Autor Wątek: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?  (Przeczytany 14259 razy)

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Kwiecień 2017, 22:20:19 »
Ja się powoli obsuwam w extremę :) Mam w ekspresie ustawiony zawsze ten sam czas ekstrakcji, 30s, ratio musi mi wyjść blisko 1:2. Teraz np mam 32-35g kawy z 16g ziarna, wszystko w widełkach 5g czyli 30-35g jest ok, ale bliżej tych 30g, 40g już bym chyba wylał do zlewu, podobnie jak 25g. Im częściej udaje się trafić w punkt z ratio tym gorzej jest zaakceptować duże odchyłki, kawa nie smakuje. Zauważyłem też, że im lepsza kawa w sensie jakosci produktu, ziarna, wypalenia itd tym odchyłki mniejsze, sama ekstrakcja lepsza. W sumie patrząc na samą ekstrakcję na npf już można wyciągać wnioski z tego ile kawa kosztowała :), język tylko potwierdza to co oczy widzą.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Kwiecień 2017, 08:08:25 »
Z ciekawości wziąłem przed chwilą paczkę Hondurasu Red Honey z 19/03 i zrobiłem espresso. W stosunku do moich blendów i typowych paleń, młynek wymagał znaczącego przestawienia na drobniejsze mielenie, ale ponieważ mam dobry młynek, to nie mam z tym problemu. Strużki były cieniutkie przez cały czas, więc proces zaparzania był raczej spokojny i równomierny. Temperatura zaparzania 92 stopnie, preinfuzja 5 sekund. W standardowym sitku zmieściło się 20g (np. Ariadna wypełnia je przy 16g); masa espresso osiągnęła 42g. Efekt wizualnie niezbyt pociągający, bo crema jasna, ze śladowymi cętkami, ale smak po prostu słodki, aromat mlecznych krówek, toffi i jabłek. W miarę stygnięcia filiżanki, coraz przyjemniejsza ta słodycz.  Biorąc to wszystko pod uwagę, przyznaję że można mieć trudności z zaprzeniem espresso i że ta kawa palona przez Elę jest fajna również w metodach przelewowych :).
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2017, 08:34:14 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Kwiecień 2017, 08:31:54 »
Efekt wizualnie niezbyt pociągający, bo crema jasna, ze śladowymi cętkami, ale smak po prostu słodki, aromat mlecznych krówek, toffi i jabłek. W miarę stygnięcia filiżanki, coraz przyjemniejsza ta słodycz. 
No ten honey wyłazi z niej zwłaszcza pod koniec, na chłodno.

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Kwiecień 2017, 08:50:01 »
W stosunku do moich blendów i typowych paleń, młynek wymagał znaczącego przestawienia na drobniejsze mielenie
Właśnie mi się kończy kawa z obórki honey i też przy tej kawie musiałem bardzo skręcić młynek. Normalnie to dwa strzały i mam kawę +/- ustawioną, z honey musiałem trochę kawy przemielić, aż byłem zaskoczony, ekstrakcja była fajna, ale ratio nie kłamie. :) Toffi, jabłko, sama kawa też inaczej wygląda po zmieleniu, nie wiem, czy to wspólne dla wszystkich kaw honey cechy, ale mi taka kawa smakuje. Coś innego niż kawy ze sztywnego podziału jasne/ciemne, chociaż ta też może być różnie palona przecież. Ja robiłem 16g z VST 15g, nie wiem, czy jest potrzeba aż tak dużej dozy pod 20g, przy bardzo jasno palonych kawach czuć, że 16-17g to za mało, ale przy tej honey co miałem 16g było ok.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:10:52 »
Z taką podziałką i regulacją, ustawienie dla nowej kawy jest kwestią 1-2 prób.


Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:24:03 »
Ja miałem ten problem, że jak znalazłem ustawienie na młynku, to przy tym samym ustawieniu raz wychodziła, raz nie. Na pewno to kwestia ubicia. Inne kawy wybaczają minimalne różnice, ta nie chciała mi wybaczyć...  Poza tym mój mały Macap nie ma aż takiej skali jak młynki gastro, więc też pewne utrudnienie.  Chociaż raczej stawiam na ubicie...
Po prostu pierwszy raz w życiu spotkałem takie ziarno nad którym trzeba chwilę popracować :)
Antonio, pewnie gdybym miał takie doświadczenie jak Ty, to max 1-2 kawy do zlewu i dalej bym to wyczuł, ale jeszcze "trochę" muszę się nauczyć :) Pewnie przyjdzie z kolejnymi kilogramami kawy.  Za to w smaku kawa jest wspaniała. A ta z naturalnej obróbki też jest taka wymagająca? 

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #51 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:24:54 »
Młynek z żarnami  64 mm i mocą nie mniejszą niż 300 wat zrobi odpowiedni przemiał bez problemu.
Regulacja młynka, to nic innego jak skok gwintu podzielony na np. ilość zapadek w "kole zamachowym" Ta wartość ma przypisane stopnie.
Warto o tym pamiętać gdy będziemy chcieli porównać stopień regulacji przemiału w różnych młynkach.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:27:50 »
Natural jest ciemniej palony, przede wszystkim do espresso :).

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #53 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:37:16 »
Z taką podziałką i regulacją, ustawienie dla nowej kawy jest kwestią 1-2 prób.
tu nie chodzi o sposób regulacji, a skok honey vs inna kawa, ja jak swoją ustawiałem to musiałem skoczyć 2-3 stopnie, gdzie normalnie poruszam się w granicach 1 stopnia. Jak ktoś zna kawę to wie o ile zmienić nastawy młynka, dla mnie to było zaskoczenie bo kawa reagowała na stopień zmielenia jak stara kawa, a była świeża.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Kwiecień 2017, 10:40:59 »
Natural jest ciemniej palony, przede wszystkim do espresso :).

Nie mam tej kawy. Szkoda. Kawa jest wymagająca, czyli fajna jak dla mnie. Do tego jeszcze jest ciemniej palona.
Antonio, czy próbowałeś robić z niej espresso w temperaturze niższej niż 92 stopnie ?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #55 dnia: 06 Kwiecień 2017, 12:49:04 »
Mój Macap nie ma ani 64 mm żaren, ani 300 wat mocy... Żarna 50 mm, 150 W i brak płynnej regulacji.

Poza tym ja znalazłem dobre ustawienie (albo bliskie dobrego) i raz wychodziła, raz nie wychodziła... więc pewnie to kwestia ubicia + ew. jakieś niedostatki młynka.
Następnym razem wezmę natural  :-D

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Kwiecień 2017, 13:39:36 »
Jak masz nowy młynek do żarna się mogły jeszcze nie dotrzeć. 5-7kg kawy trzeba przemielić żeby mielił powtarzalnie, czasem, ewentualnie błędy baristy, sama kawa nie ma raczej takich cudownych właściwości żeby raz wychodziła, raz nie. Kawa musiałaby być bardzo marnej jakości, nierówna, pokruszona itp żeby przemiał nie był jednorodny i tym samym wpływał na ekstrakcję.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #57 dnia: 06 Kwiecień 2017, 20:20:07 »
Mój Macap nie ma ani 64 mm żaren, ani 300 wat mocy... Żarna 50 mm, 150 W i brak płynnej regulacji.

Poza tym ja znalazłem dobre ustawienie (albo bliskie dobrego) i raz wychodziła, raz nie wychodziła... więc pewnie to kwestia ubicia + ew. jakieś niedostatki młynka.
Następnym razem wezmę natural  :-D

Jak masz możliwość, rodziłbym przesiąść się na większe żarna. Nie tylko wpłynie to na powtarzalność ekstrakcji, ale w dużym stopniu na smak kawy.
Do wielkich młynków Macap jest dostępna płynna regulacja z przekładnią ślimakową. Koszt ok. 150 zł. netto z kołem zębatym.
Te koła występują w 3 średnicach. Być może do Twojego młynka ta regulacja by pasowała.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Kwiecień 2017, 20:42:40 »
... rodziłbym przesiąść się na większe żarna. Nie tylko wpłynie to na powtarzalność ekstrakcji, ale w dużym stopniu na smak kawy.
To te żarna pakuje się razem z kawą do PF'a .... i to one zmieniają ten smak kawy na lepszy? Mi do std sitka żarna 64mm się nie zmieszczą :)
Ciekawe co np. na taką tezę właściciele młynków Comandante (toć mają małe żarna).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #59 dnia: 06 Kwiecień 2017, 21:07:19 »
Comandante, fajny młynek.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi