Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 153224 razy)

Offline Charoshi

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: V60, AP, FP
  • Młynek: Timemore C2 Chestnut
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #135 dnia: 12 Grudzień 2020, 23:06:04 »
Przerobiłem już 4 kawy z Blue Orca: najpierw Brazylię i Kolumbię, a teraz mam Honduras i Peru. I nie dostrzegam jakichś ogromniastych różnić pomiędzy nimi. Każda wg mojej opinii idzie w nuty czekolada/orzechy. Chyba najlepiej jednak wypada Honduras, bo tu czasami coś się nawet dzieje. Dla mnie te kawy to takie codzienne mięso armatnie. Są przyzwoite, w żadnym razie nie są złe, ale wydobyć z nich coś więcej niż standardowe kawowo czekoladowe nuty jest mi raczej ciężko, ale też jakiegoś wielkiego doświadczenia nie mam. Co zauważyłem, szczególnie z Peru, to ciężko mi osiągnąć powtarzalność. Raz wyjdzie fajna, przyjemna, a innym razem wykręca ryj, choć woda i technika ta sama. Jeden raz z Peru wyciągnąłem owoce i fajną kwasowość i wtedy byłem wręcz zachwycony. Jednak udało mi się to tylko raz w AP, ale wtedy jak na złość lałem na oko, bo mi waga podczas zalewania się przycięła i już nie udało mi się odtworzyć tego smaku.

Ja jestem z nich zadowolony, bo jednak jest to nieporównanie lepsza kawa niż sklepowa, a kosztuje grosze, ale staram się zawsze mieć w zanadrzu coś lepszego, bogatszego - jako odskocznia. Bo ich monotonia potrafi zmęczyć.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #136 dnia: 12 Grudzień 2020, 23:06:13 »
Nie jestem  fundamentalistą jeżeli chodzi o kawę, pijam z automatu i  białe. 
Mimo to średnio mi smakują z  Blue Orka  BRAZYLIA i LA STORIA d'ORO.
Kolejne podejście to będzie Czarna Kawka i  coś mocniej palonego, bo taka kawa mi po prostu bardziej smakuje.
spróbuj EuroCafe - półka wyżej... i też mają LaVaca i Selekt mocniej palone
Never Give UP †

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #137 dnia: 12 Grudzień 2020, 23:19:11 »
Ja jestem z nich zadowolony, bo jednak jest to nieporównanie lepsza kawa niż sklepowa, a kosztuje grosze, ale staram się zawsze mieć w zanadrzu coś lepszego, bogatszego - jako odskocznia. Bo ich monotonia potrafi zmęczyć.
Dla mnie - te kawy świetnie odnajdują sie w dużym ekspresie przelewowym w pracy - gdzie szkoda ładować cokolwiek lepszego - a jednak różnica między nimi a kawami "marketowymi" jest kolosalna - i w jakości i w cenie na "+"
mimo wszystko chyba wyżej postawię czarnakawka - trochę droższa, ale chyba minimalnie lepsza i warta dopłacenia tych kilku złotych - tam chociaż widać różnicę pomiędzy kawami ;) a w blueorcacafe - wszystkie poprawne, wszystkie takie same - kawy o smaku kawy ;)
Never Give UP †

Offline Charoshi

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: V60, AP, FP
  • Młynek: Timemore C2 Chestnut
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #138 dnia: 12 Grudzień 2020, 23:27:36 »
Dobrze ujęte - kawy o smaku kawy:) Na szczęście od tej przyzwoitej strony.
Z Czarnej jeszcze nie próbowałem, ale jak dopiję Orkę, to coś zamówię i się przekonam.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #139 dnia: 04 Luty 2022, 09:20:42 »
https://allegro.pl/oferta/kawa-ziarnista-1kg-swiezo-palona-arabica-espresso-10644573017

Dziś trafiłem na te ziarna, może ktoś zamawiał? Palarnia Wysocki Coffee, pomijając tą brazylię w ofercie mają praktycznie same kawy Speciality. Cenowo podobnie jak Blue Orca / Czarna Kawka.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #140 dnia: 04 Luty 2022, 10:18:49 »
Palarnia Wysocki Coffee,
Fajny opis Wysocki zamieścił:

"Produkt nie zawiera: antyzbrylaczy, barwników, cukru, drożdży, glutenu, konserwantów, orzechów, pszenicy"
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #141 dnia: 09 Luty 2022, 18:04:55 »
Miałem ten blend za 40/kg od Wysockiego, jest to poziom mniej więcej Blue Orca, poprawny, nic do zarzucenia, bez żadnych uniesień.
Dla mnie wpada do kategorii, jak ktoś bardzo trafnie wyżej napisał, poprawna kawa o smaku kawy  :D

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #142 dnia: 10 Luty 2022, 10:32:48 »
Dla mnie te kawy z półki 40-50 świetnie nadają się do ekspresu przelewowego w biurze//szkole itp - gdzie nie trzeba wielkich uniesień, ma być po prostu smaczna kawa i tyle :) i kupujemy takie u nas do pokoju nauczycielskiego - biją na głowę wszystkie "marketówki" a także (co dla niektórych było zaskoczeniem) nawet Lavazze ;)

natomiast nie znalazłem jeszcze takiej, która byłaby naprawdę godna polecenia do espresso albo do przelewu - może dlatego, że to są naprawdę tanie kawy, wypalone najczęściej "omniroast" - a jak coś ma być do wszystkiego - to jest do niczego ;)

Choć może niektóre z "droższych" z czarnejkawki wyróżniały się na plus - ale... w tej samej cenie są kawy u Gorana - a tu już jest skok jakościowy naprawdę mocny
Never Give UP †

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #143 dnia: 10 Luty 2022, 13:46:28 »
Ja od kilku lat kupuję ziarno w poznańskiej Kahawie. Przyzwoita kawa do espresso. Palą na miejscu na bieżąco, nigdy mi się nie zdażyło żeby data palenia była dłuższa niż 7 dni przed dostawą. Ajtualnie 68zł/kg i bezpłatna dostwa paczkomatem, ciężko to przebić:
https://kahawa.pl/sklep/kawa-z-kamerunu-boyo-1000-g/

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #144 dnia: 10 Luty 2022, 16:26:24 »
Kupiłem ostatnio do przelewu (66 zł/kg), jasno palona. Mi podchodzi. ;)

https://allegro.pl/oferta/kawa-qc-1kg-so-brasilia-yellow-bourbon-10959268113

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #145 dnia: 10 Luty 2022, 22:18:27 »
Kahawe znam poprzez ich kawiarnię, chętnie bym kupił chociażby ich kamerun, ale kilogram to dla.mnie 21 dni picia, może ktoś ma chęć na zakup po 500g ?

Edit Mają mniejsze paczki, jest ok.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2022, 22:21:19 wysłana przez mlopus »

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #146 dnia: 19 Luty 2022, 13:37:36 »
Moja bezpieczna przystań pod espresso to caffe vergnano czerwona (85% arabika, 15% robusta). Bije na głowę dużo droższe kawy.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #147 dnia: 19 Luty 2022, 15:31:31 »
No to aktualizacja i lekki off top, KAHAWA ma Natural Peru Gesha, ale jak by to delikatnie powiedzieć szału nie było. Mam jeszcze do spróbowania Kamerun MBESSA i Kongo NGULA ale do brzegu. Rewelacyjny i obłędnie ciekawy jest Kamerun ACHA, natural ale nie nachalny, niesamowicie dużo się w tej kawie dzieje, dla mnie wybitna i co dziwne palona 4 stycznia więc już nie taka świeżynka, wymaga drobnego mielenia. Doskonałe ziarenka ze słodko owocowym aromatem, na finiszu bardzo fajne owocowe kwaski, naprawdę polecam.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #148 dnia: 19 Luty 2022, 16:06:18 »
Jak aktualnie wygląda rynek kawy w tej cenie? Szukamy coś do pracy, na zrzutkę, dla kilkunastu osób. Wyszło że budżet to 55 zło za kg ekspres automatyczny. Chcę spróbować coś z czarnej kawki, zamówić dwie, trzy kawy na testy. Co jeszcze warto? Na codzień pije speciality, więc wiem ile kosztuje i jak smakuje dobra kawa. Ale nie chciałbym się czymś rozczarować. Chcę coś pijalne go, co posmakuje każdemu. Chcę wciągnąć ludzi z pracy w coś więcej niż kawa z marketu, pokazać im, że warto coś kupić w polskiej palarni.

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #149 dnia: 19 Luty 2022, 17:12:12 »
Masz u góry...spróbuj czegoś z caffe vergnano. Wspomniana czerwona u mnie w domu pod kolbę kupuje i jest bardzo przyzwoicie jeśli chodzi o espresso. W pracy zasypana w automat też ładnie daje radę. Jest jeszcze czarnoniebieska i dwie fajne mieszanki z serii cityline (żółta nr3, i zielona nr2-ta druga na automacie super, na kolbie dziwny finish miała). I no tak apropos polskich palarni do których chcesz przekonywać...ja przestałem kupować ze względu na brak powtarzalności nawet w tzw. pozycjach obowiązkowych i sprawdzonych. Przesiadłem się na włoskie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi