Autor Wątek: Młynek do kawy tylko jaki...  (Przeczytany 22320 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Listopad 2017, 12:00:12 »
Oczywiście, tu pełna zgoda. Tylko jeśli do tego dodasz ułomności najtańszego zestawu, to jest jeszcze trudniej, nie łatwiej.

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #76 dnia: 10 Listopad 2017, 12:03:33 »
ja bym dodal ze jeszcze potrzebne sa kilogramy kawy... ale lepszy sprzet w ktorym jestes w stanie kontrolowac parametry jest prostszy w obsluge niz low end. 
Wiem to po sobie w starym zestawie uzyskanie wzglednie poprawnego jak dla mnie espresso graniczylo z cudem w nowym jest odwrotnie - 3 kawy i juz mam to co chcialem.
Ale jak juz ma taki sprzęt to nie chce spoczac na laurach tylko sie pytam i ucze bo po to go zmienialem. [emoji3]

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #77 dnia: 10 Listopad 2017, 12:38:34 »
Wiem to po sobie w starym zestawie uzyskanie wzglednie poprawnego jak dla mnie espresso graniczylo z cudem w nowym jest odwrotnie - 3 kawy i juz mam to co chcialem.

Czyli doświadczenie się przydaje ;).

Oczywiście, tu pełna zgoda. Tylko jeśli do tego dodasz ułomności najtańszego zestawu, to jest jeszcze trudniej, nie łatwiej.

Pełna zgoda :)
Na najtańszych nie ma się co uczyć ale zaczynać od takich za 6 tyś też chyba nie ma co?
A zresztą kto zabroni ;)

Jeszcze jedna co mi się nasuwa na myśl.

Trzeba całą tą otoczkę "robienia" kawy bardzo lubić (nawet pokochać) aby coś z tego było.


Tomek

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #78 dnia: 10 Listopad 2017, 12:38:58 »
Moim zdaniem im lepszy sprzęt na początek tym lepiej, bo nie trzeba obchodzić wiedzą i doświadczeniem niedoskonałości.
A moim zdaniem lepiej gorszy. Właśnie przez te niedoskonałości więcej się nauczysz i z lepszym sprzętem będzie łatwiej :) oczywiście jeśli ten sprzęt jest jakiś sensowny, coś typu podstawowego Ascaso...

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #79 dnia: 10 Listopad 2017, 12:42:56 »
... oczywiście jeśli ten sprzęt jest jakiś sensowny, coś typu podstawowego Ascaso...

Tak to ta podstawa, o której ja też myślałem.
Tomek

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #80 dnia: 10 Listopad 2017, 12:45:54 »
To zależy. Jak ktoś nie będzie w stanie dojść do ładu, zawsze padnie przypuszczenie, że to sprzęt niedomaga. A to młynek słabo mieli, a to ekspres nie trzyma temperatury, dodatkowo spieniacz słaby i nie wychodzi mikropianka. Jak ktoś ma hi-end to nie ma zmiłuj, nie ma na co zwalić, jedynie na swoje umiejętność.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #81 dnia: 10 Listopad 2017, 12:54:14 »
Tyle że Ascaso kosztuje 2000 zł zestaw, a hi-end kilka razy więcej. 7, 8 tysięcy...

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #82 dnia: 10 Listopad 2017, 13:33:26 »
No i? :) Rozmawiamy na czym łatwiej się uczyć, na tanim czy drogim zestawie. Tani zawsze pozostawia nutkę niepewności, że to on jest powodem niepowodzeń.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #83 dnia: 10 Listopad 2017, 13:58:24 »
Ale na takim zestawie da się zrobić dobrze :) I nie powinno się w tym szukać problemu. A jeszcze gdyby dorzucić do zestawu porządny młynek zamiast podstawowego no to wychodzi dobrze i powtarzalnie - sprawdziłem na swoim Basicu z bojlerem w połączeniu z MSJ.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #84 dnia: 10 Listopad 2017, 15:36:04 »
Prawda jest taka, że jak masz widzę i umiejętności to lepsze cappu zrobisz z kawiarki i french pressa niż pracownik kawiarni mający VA i Mythosa. Czy lepiej uczyć się np. na Rancilio i bawić się w temperature surfing, czekać na parę, napełniać bojler czy lepiej korzystać ze sprzętu jakim dysponuje @Titton?

@siewcu, mając wiedzę pewnie zrobisz smaczniejszą kawę na basicu, niż ktoś kto dopiero zaczyna na dużo lepszym sprzęcie. Czy nie lepiej zaczynać na czymś lepszym? Rozumiem, że gdybyś miał większy budżet na początku swojej drogi to też kupiłbyś basica?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #85 dnia: 10 Listopad 2017, 15:42:44 »
Nie wiem. Ale kupiłem taki i się uczyłem, przy w sumie zerowej wiedzy praktycznej - tyle co podpatrzyłem w kawiarniach, nic więcej.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #86 dnia: 10 Listopad 2017, 15:57:28 »
Nie wiem. Ale kupiłem taki i się uczyłem, przy w sumie zerowej wiedzy praktycznej - tyle co podpatrzyłem w kawiarniach, nic więcej.
No i da się, dzięki temu masz wiedzę. Uważam jednak, że lepiej zaczynać na lepszym sprzęcie - oczywiście jeśli można. Jeśli nie to trzeba sobie radzić na tym co się ma :).

@Cinello
Dzieki za cenne rady i wskazowki. Kanal na youtobe jest bardzo rzeczowy.
Bardzo proszę :)


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #87 dnia: 10 Listopad 2017, 15:58:29 »
Tyle że lepszy sprzęt więcej wybacza ;) Pytanie do jakiego stopnia chce się zgłębić temat. Najważniejszy jest młynek...

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #88 dnia: 10 Listopad 2017, 16:14:29 »
Tyle że lepszy sprzęt więcej wybacza ;) Pytanie do jakiego stopnia chce się zgłębić temat. Najważniejszy jest młynek...
Wszystko jest ważne. Woda, ekspres itd. Zaraz ktoś kupi młynek za 5k i nie będzie w stanie wypić kawy bo będzie kwas. Co mu wtedy powiesz? Kup lepszy ekspres czy inna wodę  bo to co ma jest złe? No przecież powiedziałeś, ze młynek jest najważniejszy. Lepiej unikać tak skrajnych odpowiedzi.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawy tylko jaki...
« Odpowiedź #89 dnia: 10 Listopad 2017, 16:25:58 »
Kiepski młynek nie zmieli dobrze kawy, a to podstawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi