Autor Wątek: Ascaso Steel PID wersja 2017  (Przeczytany 23050 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Ascaso Steel PID wersja 2017
« dnia: 30 Czerwiec 2017, 14:01:49 »
No i w tym się różnimy. Szczególy techniczne rozwiązań podawane w porównaniu do innego ekspresu który ich nie posiada dla mnie są czystą formą reklamy danego modelu. Chcecie to napiszę co będzie posiadał nowy Dream PID.
Proszę bardzo:
- kontroler PID (stabilizacja temperatury na grupie kawowej)
- zmieniona grupa kawowa (60 mm Ø)
- zmieniona dysza pary (10 mm Ø) (taka jak w modelu STEEL UNO PROF)
- regulowana pre-infuzja (0 do 5 sek)
- licznik czasu zaparzania (mała kawa, duża kawa)
- programowanie wielkości porcji kawy przełącznikiem (mała kawa, duża kawa)
- funkcja stand-by
- automatyczny stop
- zewnętrznie regulowany zawór opv
- rurka odpływowa do tacki ociekowej
- manometr
- izolacja termiczna grupy (a właściwie termobloku)
- aktywny (regulowany) podgrzewacz filiżanek...).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec 2017, 15:35:21 »
stabilizacja temperatury na grupie kawowej
I tu, Januszu, dochodzimy do sedna - stabilizacja czego? Że nie jest to stabilzacja temperatury grupy, to już wiemy. Czy jest to stabilizacja temperatury wody, tego nie wiemy. Pomiar zrobiony przeze mnie przez włożenie termopary w strumień wody wypływającej z grupy bez ekstrakcji coś tam pokazał, ale to było "coś tam". Zainwestuj w Scace Thermofilter (albo go pożycz od Antonia, bo zdaje się, że on coś takiego ma), i zrób porównywalne pomiary (mogę pomóc) - wtedy będzie rzeczywiście można coś powiedzieć. A przepisywanie marketingowych frazesów, niestety, jest mało wiarygodne.

Offline Philopator

  • Wiadomości: 8
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec 2017, 18:50:38 »
Comandante kosztuje prawie 1000zł... to trochę dużo za ręczny młynek O.O

Czyli reasumując:
Ekspres Ascaso Dream ok 2300 zł lub Rancilio Silvia ok 2150 zł lub Lelit Anna PL41LEM ok 1900 zł

Młynki:
Comandante ok 980 zł, Ascaso i-2 mini ok 780 zł, Rancilio Rocky SD ok 1150 zł

Powiem/napiszę tak nie spodziewałem się jeszcze do dzisiejszego poranka, że trzeba wydać tyle kasy by kupić sprzęt który zrobi dobrą kawę (nie najlepszą zapewne, bo ceny ekspresów mają wysoką górną granicę cenową :) )

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwiec 2017, 19:47:14 »
Powiem/napiszę tak nie spodziewałem się jeszcze do dzisiejszego poranka, że trzeba wydać tyle kasy by kupić sprzęt który zrobi dobrą kawę (nie najlepszą zapewne, bo ceny ekspresów mają wysoką górną granicę cenową  )


Górnej granicy raczej nie znajdziesz, a jeżeli już, to trzeba jeszcze umiejętnie te środki wykorzystać.
Na sensowną kawę potrzebne są $ czy € lub zł. Niestety. ;-)

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Czerwiec 2017, 20:19:46 »
Powiem/napiszę tak nie spodziewałem się jeszcze do dzisiejszego poranka, że trzeba wydać tyle kasy by kupić sprzęt który zrobi dobrą kawę (nie najlepszą zapewne, bo ceny ekspresów mają wysoką górną granicę cenową  )

To nie do końca tak. Tyle musisz wydać, żeby robić w domu dobre espresso. Maszyny do espresso nie były projektowane jako maszyny domowe, do robienie tylko paru kaw dziennie. Teraz już się da robić espresso w domu, ale koszt wejścia jak widzisz jest duży.

Inna opcja, skoro lubisz kawy czarne: kupujesz zestaw do przelewu, dripper Hario/Kalita, młynek do alternatyw. I masz pyszną kawę za ułamek kwoty tego co musisz wydać na sprzęt do espresso. A na espresso chodzisz do dobrej kawiarni. Tak też można i to prawdopodobnie bardziej rozsądna opcja.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Czerwiec 2017, 22:32:30 »
No i w tym się różnimy. Szczególy techniczne rozwiązań podawane w porównaniu do innego ekspresu który ich nie posiada dla mnie są czystą formą reklamy danego modelu. Chcecie to napiszę co będzie posiadał nowy Dream PID.
Proszę bardzo:
- kontroler PID (stabilizacja temperatury na grupie kawowej)


Cytat: Janusz w Dzisiaj o 14:01:49
stabilizacja temperatury na grupie kawowej
I tu, Januszu, dochodzimy do sedna - stabilizacja czego? Że nie jest to stabilzacja temperatury grupy, to już wiemy.


Nie sądzę abym to ja musiał udowadniać czy mam garba. Przekazuję informacje jakie uzyskaliśmy z Ascaso.

@Janusz. Skoro nie potrafisz udzielić informacji na zadane pytanie, to Twoje opisy o sprzęcie są tylko typową reklamą. Jesteś fachowcem, prowadzisz serwis, sprzedaż, itp.  brak odpowiedzi z Twojej strony świadczy o
Twoim podejściu względem nas forumowiczów.
Jesteś przedstawicielem Ascaso, to zadzwoń, napisz email, i nam podaj odpowiedź jaką powinien udzielić każdy fachowiec w swojej branży.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Czerwiec 2017, 23:22:52 »
Tedi, zastanów się co piszesz. Staram się zawsze udzielać odpowiedzi. Od kilkunastu lat...Ale na jakie pytanie tym razem mam udzielić odpowiedź ? Na pytanie "stabilizacja czego" ? Dla każdego trochę czytającego to Forum jasne powinno być że był to skrót myślowy a chodziło mi o stabilizację temperatury ekstrakcji kawy w grupie kawowej. Może to być też tożsame (jak dla mnie) pojęcie stabilizacji temperatury wody w grupie kawowej. Fakt, że nie napisałem słów "temperatury ekstrakcji kawy" czy też "temperatury wody w grupie kawowej" nie uprawnia Cię do twierdzeń o braku odpowiedzi z mojej strony i szykanowania mojej osoby. Pisząc w pośpiechu między jednym telefonem, e-mailem a drugim można coś przeoczyć. Nie muszę dzwonić, pisać maile w tej sprawie. Informacja jaką mamy z ASCASO jest dla mnie wystarczająca. Częściowo odpowiedź też udzielił już Krakus. Tyle, że mierzył temperaturę na ekspresie z elektronicznym termostatem a nie z nowym PIDem. Szkoda tylko, że nie podał publicznie wyników a pisze jedynie:
"Pomiar zrobiony przeze mnie przez włożenie termopary w strumień wody wypływającej z grupy bez ekstrakcji coś tam pokazał, ale to było "coś tam"." Krakus, może zdradzisz co się kryje pod pojęciem "coś tam" ? Przecież podawałeś nam wyniki.
Dla wyjaśnienia - nie jestem serwisantem i nie pracuję na serwisie. Mam inne zadania. Szczegóły działania tego kontrolera może wyjaśnić Grzegorz po niedzieli. Nie sądzę jednak aby ten wątek był na to odpowiednim miejscem. Zainteresowanych odsyłam do naszego wątku w Supermarkecie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwiec 2017, 23:33:45 »
Byłeś w fabryce ?
Nie, wzoruje się tylko na materiałach dostępnych dla nas, szaraczków: strona firmy, katalogi.

To dla wyjaśnienia podam Ci pewne fakty. Ascaso pisane z dużej litery A to nazwisko założyciela firmy i obecnego właściciela. ascaso factory, ascaso for coffee lovers pisane małymi literami w kolorach czerwony i biały to zastrzeżone logotypy marki. ASCASO FACTORY S.L.U. pisane dużymi literami to nazwa firmy - fabryki produkującej ekspresy i młynki. Nazwy produktów pisane są i używane faktycznie różnie. DREAM, Dream, a w najnowszym cenniku np. dream pisany małymi literami. Mimo tego dream pisanego małymi literami w tym samym cenniku pojawia się UNO PID oraz DUO PID pisane wyłącznie dużymi literami.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwiec 2017, 23:47:33 »
Januszu!
Zupełnie niepotrzebnie się unosisz, ale

Przekazuję informacje jakie uzyskaliśmy z Ascaso.
A jakie informacje uzyskaliście poza materiałami sprzedażowymi?

Zarzucasz więc firmie Ascaso że podaje nieprawdziwe informacje nie mając do tego żadnych podstaw.
Nie, nie zarzucam, że podaje nieprawdziwe. Zarzucam, że nie podaje żadnych poza opisem dla marketingu.

zawsze znajdzie się ktoś (taki jak Ty) co będzie podważał pomiary dokonane
Januszu! Ja niczego nie podważam, ja chcę zobaczyć jakiekolwiek wyniki pomiarów, a nie opis o regulatorze PID.

Mówisz o setkach godzin, jakie ekspres spędza w sali tortur. Poproś zatem producenta o wykres temperatury wody na wyjściu z grupy podczas ekstrakcji.

nie będziemy sami dokonywali pomiarów bo mija się to z celem.
A czemuż to? Antonio mierzył i rejestrował kiedyś wspomnianym Scace Termofiltrem temperaturę wody w trakcie ekstrakcji swojego ekspresu, możesz i Ty, jeśli nie dostaniesz takich wyników od producenta .

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Czerwiec 2017, 23:53:12 »
O ! I to rozumiem ! To są konkretne pytania i sprawy do załatwienia. Na pewno jednak nie o 23,52 w nocy z piątku na sobotę. Po niedzieli spróbujemy Ci odpowiedzieć. Ale jeśli życzysz sobie tych informacji to czemu nie chcesz w drugą stronę podzielić się z nami wynikami pomiarów dokonywanych u nas na ekspresie z elektronicznym termostatem ?

PS. Zażądaj proszę identycznych danych od producenta RS i od Gaggi. Wszyscy chętnie zobaczyliby i porównali. Przydałyby się jeszcze pomiary Antonia i dane od któregokolwiek z producentów ekspresów z grupą E61 i HX. Najlepiej wszystko poparte filmikami (dla zobrazowania i unaocznienia). No i założymy nowy wątek...
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 00:23:38 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec 2017, 00:34:21 »
Dzięki za upublicznienie. Jest to już jakaś podstawa do dalszej pracy. Jaka przy tym była temperatura zadana i mierzona na termobloku ? Pozostaję w oczekiwaniu na wyniki z nowym PIDem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2017, 13:20:59 »
Januszu!
   Zanim wkleję wykres, o który pytasz, przypomnę, że są to pomiary zmodyfikowanego Ascaso Arc z moim własnym sterowaniem. Nie ma ono nic wspólnego ze sterowaniem Ascaso Electronico


Zaczynamy symulację ekstrakcji z temperaturą 106,5*C, kończymy z temperaturą 90,5*C (różnica temperatur 16,0*C). Symulacja trwała 65 sekund, czyli dość długo.

Tu z kolei masz wykresy dla ekstrakcji z preinfuzją trwającą 24s (wzorowaną na rozwiązaniu Slayera - stałe ciśnienie OPV, znacząco ograniczony przepływ, w realu młynek Macap M2M ustawiony o dwa kliki drobniej, czyli sporo)

Zaczynamy od temperatury 101,0*C, żeby skończyć na docelowej 93,0*C (różnica temperatur 8,0*C).

Obie symulacje dotyczą doppio. Jak widzisz, można uzyskać (prawie) płaską, sterowalną temperaturę wody na prysznicu w funkcji czasu, ale regulacja termobloku wymaga precyzyjnego dobierania parametrów w oparciu o pomiar temperatury wody na sitku prysznica (raczej niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika), w dodatku różnych dla espresso i doppio, różnych też w zależności od czasu trwania preinfuzji. Śmiem twierdzić, że dużo wody upłynie w Wiśle zanim ekspresy z termoblokiem będą mogły zastąpić Hx-y.

Na koniec drobny smaczek - przed każdą ekstrakcją obowiązkowy flush (sterowany oczywiście przez ekspres, wychodzi około 50ml), inaczej nici z identycznych parametrów dla pierwszej i kolejnych ekstrakcji. Po flushu masz 90 sekund na ekstrakcję, inaczej musisz robić flush od nowa.

Reasumując - można? Można, ale jest to niewiarygodnie skomplikowane. Czekam zatem z niecierpliwością na wyniki do Ascaso.

PS. Podobne pomiary dla Silvii masz na stronach 10 i 11 wcześniej podanego PDFa.
PS2. Używam określenia "symulacja", gdyż w rzeczywistości jest to pomiar temperatury wody wypływającej z sitka prysznica i zbieranej w plastikowy lejek. Przepływ wody jak przy ekstrakcji zapewnia sterowanie napięciem zasilania pompy.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 13:25:39 wysłana przez Krakus »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec 2017, 13:34:50 »
Śmiem twierdzić, że dużo wody upłynie w Wiśle zanim ekspresy z termoblokiem będą mogły zastąpić Hx-y.

 [emoji106].

Łatwiej jest zagrzać do stabilnej temperatury wodę w bojlerze niż przepływającą przez układ grzejny.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lipiec 2017, 13:49:39 »
Łatwiej jest zagrzać do stabilnej temperatury wodę w bojlerze niż przepływającą przez układ grzejny.
Ma za małą pojemność cieplną, żeby było stabilnie, a za dużą, żeby szybko reagować. Jedyne sensowne rozwiązanie jakie widziałem, to DecentEspresso, ale tam jest mikser wody, co miesza zimną i gorącą, a zatem reguluje temperaturę.

@Janusz
Januszu, nie traktuj tego jako osobistą wycieczkę, ale mam nieodparte wrażenie, że Ascaso zamieniło w swoich ekspresach bojler na termoblok z czystej chęci obniżenia kosztów, a teraz na siłę dorabia do tego marketingowe teorie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy oraz próbuje maskować/rozwiązywać problemy komplikując elektronikę, po tym, jak się zorientowali, że nie tędy droga.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2017, 13:56:26 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Steel PID wersja 2017
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipiec 2017, 17:30:08 »
Robiłem nie raz pomiary temperatury wody w termobloku Graefa. Regulację temperatury mam elektroniczną 3 stopniową. Ustawiłem na wartość najwyższą.
Ekspres mogłem wygrzewać nawet przez godzinę czasu, lecz nigdy nie udało mi się osiągnąć temperaturę wylatującej wody z wylewki wyższą niż 91 stopni.
Jedynym oporem{brak kawy w sitku} jaki mogłem zastosować było sitko z podwójnym dnem. {woda i tak leciała stosunkowo szybko}
A w tym temacie jest podane, że temperatura sięga 106 stopni.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi