Autor Wątek: Ręczny młynek do espresso  (Przeczytany 11676 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Październik 2023, 19:00:30 »
Może się niefortunnie wyraziłem, widziałem kilka złamanych rączek i tak skojarzyłem.  :picardpalm:


Patrząc na sposób montowania tej rączki i na sposób chociażby Kinu czy Kazaka, nadal mam obawy do bardzo jasnych paleń...
Chociaż w komesiu jest bardzo podobnie, ale nie próbowałem mielić bardzo jasnych pod espresso.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Październik 2023, 19:46:59 »
Może wtedy ludziom spadły. Jak zaczynałem mielić C3, też mi opadała, i już jak była w locie, zastanawiałem się czy to teraz pęknie. Na szczęście jest cała.
Czyli do 1k ten 1Zpresso będzie najlepszy? @MatteuszS pisałeś, że on da bardziej klasyczne espresso. Możesz rozwinąć? To zostaje ewentualnie Komeś plus red clix?

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Październik 2023, 20:17:49 »
Bardziej klasyczny, czyli w moim mniemaniu większe body, na YT jest kilka bezpośrednich porównań, może one Ci pomogą podjąć decyzję. Nasz kolega z forum ma nawet taki filmhttps://youtube.com/watch?v=OhDKyN6KAac

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Listopad 2023, 11:27:10 »
A brałeś pod uwagę Comandante? Ja mam od roku i mogę się podzielić spostrzeżeniami jako użytkownik.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Listopad 2023, 11:56:27 »
Oglądam testy, najczęściej Commandante vs J Max i ogólnie polecają 1zpresso ale z C40 ma być trochę słodsza kawa. Poczekam już na Black Friday i do tego czasu będę myślał

Dawid1144

  • Gość
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Listopad 2023, 19:33:24 »
Oglądam testy, najczęściej Commandante vs J Max i ogólnie polecają 1zpresso ale z C40 ma być trochę słodsza kawa. Poczekam już na Black Friday i do tego czasu będę myślał


Posiadam comandante z red clixem i dłuższą rączka. Mieli tragicznie wolno pod espresso. Jakieś 1:40 min. Nawet mój c3 esp mieli dużo szybciej, a 1zpresso to już przepaść na plus.

Jak czytam teksty typu "słodsza kawa" to przypominam sobie dlaczego przestałem tu wchodzić. Naprawdę wierzysz w to że jak użyjesz innego młynka, kawa która zawiera tak śladowe ilości cukru w sobie że człowiek nie może tego wyczuć (potwierdzone badaniami) będzie słodsza?
To jest jedna z wielu bzdur jaka karmią ludzie samozwańczy eksperci. Tak samo jak słodsza kawa z płaskich zatem, a że stożka taka.. Potem na różnych szkoleniach ludzie turlaja się że śmiechu opowiadając co piszą na forach.

Mam w domu c3 esp i comkandante c40 mk4. Gwarantuje Ci że w próbach na ślepo nie poczułbyś różnicy.

Co do młynka, 1zpresso mieli najsprawniej i najszybciej pod espresso, i ma też najlepsza regulacje.

Wracając do tej słodyczy w kawie. Skąd ta wyższa słodycz miałaby się wziąć mielac comandante? Żarna pokryte cukrem :)?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2023, 19:35:54 wysłana przez Dawid1144 »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Listopad 2023, 21:21:30 »
Tak, właśnie J Max ma mielić nawet 3x szybciej. Z tą słodkością, to nie wiem, powtarzam to co mówią. A Ty co byś zaproponował do 1k zł?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Listopad 2023, 21:29:40 »
Tak, właśnie J Max ma mielić nawet 3x szybciej. Z tą słodkością, to nie wiem, powtarzam to co mówią. A Ty co byś zaproponował do 1k zł?

Jmax S. Nie ma sensu kupować czegoś innego.

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Listopad 2023, 21:58:03 »
Dawid, w przelewie Comandante daje o wiele bardziej zbalansowany napar niż JX-Pro. Słodszy i wyrazisty, a z jx-pro czasem jest przeparzony i szorstki, przy takim samym czasie i sposobie zalewania. Przy espresso też będzie różnica.

A co do ręcznych młynków do espresso, od 2 lat używam właśnie JX-Pro i jest genialny. Następny to będzie chyba tylko J-Max aby mieć jeszcze większą kontrolę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dawid1144

  • Gość
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Listopad 2023, 10:38:38 »
Dawid, w przelewie Comandante daje o wiele bardziej zbalansowany napar niż JX-Pro. Słodszy i wyrazisty, a z jx-pro czasem jest przeparzony i szorstki, przy takim samym czasie i sposobie zalewania. Przy espresso też będzie różnica.

A co do ręcznych młynków do espresso, od 2 lat używam właśnie JX-Pro i jest genialny. Następny to będzie chyba tylko J-Max aby mieć jeszcze większą kontrolę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dawid, w przelewie Comandante daje o wiele bardziej zbalansowany napar niż JX-Pro. Słodszy i wyrazisty, a z jx-pro czasem jest przeparzony i szorstki, przy takim samym czasie i sposobie zalewania. Przy espresso też będzie różnica.

A co do ręcznych młynków do espresso, od 2 lat używam właśnie JX-Pro i jest genialny. Następny to będzie chyba tylko J-Max aby mieć jeszcze większą kontrolę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Przelew to trochę inna bajka, tu comandante sprawdza się nieźle. Ale z tą słodyczą to naprawdę zastanów się skąd niby miałaby się wziąć dodatkowa słodycz :) żeby zrobić obiektywne testy, musiałby parzyć Tobie ktoś kawę a Ty nie wiedziałbyś z jakiego to młynka. W momencie gdy wiesz, sam sobie zrobisz autosugestie.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Listopad 2023, 10:45:20 »
Twierdzisz że z każdym młynkiem dana kawa będzie smakować tak samo a różnią się tylko technicznymi rzeczami jak żarnami, rozmiarem, regulacją itd?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Listopad 2023, 10:58:48 »
No tylko właśnie przez te różnice kawa będzie smakować inaczej. Nie znajdziesz dwóch młynków z różnymi żarnami, które zmielą kawę identycznie. Tak samo z regulacją płynną i skokową, przy płynnej możesz trafić między punkty i wyjdzie inaczej. Problem w tym, że pokazanie tego w sposób naukowy wymaga bardzo drogiego i specjalistycznego sprzętu... Trzeba by mieć dobrych znajomych na jakimś uniwersytecie albo politechnice, o ile taki sprzęt posiadają. Tylko nie wyskakujcie mi z tym, że wystarczy do tego aparat w telefonie i aplikacja, bo nie wystarczy - a przynajmniej przy subtelnych różnicach nawet pierdyliard pikseli w matrycy o wielkości łebka od zapałki nie da rady. Chciałem kiedyś w takie coś się pobawić, niestety nie mam znajomych w miejscach, które taki sprzęt posiadają.

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Listopad 2023, 11:34:00 »
Dawidzie, JX-Pro pyli bardziej od Comandante, i ten pył zaparza się mocniej, to właśnie czuć w przelewie. Comandante z racji, że mieli równiej to też równiej się zaparza. Jeżeli sądzisz, że nie mam racji to nie mamy o czym rozmawiać :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dawid1144

  • Gość
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Listopad 2023, 11:48:49 »
Dawidzie, JX-Pro pyli bardziej od Comandante, i ten pył zaparza się mocniej, to właśnie czuć w przelewie. Comandante z racji, że mieli równiej to też równiej się zaparza. Jeżeli sądzisz, że nie mam racji to nie mamy o czym rozmawiać :)


1. Zrobiłeś pomiary pylenia?
2. Zrobiłeś próby w ciemno?
3. Od pyłu będziesz miał więcej goryczy, ale słodyczy to chyba nie wyczarujesz..

 Podobnie jak reszta widać po Twoim wpisie sporo przemadrzalosci. To ile g pyłu masz mielac 20g kawy komesiem a a ile g pyłu mielac jx pro? Dyskutować nie będę bo to bez sensu. Na tym forum pisze się że dłuższa rączka w młynku to słodsza kawa. Jeden z waszych guru chciał na brewersach parzyć espresso (szczympek), ciśnieto tutaj Agnieszkę Rojewska, więc sorry ale nie mam ochoty być czescia takiej społeczność. Idź parzyć ta swoją słodsza kawę. Kup rączkę XL do komesia, będzie słodsza kawa 🤣

Polecam też kursy sensory skills na których dowiesz się że kawa nie ma w sobie cukrów i z czego może wynikać złudzenie słodyczy. Skończ takie, potem będziesz pisał z sensem
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2023, 11:52:24 wysłana przez Dawid1144 »

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Ręczny młynek do espresso
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Listopad 2023, 11:55:06 »
Całość swoich wpisów czerpie z doświadczeń jakie uzyskałem po prostu pijąc kawę i czując jej smak. Żadnych pomiarów robić nie muszę, ani wierzyć w mityczne stwory i historie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi