Autor Wątek: 1zespresso/MYM 54  (Przeczytany 114002 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #480 dnia: 17 Grudzień 2020, 19:25:20 »
Cytat z https://coffeechronicler.com/gear/grinders/manual/1zpresso-mini-q-review/

Cytuj (zaznaczone)
Right out of the box, the burrs are incredibly sharp. Contrary to what you might think this isn’t the best thing for grind consistency, as it tends to create a lot of fines. For that reason, you need to season the burrs. It’s similar to the way you’d break in a new pair of shoes.

If you don’t do anything special, it might take one or two months before you’ll see the best results from the grinder.

I ran a few pounds of minute-rice through it, and that seemed to reduce fines quite a lot.

Jeśli mówimy o nowym młynku to całkiem normalne że mocniej pyli.

Offline jaciomp

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: melitta
  • Młynek: kym
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #481 dnia: 17 Grudzień 2020, 19:37:48 »
Czytałem to i dlatego wspomniałem o temacie sezonowania. Szkoda, że w instrukcji nie ma wzmianki to byłbym spokojny. Trudno też mi uwierzyć, że cudem z 50% pył spadnie do 15% , ale oby bo nie mam innego pomysłu.
Żle zrobiłem, że przesiałem. Też cieszyłbym się wspaniałą kawą. ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #482 dnia: 17 Grudzień 2020, 21:27:54 »
to dość istotna informacja przy próbie diagnozy potencjalnego problemu
Nie mówi też o tym jak długo było na sicie w ruchu i ile wytworzyło się dodatkowego pyłu od tarcia.

Czy w ogóle możliwe jest zaparzenie dobrej kawy z młynka, który daje tak niejednorodny przemiał?
To zdjęcie bardzo niewiele mówi, nie wiem czemu usilnie szukasz dziury w całym. Jeśli uważasz, że Twój egzemplarz jest uszkodzony, to musisz porównaćna tej samej kawie i ustawieniu z drugim akim samym młynkiem. Wtedy będziesz widział czy są jakieś różnice. My tu wirtualnie nie jesteśmy w stanie tego ocenić.

jednak nie wiem czy dokonałem słusznego wyboru, czy trzeba było dołożyć 4xtyle i cieszyć się najlepszym możliwym naparem.
Tego nie wie nikt, bo zależy od chociażby budżetu jakim dysponowałeś. Jeśli jak najlepszą jakość za cenę, to model JE można było kupić w okolicach 450 zł.  Jeśli miałeś mniejszy budżet to raczej nie kupisz lepszego/nowego młynka.


Offline jaciomp

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: melitta
  • Młynek: kym
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #483 dnia: 17 Grudzień 2020, 21:35:44 »
Z Waszych wypowiedzi wnioskuję, że młynek zachowuje się normalnie i nie ma w tym nic niepokojącego. No nic, zobaczę czy się ułoży w ciągu kilku miesięcy.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #484 dnia: 18 Grudzień 2020, 10:06:19 »
Ustawienie młynka 2.3 pełnych obrotów, 10g Etiopii mytej, sitko zwykłe z czajniczka do herbaty: pył 1.6g czyli 16%, reszta "dobra" 8.4g.
Amatorska próba, amatorskie sitko, jednak dla mnie to zadowalający wynik, a odsiewać dalej nie mam zamiaru  ;)


Offline jaciomp

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: melitta
  • Młynek: kym
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #485 dnia: 18 Grudzień 2020, 18:33:46 »
Brawo Ty! wstrząsałeś chociaż sumiennie sitkiem przez ponad 30sek?

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #486 dnia: 18 Grudzień 2020, 19:12:33 »
Zwracasz się tu po radę, po opinie, więc darowałbym sobie na Twoim miejscu ironiczne komentarze...

Offline jaciomp

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: melitta
  • Młynek: kym
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #487 dnia: 18 Grudzień 2020, 19:27:45 »
No i problem jest taki z forum pisanym, że nie widać emocji a potem są niesnaski. Każdy odbiera informacje jak mu wyobraźnia podpowiada.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #488 dnia: 18 Grudzień 2020, 20:10:12 »
Jeśli rzeczywiście źle zinterpretowałem, to zwracam honor.
I odpowiadam - tak, wstrząsałem sumiennie, do czasu aż wylatywały pojedyńcze pyłki.

Offline jaciomp

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: melitta
  • Młynek: kym
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #489 dnia: 18 Grudzień 2020, 20:45:26 »
Dzięki za chęć, pomoc i testy. :-)
Zawsze udanych naparów życzę.

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #490 dnia: 19 Grudzień 2020, 07:56:33 »
Jakie macie ustawienia 1zepresso Q2 pod drippa? Ile kliknięć od momentu unieruchomienia żaren?

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #491 dnia: 19 Grudzień 2020, 09:36:56 »
Zależy od rodzaju kawy, ale na pojedynczą porcję najniższe ustawienie miałem chyba nieco ponad 12, najczęściej będzie to jednak koło 14, ale przy Etiopiach czy Brazylich dochodziło nawet do 16-17. Przy podwójnych porcjach zwykle 1 oczko więcej.
To są te pełne kliknięcia oczywiście, nie te mniejsze pomiędzy     ;)

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #492 dnia: 19 Grudzień 2020, 09:38:34 »
I te ustawienia dotyczą metody Jamesa Hoffmana, przy polewaniu porcjami będzie pewnie trochę grubsze mielenie.

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #493 dnia: 19 Grudzień 2020, 10:16:58 »
I te ustawienia dotyczą metody Jamesa Hoffmana, przy polewaniu porcjami będzie pewnie trochę grubsze mielenie.
No to bierzemy się za parzenie☕☕☕

Offline BerciQ Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Aeropress, French Press
  • Młynek: 1Zpresso Q2
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #494 dnia: 19 Grudzień 2020, 11:29:11 »
Cześć, a jakie ustawienie Q2 byście mogli zaproponować do Frencha pod Honduras, żebym miał jakiś punkt wyjścia? Myślałem o metodzie Hoffmanna, ale może użytkownicy prasek francuskich mają inne, sprawdzone przepisy?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi