Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 273211 razy)

Offline Tritix

  • Wiadomości: 6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #630 dnia: 06 Luty 2018, 17:07:42 »
Jako iż mój pierwszy post, to witam :)
Ściągnęło mnie tutaj do was, gdyż mam problem z spienionym mlekiem. Co prawda, nie jestem jakimś wielkim ekspertem w tej kwestii, gdyż sprzęt mam od ojca i dość amatorski ;)  A dokładnie coś takiego:  (patrz załącznik)


Teraz oto mój problem. Zrobię sobie kawę, przygotuję mleko ( a przynajmniej mam takie wrażenie  :mrgreen: ) i dodaję do kawy. Wpierw oczywiści robię ostukanie z bąbli i polerkę, o ile dobrze to nazywam :D I przy tej czynności pojawia się problem. Nie wazne jak przygotuję mleko, z mniejszą czy większą ilością piany, ono zawsze mi się zsiada po dolaniu do kawy. Ani razu mi się nie udało zrobić tego poprawnie.
Co jest powodem? Jak wleję do kubka zwykłej czarnej nawet zimnego mleka to nigdy nie ma problemu, a tutaj ciepłe mleko z kawą i takie rzeczy...  :picardpalm:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #631 dnia: 06 Luty 2018, 17:35:24 »
Co to znaczy zsiada, tak jak się czasem zsiada śmietana w zupie?

Czasem, bardzo rzadko tak mam, jak zapomnę wstawić mleka do lodówki. Po spróbowaniu jeszcze wydaje mi się ok, ale okazuje się, że jednak zaczęło robić się kwaśne, bo właśnie przy spienianiu się zsiada.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #632 dnia: 06 Luty 2018, 17:38:46 »
Jeśli mleko się warzy to znaczy że ścina się białko, kawa powinna być ciepła, mleko świeże i spienione dyszą albo przynajmniej podgrzane i nie ma prawa być z nim problemu po wlaniu do filiżanki. Jakiego mleka używasz i jak przechowywanego ? Jeśli zjawisko jest powtarzalne to może  to będzie 4 fala kawy czyli kawa ze zsiadłym mlekiem tylko trzeba upowszechnić ;-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #633 dnia: 06 Luty 2018, 17:47:34 »
Właśnie brakowało mi słowa, mleko się zwarza w wysokiej temperaturze, a zsiada się w wyniku fermentacji mlekowej [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #634 dnia: 06 Luty 2018, 19:28:56 »
Wieczorne kakao, dzieciaki już nie chcą bez rysunku ;-)


20171010_195131-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.



Offtopic: kakao robisz z ziaren kakaowca czy już z zmielonego kakao?
Czasem właśnie wpadają dzieci i zastanawiam sie nad jakimś przepisem.
Dzięki za odpowiedź.


Co do mleka to już było poruszane gdzieś, ale nie trzymaj na ściance lodówki tylko na półce - tam ma niższą temperaturę. Większość użytkowników z tego co czytałem wybiera mleko 3,2%.
Filmiki na youtubie mogą pomóc - były gdzieś wcześniej z verve coffee roasters i możesz poszukać z akcesoriabaristy - robili z Leszkiem Jędrasikiem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #635 dnia: 06 Luty 2018, 19:32:47 »
Niestety, wstyd się przyznać, ale z nestle rozpuszczalnego. [emoji14]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tritix

  • Wiadomości: 6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #636 dnia: 07 Luty 2018, 00:11:27 »
Dokladnie tak jak zrozumieliscie. Zsiada sie w taki sposob, ze scina sie bialko i zwyczajnie jest kwasne. Kawa jest potem niezdatna do picia.
Mleka do tej pory uzywalem 2%,jutroa bedzie podejscie z 3,2%. Probowalem z dopiero co otwartym, trzymanym w lodowce ale tez ten sam efekt.
Samo mleko po spienieniu jest smaczne, lekko slodkie. Ale wystarczy polaczyc i juz koniec, automatycznie sciete.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #637 dnia: 07 Luty 2018, 00:21:11 »
A co to za kawa?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #638 dnia: 07 Luty 2018, 07:37:16 »
Dokladnie tak jak zrozumieliscie. Zsiada sie w taki sposob, ze scina sie bialko i zwyczajnie jest kwasne. Kawa jest potem niezdatna do picia.
Mleka do tej pory uzywalem 2%,jutroa bedzie podejscie z 3,2%. Probowalem z dopiero co otwartym, trzymanym w lodowce ale tez ten sam efekt.
Samo mleko po spienieniu jest smaczne, lekko slodkie. Ale wystarczy polaczyc i juz koniec, automatycznie sciete.

Pamiętam, że w zamierzchłych czasach (jeszcze sprzed trafienia tutaj i nauczenia się nieco o kawie) też miałam jedną kawę, która zawsze ścinała mi mleko. Niezależnie od tego czy było z lodówki czy świeżo otwarte. Ale z tego co pamiętam, to była jakaś marketówka...

Offline Tritix

  • Wiadomości: 6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #639 dnia: 07 Luty 2018, 17:00:22 »
Nie umiem powiedzieć, jaka to kawa. Pamiętam tylko że napisane było iż jest to 100% mielonej arabiki. Opakowanie wyrzuciłem.


Co do mleka, to dzisiaj - z nieznanych powodów nie ścięło się. Co prawda, spieniło mi się ledwie 15% +/- mleka a reszta była wodnista, ale jakoś poszło. Muszę popracować nad spienianiem, ale chyba pójdę na łatwiznę i kupię spieniacz do mleka zamiast walczyć z tym ekspresem.

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #640 dnia: 07 Luty 2018, 17:02:49 »
Udało się opanować w miarę żeby był ładny kontrast, coś tam wychodzi, ale koślawe bardzo. Jak Państwo to robią, że te serduszka są takie pełne, ładne i kształtne?! Dodaję materiał poglądowy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #641 dnia: 07 Luty 2018, 17:10:39 »
Lata ćwiczeń i koliste ruchy, jest sporo filmików na ten temat, ważna jest też moim zdaniem odpowiednia ilość spienionego mleka, nie za dużo i pamiętaj że na wylanie wzorów masz mało czasu bo później mleko zaczyna zmieniać strukturę  ;-)   [emoji38]

Offline Db1

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Kolbowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #642 dnia: 07 Luty 2018, 19:38:54 »
Czy taki spieniacz się nadaje do spienienia mleka, aby potem robić wzorki latte art (i czy w ogóle można po spienieniu mleka przelać do dzbanuszka latte art?)

ps. nie mogę dodać linku  więc proszę sobie wpisać na allegro: SPIENIACZ DO MLEKA UBIJAK 400ml STALOWY

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #643 dnia: 07 Luty 2018, 21:13:34 »
Jeśli o to chodziło to owszem. Podgrzewasz mleko tak aby nie przekroczyć temperatury 70 stopni, spieniasz je tym french press i musisz przelać do drugiego dzbanka. Zawsze dobrze jest przelać po to aby wymieszać mleko, ewentualnie podzielić na dwie kawy oraz w tym przypadku również po to aby mieć dzbanek z dziubkiem bo ten stalowy garnek ;-) jak go zwą się nie nada do malowania.

http://allegro.pl/spieniacz-do-mleka-ubijak-400ml-stalowy-garnek-ede-i7164414357.html#thumb/1

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #644 dnia: 07 Luty 2018, 21:34:16 »
Ja mam bardzo podobny firmy G.A.T. Da się nim spieniać mleko tak, żeby coś tam narysować, ale musisz mieć osobno odpowiedni dzbanek do mleka, na rysowanie. Jeśli chodzi o samo urządzenie, to ja świadomie brałem metalowe, żeby mieć możliwość podgrzewać mleko na wyjazdach na palniku gazowym. W domu mam ekspres z zapasem pary, więc w domu nie używam. Gdybym miał jednak używać w domu to wziąłbym takim, który da się wstawić do mikrofali, czyli bez elementów metalowych w budowie samego dzbanka.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi