Autor Wątek: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]  (Przeczytany 117400 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #165 dnia: 01 Sierpień 2017, 11:41:41 »


To mnie zmartwiłeś.

To że akurat na mnie tak działa nie znaczy nic. Jednostkowy przypadek nie interpoluje się wprost na populację.
Poza tym ja uwielbiam to ryzyko zamawiania kawy przy drodze. Najlepsze espressi w życiu spotkałem w przydrożnych zajazdach. Najgorsze też.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #166 dnia: 01 Sierpień 2017, 11:42:58 »
No i mielisz ciut drobniej by się w czasie zmieścić

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #167 dnia: 01 Sierpień 2017, 11:57:36 »
Wszystko przyjęte do wiadomości, ale martwi mnie wpływ drastycznej zmiany temperatury naparu na jego smak. Kwaskowatość będzie zdecydowanie podbita. No chyba, że tu działa jakaś inna magia hehe.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1039
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #168 dnia: 01 Sierpień 2017, 12:01:28 »
Polecam szarpnąć się na Shizuku. Łatwo, szybko i naprawdę smacznie  :ok: Kawa wychodzi lepsza niż przy klasycznej maceracji, smaki idą w stronę takich karmelowo-czekoladowych. Kwaski takie bardziej subtelne.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #169 dnia: 01 Sierpień 2017, 12:02:40 »
Zawsze można jeszcze zrobić nieco bardziej kombinowanie. Potrzebny AP, metoda standardowa - wsypujemy kawę, wrzucamy kostki lodu, i czekamy aż się rozpuści i przeleci. Kostek można w miarę topnienie a dorzucać.

W sumie można by nawet w pozycji odwróconej w AP sobie zamrozić "wodny walec" i go wykorzystać.
LMWDP #469

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #170 dnia: 01 Sierpień 2017, 12:16:52 »

Nigdy nie próbowałem. Wrzucić do kubka kostki lodu, na to dripper i przelewać?
Troche więcej kawy, 7-8g na litr.
Temperatura parzenia poniżej 90, np 87 (jak tak dokładnie mierzysz;)
Czas parzenia 2:30-3:30

W naczyniu masz kostki lodu, w proporcji 1/3 objętości do 2/3 objętości wody użytej do przelewu.
A teraz nam kolega Walczak wyjaśni dlaczego to mamy niedoparzać swoją kawę i robić przelew zbyt niską temperaturą.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #171 dnia: 01 Sierpień 2017, 12:22:24 »
Bo chcemy miec kwaskowy, lekki napoj kawowy:)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #172 dnia: 01 Sierpień 2017, 12:39:26 »
Lepiej chyba wybrać ziarenka o takim charakterze jaki nam odpowiada i również w wersji na lodzie, 'doparzyć' właściwie by cieszyć się pełnym spektrum smaków i aromatów.
Niedoparzona może być lekka i kwaskowa i nic poza tym, ale też trawiasta i niezbyt smaczna :)

Oczywiście co kto woli. Ale takie uogólnienie co do temperatury, wydaje mi się że może wprowadzać w błąd.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #173 dnia: 01 Sierpień 2017, 15:27:16 »


To mnie zmartwiłeś.

To że akurat na mnie tak działa nie znaczy nic. Jednostkowy przypadek nie interpoluje się wprost na populację.
Poza tym ja uwielbiam to ryzyko zamawiania kawy przy drodze. Najlepsze espressi w życiu spotkałem w przydrożnych zajazdach. Najgorsze też.
Też lubię wypić kawkę przy drodze, ale tak to sobie można jak się jedzie na luzie, a jak się jedzie 12 h z dzieciakami, to z postojami na kawkę i przy okazji lody, zabawki, histerie, bo nie będziemy na każdym postoju chińskiego badziewia kupować, to już się robi 18h i wypadałoby wziąć nocleg po drodze. Dla tego cold brew. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #174 dnia: 01 Sierpień 2017, 16:28:49 »
Pierwszy cold brew na comandante za mną. Na pierwszy ogień poszła Kostaryka od Synestezji. 29 klik @ 300ml (czyli minimalnie grubiej niż w standardowym V60), 9.5h macerowania w lodówce, fusy odseparowane za pomocą french pressa. Było bardzo smacznie i orzeźwiająco. Kwaski były podbite, nawet dominujące, lecz przyjemne.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #175 dnia: 01 Sierpień 2017, 19:10:28 »
Druga próba CB. Ziarno Dominican Republic, Don Jimenez Estate, Caturra z miejscowej palarni. Średnie palenie. Przemiał trochę grubszy jak do dripa. Woda to świeżo otwarty Żywiec. Macerowanie ok. 9h. Wyszło zdecydowanie lepiej niż za pierwszym razem. W smaku czekolada, może trochę karmelu. Znikomy owocowy posmak. W porównaniu do poprzedniej próby, ten "napar" da się pić. Aczkolwiek nie powala. Przynajmniej odzyskałem trochę wiary w tę formę przygotowywania kawy. Obstawiam, że jasny wypiek dałby więcej owoców.

Edit:
Zapomniałem dodać, że napar został przelany przez filtr V60 po zakończonej maceracji.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #176 dnia: 01 Sierpień 2017, 19:13:04 »
Don Jimenez jest bardzo dobrą kawą po prostu...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #177 dnia: 01 Sierpień 2017, 19:28:47 »
Don Jimenez jest bardzo dobrą kawą po prostu...
Zacząłem się zastanawiać czy to prawda, czy też nie, bo niewiele mnie kosztowała za paczuchę [emoji14] O jakości konkretnego ziarna wiem z reguły niewiele (no chyba, że już daną kawę piłem i jest w porządku). Ciągle się uczę. Jestem w sumie świeżakiem jeśli chodzi o kawę. Nawróciłem się [emoji14]

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #178 dnia: 01 Sierpień 2017, 20:24:45 »
CB z Goranowej Mujeres - pychotka. Przemiał prosto pod espresso, zrobione jak sugerowałem wyżej w AP. Do lalek tylko wody aby przyspieszyć proces.
Po 2 godzinach pychotka.
LMWDP #469

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #179 dnia: 01 Sierpień 2017, 20:38:07 »
Pod espresso nie zmielę więc i nie spróbuję, ale pomysł ciekawy.  Zastanawiam się, czy z przemiałem pod kawiarkę i samymi kostkami lodu coś by z tego wyszło. Bez dolewania wody.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi