Autor Wątek: Gaggia Classic 2015 - kapanie  (Przeczytany 2364 razy)

Offline mintymike

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Gaggia Classic 2015
  • Młynek: Gaggia MDF
Gaggia Classic 2015 - kapanie
« dnia: 06 Listopad 2018, 10:47:23 »
Witam,

zakupiłem właśnie ekspres Gaggia Classic (wersja 2015) i mam pytanie - czy to normalne, że podczas grzania ekspresu woda kapie z głównej dyszy, w którą zakłada się łyżkę grupy (*wybaczcie, nie znam jeszcze fachowej nazwy, jestem w tym nowy)? Póki co przestaje kapać w momencie, kiedy ekspres osiągnie temperaturę parzenia, ale nie jestem pewien czy tak powinno się dziać, bo przecież zaleca się założenie łyżki w trakcie grzania ekspresu, żeby była ciepła...

Pytanie dodatkowe: czy to normalne, że łyżka bardzo ciężko chodzi podczas zakładania? Chodzi mi o to, że muszę zastosować bardzo dużą siłę, żeby ją zatknąć, a jeśli przekręcę tylko trochę, aż poczuję opór, jest nieszczelna i podczas parzenia woda wycieka bokiem.

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad 2018, 10:51:18 »
Objawy wskazują na nieodpowiednią uszczelkę grupy. Łatwo i tanio można ją wymienić.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad 2018, 11:31:15 »
Lub zbyt ciężko się zakłada bo jest za dużo kawy?

Offline mintymike

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Gaggia Classic 2015
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad 2018, 11:56:42 »
Lub zbyt ciężko się zakłada bo jest za dużo kawy?

Nie, bo dotyczy to również zakładania bez kawy, żeby się grzała.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad 2018, 12:03:17 »
Nowy czy używany?

Jeśli nowy to z czasem wyrobi się uszczelka oraz uszy na portafiltrze i będzie łatwiej. Filtr trzeba przekręcać aż będzie mniej więcej prostopadle do ekspresu, z czasem idzie nawet dalej. Użycie większej siły oraz pomoc drugiej ręki do przytrzymania domowej maszyny jest normalne.

Jeśli używany to być może poprzednik zmienił uszczelkę w grupie i założył milimetr za grubą.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline mintymike

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Gaggia Classic 2015
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad 2018, 15:50:05 »
Nowy. W tej chwili żeby filtr był prostopadle, wymaga użycia bardzo dużej siły (a później wyjęcie tak samo stanowi nie lada wysiłek).

Co do wspomnianej uszczelki jako powodu kapania, dzięki za potwierdzenie, że to nie jest prawidłowe zachowanie. Ekspres dopiero co kupiłem, poproszę sklep o wymianę.

Offline Japi

  • Wiadomości: 1
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopad 2018, 17:00:01 »
Gdybyś znalazł przyczyne tego kapania, to daj znać na forum. U mnie jest to samo po 2 latach używania. Kapie, gdy ekspres się grzeje (Profitec Pro 800). Uszczelka miedzy kolbą (portafilterem) a prysznicem wymieniona, a kapie dalej przez prysznic. To własnie ciekawe, że kapie tylko przez pewien moment, gdy się grzeje (tak w połowie procesu), a jak jest nagrzany to nie ma żadnego problemu. U mnie dodatkowym problemem jest, że nie osiąga pełnego ciśnienia na początku, a dopiero po dwóch kawach lub po dłuższym czasie niż zwykle. Jak będę miał trochę czasu, to wymienię jeszcze te 3 uszczelki z grupy i zobaczę czy coś pomoże.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Listopad 2018, 18:06:47 »
U mnie (używka) także kapie podczas grzania. Ekspres z 2016.
Cytując poprzedniego właściciela:
Cytuj (zaznaczone)
Jak rozgrzewasz ekspres to w bojlerze zaczyna wzrastać ciśnienie. Od czasu do czasu popuszcza zaworek (sprężynka i grzybek) w grupie i woda trochę ucieka i kapie. Zbiera się tam trochę osadu. Z czasem można tą sprężynkę i sylikonowego grzybka wymienić

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Listopad 2018, 18:31:54 »

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Gaggia Classic 2015 - kapanie
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad 2018, 18:56:39 »
Jak nie możesz założyć łyżki to tylko dlatego że masz syf pod uszczelką.
Zdejmujesz sitko prysznica, przysznic i uszczelkę, dokładnie czyścisz wszystkie  elementy i składasz.
Na pewno pomoże

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi