Autor Wątek: Młynek pod alternatywę  (Przeczytany 1669 razy)

Offline Klu23

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Chemex, drip, Phillips late go
  • Młynek: Hario
Młynek pod alternatywę
« dnia: 04 Styczeń 2023, 20:59:31 »
Witajcie!

Cześć!

Chciałam Was zapytać o opinię dot. Młynków elektrycznych.
Od kilku miesięcy bardzo polubiłam alternatywy i na start zaczęła m korzystać z ręcznego młynka + drip, później doszedł Chemex. Aktualnie kawy speciality pijam codziennie metodami przelewowymi i wychodzi miedzy 60 a 90 gramow mielenia dziennie ręcznym młynkiem... (korzystam z Hario Mini Mill Slim).
Chciałabym kupić mlynek elektryczny, bo niestety jest to dość problematyczne tyle czasu dziennie spędzać na recznym mieleniu a mój budżet to do 1000 pln. Pytanie brzmi czy w tej kwocie kupię młynek, który będzie tak samo dobry jak kawa zmielona ręcznie. Nie chciałabym wydać 1000 pln, żeby i tak ze względu na nuty smakow mielic ziarna recznie.

Sensowym wyborem wydaje mi się że byłby Baratza Encore.

Dajcie proszę znać, co myślicie i czy aby zachować walory smakowe zostaję mi codzienne ręczne mielenie :)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2023, 10:24:38 wysłana przez Fux »

Offline DrDaniel

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Fresh
  • Młynek: Eureka Mignon specialita, Timemore C3
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2023, 12:32:51 »
Był temat o młynkach pod alternatywę, Baratza Encore wygrała, jeżeli chcesz czegoś ładnego to można nabyć Fellow Ode w okolicach 900-1000 zł.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2023, 12:39:19 »
Cześć,

Baratza Encore dobrze mieli pod alternatywy. Poniżej 1000 zł to będzie dobry wybór jeśli chodzi o przemiał. Niewiele gorsze będzie Nivona Cafe Grano lub Wilfa Svart.

Z młynków elektrycznych w okolicach 1000 zł, które będą lepsze od Encore jest na promocjach teraz Fellow Ode.   

Wolne mielenie to nie tylko kwestia młynka ręcznego, ale przede wszystkim zastosowanych w Twoim młynku żaren ceramicznych, dobre młynki ręczne ze stlowym żarnem mielą kilka razy szybciej i łatwiej. Za 1000 zł można kupić w promocji Comandante lub Kinu Phoenix.

Offline Połet Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: nożowy
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2023, 16:45:50 »
Cześć.

Chcąc polepszyć smak pijanej kawy zacząłem poszukiwania na forum.
Dowiedziałem się że najlepiej mielić samemu bezpośrednio przed parzeniem i zwracać uwagę na datę palenia ziaren. Ponieważ do tej pory używałem młynka nożowego pozostawałem tez przy kawie średniej jakości, z marketu ale takiej która mi smakowała i trafiała sie w miarę świeża.

Chcac to zmenić poszukałem na forum informacji o młynkach i na co zwracać uwagę.
Mój budżet to 200-350zł zaś młynek powinien mielić pod french press, zalewajkę i kawiarkę oraz mieć stalowe żarna. Oczywiście młynek ręczny głownie "1 osobowy".

Utnknąłem na młynku Timemore c2. Czy jest coś wartego uwagi w podobnym przedziale cenowym na chwilę obecną? Polecaliście w dawnych tematach młynek 1zpressoQ2 ale to już nie ta cena.

Co do samego timemorea tez mam kilka pytań. Czy C2 a Chestnut to to samo czy czymś się różnią np. zakresem mielenia? Jedna wersja niby ma aluminiowy pierścień regulacji co do Chestnut nie ma takiej informacji. Czy to tak ważne?
Czy jest jakas róznica między młynkami fold czyli z korbką pionową a poziomą? Chodzi mi głównie o stabilizację żaren a raczej podatność na przekoszenia osi podczas kręcenia choć młynek jakieś łożyska ma.

Offline Akabaton

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Mk4
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2023, 19:48:15 »
 W jednej wersji (penta)1zpressoQ2 ma takie same żarna co timemore C2 więc jakość będzie przemiału będzie  podobna. Różni się tym, że jest wykonany cały z aluminium, co z założenia daje mu większą żywotność.

Na początek poleciłbym ci timemore C3 ma żarna identyczne jak droższy młynek tej firmy timemore X🙂 w temacie timemore C3, ktoś dodał promocje na niego za  210 zł, cenowo podobnnie do C2, a na pewno lepsza  wersja od C2. I z tego co kojarzę C3, powinien być wykonany w większości z metalu, a C2 plastik.
Skladana rączka chyba to tylko bajer, młynek zajmuje mniej miejsca 😅
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2023, 19:53:49 wysłana przez Akabaton »

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2023, 21:33:04 »
W tym budżecie niczego lepszego niż Timemore C2/C3 nie znajdziesz. Jako miłośnik ręcznych młynków - obiektywnie powiem, że ten mlynek ogarnie ziarno pod Aeropress/kawiarkę na bardzo dobrym poziomie - jeżeli ten sposób parzenia kawy się spodoba - to potem można inwestowac w bardziej wyszukane młynki.

Offline Połet Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
  • Młynek: nożowy
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maj 2023, 03:12:19 »
Po przeczytaniu recenzji młynka c3 i po linku o którym wspomniał Akabaton nawet się nie ma co zastanawiać. Kliknąłem i finalnie wyszło 197 zł. Myślę że po zakupie tego dokładniejszego pierścienia regulacji mielenia może to być dobra opcja na start i na kilka lat. Teraz czekam i szukam kawy.
Dzięki za podpowiedź bo patrząc po cenach skreśliłem ten młynek na starcie.

Kawiarki używam już od dłuższego czasu choć sporadycznie i nawet przy nożowym młynku czuć poprawę smaku podług zalewajki także będę próbował dalej się bawić.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2023, 03:17:54 wysłana przez Połet »

Offline Akabaton

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Mk4
Odp: Młynek pod alternatywę
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maj 2023, 21:08:37 »
Myślę, że to dobry wybór. Sam miałem zamówiony C3 na Amazonie, ale przestawiali termin dostawy,więc zrezygnowałem. Kupowałem za ponad 300 zł, twoja cena to rozbój w biały dzień.
 [emoji38] [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi