia gustu oczywiście;)).

Sama krzywa też wiele mówi, gdyż bliżej "ideału" jest kawa parzona w wyższej temperaturze niż niższej.

Poniżej wykres z The Coffee Brewing Handbook? (Ted Lingle, SCAA)
brew_temp_graph2.jpg


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #141 dnia: 27 Maj 2017, 13:42:29 »
W okolicach 94 C, masz najwięcej cukru w kawie i minimalny poziom kwasu jabłkowego i średni poziom kwasu cytrynowego
Pawle, to jest raczej oczywiste (na ten wykres i tabelkę już kiedyś trafiłem). Zastanawiają mnie tylko trzy rzeczy (przepraszam, że zaczynam zdanie od "że"):
1) Że moja kobieta jest tak na "kwaśność" kawy czuła,
2) Że tak (w końcu) niewielka różnica temperatury (zwróć uwagę, że na wykresie masz różnicę 94-70 = 24 stopnie, a w moim przypadku było to zaledwie 1,5 stopnia) daje wyczuwalny efekt,
3) Że Scott Rao eksperymentując z Decent Espresso używał temperatury 92,0 stopnia.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #142 dnia: 27 Maj 2017, 13:59:35 »
Eee... To kobieta zmienną jest, kawa znacznie mniej.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #143 dnia: 27 Maj 2017, 14:09:27 »
To kobieta zmienną jest, kawa znacznie mniej
Żartujesz, ja dotychczas myślałem że, jest odwrotnie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #144 dnia: 27 Maj 2017, 15:59:27 »
Nie wiem jak jest z Twoim ekspresem. Typowe kawy w moim ekspresie znacznie bardziej zmieniają swój profil wraz z moimi predyspozycjami niż z temperaturą zaparzania. Czasem próbuję: na jednej grupie 86, na drugiej 92. Ale zwykle nie widzę potrzeby do zmiany i używam tylko tej ostatniej. Może te kawy jakieś dziwne... ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #145 dnia: 27 Maj 2017, 17:05:41 »
Nie wiem jak jest z Twoim ekspresem.
U mnie temperaturę zaparzania zmienia się wyjątkowo prosto i szybko, stąd próbuję tego używać jako parametru. W Hx-ach trwa to kwadransami, u mnie sekundy.

wraz z moimi predyspozycjami
Czyli? Przemiał i doza?

Może te kawy jakieś dziwne...
Włoskie mieszanki espresso. Żadnych cudów.

Może ja po prostu (i moja kobieta też) nie lubimy kaw nawet kwaskowatych? I te cytrusy wyczuwane przez innych to dla nas już ocet siedmiu złodziei...
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2017, 17:09:44 wysłana przez Krakus »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #146 dnia: 27 Maj 2017, 17:10:51 »
Jeśli już muszę ingerować w temperaturę zaparzania, to dotyczy to właśnie ciemniejszych paleń, właśnie włoskich. Wtedy niska temperatura ogranicza, zmniejsza gorycz. I tylko tyle w tej materii ;). Normalne, jasne, średnie palenia dobrze smakują w większych temperaturach.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #147 dnia: 27 Maj 2017, 21:04:59 »
A ja przeprowadziłem dziś rano ciekawy eksperyment socjologiczno - baristyczny. W młynku czarna jak węgiel włoska mieszanka espresso, a kobieta dziś rano zadaje pytanie, czy to ta sama kawa, co wczoraj, bo kwasem zalatuje. A różnica między wczoraj, a dziś była taka, że wczoraj ustawiłem temperaturę wody na wyjściu grupy na 93,5 stopnia, a dzisiaj obniżyłem do 91 stopni. Kawa, oczywiście, wciąż ta sama.

Mało prawdopodobne jak dla mnie. :mhh: Powiedz jaka to była kawa?


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #148 dnia: 27 Maj 2017, 21:40:39 »
Powiedz jaka to była kawa?
Barbera il mago. Czarna jak diabli, mocno upalona i przy odpowiedniej temperaturze zaparzania bez cienia kwasowości.

Mało prawdopodobne jak dla mnie.
Też bym w to nie uwierzył, gdybym nie był świadkiem.

Kobiety mają o wiele bardziej wyczulone niektóre zmysły niż faceci, ale, jak to pisał Antonio, są zmienne. Ta zmienność zależy przede wszystkim od ich cyklu miesięcznego, w związku z tym kiperami są tylko mężczyźni - mniej czują, ale mają bardziej stabilne doznania sensoryczne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #149 dnia: 28 Maj 2017, 01:21:28 »
Ta zmienność zależy przede wszystkim od ich cyklu miesięcznego, w związku z tym kiperami są tylko mężczyźni - mniej czują, ale mają bardziej stabilne doznania sensoryczne
Polemizowałbym.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi