Autor Wątek: 1zespresso/MYM 54  (Przeczytany 112754 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #210 dnia: 18 Lipiec 2019, 00:12:15 »
Zapewne tak, a w czym rzecz?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #211 dnia: 18 Lipiec 2019, 00:18:40 »
Wydawało mi się to trochę dziwne że ledwo wyszedł z fabryki, muszą im te młynki schodzić jak świeże bułeczki.  [emoji106]

Offline Derdi

  • Wiadomości: 83
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #212 dnia: 18 Lipiec 2019, 08:14:18 »
Podejmowałeś już próby z espresso?
Korzystnie kupiłeś, bo obecnie 100$ z Chin, z Hiszpanii 110$.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #213 dnia: 18 Lipiec 2019, 16:34:49 »
Podjąłem, na pierwszy strzał poszła Etiopia Jimma of Keffa 16g. na 1 obrót + 4 cyferki, uzysk ok 32g. w 24s.
Wyszło całkiem smacznie, owocowo kwiatowe aromaty z delikatnie zarysowanym tygryskiem ale następnym razem spróbuję trochę drobniej zmielić. Ogólnie test na plus.  :taniec:
Wrażenia z mielenia też pozytywne, te 16g. ziarenek zmielone w nieco ponad minutkę, kręci się bardzo przyjemnie bez żadnego szarpania łożyska chodzą jak po maśle.  [emoji106]
Pyłu troszkę jest, ale nawet w tym wcześniej zalinkowanym teście pisze że zaraz po zakupie kiedy żarna są super ostre to normalne zjawisko i z czasem będzie tylko lepiej, w sumie zastanawiam się czy nie zapożyczyć tego pomysłu na przemielenie z 1-2 kg. ryżu żeby go troszkę "zasezonować".  :mrgreen:
Pewnie że Kinu to nie jest ale ogólnie zakup to był strzał w 10, sprzęcik robi wrażenie wartego conajmniej 2x więcej.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2019, 16:46:01 wysłana przez k3lt »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #214 dnia: 07 Sierpień 2019, 14:57:49 »
Duży plusik dla tego sprzedawcy: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7049.msg177130#msg177130
Przez swoją niezdarność uszkodziłem delikatnie metalowy pojemniczek na kawę, 24h od kontaktu i wysłał nowy po kosztach wysyłki i doszedł równie szybko co sam młynek (kurier Pocztex). Szybko odpisuje i jak widać nie ma problemu z częściami zamiennymi w razie czego.  [emoji106]
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2019, 15:07:19 wysłana przez k3lt »

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #215 dnia: 07 Sierpień 2019, 15:40:21 »
@k3lt wysyłkę wybierałeś z Hiszpanii czy Chin ?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #216 dnia: 07 Sierpień 2019, 15:43:27 »
@szym-h Z Chin, jak masz zamiar zamawiać to polecam skorzystać z planetplus zaoszczędzisz jeszcze z 2 dyszki.

Offline Kelsier Mężczyzna

  • Wiadomości: 30
  • Młynek: MYM54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #217 dnia: 02 Wrzesień 2019, 14:32:35 »
To mój pierwszy post na tym forum, więc zacznę od przywitania: cześć wszystkim!

Dopiero rozpoczynam moją poważniejszą przygodę z kawą, niedawno zakupiłem młynek MYM54 oraz Hario V60. Bawiłem się grubością mielenia i doszedłem, że najlepiej wychodzi na 22 klikach (dwa obroty) od maksymalnego przykręcenia. Dopiero uczę się korzystać z tego urządzenia i jest sporo do poprawy, ale już na ten moment jestem zadowolony z efektów.

Jednakże oprócz V60 posiadam również kawiarkę - Bialetti Venus 4tz i pomimo wielu prób dalej nie jestem usatysfakcjonowany z efektu. Czy ktoś może mi powiedzieć na jakiej grubości mieli do tego urządzenia? Pierwszy raz mam styczność z takim młynkiem, więc sam do końca nie wiem jaki smak kawy powinienem uzyskać

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #218 dnia: 02 Wrzesień 2019, 15:24:33 »
Jaka kawa daje ten "niesatysfakcjonujący" efekt?

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #219 dnia: 02 Wrzesień 2019, 16:01:36 »
I skonkretyzuj co to jest ten niesatysfakcjonujący efekt. Za kwaśne? Za gorzkie?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #220 dnia: 02 Wrzesień 2019, 16:24:11 »
Czasami zapominamy, że żeby zacząć potrzeba jakiś punkt odniesienia.

Do kawiarki, klasycznie, kup sobie jedną puszkę np.:
https://www.coffeedesk.pl/product/586/Arcaffe-Roma-Puszka
https://www.coffeedesk.pl/product/131/Passalacqua-Mexico

Poznasz klasyczny smak, zobaczysz mniej więcej jak zmielona jest kawa etc.

Wiele osób się nie zgodzi, ale jak masz V60, to kawiarka zbędna. Dla mnie to bardzo przereklamowane urządzenie: ani proste w obsłudze, ani nie daje wybitnych efektów smakowych, ani nie jest proste w czyszczeniu. Ja swojej pozbyłem się bardzo szybko ;) A nasz forumowy tytuł wątku: "Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso." - to wprowadzanie ludzi w błąd ;).

Offline Kelsier Mężczyzna

  • Wiadomości: 30
  • Młynek: MYM54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #221 dnia: 02 Wrzesień 2019, 19:17:13 »
Kawa z lokalnej palarni, średnio palona Brazylia i Etiopia. Może to w niej leży wina? Tylko, jak mówiłem, z V60 smakuje mi bardzo.
Zamówiłem Tanzanię z Manufaktury Kawy, powinna przyjść w ciągu dwóch dni.

Ciężko powiedzieć co mi w niej nie pasuje, bo pierwsze dwa podejścia były brudne i ziemiste w smaku, zbyt gorzkie - za każdym razem zmniejszałem o jeden klik (zaczynając od 14 i dochodząc do 17), potem przeskoczyłem na 21 i 20 i już kawa zrobiła się zdecydowanie za kwaśna, więc będę próbował jeszcze drobniej. Przy tym jeszcze bawiłem się temperaturą startowej wody. Doszło do mnie tylko, że może kawa z kawiarki powinna tak smakować, tylko mi nie podchodzi (co byłoby dziwne, bo ze starym, tanim młynkiem mi nawet smakowała), więc pomyślałem że może ktoś ma sprawdzoną grubość którą poleci.

Na ten moment piję głównie z V60 bo wychodzi mi najlepiej, ale pomyślałem że warto żebym opanował też kawiarkę dla jakiejś różnorodności smakowej. Jeżeli mi się nie uda to po prostu odpuszczę, trudno  :mhh:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #222 dnia: 02 Wrzesień 2019, 19:53:55 »
Wiele osób się nie zgodzi, ale jak masz V60, to kawiarka zbędna.

Rzeczywiście trudno się zgodzić, jeśli parametry w tych urządzeniach są różne. Inne ciśnienie, inna temperatura, inna doza, inny czas parzenia - prawie wszystko jest inne. Napary także :).

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #223 dnia: 02 Wrzesień 2019, 20:10:00 »
Ale kawiarka jest wredna.. Nie wybacza błędów.... A w dripie dużo łatwiej jest korygować parzenie w trakcie jego trwania.
Oczywiście smak kawy jak wiadomo jest całkiem inny.
Gdybym musial zostać przy tylko jednej metodzie parzenia kawy, to chyba mimo wszystko był by to v60. Ze świadomością co tracę, a co zyskuję wobec innych metod/urządzeń.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #224 dnia: 02 Wrzesień 2019, 21:18:50 »
E no nie demonizujmy tak, przecież w kawiarce jest bardzo mała ilość zmiennych. Ilość kawy określa wielkość sitka, ilość wody położenie zaworu, palnik ustawiamy podobnie więc jedyne co trzeba to opanować przemiał. Kawiarka to moje odkrycie roku, wystarczyło przestać przypalać kawę. Po espresso jest spora przerwa, kilku kroków i kawiarka  :mrgreen:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi