Autor Wątek: Kwaśna kawa - Tchibo Barista Cafe Crema w nowym ekspresie.  (Przeczytany 2719 razy)

Offline Molo61

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: DE LONGHI 350.75.S
Cześć,

Mam taki kłopot. Zakupiłem w piątek ekspres De Longhi 350.75.S i do niego kawę Tchibo. Kłopot w tym, że kawa wychodzi dość kwaśna.
Kwaśny posmak pozostaje przez długi czas w ustach.

Najbardziej czuć go w kawie Lungo i duża czarna. Ustawiłem też ręcznie zwykłą czarną na 250ml, intensywność 2 ziarenka, temperaturę maksymalną, a stopniem zmielenia nic nie zmieniałem - też wychodzi kwaśna. Czy coś jeszcze można tutaj pokombinować? Stopień zmielenia ustawić na najmocniejszy tj. najdrobniejszy np. 2?
Czy może to kawa taka jest?
Filtr wody założony.

Zrobiłem łącznie dopiero około 15 kaw testując różne i w każdej czuć ten posmak. Kawa jest też dość gorzka.

Dodam, że to mój pierwszy ekspres i nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z takim zaparzaniem kawy. Wcześniej tylko rozpuszczalna Milicano.

Offline christof138

  • Wiadomości: 1
Odp: Kwaśna kawa - Tchibo Barista Cafe Crema w nowym ekspresie.
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Luty 2020, 13:14:59 »
Cześć,

Twoje problemy ze zbyt kwaśną i gorzką kawą wynikają z tego ,że w ekspresach tego typu znajduje się wiele zupełnie niepotrzebnych programów zaparzania kawy , które to teoretycznie mają ułatwiać użytkownikowi życie a w rzeczywistości powodują takie efekty smakowe o których piszesz. Głównym problemem jest w nich przeparzanie kawy zbyt dużą ilością wody przepuszczaną przez ciastko kawowe.

Żeby zminimalizować te niekorzystne smaczki kawy zrób tak:
1. zaprogramuj sobie w miarę poprawne espresso tj. wody 25-30ml , temp maksymalna , intensywność 4 ziarenka. To będzię punkt wyjścia dla wszystkich kaw które będziesz sobie robić!!!
2. ustaw młynek na jak najdrobniejsze mielenie /u mnie to w zależności od kawy 2,3 stopień mielenia/
3. Wiem że to dziwnie zabrzmi ale nie korzystaj z tych programów automatycznych a każdą kawę rób na bazie pojedynczego espresso /bo każdy z tych programów automatycznych finalnie i tak bedzie Ci przeparzać kawę zbyt dużą ilością wody przepuszczaną przez ciastko kawowe/
I teraz przykładowo jeżeli pijesz dużą czarną 250ml to po prostu zrób podwoje espresso i dolej gorącej wody z czajnika bądź z ekspresu.
Jeżeli robisz flata to tak samo pojedyncze/podwójne espresso + mleko w zależności od wielkości kawy.
Aha pamiętaj ,że program 2x espresso też jest do kitu bo nie jest to podwójna doza kawy z zaprogramowanego pojedynczego espresso - program ten nie robi dwukrotnie espresso tylko zwiększa ciut dozę kawy przy dużo większej ilości wody.
No i wiele też zależy od rodzaju kawy jaki sobie zmielisz;)
Eksperymentuj ze stopniem mielenia/intensywnością kawy - dozą

Po wszystkim napisz jak Ci poszły testy :)



« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2020, 13:17:35 wysłana przez christof138 »

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Kwaśna kawa - Tchibo Barista Cafe Crema w nowym ekspresie.
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2020, 15:27:06 »
Radzę potestować jak pisał przedmówca lub spróbować zmienić kawę na coś "prostszego" tzn kawę która wybacza wiele błędów...Spróbuj Ariadnę od Mastro Antonio lub bardziej rozpowszechnioną ciemno paloną Izzo Gold...Moje doświadczenia z tymi kawami są takie że jakbym nie zepsuł ekstrakcji, kawa i tak wychodzi przyzwoita tzn wypijalna.
Jak natomiast wszystko pójdzie podręcznikowo, wychodzą pyszne.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi