Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 32884 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #90 dnia: 20 Czerwiec 2022, 14:00:34 »
IMO jednak dużo lepszy jest funnel opierający się na krawędzi sitka ale nie wchodzący do niego, np @Valerii ma takie. Dodatkowym plusem jest fakt, że można tampować bez zdejmowania kołnierza - super wygodne.

Hm namówiłeś mnie, a jak przyszło do zamówienia to tego rozmiaru nie ma :( 1,5 cm wydaje mi się trochę za niski do wygodnego "sputnikowania" a 3mm nie wiem czy mi się w młynku zmieści.
Nic napiszę zapytanie czy i kiedy by były te 2cm.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5225
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #91 dnia: 20 Czerwiec 2022, 15:57:54 »
Raczej gotowy a nie z głowy
Kołnierz w sitku to pusty okrąg (w sensie bez kawy) wzdłuż sitka po wyjęciu kołnierza, czyli mieszanie raz jeszcze albo ubijanie z pustą przestrzenią przy ścianach sitka (co oznacza proszenie się o kanałowanie albo nierówną dystrybucję) .
Nie przesadzasz - nigdy nie miałem kanałowania przez ten rant, a mam i funnel nakładany i nie czuję różnicy.
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #92 dnia: 20 Czerwiec 2022, 22:13:20 »
1,5 cm wydaje mi się trochę za niski do wygodnego "sputnikowania"

Wydaje mi się, że spokojnie powinno wystarczyć, jeśli kawa z młynka jest mniej więcej na równo z krawędzią sitka (u mnie tak jest) to te 1,5cm daje radę i całkiem komfortowo się sputnikuje.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #93 dnia: 20 Czerwiec 2022, 22:20:56 »
Już zamówiony i opłacony taki 2 cm są na stanie przy okazji coś do ROTY dokupiłem.
Jeszcze tylko temper na wymiar bo teraz mam taki, jest wyraźnie za mały.

Jka
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #94 dnia: 23 Czerwiec 2022, 18:27:02 »
Dodatkowym plusem jest fakt, że można tampować bez zdejmowania kołnierza - super wygodne.

Adapter przyszedł, wszystko fajnie pasuje, ale u mnie nie da rady "tampować" bez zdejmowania kołnierza tym tamperem jaki sobie zamówiłem i rano przyszedł.

Tamper zamówiłem 58,6 bo był dostępny i taki też mi polecano, w sitka wchodzi idealnie a w adapterze się mini, minimalnie opiera.

Za to drugi wchodzi bez problemu, hm najwyżej będę robił to na raty, raz jeden raz drugi, bo gdzie mi się spieszy.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #95 dnia: 07 Październik 2022, 17:53:50 »
Jesień już za pasem ciemno zimno się robi no i nudno to sobie czytam to forum, ostatnio sporo pisze się o wodzie, temperaturach, osadzeniu zbiorników skośnie /poprzecznie czy to bodajże pionowo i wpływie czegoś na coś tam ::)

Ja pomyślałem że sprawdzę sobie jak to w tytułowym ekspresie który stoi w moim kąciku jest z tą wodą w zbiorniku na nią.
No i zmierzyłem sobie temperaturę jaka tam jest.

Przed włączeniem / uruchomieniem i po zrobieniu jednego espresso i spienieniu +/- 150 ml. mleka.
Nie wiem czy mi to dobrze wyszło bo ja tam praktycznie różnicy w temperaturze nie widzę.

2 W ZBIORNIKU PRZED i PO.jpg

A taką pokazało jak przelałem trochę wody przez grupę przed samym podpięciem kolby.


6 PRZED PODPIECIEM KOLBY.jpg


Jka
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2022, 18:55:45 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #96 dnia: 07 Październik 2022, 20:59:20 »
Nie wiem czy mi to dobrze wyszło bo ja tam praktycznie różnicy w temperaturze nie widzę.
Pomiar wygląda OK. Jeśli włączasz ekspres tylko na chwilę to woda w zbiorniku nie zdąży się nagrzać. Nie masz też bojlera parowego który cały czas utrzymuje temperaturę rzędu 120C... Ja kilka dni temu wyłączyłem bojler parowy w Biance (żona ma przerwę od picia kawy) i pod koniec dnia bojler parowy ma 45C. Tak się nagrzewa od bojlera kawowego mimo, że ona są izolowane/ocieplone...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #97 dnia: 07 Październik 2022, 21:28:34 »
Jeśli włączasz ekspres tylko na chwilę to woda w zbiorniku nie zdąży się nagrzać.
Ekspres nagrzewany było dokładnie 30 minut.

Pomiar wygląda OK

No to kolejny, już nie raz zdarzyło mi się lekko sparzyć paluchy, no to sprawdziłem sobie dlaczego i choroba aż tak gorące według tego termometru to to nie jest a jednak parzy.

20221007_093123.jpg

A tutaj temperatura w sitku.

20221007_100405.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #98 dnia: 17 Listopad 2022, 10:18:23 »
Dzień dobry :)
Po długich dywagacjach na temat zakupu ekspresu i w sumie decyzji o Lelit Anna z PID (dzięki Michał z konesso za współpracę), pojawiła się jednak bdb bardzo dobra oferta na Lelit Victoria. Co za tym idzie, będę nowym posiadaczem tego sprzętu już niedługo.

Przesiadka z DeLonghi Dedica - czy zobaczę dużą różnicę w powtarzalności i jakości samego espresso?

Dodatkowo, czy LCC ma już uptimer :)?

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T , Bialetti Moka Induction, V60, Kalita 185
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #99 dnia: 17 Listopad 2022, 15:29:15 »
 [emoji106]
Różnica w jakości espresso będzie bardzo duża.

Offline jarak10

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Ascaso dream PID / Lelit Victoria
  • Młynek: Ascaso i2-mini / Lelit William pl72
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #100 dnia: 29 Listopad 2022, 10:33:24 »
Mam właśnie w domu na testach Lelita Victoria i Lelit Kate

Jestem pod ogromnym wrażeniem porównując do Ascaso Dream PID którego używałem przez 2 lata.

-Moim zdaniem wychodzi dużo lepsze espresso i łatwiej jest osiągnąć powtarzalność (ten sam młynek, te same ziarna. Już przy pierwszej ekstrakcji po dostosowaniu wysokości od prysznica udało mi się osiągnąć piękną cremę na 10 barach). W dodatku ten sam shot nie ma "przepalonego" smaku jaki często mi wychodzi w dream.
-Lepszy system spieniania mleka. Jest albo inaczej skonstruowana dysza albo mocniejszy boiler? generalnie wirek w mleku robi się natychmiastowo (a spieniam dużo bo 400ml)
Udało mi się od pierwszego razu uzyskiwać piękną konsystencję "gęstej śmietany"  i brak bąbelków, co wychodziło mi w Ascaso powiedzmy raz na 5-6 spienień.
Generalnie dużo prościej pod latte art.
-Zdecydowanie lepsza ergonomia pracy - przyciski i opisy są tak intuicyjne, że nie trzeba się nad niczym zastanawiać. Po otrzymaniu Dream musialem z godzinę spędzić w instrukcji żeby się dowiedzieć która wajcha co robi, a już nie wspomnę o wejściu do menu i przeklikiwaniu ustawien preinfuzji i temperatur (za kazdym razem nie pamietam co trzeba naciskac, a w Lelicie juz od pierwszego razu to pamietam)
-Czekanie na rozgrzanie ekspresu, spienianie? podobne

-Na koniec taka głupia funkcja a jak cieszy, tackę ociekową da się wysunąć w całości oraz doskonale widać kiedy się zapełnia!!
w Dreame jest okrutnie beznadziejna tacka której:
1.Nigdy nie widać kiedy jest pełna ( a wystarczyłby jakiś pływak czy jakiekolwiek inne rozwiazanie)
2.Ma jakąś śmiesznie małą pojemność (pewnie z 5-6x mniejsza niż w tym lelicie)
3.Dodatkowo woda z zaworu trójdzielnego nie wraca do zbiornika na wodę tylko odprowadzana jest do tacki co zapełnia ją 2x szybciej (niby jest to po to żeby w baniaku nie było ciepłej wody i nie robił się grzyb ale ja nie lubie tego rozwiązania)
4.Cieżko się ją wyjmuje jak juz jest pełna i wygląda to jak balansowanie dwoma palcami i walka o to żeby rozlać jak najmniej
Podsumowując powyższe punkty, przelał mi się niezliczoną ilość razy a zauważa się to dopiero jak woda wylewa się spod ekspresu. Skutkowało to popękaniem i zniszczeniem u mnie drewnianego blatu.

- Warto też dodać że w lelicie grupa położona jest na tyle wysoko, że bez problemu mieszczą się standardowe kubki jeszcze z zapasem (jeśli ktoś nie pija tylko z filiżanek, to kubek do Dream trzeba wkładać "bokiem", trzeba się czasem nagimnastykować. A nie ma mowy o zmieszczeniu dwóch kubków obok siebie)
- Jedyny plus dream jaki widzę to wygląd, oraz lepsze wykonanie (wspaniały masywny ekspres który się nie rysuje, nie palcuje). Lelit jest ze stali nierdzewnej ale generalnie spasowanie czy drżenie elementów podczas ekstrakcji zostawia wiele do życzenia

Podsumowując z mojej perspektywy płacenie 5k za Dream PID w porównaniu do 3,2k za Lelita Victoria na ostatniej promce w Konesso to...nieporozumienie.
Potestuje jeszcze z miesiąc i napiszę dłuższy post na ten temat. Bo wiele ludzi ma dylematy co kupić a mało kto miał perspektywę testowania kilku ekspresów obok siebie.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2022, 10:50:06 wysłana przez jarak10 »

Offline jarak10

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Ascaso dream PID / Lelit Victoria
  • Młynek: Ascaso i2-mini / Lelit William pl72
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #101 dnia: 29 Listopad 2022, 10:41:32 »
Mam dwie zagwozdki w stosunku do Kate vs. Victoria

-W teorii mają ten sam Boiler a jednak Kate mam wrażenie że ma większą moc z dyszy spieniania (czy to możliwe?)
-Przy pierwszy włączeniu Victori (była używana, nie nowa) i po uzupełnieniu wody było słyszalne całkiem mocne syczenie, które ustało jak osiągnął temperaturę.
To samo pojawiło się przy pierwszym grzaniu do spienienia mleka. Ale od tego czasu 3 dni jest już cicho.

Miał ktoś do czynienia z takim czymś? jest to normalne czy może jakiś problem z boilerem

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #102 dnia: 30 Listopad 2022, 23:08:07 »
-W teorii mają ten sam Boiler a jednak Kate mam wrażenie że ma większą moc z dyszy spieniania (czy to możliwe?)
Czy jest taka sama dysza/końcówka? Czy jest ustawiona taka sama temperatura pary? Czy pozostałe (zaawansowane) ustawienia LCC są takie same?

Offline mlesniowski Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
    • Instagram
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #103 dnia: 10 Grudzień 2022, 11:45:41 »
Cześć! W oczekiwaniu na ekspres będący przedmiotem tego wątku od wielu dni kontynuuję wertowanie forum i kompletuję akcesoria. Czy mogę Was prosić o pomoc w zweryfikowaniu, czy idę dobrym tropem? Będzie to moja pierwsza kolba.

Będę robił kawki głównie dla siebie, zarówno espresso, jak i mleczne wariacje w rozmiarach od 150 ml do 300 ml. Zakładam, że sitka które przyjdą będą już w wersji Lelit by IMS. Planuje korzystać zarówno z kolby z wylewkami która jest w zestawie jak i NPF’a. Wybrałem poniższe akcesoria:
  • Drewniany NPF od Lelita, sitko 18-21 g Lelit by IMS – wiadomo, jestem na początku drogi, a drewniany NPF jest sexi ;)
  • WDT Kazak Sputnik – stawiam na WDT jako główny sposób dystrybucji
  • Dzbanek 350 ml Motta Europa – wyczytałem, że to dzbanek w którym łatwo zrobić wirek, a i podobają mi się kolorystyczne warianty. Jak lepiej poznam swoje domowe potrzeby to wezmę kolejny, niekoniecznie z Motty, może z precyzyjnym dzióbkiem. Czy to dobra pojemność czy łatwiej zacząć od 500 ml?
Co dalej?
  • Tamper – na początek dostanę coś chińskiego w zestawie, a docelowo myślałem o M Coffee Accessories pod wymiar sitek. Oczywiście będę jeszcze czytał, więc tu sporo może się zmienić (już zacząłem patrzeć w kierunku tych z sprężyną) ;)
  • Kołnierz – chciałbym coś, co siedzi na kolbie, idealnie z magnesami. Nie chcę wydawać aż 88 EUR na kołnierz od decent, więc na liście mam Kazaka E61 58×20 MM, magnetyczny Rocket i jakieś wynalazki z Amazon/Aliexpress. Nie ukrywam, że bardzo chętnie usłyszę co najlepiej sprawdzi się z kolbami od Lelita?
  • Odbijak – tutaj wstępnie mam upatrzoną jakąś Motte ale chętnie poczytam o Waszych preferencjach
  • Coś jeszcze?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Grudzień 2022, 13:08:02 »
Zacznę może od fotki później będzie mi łatwiej.
LEL1A.jpg

Jestem początkującym ale że z pół roku mam ekspres o którym piszesz i coś nie coś z dodatków do niego kupiłem to podpowiem co u mnie decydowało.
 
I tak:
Drewniany NPF od Lelita - zrezygnowałem z drewna raz że cena, dwa w tym ekspresie nie ma dodatków drewnianych to jedna jaskółka królem go nie uczyni w to miejsce kupiłem 2dwa z uchwytami jak w oryginalnym.

WDT Kazak Sputnik - dobry wybór, mam i jeszcze ze 2 inne ale od 2miesięcy nie używam żadnego w moim przypadku nie widzę takiej potrzeby.
 
Dzbanek 350 ml Motta Europa - jakiś tam mam i to w tym rozmiarze mój jest SAGE i daje rade, może przez to że też rzadko go używam :)

Tamper – na początek dostanę coś chińskiego w zestawie - W moim przekonaniu tutaj nie ma początku, ja po poradach z tego forum zdecydowałem się na zakup tutaj bo ceny bardzo dobre i kontakt jeszcze lepszy.

https://www.royes.pl/tampery.html


Kołnierz – chciałbym coś, co siedzi na kolbie, idealnie z magnesami. - jak widać na fotce mam i to taki jak piszesz z magnesami.
Coraz rzadziej używam, raz że nie "sputnikuję" dwa mielę sobie kawę do takiego "kubeczka" to coś czarnego na fotce i od razu z tego sypię do kolby a jest to tak spasowane że nic mi się nie rozsypuje.
Wracając do "kołnierza" to ja z niektórych zrezygnowałem.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12772.0

Odbijak - mam 2dwa szufladę i odbijak nie używam u mnie z tymi sitkami te kawy jakie teraz kupuję ciastka nie potrzebują o nic stukać by wypadły, wystarczy tylko lekko potrząsnąć kolba nad woreczkiem z "BIO" i ciastko w nim od razu ląduje.

Coś jeszcze?- WAGA, Podkładka, jakieś pędzelki.

A napisał to wszystko początkujący domowy amator wypijania 1 max. 2 espresso dziennie.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi