Autor Wątek: Ascaso Steel PID wersja 2017  (Przeczytany 23102 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Lipiec 2017, 18:52:29 »
Januszu, nie traktuj tego jako osobistą wycieczkę, ale mam nieodparte wrażenie, że Ascaso zamieniło w swoich ekspresach bojler na termoblok z czystej chęci obniżenia kosztów, a teraz na siłę dorabia do tego marketingowe teorie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy oraz próbuje maskować/rozwiązywać problemy komplikując elektronikę, po tym, jak się zorientowali, że nie tędy droga.

Ja mam wrażenie wprost odwrotne. Według mnie termoblok jest droższym elementem do wykonania niż bojler a więc nie ma mowy o obniżaniu kosztów. Dziwna sprawa - piszesz o obniżaniu kosztów. A ja byłem świadkiem jak ta koncepcja powstawała. Trwało to ok 4 lat. Lat prób, badań, zmian konstrukcyjnych wewnątrz ekspresu. Dotyczyło to tak zmieszczenia tego wszystkiego w obudowie jak i zmian w samej grupie kawowej. Albo nie zdajesz sobie sprawy z kosztów takiej rewolucyjnej zmiany albo celowo deprecjonujesz działania ASCASO w tej mierze. W jakim celu - nie wiem. Dalej - bojlerki są nadal produkowane bo są tanie, ogólnodostępne, łatwe do wykonania a ich producenci nie chcą ponosić kosztów badań nad nowymi rozwiązaniami i ryzykować wprowadzania na rynek nowości. Rozwiązanie zastosowane przez Ascaso nie jest nowe - wcześniej bardzo podobny termoblok miał już QUICKMILL. Jeśli chodzi o sterowanie to zaczekajmy na to co otrzymamy z ASCASO. Jest to całkiem nowy układ elektroniczny (mówię o modelu PID - Ty badałeś ten z elektronicznym termostatem) a do tego cały termoblok posiada izolację termiczną. Może właśnie dlatego zastosowali izolację aby poprawić pojemność cieplną. Dodana jest jeszcze sterowana prezinfuzja. Ma ona istotny wpływ na kawę. Przekonaliśmy się o tym podczas pokazu w niedzielę 18.06. Ja patrzę na te wszystkie zmiany z nieco innego punktu widzenia niż Ty czy też inni forumowicze. Wy lubujecie się w pomiarach, cyferkach, wykresach itd. Ja natomiast kieruję się tym co widzę i czuję. A na co dzień mam porównanie między ekspresami z bojlerkami, z termoblokami bez elektronicznego termostatu i z termoblokami z elektronicznym termostatem. Widzę i czuję dużą różnicę w jakości kawy na korzyść termobloku z elektronicznym termostatem. Model PID daje jeszcze więcej. Minimalne odchyłki od prostej na wykresie moim zdaniem nie mają kompletnie żadnego znaczenia dla powtarzalności i jakości kawy. Potwierdzają natomiast to co ASCASO podawało odnoście stabilności temperaturowej przy elektronicznym termostacie - +/- 1,5 st. C. Podobnie jak Twoja teoria o konieczności wykonywania flushu przed każdą ekstrakcją. Dla parametrów i wykresu u Ciebie może to jest istotne. Dla smaku i powtarzalności kawy kompletnie nie. Poza tym pamiętaj o tym, że w nowym modelu jest sterowana preinfuzja. Na pewno zmieni to teorię o flushu. Jak sam napisałeś w innym miejscu - na kawie, jej smaku się nie znasz a więc Twoje "wycieczki" to czysta teoria. I do tego póki co - tylko Twoja. W zasadzie "coś tam" to ja też mam. Mam wykresy jakie otrzymaliśmy z ASCASO przy wprowadzaniu elektronicznego termostatu. Ale po pierwsze to mam te materiały w pdf (nie da się wstawić na forum - trzeba zrobić z tego jpg) a po drugie są to wykresy bardziej do celów marketingowych, zbyt mało dokładne, bez podziałki czasu i temperatury. Zaczekam więc na inne materiały z ASCASO.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 19:08:36 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Lipiec 2017, 18:53:24 »
A w tym temacie jest podane, że temperatura sięga 106 stopni.

Tedi, to jest temperatura mierzona na termobloku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3172
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Lipiec 2017, 19:38:08 »
Jedynym oporem{brak kawy w sitku} jaki mogłem zastosować było sitko z podwójnym dnem.
Mało. Musisz mieć na tyle małą dziurkę, żeby przez nią w 25 sekund nalać 50ml wody. Inaczej pomiar jest nic nie wart.

A w tym temacie jest podane, że temperatura sięga 106 stopni.
Jak pisał Janusz, to jest temperatura termobloku. Temperatura wody pod ciśnieniem atmosferycznym nie przekroczy 100*C.

lecz nigdy nie udało mi się osiągnąć temperaturę wylatującej wody z wylewki wyższą niż 91 stopni.
Jeśli pomiar był przeprowadzony prawidłowo (zwróć uwagę, że Scace Thermofilter mierzy temperaturę wody wewnątrz portafiltra wypełnionego tworzywem - ale nad tym tworzywem, a nie na wylocie), to bardzo źle świadczy o regulacji temperatury ekspresu. Ja jestem w stanie ustawić i utrzymać dowolną temperaturę między 85,0*C a 98,0*C.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Lipiec 2017, 19:42:20 »
@Janusz, dzięki za wyjaśnienie. W tym przypadku 106 stopni nie jest to dużo.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Lipiec 2017, 19:49:39 »
Chciałbyś zaparzać kawę wrzątkiem ? Te 106 st. na termobloku to ok. 94 - 96 st. w grupie podczas wypływu wody.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Lipiec 2017, 19:56:31 »
Cytat: Tedi w Dzisiaj o 17:30:08
Jedynym oporem{brak kawy w sitku} jaki mogłem zastosować było sitko z podwójnym dnem.
Mało. Musisz mieć na tyle małą dziurkę, żeby przez nią w 25 sekund nalać 50ml wody. Inaczej pomiar jest nic nie wart.

Zapewniam Ciebie, że nawet taki pomiar jaki zrobiłem przedstawia swoją wartość.

Cytat: Tedi w Dzisiaj o 17:30:08
lecz nigdy nie udało mi się osiągnąć temperaturę wylatującej wody z wylewki wyższą niż 91 stopni.
Jeśli pomiar był przeprowadzony prawidłowo (zwróć uwagę, że Scace Thermofilter mierzy temperaturę wody wewnątrz portafiltra wypełnionego tworzywem - ale nad tym tworzywem, a nie na wylocie), to bardzo źle świadczy o regulacji temperatury ekspresu. Ja jestem w stanie ustawić i utrzymać dowolną temperaturę między 85,0*C a 98,0*C.

Tu się z Tobą nie zgodzę. Jak możesz ustawić temperaturę wody w ten sposób, że na wylocie wody z wylewki będziesz miał 98 stopni, to znaczy, że masz ekspres  źle skonstruowany pod robienie kawy.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Lipiec 2017, 20:01:06 »
Chciałbyś zaparzać kawę wrzątkiem ?

A myślisz, że ja tego nie próbowałem zrobić.  :)
Mi dwa razy nie mów, jak tylko mogę coś sprawdzić, to sprawdzę.  :lol2:

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3172
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Lipiec 2017, 20:14:54 »
Te 106 st. na termobloku to ok. 94 - 96 st. w grupie podczas wypływu wody.
I tusię Januszu zaczynają schody. Otóż, jak rzucisz okiem na wykres ekstrakcji z preinfuzją, to zauważysz, że termoblok miał 101*C, a woda zeń wypływająca 93*C. Po jakimś czasie termoblok miał 93*C a woda tyle samo. Rozumiesz już, czemu to takie trudne?

Tu się z Tobą nie zgodzę. Jak możesz ustawić temperaturę wody w ten sposób, że na wylocie wody z wylewki będziesz miał 98 stopni, to znaczy, że masz ekspres  źle skonstruowany pod robienie kawy.
Chyba czegoś nie doczytałeś. 92*C też mogę stabilnie mieć.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 20:27:02 wysłana przez Krakus »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Lipiec 2017, 20:28:08 »
Oczywiście. Wykres jednak nie pokazuje jak się zachowuje temperatura na wypływie przy zmianie temperatur mierzonych na termobloku. Warto by było zrobić pomiary przy 98, 100, 102, 104 oraz 106 st. C i obserwować jak zmienia się temperatura wody wypływającej i jak wygląda jej stabilność. Póki co to dowodzi jedynie, że mimo zmian temperatury na termobloku (co jest normalne bo napływa zimna woda i elektronika musi reagować) to temperatura na wypływie jest stabilna -cbdu.  Ale ten wykres nie był wykonany na bazie pomiarów nowej wersji z PID i z termoizolacją. Nie był wykonany na nowej płycie elektronicznej ze sterowaną preinfuzją od 0 do 5 sek.

PS. Jeśli byłbyś mógł zrobić te pomiary przy różnych temperaturach to na pewno przydałyby się wielu użytkownikom dotychczasowych wersji ekspresów z termoblokiem i elektronicznym termostatem. Mieliby oni wiedzę jak uzyskać np. 90 st. na wypływie i jak dostosować temperaturę do wymagań danej mieszanki kawy.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 20:32:28 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Lipiec 2017, 20:49:16 »
Chyba czegoś nie doczytałeś. 92*C też mogę stabilnie mieć.
Dobrze, ze masz stabilne 92 stopnie, lecz nie miałem tego na myśli. 98 stopni wody na wylocie z wylewki powinno być czynnością niewykonalną dla ekspresu. Sam fakt, że tak wysoka temperatura wody ma miejsce, świadczy tylko o tym co napisałem wcześniej odnośnie konstrukcji ekspresu.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Lipiec 2017, 20:55:26 »
Tedi, to nie jest wynik konstrukcji ekspresu tylko samodzielnych prób i ingerencji Krakusa. Jest elektronikiem i lubi się pobawić. Przy 106 st. max ustawionych na fabrycznym termostacie elektronicznym nie uzyskałby 98 st. na wypływie. Przynajmniej tak mi się wydaje (prób przy tej temperaturze nie wykonywałem). Konstrukcja ekspresu jest OK i nic do tego nie ma.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3172
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Lipiec 2017, 22:05:52 »
u i powtarzalności kawy kompletnie nie
Januszu, chyba Cię ponosło. Uważasz, że wahania +/- 3 stopnie nie mają znaczenia na smak kawy? Jak wrócę do domu, wkleję Ci wykresy temperatury z ekspresu z bimetalem, to zobaczysz, jak wygląda temperatura wody w zależności od momentu rozpoczęcia ekstrakcj w zależności od temperatury termobloku. Jeśli uważasz, że to nie ma żadnego znaczenia, to myślę, że różną kawę pijemy.

98 stopni wody na wylocie z wylewki powinno być czynnością niewykonalną dla ekspresu. Sam fakt, że tak wysoka temperatura wody ma miejsce, świadczy tylko o tym co napisałem wcześniej odnośnie konstrukcji ekspresu.
Tedi, zmiłuj się. Co ma konstrukcja ekspresu do temperatury wody? Z każdego Hx-a możesz wypuścić wodę o temperaturze bliskiej 100 stopni.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Lipiec 2017, 22:11:42 »
Nic mnie nie poniosło. Jestem nadzwyczaj spokojnym człowiekiem. Oczywiście, że wahania +/- 3 st. C mają znaczenie na smak kawy. Inaczej po co ASCASO zamieniałoby bojler na termoblok z termostatem bimetalicznym a następnie ten na termostat elektroniczny dający jeszcze większą stabilność bo +/- 1,5 st. C ? Tym razem nie rozumiem skąd Ci się wzięło to pytanie. A co do kawy to na pewno pijemy różne. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Lipiec 2017, 22:52:32 »
Nie wiem czy moge zabierać głos w tak zagorzałej dyskusji. Czytam forum regularnie i nie posiadam jeszcze ekspresu. Widzę jednak, że Pan Janusz jako chyba jedyny przedstawiciel firmy z mniejszą lub większą cierpliowścią odpowiada na zarzuty czy pytania. Firma wprowadza innowacyjne zmiany i od razu hejt. Czary mary jakiś minus znajdziemy. Tutaj moje pytanie po co? Jakby nowy dream kosztował 15 tys. To ja rozumiem, że można sie czepiać, ale wg mnie grupa docelowa to klient, który może wydać 2-3 tys. Gaggia czy RS nic nie robią od kilkunastu lat i nikt tu niczego złego nie pisze czy są lepsze nie wiem. Łatwiej mi to odnieść do samochodu nikt nie oczekuje od VW, Renaulta czy Hondy rozwiązań z Mercedesa S klasy Leksusa czy Porsche. Wykorzystajcie to, że Pan Janusz aktywnie się udziela, nie krytykujcie wszystkiego co On napisze, bo to robi się jak dla mnie niezdrowe.

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Lipiec 2017, 23:02:25 »
Mnie jako klienta z małym budżetem bardziej interesuje bezawaryjność, żywotność i serwis niż temperatura wody i jej stabilność. Jakbym miał na zbyciu 10 czy 20tys. To wtedy wdawałbym się w takie szczegóły i oczekiwał wszystkiego najlepszego i wręcz idealnego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi