Autor Wątek: Młynek głównie do metod alternatywnych do 400zł  (Przeczytany 2539 razy)

Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Młynek głównie do metod alternatywnych do 400zł
« dnia: 30 Listopad 2019, 14:26:37 »
Cześć, jestem nowy na tym forum i dopiero zaczynam swoją. Poczytałem trochę o młynkach, m.in. tutejsze artykuły wprowadzające
"Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzenie w świat kawy" oraz "Kilka słów o młynkach", więc mam jakieś podstawy teoretyczne, jednak mam jeszcze kilka wątpliwości głównie jeśli chodzi o wybór młynka. Zamierzam używać młynka głównie pod metody alternatywne (tak naprawdę dopiero szukam swojego smaku) tj.:
AeroPress, FrenchPress, Drip.

1. Wybór między elektrycznym a ręcznym
z elektrycznym rozważam: Graef CM702, Wilfa CGWS-130B, Nivona Cafe Grano 130

z ręcznych z uwagi na dobry stosunek ceny do jakości (z tego co wyczytałem) stawiam coś z:
Xeoleo, 1Zpresso

a) Czy każdy z wymienionych przeze mnie młynków ręcznych będzie lepszy od tych które wymieniłem jako automatyczne? 
b) W czym będzie tkwić różnica?
c) W/w młynki ręczne pomogą uzyskać lepszy (równiejszy przemiał) od tych w/w elektr.?
 
2. Jeśli zdecydowałbym się na ręczny (choć to jeszcze zależy co powiecie w pkt1.) Xeoleo, 1Zpresso to jaką średnicę powinienem wybrać i jakie to ma przełożenie w stosunku do konkretnej metody zaparzania kawy np. Xeoleo ma występuje w wariantach 45 i 50 mm
gdzie 1Zpresso ma średnicę 48mm, ale za to różne serie co przekłada się chyba na kształt żaren (jak poniżej)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?action=dlattach;topic=7983.0;attach=14564;image

a) która średnica i który kształt żaren będzie odpowiedni dla metod AeroPress, FrenchPress, Drip?
b) w przypadku 1Zpresso widzę, że jest jeszcze wersja MYM54 (seria Q)  oraz pojawiła się jeszcze nowa wersja (v2) zwykłej serii.
edit: Z tego co widzę na stronie nie ma już serii JS:
ShooterScreenshot-0-30-11-19.png
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2019, 14:35:48 wysłana przez freestyle01 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek głównie do metod alternatywnych do 400zł
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopad 2019, 22:31:45 »
To zależy jak bardzo lubisz się bawić, czy będzie ktoś inny tego używać, ile kawy będzie mielonej i czy będziesz chciał na wyjazdy sprzęt.
Jeśli będzie więcej niż 18 g kawy na raz przygotowywane przez różnych użytkowników,  to elektryk najprawdopodobniej będzie wygodniejszy. Z tych elektrycznych ja bym wziął Nivonę bo ma szeroki zakres regulacji i jest najcichsza. Wilfa jest trochę wygodniej i bardziej estetycznie zaprojektowana, ale ma węższy zakres regulacji. 

Z ręcznych wersja Q2 1zpresso ma całkiem fajne żarna. Model E ma te same i wygodniejsze pokrętło ustawienia grubości - u góry. JX jest ponoc bardziej pod espresso przeznaczony, ale pod przelew pewnie też zmieli ok, tyle że całkiem możliwe, że trochę gorzej niż Q czy inne wersje.


Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Odp: Młynek głównie do metod alternatywnych do 400zł
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2019, 10:16:40 »
Napisałem z ciekawości do 1zpresso który młynek rekomendują pod AP. Poniżej odpowiedź (jeśli jest ktoś zainteresowany):

"We would recommend Q and JX series 
They equipped the same internal adjustment and suitable for Areopresso and pour-over
Q: around 450 grams that has the right size to fit in the Areopresso, the lightest weight is good for outdoor needing

JX: the capacity 30-35g is larger than Q(15-20g), suitable for basic espresso machine and filter,
however, the tastes of JX is more rich and complicated than Q when using for pour-over coffee"

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Młynek głównie do metod alternatywnych do 400zł
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2019, 12:13:10 »
Cześć wszystkim i na początek wszystkiego najlepszego w nowym roku  :uklony:

W nawiązani do odpowiedzi od 1zpresso chciałem się zapytać jakie są wasz doświadczenia w tej kwestii a szczególnie do dripów? Mam młynek Zassenhaus Manaos ale chciałem poeksperymentować z czymś lepszym zatem pytanie jest czy lepiej wybrać Q czy JX do Dripów i AP?

Dzięki za pomoc i milej zabawy  :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi