Autor Wątek: Lelit William PL72 - recenzja  (Przeczytany 31035 razy)

skansen

  • Gość
Lelit William PL72 - recenzja
« dnia: 04 Wrzesień 2019, 00:24:55 »
Jaki jest William, Lelit William? Świetnie wygląda, jest cichy a dzięki wysokiej masie jest stabilny. Pozwala regulować kąt wyrzutu zmielonej kawy, co sprawia, że przemiał dobrze układała się w kolbie. Czy jest to więc młynek idealny? Na pewno ma wady (o nich za chwilę), ale przecież nie sztuką jest kochać za zalety, sztuką jest kochać mimo wad.
lelit william (1).jpg
Wygląd jest dla mnie ważny. Jako alternatywę dla Williama rozważałem Eureka Mignon Specialita. Specialita jest na pewno pięknym młynkiem. Dopasowanie młynka do ekspresu i do kuchni nastręczało mi sporych trudności. Żona pozostawiła decyzję mi. Zdecydowałem się więc na nieznacznie droższego Williama, ze względu na stylistyczne pokrewieństwo z ekspresem. Na pewno pod tym względem był to wybór trafny.
lelit william (2).jpg
Obudowa młynka jest wykonana głównie ze stali. W przypadku William PL72 jest to stal szczotkowana, w przypadku William PL72-P polerowana. Wersja ze stali szczotkowanej jest dedykowana do ekspresów z linii VIP (ekspresy Grace, Victoria, Elizabeth), natomiast z polerowanej do ekspresów Lelit Bianca, Mara. Świetnie będzie wyglądać również obok ekspresów z linii 50s. W odróżnieniu od ekspresów Lelit, których obudowa jest wykonana wyłącznie z blachy, młynek posiada elementy z solidnego tworzywa.

Sterowanie młynkiem umożliwia zaprogramowanie czasu mielenia dla pojedynczej i podwójnej dozy. Programator ma taki sam panel jak sterownik LCC (rozwinięcie PID) w ekspresach Lelit. Znajdziemy w nim również licznik ilości zmielonych kaw. Ekspres posiada regulowany uchwyt na kolbę. Uruchomienie młynka następuję poprzez wciśnięcie (raz lub dwa razy) płytki z uchwytem na kolbę. Działanie młynka ilustruje poniższy filmik - proszę nie sugerować się głośnością pracy - kamera stała bardzo blisko młynka.

Oprócz tego młynek posiada monostabilny włącznik włączający mielenie na czas wciśnięcia.
lelit william (6).jpg
Wnętrze ekspresu skrywa żarna 64mm. Ich resurs określono na 700kg zmielonej kawy. Producent zaleca wymianę żaren w serwisie. Weryfikowałem kilkukrotnie powtarzalność masy dozy i pod tym względem młynek wypada bardzo dobrze - za każdym razem dozy mają bardzo zbliżoną wagę. Powtarzalność udaje się utrzymywać do czasu aż hopper jest napełniony do ok 25%. Potem spada masa dozy. Przy zasypie 25%-100% problemu nie ma. Przemiał jest równy. Przy świeżo palonych kawach występuje niekiedy nieznaczne zbrylanie.  Żarna napędza solidny silnik firmy RPM S.p.A..
lelit william (3).jpg

lelit william (5).jpg
Nominalna moc silnika to 150W natomiast moc maksymalna to 470W. Stąd występujące niekiedy rozbieżności w kwestii mocy silnika - karta katalogowa podaje 470W a instrukcja 150W. Obie te wartości są jak widać prawidłowe, co potwierdził Riccardo Rossi z Lelita przytaczając wartości podane w początku akapitu.
Zastosowane rozwiązania sprawiają, że maszyna nie jest przeznaczona do pracy ciągłej. Maksymalny czas pracy młynka wynosi 20 sekund po których musi nastąpić 5 minut (300sekund) przerwy. Młynek został wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. W domowych warunkach, mieląc kilka kaw pod rząd nie powinniśmy się jednak spodziewać problemów.
lelit william (4).jpg
Młynek wyposażony jest w hopper o kształcie zbliżonym do sześcianu o pojemności 350g. Hopper jest spójny stylistycznie z bryłą młynka. Nie ma możliwości jego łatwego demontażu. Jest zamontowany czterema śrubami. Wymiana jest możliwa dopiero po opróżnieniu go z kawy. Pod hopperem zbierają się otręby z ziaren i inne zabrudzenia.
lelit william (7).jpg
Młynek ma skokową, mikrometryczną regulację stopnia zmielenia. W bardzo wielu testach i specyfikacjach napisano, że młynek posiada regulację bezstopniową. Zarówno w moim, jak i w kilku innych egzemplarzach można ustawiać stopień mielenia ze skokiem 0,5. Prawdopodobnie "ktoś, gdzieś, kiedyś" napisał o bezstopniowej regulacji i potem to wielokrotnie powielano. Nie jest to poważna wada młynka, ale użytkownicy oczekujący regulacji bezstopniowej mogą czuć się zawiedzeni. Regulacja skokowa nie jest wadą samą w sobie. Może być nawet zaletą - łatwiej np. odtwarzać wcześniejsze ustawiania. Wadą jest natomiast niezgodność specyfikacji z rzeczywistością.

Kupując ekspres i młynek warto pytać o ofertę pakietową.

ZALETY
Możliwość zaprogramowania czasów mielenia
Stylistyczna spójność z ekspresami Lelit
Żarna 64mm
Powtarzalny przemiał
Względnie cicha praca

WADY
Brak możliwości łatwego demontażu hoppera
Niekiedy występuje nieznaczne zbrylanie
Sposób regulacji niezgodny ze specyfikacją


« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 01:10:14 wysłana przez skansen »

Offline _Tadeusz_

  • Wiadomości: 14
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:19:14 »
Nominalna moc silnika to 150W natomiast moc maksymalna to 470W. Stąd występujące niekiedy rozbieżności w kwestii mocy silnika - karta katalogowa podaje 470W a instrukcja 150W. Obie te wartości są jak widać prawidłowe, co potwierdził Riccardo Rossi z Lelita przytaczając wartości podane w początku akapitu.
Zastosowane rozwiązania sprawiają, że maszyna nie jest przeznaczona do pracy ciągłej. Maksymalny czas pracy młynka wynosi 20 sekund po których musi nastąpić 5 minut (300sekund) przerwy. Młynek został wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. W domowych warunkach, mieląc kilka kaw pod rząd nie powinniśmy się jednak spodziewać problemów.


Ile obrotów generuje silnik?

PS. 30 lat temu w maluchu miałem zamontowane na tylnej półce kolumny o mocy 250 Wat. Były one z dwoma głośnikami plus gwizdek. Waga jednej w porywach ok. 0,5 kg.
Min. od 5 lat w domu użytkuję kolumny Yamahy o mocy 100 Wat i wadze ok.25 kg/ 1szt. Patrząc na to co jest napisane na kolumnach, te od malucha są mocniejsze.  :lol2:

skansen

  • Gość
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:38:07 »
Nominalna moc silnika to 150W natomiast moc maksymalna to 470W. Stąd występujące niekiedy rozbieżności w kwestii mocy silnika - karta katalogowa podaje 470W a instrukcja 150W. Obie te wartości są jak widać prawidłowe, co potwierdził Riccardo Rossi z Lelita przytaczając wartości podane w początku akapitu.
Zastosowane rozwiązania sprawiają, że maszyna nie jest przeznaczona do pracy ciągłej. Maksymalny czas pracy młynka wynosi 20 sekund po których musi nastąpić 5 minut (300sekund) przerwy. Młynek został wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. W domowych warunkach, mieląc kilka kaw pod rząd nie powinniśmy się jednak spodziewać problemów.
Ile obrotów generuje silnik?
1390 RPM.

PS
Recenzja została "nagrodzona" minusem. Myślę, że lepiej by było, gdyby krytycy napisali co im się nie podoba albo o czym by chcieli przeczytać zamiast hejtować anonimowo :)
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 11:40:13 wysłana przez skansen »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:22:54 »

PS
Recenzja została "nagrodzona" minusem. Myślę, że lepiej by było, gdyby krytycy napisali co im się nie podoba albo o czym by chcieli przeczytać zamiast hejtować anonimowo :)

Całkiem przyjemnie napisana recenzja. Na pewno dużo lepiej niż większość marketingowych bzdur z ulotek. Ja bym ją nawet przypiął w dziale młynki.
Też mnie zastanawia, dlaczego ostatnio posypalo się tyle minusów na forum... Ktoś troluje? czy to po prostu kolejny anonimowy sposób na odreagowanie się sfrustrowanych ludzi?

Gdzieś widać, za co dostaje się minusy? Bo ja nie potrafię znaleźć...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:29:08 »
Nie ma, klikasz plus albo minus i tyle - i to chyba nawet nie dotyczy konkretnego postu.

Ja widzę tutaj(w młynku) jedną wadę - plastikowa regulacja grubości mielenia. Trochę nie przystoi plastik w takim miejscu... Choć kręci się tak samo.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Wrzesień 2019, 17:12:19 »
Fajny młynek do domu. Ale wydaje mi się, że do takich żaren powinien być mocniejszy silnik i trochę cięższy młynek.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Wrzesień 2019, 17:18:37 »
Wracając jeszcze do tematu recenzji: kolega Skansen poświęcił swój czas, przyłożył się do opisu mlynka, mając na celu wniesienie jakieś wartościowej informacji na forum... Do tego dostaje minusa.. Hmm.  Może znajdzie się ten odważny, co kliknal w minusik i opowie dlaczego tak zrobił? Jeżeli mu się nie podoba, to mógł po prostu nie czytać.. Myślałem, że minusy wstawia się trolom, osobom łamiacym regulamin, piszącym nieskładnie, nie na temat czy ogólnie jakieś totalne bzdury itp...
No chyba, że jak Siewcu napisał, może to być niepowiązane z tym postem, po prostu zbieżność...  Wtedy można olać mój post, albo kliknąć sobie minusa przy moim nicku, tak dla ulgi  :hihihi:

Offline swistak Mężczyzna

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Flair 58, Lelit Grace PL81T, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3, Wilfa Uniform
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Wrzesień 2019, 17:19:16 »
Czekam właśnie na dostawę ekspresu i właśnie tego młynka. Postaram się w przyszłym tygodniu dopisać swoje spostrzeżenia z perspektywy początkującego baristy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Wrzesień 2019, 19:28:23 »
Wracając jeszcze do tematu recenzji: kolega Skansen poświęcił swój czas, przyłożył się do opisu mlynka, mając na celu wniesienie jakieś wartościowej informacji na forum... Do tego dostaje minusa.. Hmm.  Może znajdzie się ten odważny, co kliknal w minusik i opowie dlaczego tak zrobił? Jeżeli mu się nie podoba, to mógł po prostu nie czytać.. Myślałem, że minusy wstawia się trolom, osobom łamiacym regulamin, piszącym nieskładnie, nie na temat czy ogólnie jakieś totalne bzdury itp...
No chyba, że jak Siewcu napisał, może to być niepowiązane z tym postem, po prostu zbieżność...  Wtedy można olać mój post, albo kliknąć sobie minusa przy moim nicku, tak dla ulgi  :hihihi:
Takimi rzeczami nie ma się co przejmować. Gdyby tego nie było to nikt by nie zwracał na to uwagi ;) I problemu by nie było. A tak to jest, bo jest, a ja mam pewnie tak dużo minusów, że się licznik przekręcił i zniknął :hihihi:

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Wrzesień 2019, 20:04:44 »
Przyjemna recenzja, daję plus ;) Chyba dzięki temu minusowi wyjdziesz do przodu ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Wrzesień 2019, 20:29:48 »
Mnie nie rusza ilość tych plusów czy minusów jako tako. Chodzi o to, że ktoś powinien w jakiś tam sposób przemyśleć czy warto dać tego plusa czy minusa.
Ja jestem dla Was wszystkich jakiś tam noname.. Tylko nick i nic więcej. Zwisa mi to jaki mam tam przydział w ilości plus/minus.
Po prostu nie lubię pewnych zachowań... I zawsze będę próbował takie coś pietnowac..
Praca na rzecz ogółu forum powinna być po prostu szanowna. Ludzie na co dzień też wielu rzeczy nie szanują.. A powinni.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Wrzesień 2019, 21:02:31 »
Ciężko trafić w te plusy i minusy,małe to masakrycznie i bez znaczenia przecież, recenzja fajna więc i korzyść jest  :mrgreen:

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Wrzesień 2019, 21:11:36 »
 Też jestem zdania że ktoś nie trafił paluszkiem  :-D

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Wrzesień 2019, 11:59:01 »
Świetna robota! Szacun za pokazanie bebechów młynka.
Też mam ten model. Kupiłem go głównie z uwagi na 64mm średnicę żaren i kompaktowy rozmiar. Giganty z podobną wielkością żaren - typu Fiorenzato E64, Eureka Zenith 65E , Ceado E5, E37 to, mimo ogromu zalet, jednak ciężki, duży i (wg mnie) wątpliwej urody sprzęt, który nie w każdej kuchni znajdzie miejsce. Gdy oglądałem na żywo Fioreznato E64, to wiedziałem, że to nie są gabaryty do mojej kuchni.
Co do samego Williama - po miesiącu użytkowania kwestii skokowości regulacji bym jednoznacznie nie potwierdził, choć też nie zaprzeczył. To coś pomiędzy skokiem a płynnością (wiem jak to brzmi). Gdyby skok oznaczał zmiany w przepływie z wodospadu/zatykania na "normalny" przepływ, to bym się zgodził. Jednak u mnie różnica regulacji na poziomie 0,5 przy tej samej dozie nie generuje tak dramatycznych zmian w przepływie. Pewnie domowym sposobem dałoby się ogarnąć jakiś tuning i pozbyć się kliknięć na tarczy regulacyjnej.
Kwestia numerków na skali też pozwala na powtarzalną regulację. Przez miesiąc przetestowałem 4 różne kawy i powrót do ustawień dla danej mieszanki nie wymagał nic poza przekręceniem pokrętła i ustawieniem czasu dla oczekiwanej gramatury.
Potwierdzam też to co piszesz o załadowaniu hoppera, jeśli kawy jest mało, to powtarzalność dozy przy tym samym czasie mielenia się rozjeżdża.
Dla mnie wadą na teraz jest wyłącznie hopper, którego demontaż wymaga śrubokręta. Pewnie kiedyś przy wymianie żaren przekonam się czy  ta czynność generuje problem, bo do serwisu raczej nie będę się uciekał.

Offline bartekb

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Lelit William PL72 - recenzja
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Wrzesień 2019, 12:31:19 »
Dzięki za recenzje skansen!! Na to czekałem! :poklon:

P.S. nie mogę znaleźć jak dać plusa - czy ja niedowidzę czy mając mało postów po prostu nie mam tej opcji aktywnej?  ???

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi