Autor Wątek: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy  (Przeczytany 57941 razy)

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #105 dnia: 30 Grudzień 2020, 13:41:28 »
Patrząc na filmik, a przy braku maksymalnego wsadu ziarna można wnioskować, że to ewolucja maszynki do popcornu z elektronicznym sterowaniem.

Przy odrobinie zacięcia można też zbudować coś podobnego z użyciem:
-maszynki do popcornu - do 100zł
-zasilacza ok 20v - może być stary po laptopie
-Raspberry Pi Zero W - ok 69zł
-podwójny przekaźnik do Raspberry
-sonda K temperatury ze sterownikiem cyfrowym
-uniwersalna obudowa
max 300zł

Do tego przydałoby się kilka linijek kodu np. w Pythonie, żeby wysterować przekaźniki i badać temperaturę.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #106 dnia: 30 Grudzień 2020, 15:00:43 »
Witam,
Czy ma ktoś jakies opinie na temat tego urzadzenia?

980,71 zł | Commercial use coffee roaster machine, stainless steel coffee beans roasting machine 220V
https://a.aliexpress.com/_BUNOAY

To w sumie gorsza i bardzo głośna chińska wersja mojej maszynki, którą można zobaczyć tutaj:


Miek

  • Gość
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #107 dnia: 30 Grudzień 2020, 15:12:17 »
Zgadza się ale czy to znaczy ze mógłbyś zrobić dla kogoś taka maszynę ?
Sam nie zrobię a twoja wersja wydaje się ciekawa.
Nie wiem jeszcze czy chce wchodzić w palenie al jeżeli już to na własny użytek.  Mam dość marketowego syfu.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2020, 15:17:20 wysłana przez Miek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #108 dnia: 30 Grudzień 2020, 15:57:33 »
Mam dość marketowego syfu.
Wystarczy zrobić zakupy w sprawdzonej palarni. A maszynka tego typu nie wypali dobrze kawy.

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #109 dnia: 30 Grudzień 2020, 16:06:45 »
czy to znaczy ze mógłbyś zrobić dla kogoś taka maszynę ?
Nie zajmuję się tym zawodowo, tylko zbudowałem takie ustrojstwo dla frajdy.
Gdyby nie przeszkadzały Ci drobiazgi wynikające z wersji hobby a nie fabrycznej, to mogę coś takiego zbudować.
Na początek jednak proponuję kupić /wziąć maszynkę do popcornu i uprażyć kilka - kilkanaście toastów, żeby przekonać się czy to jest to o co Ci chodzi.

Miek

  • Gość
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #110 dnia: 30 Grudzień 2020, 16:12:03 »
Niby można zacząć od maszynki do popcornu ale to 50 złotych które mogę przeznaczyć na zakup urządzenia docelowego. Zdaje sobie sprawę ze to nie fabryka ale nie przeszkadza mi to. Na początek kupę coś świeżo palonego i jak coś to się odezwę.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #111 dnia: 30 Grudzień 2020, 19:45:12 »
Zgadza się ale czy to znaczy ze mógłbyś zrobić dla kogoś taka maszynę ?

Myślę, że mógłbym zrobić taką maszynkę. Tak naprawdę właśnie jestem w trakcie budowy kolejnej. Jednak nie zmieściłbym się w cenie z AliExpress. Pan Chińczyk zrobi po kosztach tak, że pochodzi z pół roku i koniec. Jeśli chciałbym to zrobić z dobrej jakości materiałów plus czas i praca, to nie ma szans się zmieścić w tej cenie.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #112 dnia: 30 Grudzień 2020, 19:47:43 »
A maszynka tego typu nie wypali dobrze kawy.

Dlaczego tak uważasz? W mojej jest pełna kontrola nad dmuchawą i nagrzewnicą, więc i nad czasem palenia, możesz wypalić w profilu jaki tylko chcesz.

Miek

  • Gość
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #113 dnia: 30 Grudzień 2020, 20:03:20 »
Mam dość marketowego syfu.
Wystarczy zrobić zakupy w sprawdzonej palarni. A maszynka tego typu nie wypali dobrze kawy.
Pewnie że można kupować u kogoś. Można komuś płacić za wynajem mieszkania, można jeździć taksówka zamiast swoim autem idt. A gdzie frajda z eksperymentowania ? Inaczej po co kupujemy te wszystkie cuda typu ims, vst i inne zabawki. To jest nieustanne gonienie króliczka i chęć dążenia do do czegoś lepszego. Dla mnie wyglada to na tonę frajdy i kolejny etap z kontynuowaniem hobby pt. Kawa. Przeciec gdyby chodziło tylko o zrobienie espresso to wystarczyło by kupić kolbe i młynek a nie bawić się w wagi i inne zabawki. Jednych będzie cieszyć ze maja lepsza niż na stacji innych ze mają swoją kawe wypalona przez siebie.


Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #114 dnia: 30 Grudzień 2020, 20:22:26 »
Tylko pytanie do jakiego poziomu jesteś w stanie dojść w domu? nie mając doświadczenia, sprzętu, wiedzy...
Jasne, że da się wypalić kawę nawet na patelni ;) i pewnie nawet dość poprawnie ;) i być może będzie to jakość lepsza niż marketowa...
I być może jak taką kawę wrzuci się w phina i przepuści na mleko skondensowane - to nawet wyjdzie fajny napar...


Ale...
Czy samochód zawsze naprawiasz sam? czy żeby zaspawać czy wyfrezować jedną rzecz kupujesz frezarkę?
Czy idziesz do specjalisty?

Czy musisz się znać na wszystkim?
znaj się na robieniu kawy ;)  a palenie zostaw tym którzy się na tym znają :)
Never Give UP †

Miek

  • Gość
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #115 dnia: 30 Grudzień 2020, 20:34:10 »
Tylko pytanie do jakiego poziomu jesteś w stanie dojść w domu? nie mając doświadczenia, sprzętu, wiedzy...
Jasne, że da się wypalić kawę nawet na patelni ;) i pewnie nawet dość poprawnie ;) i być może będzie to jakość lepsza niż marketowa...
I być może jak taką kawę wrzuci się w phina i przepuści na mleko skondensowane - to nawet wyjdzie fajny napar...


Ale...
Czy samochód zawsze naprawiasz sam? czy żeby zaspawać czy wyfrezować jedną rzecz kupujesz frezarkę?
Czy idziesz do specjalisty?

Czy musisz się znać na wszystkim?
znaj się na robieniu kawy ;)  a palenie zostaw tym którzy się na tym znają :)

Może to tylko ja ale aby skalibrować swój tv kupiłem swój sprzęt i nauczyłem się więcej niż podstaw. Aby moje auto wyglądało trochę lepiej niż z myjni kupiłem swoją polerki i zestaw kosmetyków. Aby położyć kafelki najpierw spróbowałem je położyć w garażu i nauczyłem się jak to robić. Ekrany w telefonach również wymieniam 😂. Niektórym sprawia to frajdę. Ja lubię się uczyć nowych rzeczy i fakt nie wszystko można zrobić samemu( spawarkę również mam 😉)  ale jest coś fajnego w tym ze wiele rzeczy robię sam nie prosząc lub płacąc innym.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #116 dnia: 16 Marzec 2021, 10:32:10 »
Komuś udało się zbudować własnego fluid beda? Bardzo zaciekawił mnie temat budowy takiego urządzenia, może ktoś miałby ochotę podzielić się doświadczeniem?

Na początek chciałbym zrobić coś z minimalnym wsadem, po kosztach.

Na YT widziałem, że ktoś robił to ze szkła borokrzemowego:

https://allegro.pl/oferta/zlewka-wysoka-600ml-szklana-boro-3-3-podzialka-7940213043 + ucięcie dna tarczą diamentową do dremela

Do tego shaker z nierdzewki, dmuchawa i elementy opalarki do grzania. Całość mogłaby być napędzania przez roastuino:

http://www.cyberelectronics.org/?p=699

Jest nawet apka na androida.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #117 dnia: 17 Marzec 2021, 13:23:32 »
Widzę, że jednak nikt, więc będę przecierał szlaki ;)

Udało mi się dostać rurę borokrzemową 80mm, 15cm długości za 40 pln, czekam na opalarkę, shaker i elektronikę ;)

Projekt wzoruje na
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2021, 14:22:20 wysłana przez stefunk »

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #118 dnia: 19 Marzec 2021, 20:56:12 »
Moje otwornice okazały się zbyt fajansiarskie do nierdzewki i ostatnie 40 min spędziłem na łączeniu shakera i opalarki, oprócz tego idzie bardzo sprawnie :)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #119 dnia: 19 Marzec 2021, 22:07:34 »
A jaki mały sampler doświadczeni koledzy teraz po 2 latach by polecili :) ?
Kaldi, Gene czy bulleta na grubo, coś nowego ?
Thx

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi