Autor Wątek: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy  (Przeczytany 1576 razy)

Offline bino40

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Grimac MIA+ (IMS200um, kontroler temp, Ulka)
  • Młynek: Macap M2M++ (wyłącznik czasowy)
Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« dnia: 25 Wrzesień 2018, 14:36:16 »
Przymierzam się do wymiany uszczelki grupy z obecnej [gumowej] na silikonową
i tu pojawia się pytanie:

Czy przy silikonowej też należy zastosować uszczelka papierową [jak to w schemacie pokazano] czy już nie ma takiej potrzeby?

cafeparts.com/Espresso-Machine-Parts/Grimac/Group-Mia

na tym schemacie widać w sumie trzy... [nie chcę rozbebeszać tego co mam a potem czekać na części tylko mając je dopiero brać się za wymianę]

Czekam na sugestie a najlepiej opinie tych co mają e61

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Wrzesień 2018, 15:55:34 »
Nie znam Grimaca, ale do e61 jest wiele rozmiarów (wysokość) uszczelek silikonowych. Papier jest zwykle po to, żeby dać dodatkowy dystans. Według mnie lepiej znaleźć odpowiednio wyższą uszczelkę, żeby było dobrze. A dobrze to chyba jest wtedy gdy kolba zapina się tak, że jej rączka jest ustawiona prawie pod kątem 90 stopni względem przedniej ściany ekspresu (godzina szósta).
Na pewno gdzieś w specyfikacji jest wymiar uszczelki do twojego ekspresu, a jak nie to ktoś już to zmierzył i podał na którymś forum.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Wrzesień 2018, 17:10:53 »


Na pewno gdzieś w specyfikacji jest wymiar uszczelki do twojego ekspresu, a jak nie to ktoś już to zmierzył i podał na którymś forum.

Ten wymiar zmienia się w czasie - uszczelka "rośnie" w miarę wycierania się mocowania kolby.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Wrzesień 2018, 17:24:29 »
Rośnie? Wysokość się zwiększa? Wydawało mi się, że raczej w gumie robi się kanał od rantu sitka i z czasem daje się mocniej zacisnąć niż umowna godzina szósta.

Swoją silikonową mam jeszcze krótko, ale one chyba się w ogóle mało zmieniają z czasem.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Wrzesień 2018, 18:25:08 »
Nie rośnie tylko "rośnie" - czytaj uważnie.
Chodzi o to, że z biegiem lat mocowanie się wyciera i ten sam ekspres może potrzebować wyższej uszczelki niż dotychczas.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Wrzesień 2018, 23:53:00 »
Już rozumiem. Ciekawe - nie pomyślałem o tym. Przez mocowanie masz na myśli „uszy” w kolbie i odpowiadający im kołnierz w grupie? Jaka jest dynamika tego procesu? Ile kaw trzeba zrobić, żeby była różnica 1 mm na przykład?
Niemniej dobrym punktem startowym jest wysokość uszczelki (uszczelek) wg specyfikacji. Do tego aspekt wycierania się mocowania można dodać korzystając z doświadczenia kolegów.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Grimac E61 - wymiana uszczelki grupy
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Wrzesień 2018, 03:29:34 »
Przez mocowanie masz na myśli „uszy” w kolbie i odpowiadający im kołnierz w grupie? Jaka jest dynamika tego procesu? Ile kaw trzeba zrobić, żeby była różnica 1 mm na przykład?

Ekzakli.
Duuuużo. Niemniej kupując klasyczną maszynę z kawiarni warto mieć to na uwadze. Uszczelki są chyba co 0,5mm.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi