Autor Wątek: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy  (Przeczytany 3130 razy)

Offline przemoo7

  • Wiadomości: 33
Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:00:03 »
Cześć, chcę Was prosić o radę, jaki ekspres warto kupić w podanej kwocie?
Zależy mi na dobrej czarnej kawie, czasami espresso lub mlecznej. Kawy robione max 2 dziennie. Młynek mam MYM54 (1zpresso Q). Kawy kupuje świeżo palone w palarni, szczególnie brazylijskie.

Biorę pod uwagę:
Gaggia classic - ok 1400zł
Ascaso Basic - ok 1500zł
Lelit Anna  PL41E - aktualnie 1227zł
Sage Bambino PLUS SES500BSS ok 1340zł

Jakie są plusy i minusy wyżej wymienionych ekspresów? Chciałbym kupić dobry ekspres na lata.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:10:28 »
Zakładam, że pisząc o dobrej czarnej kawie, masz na myśli 200ml + kawy?
Jeżeli tak, to nie warto iść w ekspres ciśnieniowy, dużo lepiej sprawdzi się AeroPress lub Gabi.

Jeżeli chcesz faktycznie zacząć robić i pić espresso (do czego zachęcam;)), to Anna będzie dobrym wyborem, szczególnie w tej cenie, która teraz jest.

Mleczne? Nie warto. Pij czarną.

Offline przemoo7

  • Wiadomości: 33
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:13:13 »
Raczej w zakresie od 100 do 200ml :)

A co sądzisz o pozostałych ekspresach? Na ten Sage jest teraz bardzo duża promocja i się zastanawiam czy rzeczywiście warto?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:17:37 »
100 do 200ml
Czyli Americano. Będziesz robił 30-60 gram espresso i dolewał wody. Można oczywiście, ale nadal wolałbym kupić AP a resztę wydać na lepsze żarna.

Jeżeli chcesz iść w espresso, to intuicyjnie dla siebie kupiłbym Anne. Ale nie testowałem Sage, więc to słaba porada ;).


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:24:40 »
Pamiętaj, że ekspres kolbowy służy do zrobienia kawy w ilości max 50-60 ml, czyli podwójne espresso. To że ludzie robią z niego kubek kawy to inna sprawa.

Oczywiście można robić Americano, czyli jak powiedział pj.w   dolać gorącej wody do espresso. Jeżeli chcesz mieć duzy kubek kawy, zastanów się nad aeropress'em lub ekspresem przelewowym. Do tego ewentualnie spieniacz do mleka.

Sam nie wiem skąd się wzięło przekonanie, że ekspres kolbowy robi duży kubek kawy...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:27:55 »
Jeśli szukasz solidnej, prostej maszyny to podpisuje się pod rekomendacją @pj.w - Anna będzie dobrym wyborem.

Sage Bambino PLUS to fajny ekspres, ale wolałbym chyba jednak Anne. Jeśli zdecydujesz się na niego, pamiętaj o bezpłatnym przedłużeniu gwarancji do 3 lat.

Offline przemoo7

  • Wiadomości: 33
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:35:29 »
Jeśli szukasz solidnej, prostej maszyny to podpisuje się pod rekomendacją @pj.w - Anna będzie dobrym wyborem.

Sage Bambino PLUS to fajny ekspres, ale wolałbym chyba jednak Anne. Jeśli zdecydujesz się na niego, pamiętaj o bezpłatnym przedłużeniu gwarancji do 3 lat.

Czy wiesz może jakie są główne różnice pomiędzy tymi ekspresami? Jak elementy ich budowy, wady i zalety? ciężko znaleźć więcej informacji o SES500BSS oprócz tego że wyróżnia się spośród pozostałych PIDem i ogólnie elektronika w środku a różnica jest 100zł.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:42:01 »
Sam nie wiem skąd się wzięło przekonanie, że ekspres kolbowy robi duży kubek kawy...
Stąd, że w restauracjach i kawiarniach u nas prosisz o kawę i dostajesz "dużą" kawę. Czy to jest wykonywane w postaci americano czy też jedna doza do podwójnego sitka to już klient nie widzi. Takie przyzwyczajenia większości społeczeństwa. Biorąc udział w wielu imprezach miałem mnóstwo próśb o kawę "czarną" lub "białą". I bądź to mądry i pisz wiersze...Co podać w takim przypadku ?
Nadal mało osób stosuje nazewnictwo kaw pochodzące z Włoch.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:51:44 »
Sama maszyna nie zrobi z Użytkownika lepszego baristy (w tym wypadku Home Baristy). Zdecydowanie skorzystaj z rady pj.w i zacznij od Aeropressu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:53:24 »
No z tym to się nie mogę zgodzić. Zacznij od przyjazdu do nas na przeszkolenie (najlepiej przy okazji zakupu ekspresu  ;) ).

A...zapomniałem o koronawirusie. No to bez przyjazdu - szkolenie zrobimy w postacie video konferencji.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:56:31 »
Czy wiesz może jakie są główne różnice pomiędzy tymi ekspresami? Jak elementy ich budowy, wady i zalety? ciężko znaleźć więcej informacji o SES500BSS oprócz tego że wyróżnia się spośród pozostałych PIDem i ogólnie elektronika w środku a różnica jest 100zł.

Wg mnie ten akurat model Sage nie ma PID - jest elektroniczny termostat. PID jest w wyższych modelach Sage.

Główna różnica między tymi maszynami jest taka, że Gaggia i Lelit mają bojlery a Ascaso i Sage Bambino termobloki (thermocoil).

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres kolbowy do 1500zł z polskiego sklepu nowy
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Kwiecień 2020, 12:57:06 »
Sam na razie nie planuję kolejnej wymiany ekspresu. Jestem przekonany, że szkolenie u Was mogłoby wiele nauczyć, ale w obecnej sytuacji autor pewnie będzie chciał kupić online ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi