Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1534459 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4620 dnia: 06 Luty 2018, 23:12:53 »
Gratulacje dla @Elka, akurat ostatnio też piłem Arichę i Pena Redondę z przyjemnością
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2018, 23:18:13 wysłana przez krystians »

Offline focus Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Hario V60, AeroPress
  • Młynek: Wilfa
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4621 dnia: 07 Luty 2018, 17:29:09 »
Mam zagwozdkę i przyznaję, że liczę na wskazówki (dopiero zaczynam przygodę z dobrą kawą) - zastanawiam się co z asortymentu Antonio i Synestezji będzie dobre na początek drogi: tak wstępnie chciałbym spróbować kaw jasno palonych o małej kwasowości, subtelnym smaku, parzonych w dripie Hario V60 i/lub AP, młynek Hario Skerton. Wstępnie myślałem o kawach brazylijskich (właśnie ze względu na niską kwasowość w smaku) i dodatkowo nutach czekoladowych. Aczkolwiek, jak zaznaczyłem, dopiero raczkuję stąd każde informacje doświadczonych specjalistów są mile widziane :)

Pytam oczywiście pod kątem zamówienia (o ile to możliwe) 2-3 różnych kaw w mniejszych niż 250g opakowaniach - w celach testowych :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4622 dnia: 07 Luty 2018, 17:44:43 »
Focus, myślę, że powinieneś wybrać któryś z Salwadorów, Honduras Ceiba lub Kostaryka Las Lajas. To są bardzo porządne kawy i powinny spełnić podane przez ciebie wymogi :)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4623 dnia: 07 Luty 2018, 19:59:50 »
Kawą o najmniejszej kwaskowatości i największej słodyczy będzie Miriam Elisabeth Peres Top Lot. Ja poleciłabym zestaw: Miriam, Aricha, Las Lajas i ewentualnie Caturra El Divisadero.

Offline focus Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Hario V60, AeroPress
  • Młynek: Wilfa
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4624 dnia: 08 Luty 2018, 14:00:34 »
Bardzo Wam dziękuję za pomoc w wyborze :) W takim razie trzeba będzie wysłać zamówienie bo wygląda to zachęcająco :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4625 dnia: 08 Luty 2018, 15:45:35 »
będzie dobre na początek drogi:

Ta droga skończy sie po dwóch tygodniach . Zamawiaj jak leci to nie ma co szperać i wybierać wszystko jest THE BEST. Chczezs espresso bierz z zakładki espresso chcesz dripa bierz z dripa.

Offline focus Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Hario V60, AeroPress
  • Młynek: Wilfa
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4626 dnia: 08 Luty 2018, 16:02:12 »
Coś tam innego dostałem, zresztą przy 1 filiżance dziennie i okolicznościowo zrobieniu 2-3 dla gości raz na tydzień - dwa, taka ilość myślę że spokojnie wystarczy na dłużej.

Offline bols86

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4627 dnia: 08 Luty 2018, 16:20:47 »
Cześć, poszukuje wyrazistego i pozbawionego kwasu mocnego espresso - która z kaw się nada szanowni Państwo?. Póki co trafiam na same kwasidła  :Bicz:.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4628 dnia: 08 Luty 2018, 17:07:17 »
Póki co trafiam na same kwasidła

A gdzie tak trafiasz? Bo może to nie w kawie leży problem...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4629 dnia: 08 Luty 2018, 17:11:55 »
Myślę, że Izzo Gold się nada :picardpalm:.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4630 dnia: 08 Luty 2018, 19:12:13 »
poszukuje wyrazistego i pozbawionego kwasu mocnego espresso

To również zależy od progów percepcji, wrażliwości na tenże kwas. Generalnie kawa kwasem stoi, nawet ta bardzo ciemno palona. Generalnie kawa powinna mieć jakąś kwaskowatość, podobnie jak np. przyzwoita zupa ;). Na wrażenia sensoryczne oczywiście spory wpływ mają procedury zaparzania.

Z naszych kaw, relatywnie najmniej kwaskowate wydają się te, które palone są przeze mnie: Ariadna, Mefisto, Brazylia Minas Gerais, Chocolate Wave, Stormy Weather, Espresso. Bardzo daleko moim przekonaniom i ideałom do ciemno palonych kaw z Neapolu. Znacznie bliższe są nam północne Włochy i jaśniejsze palenia.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4631 dnia: 09 Luty 2018, 09:54:56 »

Z naszych kaw, relatywnie najmniej kwaskowate wydają się te, które palone są przeze mnie (...) Chocolate Wave (...).
Sama czekolada.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4632 dnia: 09 Luty 2018, 11:39:37 »
Myślę, że Izzo Gold się nada :picardpalm:.

Marek.

Nie wiem po co te złośliwości.

To również zależy od progów percepcji, wrażliwości na tenże kwas.
Rozwijając myś z mojej poprzedniej wypowiedzi, czasami to może też zależeć od sprzętu i procesu zaparzania - niedoparzone kawy, które co do zasady nie są kwaśne lub ich kwasowość stanowi niejako tło, mogą smakować niczym kwasek cytrynowy ;)

Popijam sobie w tym tygodniu Salwador-Salwador i kwasowość jest bardzo przyjemna, wręcz dzięki niej ta kawa mi smakuje, ale nie ma to nic wspólnego z kwaśną kawą, którą nieraz piłem w dawnych czasach kiedy to nie miałem nawet ekspresu - a kawe kupowało się w markecie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4633 dnia: 09 Luty 2018, 12:01:21 »



Nie wiem po co te złośliwości.


Czasem każdy ma gorszy dzień.

Jak przeczytałem tą opinię, to stanął mi przed oczami ten, którego imienia nie wolno używać.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4634 dnia: 09 Luty 2018, 18:28:37 »
Od 2 dni w młynku jest Pene Redonda. Poprzednio była Top Red. Na razie nie mogę się wstrzelić, choć za mną dopiero 3 espresso. W porównaniu do poprzedniej mocno zmniejszam grubość mielenia, ale jeszcze leci za szybko. Podniosłem też temp. do 95 st., Top Red była na 88-92. Czy te kawy (jeden Blend a drugi single) wymagają aż tak odmiennych nastaw? Kawa jeszcze leci za szybko i muszę wcześniej kończyć ekstrakcję, w smaku dość kwaśna jest jak na na razie, choć dobra. Będę drobniej mielił i próbował dalej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi