Autor Wątek: Ascaso Barista Baby T  (Przeczytany 10481 razy)

Offline Narezaath Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: V60, Aeropress, Crem ONE Profiler
  • Młynek: 1Zpresso Q2, DF 64
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Grudzień 2021, 15:42:01 »
Pytanie za 100pkt: czy jest przewidywana przyszłość, w której znajduje się Ascaso (lub inny producent) z tym samym rozwiązaniem (boiler + termoblok) ale bez magicznych połączeń do apki i w cenie w okolicach Steel DUO lub nieco wyższej? Jako rozwiązanie wydaje się być świetne i jakiś czas rozglądałem się za ekspresem gdzie kawę parzy termoblock a parę produkuje boiler (znalazłem tylko rozwiązanie w drugą stronę, które mnie nie interesuje) and 13k PLN to masakra...

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Grudzień 2021, 15:53:46 »
Zbliżonym ekspresem do Twojego opisu jest jest Quick Mill Sunny. Kosztuje on ok. 1900Euro:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11265.0
https://www.quickmill.at/shop/kaffeemaschinen/halbautomaten/quickmill-sunny/

Offline Narezaath Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: V60, Aeropress, Crem ONE Profiler
  • Młynek: 1Zpresso Q2, DF 64
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Grudzień 2021, 15:56:42 »
O proszę, ten model nie pokazał się w wyszukiwaniach :) dzięki wielkie, to zdaje się być to.

Offline Marcin_med

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: LM linea micra
  • Młynek: NZ
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Wrzesień 2023, 13:44:18 »
Jaką dokładnie szerokosc ma baby T plus? Mam wnękę na ekspres i nie wiem czy mi się zmieści... tzn. jaka jest całkowita szerokosc ekspresu z dźwignią pary ?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Wrzesień 2023, 19:29:19 »
Według danych katalogowych to 350 mm. Jutro podam Ci wymiar "z natury" wraz z dźwignią pary.
PS. Klient już podał mi zmierzone "z natury" - ok. 382 mm.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2023, 20:42:26 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Wrzesień 2023, 19:47:12 »
Jak to się ma do mini i micro?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Marcin_med

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: LM linea micra
  • Młynek: NZ
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Wrzesień 2023, 18:46:29 »
Dziękuję, miejsca mam rowno 37 cm więc mi się nie zmieści:/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Wrzesień 2023, 19:22:33 »
To może nowość - DUO PLUS ? Albo INIZIO R V2 ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4828
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #38 dnia: Dzisiaj o 11:49:53 »
Niemal 2 lata temu, w tym wątku https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12643.0zastanawiałem się na jaki ekspres zamienić moją wysłużoną Cuadrę. Na początku tego roku pojawiły się możliwości finansowe, a do tego mój dotychczasowy ekspres zaczął niedomagać. Wśród możliwych opcji wyboru pojawiły się:
- Profitec 800 Pro
- Izzo Alex Leva
- Nurri Leva
- LaMa Linea Mini / Micra
- Ascaso Baby T
- Elektra Verve
- Dalla Corte Studio
Jak widać rozstrzał technologiczny był bardzo duży, dlatego w kolejnych przybliżeniach zacząłem eliminować kolejne maszyny doszukując się w nich cech, które w przyszłości (lub już teraz) mogą mi przeszkadzać. W efekcie (jak nietrudno się domyślić po tytule wątku) jako jedyny na placu boju został ekspres hiszpańskiej firmy Ascaco, model Baby T, wersja Plus.
Nie jest to sprzęt zbyt popularny na naszym forum, dlatego chcę Wam go nieco przybliżyć od strony użytkowej. Cechy „katalogowe” znajdziecie na początku tego wątku opisane przez @skansen, @Janusz i @Gmtb, ja opiszę raczej wrażenia z pierwszych dni użytkowania.

Pierwsze wrażenia
W tej półce cenowej to nic dziwnego, więc ekspres jest zbudowany naprawdę solidnie. Wszystko jest świetnie spasowane, nic nie brzęczy, nie trzeszczy, nie wystają żadne ostre krawędzie. Powłoka lakiernicza bez wad, chromy błyszczą z daleka 😉. Duża przestrzeń na filiżanki, podobnie jak kratka ociekowa.
Włączenie następuje poprzez naciśnięcie przełącznika zlokalizowanego… za dyszą pary – niewiele jest mniej wygodnych miejsc. To chyba największa wada tego ekspresu – niektóre przełączniki znajdują się w podobnie nieintuicyjnych i niewygodnych miejscach. Po naciśnięciu włącznika przez 1-2 sekundy nic się nie dzieje dopiero potem następuje trzask jakiegoś przekaźnika, zapala się podświetlenie przycisków sterujących i załączają się wskaźniki siedmiosegmentowe (zastosowanie ich jest genialne – proste, industrialne i niezawodne).
Zbiornik na wodę jest wysuwany z boku, ma sporą pojemność i jest wykonany z twardego, transparentnego tworzywa. Jeśli poziom wody zbytnio się obniży ekspres kończy bieżącą operację (np. wykonuje do końca proces parzenia kawy) i dopiero potem się zatrzymuje i sygnalizuje błąd.

Nagrzewanie ekspresu
Co tu dużo pisać, jest szybko – wartości na wskaźniku temperatury rosną w oczach (na wyświetlaczu temperatura jest osiągana w ciągu 1-2 minut), niemniej kolba potrzebuje trochę czasu, żeby również „złapać temperaturę”. Nie pytajcie ile, bo nie mam odpowiedniego narzędzia żeby to zmierzyć. Ja zwykle po 12-15 minutach rozpoczynam parzenie – tutaj gra rolę przyzwyczajenie a nie realne pomiary. Oczywiście proces ten można skrócić upuszczając wodę przez grupę (fajnie, że przycisk „XL” można sobie skonfigurować jako flush).

Przygotowanie kawy
Ekspres posiada 3 przyciski sterujące objętością przepływającej wody – 2 z nich „S” i „L” obsługują zarówno pojedyncze jak i podwójne kliknięcie (czyli mam możliwość ustawienia 4 objętości). Ostatni „XL” jest również konfigurowalny – u mnie działa jako 5 sekundowy flush. Do każdej objętości możemy ustawić niezależny czas preinfuzji realizowanej jako przerwa w działaniu pompy. Sama pompa pracuje cicho i jej dźwięk nie drażni (brak terkotu charakterystycznego dla pomp wibracyjnych).
Przygotowanie kawy jest bajeczne – zmielić i ubić, spłukać grupę, zapiąć PF-a i kliknąć przycisk. Po ekstrakcji odpiąć PF, spłukać grupę i można zaczynać od nowa.
Spienianie to już inna sprawa, pary jest dużo a 4 otwory w rurce nie ułatwiają roboty. Wszystko dzieje się dość szybko. W zestawie do Plusa są dodatkowe dysze z 2 i 3 dziurkami.
I tu dochodzimy do 2 kolejnych „wad”:
- producent do Plusa dodaje precyzyjne sitka o średnicy nieco większej niż 58mm, natomiast dołączony tamper mierzy równe 58mm i jest nieco zbyt mały – zapewne świetnie pasuje do sitek standardowych, ale nie tych.
- tacka na ścieki jest delikatnie mówiąc niedopracowana. Mimo sporej ilości miejsca z przodu ekspresu jest ona zwyczajnie za płytka. Do tego aby ją wyciągną trzeba ją wysuwać pod określonym kątem, co dodatkowo zmniejsza jej pojemność. W zestawie jest druga tacka, którą można podpiąć do kanalizacji – więc czemu ta pierwsza ma tak małą pojemność – przecież nie ogranicza jej konieczność zmieszczenia dodatkowego syfonu/zaworu?

Dodatki:
O konfigurowalności przycisków już pisałem.
Świetny jest też automatyczny program do backflushu – wystarczy wsypać porcję chemii do ślepego sitka i nacisnąć 2 przyciski, po  minucie płukanie grupy i to wszystko.
Dodatkowo podświetlenie przy grupie do mnie nie przemawia, ale jest. Jak kogoś takie drobiazgi cieszą to podświetlenie jest, ale chyba tylko białymi diodami.
W komplecie oprócz ekspresu są 3 kolby, komplet sitek, szczotka grupy, solidny tamper, zestaw do podłączenia ekspresu do wody i kanalizacji, saszetką z chemią do odkamieniania – chyba tyle. Dodatkowo kawa od @Janusza i @Gmtb 😉

Podsumowanie:
Sama maszyna jest 100% „uszyta” pode mnie. Spełniła wszystkie moje wymagania, a nawet więcej. Na pytanie czy kupiłbym ją jeszcze raz dzisiaj mówię, że nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Jest piękny, wygodny, cichy, wydajny i solidny (to ostatnie będą intensywnie sprawdzał w najbliższych latach 😊).

Wady - tak je nazwałem, ale to w większości efekt mojej wrodzonej upierdliwości ;-):
- włączniki/ przełączniki za dyszą pary i wylewką wody
- dodatkowy zaślepiony otwór na panelu opisany ikoną jako podgrzewanie grupy
- tamper w zestawie PLUS
- tacka na ścieki
- gwałtowny wzrost konsumpcji kawy w domu 😉

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #39 dnia: Dzisiaj o 12:26:01 »
Dziękujemy za recenzję. 8) Przydałoby się jeszcze parę zdjęć...a może jakiś filmik z przygotowywania kawy. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4828
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #40 dnia: Dzisiaj o 12:38:55 »
Powyższe ma być tylko wstępem do dalszej dyskusji - wierzę, że nie jestem jedynym posiadaczem Baby T na Forum ;-)

@Janusz zdjęcia oczywiście będą, może filmik też  :)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1122
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ascaso Barista Baby T
« Odpowiedź #41 dnia: Dzisiaj o 19:22:47 »
Gratuluję zakupu, ewidentnie ekspres Ci się spodobał a to jest najistotniejsze.
Miałem z tym modelem do czynienia krótko na targach gastro na stoisku @Janusz w 2022 r.
Kawę serwował i przedstawiał mi  ten model Janusza syn. :ok:
Smaczne espresso, ekspres z bliska robi naprawdę dobre wrażenie.
Jestem ciekawy jak sprawdzi się przy dłuższej eksploatacji.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi