Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1078440 razy)

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6465 dnia: 24 Marzec 2024, 11:02:36 »
Czy mógłby podzielić się ktoś przepisem na Ariadnę?
Próbuje już na różne sposoby, ale mam wrażenie że cały czas to nie to.
Na ten moment stosuje dozę 16g z tego z reguły uzyskuje 42g.
Nie zależnie czy to jest w 23s czy 30s to i tak mam wrażenie, że jest trochę zbyt kwaśna i bardzo mało słodyczy.
Jeszcze mam takie spostrzeżenie, że wydaje mi się że muszę ją dość drobno mielić w porównaniu do podobnie palonych kaw. Jak tylko zmielę ją nieco grubiej to występuje kanałowanie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10611
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6466 dnia: 24 Marzec 2024, 15:36:04 »
Może więcej niż 16g zmieni nieco postać rzeczy? 18-19g w odpowiednim sitku? To kanałowanie tak działa -- jeśli kawa za grubo jest zmielona, to łatwiej wodzie się przebić. Jeśli grubość kawowego ciastka jest za mała, to też łatwiej.

Jak podchodzisz do wypełniania sitka i do tampera? Z jaką datą jest ta kawa? Ostatnio przewijały się różne Brazylie, ale jedna z nich chce się bardzo grubo zmielić... ;)

Jeśli nie dasz sobie rady, daj znać a wyślę Ci coś mocniej palonego. Właśnie biorąc pod uwagę parę głosów, zrewidowałem moje ostatnie profile. 2-3 stopni różnicy w finalnej temperaturze ziarna w piecu zmienia charakter kawy zupełnie. Z niegorzkiego kwaśnego w niekwaśną goryczkę ;) Łatwo można wylądować tuż przed tą niewidzialną linią jakoś wyjątkowo za daleko, gdy z jednej strony mamy rutynę a z drugiej -- kolejną partię niby tych samych ziaren...
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2024, 15:47:32 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5369
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6467 dnia: 24 Marzec 2024, 17:09:07 »
Jeśli nie dasz sobie rady, daj znać a wyślę Ci coś mocniej palonego. Właśnie biorąc pod uwagę parę głosów, zrewidowałem moje ostatnie profile.
Tylko żebyś nie wylał dziecka z kąpielą. Wg mojego doświadczenia (wiesz, o czym mówię) wystarczy jak wypalisz jakąś jedną Brazylię, tzw dark, bo nie ma sensu szukać innych rozwiązań, gdy Twoje kawki są wybitne, tak jak Eli.
Z niegorzkiego kwaśnego w niekwaśną goryczkę
👌Otóż to. Trafnie napisałeś.
Nie zależnie czy to jest w 23s czy 30s to i tak mam wrażenie, że jest trochę zbyt kwaśna i bardzo mało słodyczy.
Przy takiej ilości procentowej Robusty, jaka jest w Ariadnie nie wyeliminujesz kwasowości Arabiki. Zwiększając goryczkę jednak nie wycinamy znacząco kwasowości. Aby całkowicie pozbyć się  "kwasu" to wg mnie należy kupić: mieszankę 40÷50% Robusty, wtedy czujesz tylko czekoladę lub blend z ziarnami konkretnie ciemno palonymi, tzw błyszczące.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2024, 17:20:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6468 dnia: 24 Marzec 2024, 20:34:49 »
Może więcej niż 16g zmieni nieco postać rzeczy? 18-19g w odpowiednim sitku?
Spróbowałem że zwiększeniem dozy na 18g i było lepiej, ale muszę jeszcze trochę protestować bo dziś miałem gości i trochę zamieszania było więc się nie skupiałem aż tak.
Sitko mam Lelita 14-18g
Jak podchodzisz do wypełniania sitka i do tampera? Z jaką datą jest ta kawa?
Jak chodzi o dozę to wstępnie ustalam poprzez wypełnienie całego sitka i zważeniu ile się mieści, ale to tylko poglądowo bo zwykle nie podchodzę do tego co wyjdzie na sztywno.  Jak podchodzę do tampera? Co masz na myśli? Jak chodzi o sile ubicia to raczej dość mocno.
Kawa jest z 4.03.24


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10611
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6469 dnia: 24 Marzec 2024, 22:49:19 »
Można tak po obwodzie krawędzią mocniej ubić.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10611
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6470 dnia: 25 Marzec 2024, 10:00:05 »
Tylko żebyś nie wylał dziecka z kąpielą.
No niestety... :picardpalm:. Straszne to jest: gdy się chce dogodzić jednej stronie, druga cierpi. I na odwrót. Dosłownie 2 stopnie w górę przy końcowej temperaturze w procesie palenia ok. 210 stopni i efekt w filiżance -- totalnie inny. Nie ma kwasu ale nie ma aromatu (jest ale palenia, pieczenia, kawy i ew. czekolady). Jest goryczka i tyle -- dla niektórych aż tyle ;).
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2024, 10:13:17 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5369
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6471 dnia: 25 Marzec 2024, 10:48:45 »
Ale ziarna nie świecą?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10611
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6472 dnia: 25 Marzec 2024, 10:49:59 »
Wcale :). Wg kolorymetru są niezbyt ciemne.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5369
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6473 dnia: 25 Marzec 2024, 11:01:19 »
Wysłałem PW  :)
》tertium non datur《

Offline Karsin

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6474 dnia: 29 Marzec 2024, 15:18:54 »
Panowie, serdecznie dziękuję za pomoc :poklon:
Okazało się, że moje problemy prawdopodobnie wynikały ze zbyt wysokiej temperatury - uszkodzony był czujnik w ekspresie [emoji38]

... chociaż może to zasługa Ariadny :D Dzisiejszy kremowy shot kawka

Offline Szkice

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit fred
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6475 dnia: 03 Kwiecień 2024, 17:21:19 »
Kawa Brazylia instytut kawy - 18 gram kawy jakieś 28 sekund i uzysk 28 g. Cętki tygrysie

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5369
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6476 dnia: 03 Kwiecień 2024, 17:34:07 »
Ristretto :pycha:  :brawa:
》tertium non datur《

Offline Ziomegz364

  • Wiadomości: 1
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6477 dnia: 20 Maj 2024, 18:32:07 »
Cześć, zawsze korzystałem z ekspresu kolbowego w którym samemu było trzeba odmierzać odpowiedni czas parzenia. Teraz mam do czynienia z ekspresem astorii który jest programowalny. Na jakiej zasadzie działa to automatyczne wyłączania parzenia? Za każdym razem ekspres przygotowuje taką samą ilość espresso na podstawie pobranej wody? Czy jest to obojętne na jakiej grubości ziaren zaprogramuje ekspres aby uzyskać pożądaną ilość espresso? Powiedzmy, że zaprogramowałem parzenie tak, żeby uzyskać 40g espresso, czy po przestawieniu młynka ekspres nadal będzie automatycznie przygotowywał 40 g espresso, a zmieniał czas parzenia?
I jeszcze jedno pytanie. Przy parzeniu podwójnego espresso (z podwójnej kolby) powinienem się kierować bardziej uzyskaniem około 60 ml kawy, czy wartością 1:2 czyli aby np. z 18 g kawy uzyskać 36 gram naparu?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10611
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6478 dnia: 20 Maj 2024, 20:59:59 »
Ekspresy zwykle mierzą objętość przepływającej wody za pomocą elektronicznych mierników. Programuje się odpowiednie objętości dla przycisków na panelu sterowania. Lepiej oczywiście ustalić sobie wagowe uzyski -- jest to bardziej precyzyjne. Objętościowy pomiar jest niezależny od różnorodności kaw i zawsze mierniki odmierzą zaprogramowaną objętość. Dla różnych kaw oznacza to jednak różne masy w filiżance.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi