Autor Wątek: zaparzacz Good Grips  (Przeczytany 21279 razy)

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:57:41 »
 a mówiłem sobie: żadnych kawowych gadżetów w najbliższym czasie... a tu już prismo zamówione, a teraz mam dylemat między Gabi a oxo.  Normalnie studnia bez dna :-P
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:11:42 »
Idąc tym tropem to Gabi to zwykła Kalita z naczyniem do polewania
Właśnie tak jest. Kalita z tworzywa plus system zraszający. Jeśli ktoś nie ma Kality, to może mieć. ;)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Styczeń 2018, 22:26:12 »
Mam wrażenie, że kawa wychodzi dość podobna z OXO i z Gabi. Muszę jeszcze potestować. Na pewno irytujące są filtry do Gabi. Te, które przyszły w paczce testowej są już mocno zmęczone, układanie ich w dripperze to mordęga. W OXO nawet najbardziej zmiętolony trójkąt powinien ułożyć się bez problemu.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Online tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #33 dnia: 27 Styczeń 2018, 08:54:32 »
Pojemność na zdjęciu, pewnie też można dolać w trakcie. Fajne urządzenie do biur itp., łatwe utrzymanie w czystości. Przykrywka robiąca za podstawkę to kropka nad i 😀
Otwory mają różną średnicę, chyba to zmienili, bo woda nie siurka tak jak na filmiku, tylko leci różnie.
Czas ściekania 300ml z podajnika wody ok 4 min. Kawa zaczyna trafiać do szklanki po ok 25 sek. 4:30 koniec procesu. Można praktycznie lać wrzątek (z instrukcji) ciurkacz odejmuje kilka stopni.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2018, 10:22:36 wysłana przez tom517 »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Styczeń 2018, 21:44:46 »
Dzisiaj testowałem Etiopię Sidamo od Gorana. Sypałem po 12 gramów tak samo zmielonej kawy, każdy zalewałem 200 ml wody, z czego ~30 ml najpierw wprost na zmielone ziarno do preifnfuzji. Czas przelewu był bardzo podobny, około 3 minut. Różnica jest taka, że Gabi podaje wodę trochę wolniej, w OXO spływa szybkiej do filtra. Stąd przemiał moczy się w większej ilości wody, choć w obydwu dripperach poziom wody był cały czas wyższy niż poziom kawy. Różnica w kubku? Jest, OXO dało w tym teście napar hmm słodszy, z Gabi bardziej kwaskowy. Być może różnica wynika z temperatury wody, w OXO mamy przykrywkę, a w Gabi nie. Z pewnością manipulując odrobinę grubością przemiału da się uzyskać i z jednego i z drugiego bardzo podobny rezultat.

Zalety obydwu? Pozwalają na zrobienie smacznej kawy bez wysyłki, polewania, posiadania konewki, ale to oczywiste. A jak w porównaniu? Zestawię to w punktach:
1) Wykonanie: moim zdanie wygrywa OXO. Materiał jest przyjemniejszy, nie sprawia wrażenie, jakby miał się zaraz potłuc. Gabi zrobiona jest z tworzywa, które jest bardzo twarde, ale wydaje się bardzo kruche. Nie chciałbym Gabi zrzucić z blatu kuchennego na płytki, o OXO jakoś bałbym się mniej.
2) Prostota użytkowania: OXO łatwiej się składa, ma o jeden element mniej. Pierścień stanowiący podstawkę jest zintegrowany z dripperem (klasyka, jak w V60, Melittach czy innych dripperach). W Gabi ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić go jako osobny element. Wynika to z tego, jak mniemam, żeby całość ładnie się rozkładała i chowała w pojemnik. Niestety, dla mnie takie rozwiązanie sprawia więcej problemów. Tam, gdzie OXO siedziało stabilnie, Gabi nie chciała, musiałem uważać, żeby się nie zsunęła z rantu kubka. Skutkowało by to przechyleniem drippera i najpewniej nierówną ekstrakcją. Podobnie prysznic, w OXO to miska z otworami, w Gabi trzeba poskładać dwa elementy.
Warto też tu dodać, że prysznic w OXO mieści 350 ml wody, więc zalewamy i zapominamy. W Gabi konieczne są dolewki.
3) Filtry: W OXO to bajka, składasz brzegi i jedziesz. Gdy filtr jest zmięty to wystarczy trochę go wygładzić i też zadziała. W Gabi wszystko jest OK (zazwyczaj), gdy filtry są świeże . A jeśli się nieopatrznie zwalcują, to już zaczynają się schody.
4) Przenośność: Gabi na ciekawie zaprojektowane pudełko, ładnie się tam mieści i siedzi bezpiecznie. OXO niestety tego nie ma, ale czy potrzebuje? Wystarczy przepasać go gumką recepturką i też będzie się trzymał, choć nie będzie wyglądał aż tak elegancko. A filtry? Właśnie, na filtry do Gabi trzeba chyba mieć osobny pojemnik, inaczej się zdeformują i problem gotowy. W OXO można je umieścić w dripperze albo złożyć na pół i schować w prysznicu.
5) Smak: o tym już pisałem wyżej. Być może bardziej wyrafinowany prysznic w Gabi pozwala na uzyskanie czystszych smakowo i aromatycznie naparów, ale moje zdolności sensoryczne nie pozwalają tego ocenić, albo musiałbym przeprowadzić duużo więcej testów, a człowiek może wypić tylko "tyle" kawy.

Werdykt? Gdybym miał zdecydować, który zostaje ze mną, a który wraca do sklepu, to zatrzymałbym OXO. Rzeczywistość jest taka, że OXO ma na własność, a Gabi przyjechała do mnie na wypożyczenie (ukłony dla  Drinkera). Weźcie więc pod uwagę, że moja ocena może być przez to wypaczona, choć starałem się być obiektywny.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #35 dnia: 28 Styczeń 2018, 21:57:39 »
@JanekdF tą recenzją chyba ostatecznie zostałem przekonany do zakupu tego zaparzacza ;) myśłałem też nad Gabi, jednak OXO chyba będzie dla mnie bardziej przydatne. Szczególnie że lubię czasem wypić kawę w duuużym kubku  :)

edit.: a próbowałeś może robić większe ilości, np. 600/700 ml na 2 zalania? wtedy można by w szybki i praktyczny sposób zrobić kawę dla kilku osób.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2018, 21:59:51 wysłana przez bulczan »
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Styczeń 2018, 22:08:17 »
Ja się chyba skuszę na OXO jak mi się Aeropress trochę znudzi. Też piję duże kubki ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #37 dnia: 28 Styczeń 2018, 22:44:01 »
Czy nie lepiej trzymać się prostego V60? ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Styczeń 2018, 23:00:06 »
Prysznic od Gabi, a i pewnie od OXO można postawić i na V60 ;) Gabi można rozdzielić jeszcze bardziej i samego lejka użyć jako konewki.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Styczeń 2018, 23:11:08 »
Oczywiście, że lepiej. Jest tylko jeden problem - czas. Ja w pracy nie mam czasu na zabawy w parzenie, ostatnio zacząłem używać AP bo zrobienie kawy nie zajmuje za dużo czasu. Ale jak pogadasz z moim kierownikiem i pozwoli mi na zabawy z V60 - bardzo chętnie. Nie każdy ma możliwość poświęcania dużych ilości czasu na zrobienie kawy w pracy i możliwość bezpiecznego trzymania sprzętu, dlatego - moim zdaniem - takie zaparzacze bardzo ułatwiają życie. Mniej czasu zajmie mi zalanie OXO czy Gabi i powrót do kuchni po kubek chwilę później niż zabawa z V60. Ilość potrzebnego miejsca to też jakiś argument, Gabi niestety ma z tym problem ze względu na filtry ale takie OXO by mi pasowało. Mały zaparzacz, małe filtry nie wymagające pilnowania kształtu - do plecaka się zmieści. Ale z V60 nie można tego porównywać, niby podobne ale efekty zupełnie inne ;)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Styczeń 2018, 02:26:59 »
obok Aeropressa, to może być naprawdę dobre urządzenie w przystępnej cenie do podróży, napisze ktoś ile to +- zajmuje objętościowo po spakowaniu? można wsadzić jakoś jedną część w drugą by je "obniżyć"?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Styczeń 2018, 09:33:27 »
Oczywiście, że lepiej. Jest tylko jeden problem - czas. Ja w pracy nie mam czasu na zabawy w parzenie, ostatnio zacząłem używać AP bo zrobienie kawy nie zajmuje za dużo czasu. Ale jak pogadasz z moim kierownikiem i pozwoli mi na zabawy z V60 - bardzo chętnie. Nie każdy ma możliwość poświęcania dużych ilości czasu na zrobienie kawy w pracy i możliwość bezpiecznego trzymania sprzętu, dlatego - moim zdaniem - takie zaparzacze bardzo ułatwiają życie. Mniej czasu zajmie mi zalanie OXO czy Gabi i powrót do kuchni po kubek chwilę później niż zabawa z V60. Ilość potrzebnego miejsca to też jakiś argument, Gabi niestety ma z tym problem ze względu na filtry ale takie OXO by mi pasowało. Mały zaparzacz, małe filtry nie wymagające pilnowania kształtu - do plecaka się zmieści. Ale z V60 nie można tego porównywać, niby podobne ale efekty zupełnie inne ;)

Dziwny szef :( przecież różnica pomiędzy Aero a dripperem to raptem 1-2 minuty.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Styczeń 2018, 10:05:23 »
No dziwny. Kierownik to jeszcze oko przymyka, ale jest szef już dzwonił, że za dużo czasu poświęcam na robienie kawy... Co prawda było to z Melitty, ale robienie zajmowało mi 15 minut - włożyć filtr, telefon. Przelać wodą przez ekspres i się jej pozbyć, telefon. Włączyć ekspres, telefon... Poza tym nie mam miejsca na trzymanie dripa, filtrów, polewaczki i czajnika - jak mam marnować pół litra wody na grzanie w czajniku to lekko się to mija z celem. Wydaje mi się, że problem w tym, że (z ich perspektywy) nie potrafię napić się kawy jak człowiek z ich ekspresu tylko kombinuję. A że stoi automat zasypany kawą z lidla(droższej nie kupią)...
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 10:10:54 wysłana przez siewcu »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #43 dnia: 29 Styczeń 2018, 15:06:20 »
Prysznic od Gabi, a i pewnie od OXO można postawić i na V60
Od OXO można w łatwy sposób, bo średnica jest taka sama, jak większego V60. Siedzi bezpiecznie ;) Jeśli chodzi o prysznic od Gabi, to na duże V60 jest za mały i wpada do środka. Pewnie trudno będzie go tam ustabilizować po wlaniu wody. Nie wiem, jak jest z małym V60, bo nie mam.
można wsadzić jakoś jedną część w drugą by je "obniżyć"?
Tak, da się wstawić dripper w prysznic, wtedy całość jest niższa, choć traci stabilność, bo przykrywka nie siedzi dobrze na samym dripperze, podobnie prysznic na przykrywce. Ale jakby to przepasać gumką... ;)
a próbowałeś może robić większe ilości, np. 600/700 ml na 2 zalania?
Nie robiłem tego jeszcze, nie mam z kim wypić takiej ilości kawy :P
Czy nie lepiej trzymać się prostego V60? ;)
Lepiej? Ale co to znaczy lepiej? Smaczniej? Być może, choć ostatnie zwycięstwo w mistrzostwach przelewania wygrane zostało na Gabi. Prościej? Na pewno nie, odpada polewanie, pilnowanie czasu itd. Nie trzeba też mieć konewki.
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2018, 15:08:34 wysłana przez JanekdF »
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: zaparzacz Good Grips
« Odpowiedź #44 dnia: 29 Styczeń 2018, 15:11:59 »
JanekdF, wpadnę i przetestujemy większe ilości :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi