Autor Wątek: Demoka M-20x  (Przeczytany 20777 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Demoka M-20x
« dnia: 25 Kwiecień 2013, 07:03:02 »
Młynek Demoka serii M-20x
http://img96.imageshack.us/img96/2466/m20301.jpg
Demoka M-20x

Sa to klasyczne domowe młynki żarnowe w wersji manualnej - mielenie odbywa się bezpośrednio do sitka na kawę tak długo jak długo PF naciska na przycisk mielenia. Możliwy jest również zakup w wersji z timerem. Modele młynków Demoki 203,205,207 różnią się tylko tym, co widoczne, tj. metalowym lub plastikowym spustem kawy, umiejscowieniem przycisku, zespoloną lub odłączaną podstawa. Podzespoły wewnątrz są identyczne we wszystkich modelach.
Cechy:
    - zewnętrzna obudowa ze stali nierdzewnej
    - łatwa i precyzyjna regulacja grubości mielenia dzięki pokrętłu śruby mikrometrycznej
    - solidny metalowy widelec podtrzymujący uchwyt filtra
    - przycisk mielenia uruchamiany kolbą filtra
    - pojemnik na ziarna 500g
    - wymiary wysxszerxdł. 330x135x220
    - masa 3,6 kg
    - żarna płaskie 49mm wykonane ze specjalnie utwardzonej stali
    - moc silnika - 200W
    - prędkość - 700 obr/min
Jeśli dobrze pamiętam, to komplet żaren kosztuje coś koło 50-60 zł. Można również wyposażyć młynek w metalowy spust (dziubek) kawy co podobno ma niwelować elektryzowanie się kawy i podnosi walory estetyczne młynka (dotyczy serii M-203 i M-205, seria M-207 jest w niego wyposażone seryjnie). Opcjonalnie można również dokupić odbijak (knock box) o dosyć surowej urodzie.
Młynek jest dosyć kompaktowy, nie jest zbyt ciężki, co przy załączaniu go poprzez naciśnięcie przycisku PF-em może doprowadzic do przesuwania po blacie młynka. Kupiony przeze mnie egzemplarz miał wadę fabryczną polegającą na nieprecyzyjnym spasowaniu z jednej strony elementów obudowy stąd cena była znacznie niższa niż sklepowa. Uzywałem go przez kilka lat, jednak po zakupie Cuadry zaczął wyglądac przy niej niepoważnie :D .
Nie słyszałem o żadnej awarii tego młynka (jedynie 1 raz wymienialem bezpiecznik, chyba 800 mA topikowy), nie zaistniała również potrzeba wymiany żaren.

Obsługa modeli wyposażonych w timer różni się nieco od obsługi młynków w pełni manualnych. Naciśnięcie przycisku na przedniej ściance tylko rozpoczyna proces mielenia, które trwa przez czas ustawiony za pomocą timera. Można ustalić czas jednorazowej pracy młynka od 3 do 22 sekund (ustawiane za pomocą potencjometru), co skutkuje zmieleniem od około 2,5 do około 21 gramów kawy.

Linki:
Instrukcja
TUTAJ m.in. o czyszczeniu żaren i ich ewentualnej wymianie, TUTAJ też (j.niem.)
Chcesz przerobić Demokę na młynek o działaniu ciągłym? Popatrz TUTAJ. Pomysł wg mnie niezbyt mądry, ale moze ktoś ma taka potrzebę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi