Autor Wątek: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN  (Przeczytany 14277 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Luty 2018, 13:01:36 »
Powtarzalność to już w ogóle litościwie pominę.
Pełna zgodna, że nastaw za mało, a kręcić może się nie chcieć (ja lubię, ale rozumiem, na slimie po roku mi się odechciało, Komeś nadal cieszy miłym dźwiękiem i lekkością obsługi, przy ciężkości własnej), ale powtarzalność? Przecież ilość kawy zależy tylko od Ciebie, zatem jest tak powtarzalna jak Ty i Twoja waga. Powtarzalność drobin (jakość mielenia) -- w tym przypadku jesteśmy na najwyższym poziomie. Chyba, że mowa o powtarzalności espresso? ale to już dyskusja o czwartym eM.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Luty 2018, 14:21:18 »
Nagrałem filmik jak zmienia się nastawy w Kinu M47. Przecież to jak zabawa ulubioną zabawką, co tu może zniechęcać? Dodam, że po powrocie do nastawy pod espresso ekstrakcja jest powtarzalna. Pozostałe metody są mniej wymagające więc również powtarzalne



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Luty 2018, 14:27:21 »
Widzę, że wprawiony jesteś Marku. Szybko nawet bardzo szybko dokonujesz zmian ustawień żarna. :ok:
Nastawy z pamięci czy z kartki?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Luty 2018, 14:29:51 »
Z pamięci, ale notuję na kartce każdą kawę, nastawa zmienna się o kilka stopni.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Luty 2018, 14:41:18 »

... Comandante idelanie nadaje się zarówno do espresso .....
Bądźmy poważni.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Luty 2018, 15:13:41 »

Ty się miklas słówek nie czepiaj, chciałem coś złośliwego odpisać, ale se daruję, od pyskówek macie się z tedim dobrze

Nie mam niechęci do notatek, rozumiem że mogą być przydatne, mam niechęć do ich robienia, można zrzucić na lenistwo, nie będę się bronił ;)

Może, ale podkreślę ci na wstępie że się nie czepiam, w niczym mi to nie przeszkadza, taka obserwacja, ale fanbojem kinu zrobiłeś się strasznym, aż chorobliwie o niego walczysz.
To tylko młynek, wcale nie idealny, ma plusy i minusy, nie jest słoikiem nutelli, nie zadowoli każdego [emoji14]

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Luty 2018, 15:20:17 »
Może stałem się fanbojem ale czy to coś złego? Pisałeś wcześniej o wadach używania ręcznego młynka do espresso, których ja nie odczuwam, a wręcz niektóre traktuję jak zalety. Chyba mogę zareagować na coś z czym się nie zgadzam.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Luty 2018, 16:13:32 »
Wszystko misiu możesz ;) tylko nie myl rozmówców, nie daje rad robienia espresso, bo sam go nie robię od lat, co jakiś czas myślę żeby wrócić z jakąś wajchą, ale to na klachy przy innej okazji. A młynki ręczne uwielbiam i w pełni cię wspieram w ich promowaniu, tylko wolę mieć dwa i przestawiać je w mniejszym zakresie.

Oooo wiem, ją tak lubię te młynki że mi jeden nie wystarcza ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Luty 2018, 19:26:59 »
Nie mam feldgrinda. Regulacja w mim musi być strasznie niewygodna skoro budzi tyle negatywnych emocji od samego patrzenia.
Swoją drogą, nie rozumiem tej niechęci do notatek. Jeszcze jak używałem Macapa to prowadziłem notatki. Pozwalało mi to na punkt wyjścia przy kolejnym zakupie tej samej kawy.
Marek.

Feldgrind ma regulacje prostszą niż Kinu (IMO lepszą, ale w niewielkim stopniu). Po prostu przekręć pokrętło na numer (jak kinu bez rozkręcenia).

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Luty 2018, 19:33:32 »
Nagrałem filmik jak zmienia się nastawy w Kinu M47
A jak długo mieli się pod espresso?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Luty 2018, 19:55:50 »
zależy jaką dozę i jakie ziarna. Średnio palone single 18g to jest bez pośpiechu koło 45 sekund

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Luty 2018, 20:15:45 »
Żeby być fair to do tych 45 sekund kręcenia korbą trzeba dodać czas wysypania ziarenek, zważenia, przesypania po przemiale do PF. W sumie będzie pewnie 2 minuty. Z młynkiem on demand faktyczny czas od podłożenia  pf pod młynek do gotowości do tampingu to 10 s. W 45 to można już pić kawę. 2 minuty, można już mieć umytą filiżankę ;) ale to tylko gwoli ścisłości, bo nie da się ukryć że do domu ręczny młynek daje najlepszy stosunek jakości do ceny. I jest to opcja godna polecenia i bardzo  rozsądna.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Luty 2018, 21:32:10 »


Żeby być fair to do tych 45 sekund kręcenia korbą trzeba dodać czas wysypania ziarenek, zważenia, przesypania po przemiale do PF. W sumie będzie pewnie 2 minuty. Z młynkiem on demand faktyczny czas od podłożenia  pf pod młynek do gotowości do tampingu to 10 s. W 45 to można już pić kawę. 2 minuty, można już mieć umytą filiżankę ;) ale to tylko gwoli ścisłości, bo nie da się ukryć że do domu ręczny młynek daje najlepszy stosunek jakości do ceny. I jest to opcja godna polecenia i bardzo  rozsądna.

Masz rację, dwie minuty to może przesada, bo mi to zajmuje koło minuty i mielę nie 45s tylko 30, niemniej rzeczywiście przy on demand maszt to w kilkanaście sekund Max.

Żeby być fair napisz jeszcze ile zajmuje w on demand zmiana na drugiego singla i przestawienie pod dripa i z powrotem, albo jeśli to ma być młynek wyłącznie pod espresso zmiana na innego singla pod espresso? Czy ten czas i strata kawy są w ogóle akceptowalne? Czy to nie są jakieś zupełnie abstrakcyjne rzeczy przy młynku on demand za 1300 zł?

Chyba widzę alternatywę w sette 30, ale i tak nie zamieniłbym się.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Luty 2018, 21:37:57 »
Z młynkiem on demand faktyczny czas od podłożenia  pf pod młynek do gotowości do tampingu to 10 s
Przy pojedynczych dozach z opukiwaniem i pędzelkowaniem młynka, to już chyba nie tak malinowo?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi