Autor Wątek: PID - z czym to się je  (Przeczytany 24305 razy)

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Maj 2013, 22:07:51 »
Kolega z innego znanego forum :) przeprowadził we własnym zakresie pomiary różnicy temperatury bojlera i temp. wody wypływającej z sitka (Ascaso Elipse czyli nieco mniejszy bojlerek niż w Steel). TU jest wykres sporządzony na podstawie testów. A TU link do wątku.
Mam nadzieję, że nikomu nie narażę się, załączając te linki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Maj 2013, 23:22:40 »
Super! Dzięki za te informacje. To w sumie potwierdza, to co pisalem o Gaggi. Pokazuje, że mały bojler ma różna temperaturę w różnych miejscach. Własciwe umiejscowienie czujnika to podstawa prawidlowego odczytu.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Maj 2013, 09:12:39 »
Bojler w Gaggi Classic ma pojemność 110 ml, mogę się mylić, bo dokładnie nie pamiętam. Wody jest w nim około połowy, powiedzmy 55 ml, czyli nieco więcej niż w kieliszku do wódki. Trudno mi uwierzyć, żeby tak niewielka ilość wody, otoczona ze wszystkich stron rozgrzanym metalem, miała istotnie różną temperaturę w różnych miejscach bojlera.
@Maxwell, a właściwie po co przytaczasz te przykłady, co chcesz udowodnić, do czego przekonać?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Maj 2013, 10:36:32 »
Wracamy do Ascaso Steel PID - w końcu dotarła przesyłka z dalekich Chin i zabrałem się za pomiary.

PID nastawiony na 91C, termopara zamontowana na kolbie, na dziubku wylewki tak aby woda opływała czujkę. Odczyty z termopary na sucho to około 59C.
Załączam pompę i przepuszczam ~50ml wody. Maksymalna zarejestrowana temperatura to +/-90C odchyłki w tej maksymalnej temperatury są  rzędu +/- 0.5C

Wniosek  - inżynierowie Ascaso dobrali miejsce czujki do PIDa tak że to co się pokazuje na PIDzie jest tym co wypływa z prysznica.

Teraz czas na kawę, temperatura na wylocie powinna być niższa. I faktycznie odczyt pokazuje maksymalną temperaturę 80.2C
LMWDP #469

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Marzec 2016, 11:27:07 »
Walczę z pidem od wczoraj. Mój największy problem to taki ze po przepłukaniu prysznica ekspres przegrzewa o 3C i powrót do zadanych 92 trwa z 10 minut. To dość długo, zastanawia mnie też dlaczego gdy pid jest ustawiony na 92 to załącza sie na sekundę grzałka gdy np jest spadek z 95 na 94?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Marzec 2016, 11:51:09 »
Spuść odrobinę wody, temperatura spadnie w kilkanaście sekund. Z dwojga złego przegrzanie jest lepsze niż niedogrzanie bo łatwiej je spacyfikować. Wygląda, że masz dość agresywne ustawienia, których głównym celem jest jak najszybszy powrót do temperatury zadanej a to z reguły prowadzi do oscylacji. Spore znaczenie ma też różnica temperatur pomiędzy zmierzoną w bojlerze a zadaną na PIDzie. Im większa tym PID próbuje mocniej dogrzać aby szybciej wrócić do właściwej. A ponieważ ten układ regulacji temperatury potrafi aktywnie tylko podgrzewać a nie umie schładzać więc przestrzały są wtedy większe. Nie wiem ile u Ciebie trwa to przepłukiwanie, ale jeśli temperatura spada ponad 10 st. C to przestrzały mogą być wyraźniejsze.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Marzec 2016, 12:12:14 »
Sęk w tym dlaczego grzałka w ogóle sie załącza, skoro na pid jest ustawione 92C a na wyświetlaczu jest np 94

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Marzec 2016, 12:29:27 »
Z tego co sobie przypominam, to współczynnik I odpowiada za, mówiąc najprościej, przewidywanie co się wydarzy w przyszłości. Te impulsy grzałki przy spadku są po to aby temperatura nie opadała zbyt szybko. Można oczywiście tak dobrać współczynniki aby te impulsy wyeliminować całkowicie lub przesunąć ich działanie w okolice temperatury zadanej. Sam PID, dowolnego producenta, jest tak dobry jak jego ustawienia. Sprawę ułatwić mogą układy samouczącej się logiki, w które wyposażone są drogie kontrolery. I nie mówię tutaj o autotuningu, który ma chyba każdy sterownik na rynku. Dalej albo doświadczenia własne, albo przestudiowanie materiałów o tej tematyce i kolejne próby.

Jesteś w stanie wrzucić tutaj ustawienia P, I, D i inne jakie masz w Ascaso?
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2016, 12:31:28 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Marzec 2016, 12:42:19 »
P=0,5 I=0,15 D=90 zgodnie z danymi od Janusza z CP.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Marzec 2016, 13:40:33 »
D strasznie wysokie. Przyjmuje się, przynajmniej na początku jako punkt wyjścia, że D wynosi 25% I, ale co tam w Ascaso siedzi nie wiem.

W necie znalazłem dwa ustawienia wypracowane przez użytkowników Uno:

Cytuj (zaznaczone)
One of the issues I have had is temperature overshoot when the boiler is coming back to setpoint. The unit typically has from 8 to 12 degress F overshoot with the default PID settings of P-2.5, I-0.0, D-4.0. This amount of overshoot can ruin any shot unless you wait for the temperature to return to setpoint. Ya wait, wait, wait, !!!

So I started testing with PID changes to fix the problem. Over a period of serveral days I finally came up with the following, P-0.5, I-0.01, D-4.0. With these setting the worse case overshoot from a boiler refill after steaming was reduced to 2 to 3 degrees F. and no noticeable increase in time to reach setpoint.

Drugi:

Cytuj (zaznaczone)
Ive had the ascaso now for two years and gone through my fair share of strife as well as reward with the machine.
I have tried many PID settings over the last couple years but have settled on this for the last 6 months....

The current PID settings i use are P- 0.6 I- 0, D -1.0

I have found with this setting i dont get any overshoot and the run up to set temp isnt that slow.

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Październik 2018, 11:18:12 »
Nieco odświeżę bo mam problem z PID-em w nieznanym sprzęcie.

Wpadła mi w ręce Brasilia Lady z dołożonym PID-em.
W ekspresie zrobiłem pdst. serwis (odkam, uszczelki, cafiza itp - i działa ok.)
Człowiek od którego to wziąłem nic w temacie PIDa nie wie - dostał kiedyś ten sprzęt w rozliczeniu jakimś i nie ruszał PIDa, który w końcu został zresetowany do ustawień zerowych.

Do ustawienia są parametry w rozdzielczościach:
1.Normal: P (około 100); I (0,0000 - np. 0,0025); D(0,0000)
2.AGR (agressive?) P (około 100); I (0,0000); D(0,0000)
3.AGR Kick (00,0000 - np. 45,0000)
4.Forced (np. 600/1000)

Do tego typowe: over temp, temp spieniacza, czas do wyłączenia itp.  (tu wsio jasne dla mnie).

Ustawiłem coś tam na czuja i ekspres jakoś działa - nawet umiem kawę zrobić ale tak, że stoję przy maszynie i jak mi się pokaże np. 103 stopnie na czujniku przy bojlerze to robię szota i coś tam wychodzi a potem ręcznie gaszę bo temp. leci sobie w kosmos (w różnym czasie - zależnie od klikania nastaw PID).

Nie bardzo wiem od czego zacząć - tzn. jakie param. ustawić na start i jak je modyfikować w zależności od pracy ekspresu.
Nie wiem nawet w jakich jednostkach są podane te wielkości PID.



Zdrówka!
Tasak

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Październik 2018, 11:39:53 »
Wyślij zdjęcia tego PID-a.

Odrestaurowana Brasilia i coś o temperaturze : https://blog.rhysgoodwin.com/fabrication/brasilia-espresso-machine-restoration-and-pid-upgrade/

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Październik 2018, 11:53:34 »
No ta moja Brasilia ma tego PID-a też na uCespresso Arduino.
Wyświetlacz jest identyczny jak ten z linka u Goodwina i do ustawienia na nim są parametry które opisałem powyżej.
Zdjęć czujników na bojlerze i grupie chyba nie ma sensu zamieszczać.
Zdrówka!
Tasak

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: PID - z czym to się je
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Październik 2018, 12:28:31 »
Widzę, że chyba zapytałem w wątku który stracił widoczność na ogólnym forum.
Jeśli tak jest to proszę admina o przeniesienie pyt. gdzieś w widoczne miejsce, ewentualnie o stworzenie wątku w odpowiednim dziale (np. z tytułem "Parametry PID").
Zdrówka!
Tasak

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi