Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1524041 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6555 dnia: 26 Czerwiec 2020, 11:51:23 »
Gicherori

Ależ dobra...tyle co przytargałem paczkę i od razu zrobiłem pierwszą próbę. Niezwykle soczysta i słodka zarazem, super :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6556 dnia: 26 Czerwiec 2020, 20:22:37 »
Kenie palone przez Elę są zjawiskowe. Z drugiej strony równie ekscytujące są naturale z Kolumbii -- dla mnie La Cristalina jest doskonała choć tak różna od Kenii.

Z nowości można teraz spróbować dwóch wersji Boliwii. Oba palenia zrobiła Ela. Jedno jest jasne, a drugie jest ciemne. Tak ciemne, że postanowiłem umieścić tę kawę pod znakiem Mastro Antonio. Warto spróbować -- espresso jest czyste, rasowe, pełne aromatu:

-->> Boliwia Yungas Aymara FW, espresso dark roast

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6557 dnia: 26 Czerwiec 2020, 21:51:37 »
To pierwsze palenie Boliwii nie jest jasne, ale jest do przelewów "nie-kwaśnych" i nie kwaskowatych. Niektórzy klienci o takie proszą, ale to nie jest typowa "Synestezja", podobnie jak ciemne palenie Boliwii do espresso.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6558 dnia: 27 Czerwiec 2020, 00:49:08 »
@Moyses -- właśnie wypaliłem kolejną partię -->> Cancion Colombiana .

Polecam też Espresso #3
Dzięki Mastro za informację. Żonie skończyła się kofeina i zamówienie zrobiła na Ariadnę z plusem, zanim Cancion wrócił, bo pamiętała, że kawa od Mastro Antonio ma coś wyraziście szlachetnego w smaku  :ok:
Razem z Ariadną+ przyjechała do mnie La Cristalina :pycha: no i African express, bo okazja nie byle jaka - Rota zawitała na pokładzie (m.in. po Twoich recenzjach) i ciekaw jestem nowych wrażeń.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6559 dnia: 27 Czerwiec 2020, 18:02:01 »
Rota jest fantastycznym narzędziem kultywowania miłości do espresso ;). Życzę wielu miłych chwil relaksu i dobrego smaku.

A+ jest bardzo fajną mieszanką. Jakkolwiek jej nie wypalę, zawsze zdaje się dobra jako solidne, całkiem mocne i eleganckie espresso. Jest to zasługa sporej ilości naprawdę fajnych Kolumbii lub podobnych kaw.

African Express tym razem jest wyzwaniem rzuconym kawie z Kamerunu. Jest to odmiana Java, w zasadzie bliska siostrzyczka Geishy, bo obie z jednej gałęzi "Abyssinia", ale gdzież tym akurat ziarnom do panamskich Geishy. W każdym razie oprócz tejże kameruńskiej Javy jest tu tyleż doskonałej Rwandy i Burundi. Ciekaw jestem wrażeń -- stąd cena trochę bardziej zachęcająca niż wcześniej :).

La Cristalina to jedna z moich ulubionych kaw. W sumie tak można by o każdej z naszych kaw powiedzieć, ale ta Kolumbia jest wybitnie smakowita, delikatna, intrygująca.

Przy okazji, taka ciekawostka z Synestezji. Ostatnie ziarna Etiopii Kercha Keloo w połączeniu z La Cristalina -->> Kercha Keloo/La Cristalina.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2020, 18:08:06 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6560 dnia: 29 Czerwiec 2020, 10:19:37 »
Przy okazji, taka ciekawostka z Synestezji. Ostatnie ziarna Etiopii Kercha Keloo w połączeniu z La Cristalina -->> Kercha Keloo/La Cristalina.

Przed chwilą zaparzyliśmy sobie 40g/750ml tychże ziaren za pomocą Moccamastera. Efekt całkiem fajny i bardzo przyjemnie aromatyczny :). Polecam  :szampan:.

Offline wukashi Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID, Kazak Rota
  • Młynek: Cunill Marfil Expobar, Delicio ZF64W, Kinu M47 Classic
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6561 dnia: 30 Czerwiec 2020, 13:21:12 »
@Antonio

przyjechały do mnie właśnie trzy pozycję z Waszej piekarni  :)
1. Espresso #3
2. A+ Ariadna
3. Robusta Gwatemala/Kamerun

Ponieważ mój wrodzony brak cierpliwości skutecznie torpeduję możliwość spokojnego przekopania tego wątku w celu znalezienia
odpowiedzi, zapytam wprost.
Jakieś sugestie co do zaparzania?  ;)
Raczej zacznę od podstaw, espresso, kolba, sitko VST 15gr więc zakładam zabawę z sugerowaną dozą.

Pozycja 1 jest opisana na stronie:
Cytuj (zaznaczone)
Proces zaparzania podwójnego espresso:

    temperatura zaparzania: 90-92 stopnie Celsjusza
    masa kawy: 16-17g
    masa espresso: 34-38g
    czas zaparzania: 26-28s
    preinfuzja: ok. 5s.
 

Czas zaparzania liczony jest z czy bez pre? U mnie w sumie mija ok 8-10s zanim spadnie pierwsza kropla.
A+ podobnie ?
Robusta to raczej z ciekawości bo nie piłem jeszcze czystej.
W sumie nie mam pojęcia jak do niej podejść. To miał być taki pomysł na mocniejszego kopa
z rana dla żony do mlecznej pozycji bo i tak pewnie słodzona z przyprawami zniknie w pierwotnym smaku,
ale przy okazji zobaczę sobie o czym jest czysty napar z takiej pozycji  ;)
 


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6562 dnia: 30 Czerwiec 2020, 13:39:41 »
Takie wskazówki to tylko wskazówki, sugestie, nic bardzo ścisłego. Sam musisz wypracować swój warsztat -- masz swój ekspres, młynek i siebie. Kawa w tym też się zmieści ;). Moje maszyny do espresso mają jakąś tam preinfuzję i oczywiście też traktujemy ją poważnie, więc liczymy czas łącznie nią. Samo liczenie czasu procesu zaparzania jest dla naszej orientacji. Nie ma bezwzględnego charakteru jakiejś wyroczni na temat jakości espresso. Wszystko co zrobisz, stanie się Twoim doświadczeniem -- jest to bardzo ważne, by móc sobie wyobrazić jaki wpływ na espresso mają różne zmiany. Jeśli wiesz co się stanie, gdy drobniej zmielisz kawę, to później bez trudu zastosujesz tę wiedzę do uzyskania odpowiedniego dla Ciebie profilu espresso.

Robusta to bardzo twarde i gęste ziarna. Trzeba je znacząco drobniej zmielić, by uzyskać czas zaparzania około 25s. Efekty sensoryczne są dosyć "oszałamiające" :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6563 dnia: 01 Lipiec 2020, 19:59:27 »
@wukashi jak tam kawowo-domowe wojny?  :pycha:

Tak mi się z wojnami skojarzyły różne drogi i perypetie wiodące do "optymalnego espresso". Setki historii takich poszukiwań dobrego smaku można by wywołać z pamięci... Ot, choćby dziś ktoś zapytał mnie telefonicznie co tu zrobić, jak zaparzyć espresso? Ile kawy w sitku? Dlaczego ciastko kawowe jest mokre? Jaką temperaturę zastosować czyli: jak ustawić PID? Od kiedy liczyć czas zaparzania?

Wszystko to jest straszne do momentu, gdy nie uświadomimy sobie, że cokolwiek robimy przyczynia się do "poszerzenia naszych horyzontów". To nic, że trochę kawy się zmarnuje -- zawsze jest z tego jakaś korzyść.

Mój osobisty przypadek jest teraz bardzo ciekawy. Od ponad 2 tygodni jestem na fantastycznej diecie wg dr Dąbrowskiej. Dieta -- post -- jak zwał, tak zwał. Bardzo fajna sprawa. Po kilku dniach zaczęło mi się to podobać :). Pewnym mankamentem jest to, że kawa traktowana jest w tymże poście bardzo negatywnie. I faktycznie, organizm sam wyklucza ją z listy pożądanych produktów. Siłą rzeczy, odżywiając się li tylko warzywami i wodą, przestajemy mieć ochotę na kawę, a ona sama zmienia swój obraz z naszych oczach totalnie. Wrażliwość smakowa urasta do monstrualnych rozmiarów: zachwycamy się smakiem kiszonych ogórków i buraczanego zakwasu. Byle zielona papryka staje się źródłem rozkoszy. Kawa jest mocnym i niedobrym trunkiem ;). A zatem zaparzam sobie różne kawy, jak zawsze: espresso i przelewki. I wyciągam wnioski ;). Wnioski moje są teraz obarczone tą "strasznie wyolbrzymioną" wrażliwością. To co było kiedyś przyjemnie kwaskowate, teraz jest okropnie gorzkie albo tak kwaśne, że odpychające. Jedna rzecz mnie dziś rano mocno zafrapowała. Z całej serii różnych naszych kaw, jakie sobie zaparzyłem, najbardziej przyjemna wydał mi się Ariadna. Zero kwasu i raczej słodycz. Tak to widzę ;). Tymczasem te bardziej wyrafinowane kawy zdały mi się za bardzo dla mnie złożone. Z tych innych kaw, całkiem dobrze oceniłem jeszcze Cancion Colombiana. A zatem zarówno Ariadna i Kolumbie, choć są to zupełnie różne wrażenia, wydały mi się jednako fajne i akceptowalne w moim stanie nadwrażliwości ;). Moje spożycie kawy zmalało drastycznie, ale intensywność doznań w kontakcie z kawą urosła kosmicznie...

Przy okazji, wkrótce pojawi się pewna spontaniczna, odlotowa mieszanka ;). Będzie super :).

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6564 dnia: 01 Lipiec 2020, 20:06:36 »
Poleciłbym poczytać lepiej o tej diecie, bo nie jest on taka fantastyczna. Jak większość diet restrykcyjnych może mieć fatalne skutki dla zdrowia i najczęściej kończy się efektem jojo. Zwłaszcza niebezpieczna bywa u kobiet.

https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-dabrowskiej-10-faktow-dlaczego-warto-ja-stosowac-lub-nie

Krótkotrwałe stosowanie nie zaszkodzi, ale w dłuższej perspektywie może być niefajnie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6565 dnia: 01 Lipiec 2020, 20:09:39 »
Wiem, wiem. Nie idę w ciemno i nie jestem kobietą :).
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2020, 20:17:37 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6566 dnia: 01 Lipiec 2020, 20:43:46 »
Mój tegoroczny post Dąbrowskiej już za mną. Gratuluję podjęcia wyzwania. Ja w czasie postu całkiem odstawiam kawę. Pierwsze filiżanki po poście są genialne.

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6567 dnia: 01 Lipiec 2020, 21:30:19 »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6568 dnia: 01 Lipiec 2020, 21:57:36 »
Poleciłbym poczytać lepiej o tej diecie, bo nie jest on taka fantastyczna. Jak większość diet restrykcyjnych może mieć fatalne skutki dla zdrowia i najczęściej kończy się efektem jojo. Zwłaszcza niebezpieczna bywa u kobiet.

https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-dabrowskiej-10-faktow-dlaczego-warto-ja-stosowac-lub-nie




Krótkotrwałe stosowanie nie zaszkodzi, ale w dłuższej perspektywie może być niefajnie.


 :ok:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6569 dnia: 02 Lipiec 2020, 07:24:48 »
Elu droga, naturalna Klaudynka palona do espresso. Czego Ty tam dodałaś? Jest świetna i kompletnie nieespressowa. Kwaśna ale niekwaśna, słodka ale niesłodka... Od wczoraj próbujemy zidentyfikować smak i żona już poległa (a zwykle to ona jest lepsza w sensorykę), ja czuję wczesny październik, wyciskanie moszczu ze wstępnie przefermentowanych  winogron, kiedy cały dom pachnie młodym winem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi