Autor Wątek: Mały HX  (Przeczytany 49799 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Mały HX
« dnia: 20 Marzec 2017, 21:31:59 »
Hej,

Kiedyś przyjdzie ten dzień aby wymienić ekspres na HX, dlaczego HX? Stabilna temperatura. Na razie chciał bym dowiedzieć się co obecnie można znaleźć na rynku. Wiem ze jest Lelit Mara PL 62, coś jeszcze?
Dlaczego mały? Już mówię, szybciej sie nagrzewa i zajmuje mniej miejsca.  Cena jaką mógłbym zapłacić za nowego to pewnie jakieś 5-6tys. Ale i tak pewnie będę szukał używanych maszyn na początku aby po dołożeniu około 2tysiecy do Uno Proof mieć HX'a.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2017, 21:46:58 »
Lelit Mara nie ma wcale małego bojlera ( 1,4 litra wg producenta).
Poza tym w  takim Hx niezależnie czy masz bojler 1 czy 2 litrowy , to i tak szybciej się w nim woda nagrzeje niż grupa e 61 (w tą grupę wyposażonych jest większość hx-ow). To właśnie dzięki rozgrzanej grupie masz stabilność temperatury ale  coś za coś ,musisz ekspres rozgrzewać pół godziny.
Oprócz Lelita są też  Rockety, Vibiemme, Bezzery ( z e61 lub bezzerowską grupą).
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2017, 22:30:08 wysłana przez PiotrekBM »

Offline maxvondemon Mężczyzna

  • Wiadomości: 95
  • Ekspres: BZ10, V60, Bodum Santos, V60, Aeropress
  • Młynek: F64e, Aergrind, ręczne zabytki
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2017, 22:09:18 »
Czyżbyś szedł w me ślady  :taktak:

essewissa

  • Gość
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2017, 22:22:44 »
Nie ma czegoś takiego jak mały HX, wałkowane już było. Może mieć 20cm szerokości, ale głębokość minimalna będzie około 40cm. Lelit mara ma właśnie 40cm głębokość, jest węższy od innych Hx-ów.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Mały HX
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2017, 22:50:51 »
Właśnie to 40-42 cm głębokości to dla mnie powiedzmy max bo taki mam właśnie blat

Zależy mi żeby ekspres był gotowy do parzenia kawy w około 20-30 minut i żeby nie miał bojlera większego jak 2l żeby bezsensownie nie marnować tez prądu. Pije jedno espresso dziwnie w porywach do 2. Mógłbym kupić coś mniejszego ale gdzie uzyskam taka stabilność? Ważne dla mnie aby zawór opv który będzie w ekspresie dał się łatwo i precyzyjnie regulować. W moim steel niestety temperatura podczas ekstrakcji lubi spadać, ale nic w tym dziwnego przy małym bojlerze. Opv tez nie należy do najbardziej precyzyjnych. Choć jak za te pieniądze na prawdę nie ma czego się czepiać.

Co do Bezzery to czy ta jej grupa oprócz wyglądu jakoś mocno różni się od e61? Co z portafiltrami? Co z prysznicami? Są tak samo łatwo dostępne?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2017, 22:59:49 wysłana przez Expel »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Marzec 2017, 00:32:44 »
Co do Bezzery to czy ta jej grupa oprócz wyglądu jakoś mocno różni się od e61?
Ponoć nie wymaga flusha chłodzącego / grzejącego.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Marzec 2017, 08:01:02 »
nie wymaga flusha
Po wielu poszukiwaniach doszedłem do tego, że założyłem kryzę w moim HX i teraz choćbym grzał ekspres tydzień, to grupa ma 92 stopnie. Ekspres nagrzewa się długo bo obieg termosyfonu jest dławiony przez dyszę, ale stabilność temperatury jest idealna. Grupa E61 nie zdąży zmienić temperatury przy ekstrakcji więcej niż o 1 stopień.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Marzec 2017, 09:01:35 »
grupa ma 92 stopnie
A mierzyłeś temperaturę wody na prysznicu?

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Marzec 2017, 12:47:48 »
U mnie grupa dopiero po 45min od włączenia osiąga ponad 90 stopni.
Flush ok 10s. (po ok. 7-8s temp. dochodzi do ok. 100st) potem ok 45 s. czekam na ustabilizowanie się temp w HX-e.
Wahanie temp. podczas ekstrakcji z reguły nie przekracza 0,5st. Czasami to jest 0,1-0,2st!!!

W Bezzerach BZ czas grzania znacząco się skraca bo grupa ma wbudowane grzałki. Flush też potrzebny jak w każdym HX-e.
Nie wiem jak z prysznicem ale z PF-ami do BZ nie ma problemu z dostępnością...



Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Marzec 2017, 13:24:56 »
U mnie grupa dopiero po 45min od włączenia osiąga ponad 90 stopni.
Flush ok 10s. (po ok. 7-8s temp. dochodzi do ok. 100st) potem ok 45 s. czekam na ustabilizowanie się temp w HX-e.
Wahanie temp. podczas ekstrakcji z reguły nie przekracza 0,5st. Czasami to jest 0,1-0,2st!!!

W Bezzerach BZ czas grzania znacząco się skraca bo grupa ma wbudowane grzałki. Flush też potrzebny jak w każdym HX-e.
Nie wiem jak z prysznicem ale z PF-ami do BZ nie ma problemu z dostępnością...

Długo coś rozgrzewa się ta Twoja Bezzera.
Ten wzrost temp  do 100 st po kilku sekundach jest chwilowy i wiąże sie z tym,  że woda stojąca w rurkach ukadu Hx nagrzała sie od gorącego bojlera.
Kolejna porcja wody, pobierana ze zbiornika wody i przepływająca przez Hx nie zdązy  " złapać" takiej temperatury. Nagrzeje się do ok  65-75 st C. Dalej będzie podgrzewana przez resztę układu za Hx w tym przez gorącą grupę.
Jeśli kogoś interesuje maksymalnie stabilna temperatura zaparzania to dwu/ wielobojlerowe ekspresy są w tym najlepsze ale i najdroższe.

@Jeżyk
Jakiego masz  Hx-a ?
Jesli nie chcesz publicznie, to napisz PW. Jak stabilnosc sie zmieniła po załozeniu kryzy?
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 13:34:02 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Marzec 2017, 13:28:31 »
Długo coś rozgrzewa się ta Twoja Bezzera.
Tylko Bezzery z serii BZ mają grzałki.... Te z grupą E61 jej nie mają...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Marzec 2017, 13:32:56 »
Długo coś rozgrzewa się ta Twoja Bezzera.
Tylko Bezzery z serii BZ mają grzałki.... Te z grupą E61 jej nie mają...

ale mimo wszystko 45 min to długo, powinna byc rozgrzana po po 30-35 min (tyle podobno wymaga e61)

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Marzec 2017, 14:38:23 »
mimo wszystko 45 min to długo, powinna byc rozgrzana po po 30-35 min

Dla mnie te 10min dłużej to nie problem. Zresztą czas rozgrzewania zależy m.in. od temp. pomieszczenia, pewnie wielkości bojlera, itp...
Podpięcie zimnego PF-a do rozgrzanej grupy powoduje kilkuminutowy spadek temperatury o ok. 2 st.

Zresztą po ok 30min. termometr w grupie pokazuje 87-88st. Czasami z braku czasu na czekanie robiąc wtedy kawkę nie czuję różnicy w smaku.
Zakładając, że termometr się nie myli niższa temp wystarczy... U mnie ekspres codziennie włącza się o 7.30 a kawkę robię ok. 8.30-9.00 więc już jest wszystko "rozpalone"... :)

Czy dwu/wielobojlerowe maszyny są stabilniejsze od HX-ów? Też miałem dylemat przy zakupie.
Większości z nas pewnie wystarczy średnie wahanie podczas ekstrakcji - 0,3st.(HX).  Każdego natomiast zadowoli zawsze świeża woda do espresso... (To przeważyło szalę)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marzec 2017, 15:38:57 »
@Jeżyk
Jakiego masz  Hx-a ?
To machikuła z 1,8l bojlerem. ot takie cuś:  http://www.baristar.net/download/baristar_01.jpg
Nie mierzyłem temperatury w kilku punktach jednocześnie. Grupa ma temperaturę 92 stopnie, woda na początku tyle samo, po 25 sekundach 88 stopni a grupa 90stopni. To jest pomiar bardzo niedokładny, bo co chwilę przekładałem czujkę to do grupy to do kolby przez wylewkę. Poza tym woda leci z kawą wolniej i są mniejsze wahania temperatury. Jak to jakoś ogarnę to zrobię tabelkę. Muszę gdzieś zdobyć drugi termometr. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marzec 2017, 18:44:20 »
@Zyniek
"Podpięcie zimnego PF-a do rozgrzanej grupy powoduje kilkuminutowy spadek temperatury o ok. 2 st."

Spadek temperatury czego masz na myśli ?
Jeśli wody wypływającej z wylewki zimnego portafiltra to tak( woda szybko nagrzewa portafiltr, sama stygnie) .
Jeśli masz na myśli spadek temperatury na grupie to raczej nie.

@Zyniek
Czy dwu/wielobojlerowe maszyny są stabilniejsze od HX-ów? Też miałem dylemat przy zakupie.

Wg mnie są duzo stabilniejsze.
Miałem Hx, obecnie mam dwubojlerowy ekspres i jest zdecydowanie bardziej stabilny pod względem temperatury.
Mimo że Lelit Mara PL 62 był naprawdę dobry pod tym względem , DB jest wzorcowo stabilny.
Kawa niezależnie czy pierwsza czy dziesiąta smakuje tak samo. W Hx bywało z tym różnie.

ps.Nie zrozum mnie źle. Nie twierdze że Hx to złe ekspresy. Wręcz przeciwnie. Są solidne i można na nich zrobić parzyć świetną kawę.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 20:19:26 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi