Autor Wątek: badania kawy  (Przeczytany 3593 razy)

Offline Inspiracje Kawowe

    • DJP
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar
badania kawy
« dnia: 16 Marzec 2020, 15:33:22 »
Witam
Zajmuję się od niedawna sprzedażą kawy i próbuję zgłębić temat.
Moje pytanie dotyczy jakości kawy w Polsce a zwłaszcza kawy z palarni, większość skupia się na tym jak one smakują. Ja natomiast zacząłem pytać o certyfikaty pochodzenia i badania zanieczyszczeń w kawie i okazało się że większość nie ma takich badań i nie są w stanie udokumentować mi skąd biorą ziarno do palenia. Informacja, że kupują wyselekcjonowane ziarna na giełdach od sprawdzonych dostawców jakoś mnie nie przekonuje.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie??
pozdrawiam

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marzec 2020, 19:24:07 »
Też jestem ciekaw, ta cisza jest wymowna :)
W wielu palarniach znalazłem informację jakoby kawa bez certyfikatu bio jest równie "czysta" jak ta z certyfikatem, po prostu procedury są kosztowne i sprzedają ją bez znaczka bio...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marzec 2020, 19:28:57 »
Co to jest certyfikat Bio? Jakoś mnie nie przekonują certyfikaty i polegam na własnym smaku.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 19:31:05 wysłana przez Antonio »

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec 2020, 19:33:24 »
Nazwa użytkownika dziwnie zbieżna z nazwą sklepu, która ma w swojej ofercie certyfikowaną kawę.  ;)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marzec 2020, 19:34:06 »
Interesuję się tym tematem i jeśli wpadnie mi w oko jakaś palarnia twierdząca, że sprzedaje kawę BIO proszę o wysłanie certyfikatu - póki co wywiązała się z tego jedna. Reszta tak jak piszecie twierdzi, że to bez znaczenia bo ziarno jest certyfikowane ale palarnia nie, więc bez sensu jest inwestowanie w certyfikację całości bo wiążą się z tym duże koszty a ponoć zainteresowanie klientów niewielkie. Dziwne i pokrętne są tłumaczenia niektórych. Mnie wystarczy certyfikat producenta ziarna, to że w palarni ziarna są pewnie wypalane w tych samych piecach ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2020, 19:34:11 »
Tak myślę, bo pisze o sprzedaży kawy...

Ale co Ci po takim certyfikacie, Mr. Sour? Lepsze samopoczucie? Mamy kawy z fajnych plantacji, o fajnym profilu, niektóre mają certyfikaty, inne nie. No i? Też nie widzę korelacji między istnieniem certyfikatu a jakością i popytem.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 19:37:51 wysłana przez Antonio »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2020, 19:41:51 »
Certyfikować można wszystko, produkcję ekologiczną, uprawę, dobre praktyki jeśli chodzi o warunki zatrudnienia, pochodzenie ziarna, jakość,  Co ma do tego Twój smak Antonio ? Jest tak wysublimowany że wyczujesz pracę dzieci albo skażenie gleby?

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2020, 19:46:09 »
Miriam Elisabeth Peres to kawa biodynamiczna, zabiegi przeprowadza się zgodnie z fazami księżyca.
Nie wiem, jakie ona posiada certyfikaty. Kupujemy oczywiście przez dealera, bo nie jesteśmy takim dużym odbiorcą.

Potem napiszę więcej.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2020, 19:54:23 »
@Antonio
Nie chodzi o lepsze samopoczucie w takim znaczeniu jak sądzę, że masz na myśli, tylko o fakty poparte certyfikatem. Jest dla mnie istotne czy w ziarnie nie ma np. pestycydów i/lub innych skażeń.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2020, 20:04:57 »
Sensowniej zwrócić się z tym pytaniem do rolników... Cóż my tu na ten temat możemy wiedzieć?





Nic dla mnie praktycznie certyfikat nie znaczy. Dużo znaczy kontakt z plantatorem i właśnie dana kawa w filiżance.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 20:18:11 wysłana przez Antonio »

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2020, 20:13:46 »
Tak jak napisałem, palarnie udostępniają (przynajmniej ja się spotkałem z taką praktyką) certyfikat dostarczony przez plantatora czy importera i to jest w porządku. Mówie nie tylko o BIO ale np. Fairtrade, choć w tym wypadku wierzę w swej naiwności, że jeśli import jest bezpośrednio od plantatora to dostaje on godziwą zapłatę.
Dla Ciebie nic nie znaczy bo ten temat jest Ci bliski, ale postaw się w roli konsumenta jak ja. Mam wierzyć na słowo czy może zadzwonić do plantatora?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec 2020, 20:15:41 »
FT to raczej ściema, tak słyszałem i czytałem...

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Marzec 2020, 20:20:01 »
Co do FT też mam wątpliwości, ale się nie wypowiem bo nie mam żadnej ugruntowanej wiedzy na ten temat. Może ktoś kompetentny z forum się wypowie, chętnie poczytam bo to są cenne informacje.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Marzec 2020, 20:23:05 »
Zeby kawa była dopuszczona do sprzedaży na rynku EU musi być odebrana przez sanepid  Później jak ją się kupuje na rynku EU taki certyfikat jest nie wymagany bo została dopuszczona do sprzedaży  I tak Jak Antonio co ci po certyfikacie jak może mieć kaw z nie wiadomo jakim certyfikatem  a smak do du.. I kto to ma certyfikować ?

To tak jak Certyfikat FIRMA godna zaufania fajnie wygada na szybie ;) jak zplacisz to masz
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 20:27:09 wysłana przez sccoty »

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: badania kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Marzec 2020, 20:27:34 »
Powtarzam, bo się nie rozumiemy, mnie nie chodzi o smak w tej dyskusji tylko skażenie ziaren. Ujmę to inaczej - gdybym miał wybrać świetną w smaku kawę z pestycydami i średnią bez, wybieram tę zdrowszą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi