Autor Wątek: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee  (Przeczytany 3480 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« dnia: 15 Wrzesień 2017, 12:35:26 »
Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee

Brazylijska arabika odmiany Yellow Bourbon z rejonu Minas Gerais. Sposób obróbki - pulped natural, palenie jasne, przeznaczone do alternatywnych sposobów parzenia kawy. Ziarenka są różnej wielkości i mają czekoladowo – słodki aromat, przemiał pachnie podobnie. Cena za 250 g – 32 zł.
Sposób przygotowania: dripper Tiamo V60 - 01, białe filtry Hario „W” i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza standardowa - 6 g kawy na 100 ml wody, temperatura wody 95°C czas parzenia nieco powyżej 2,5 minuty, preinfuzja 30 sekund, przemiał po zalaniu nie był mieszany. W aromacie dripa jest czekolada i słodkie nuty. Po spróbowaniu dochodzi jeszcze jasny słodki owoc, dla mnie trudny do sklasyfikowania, z nutami słodkiego, delikatnego cytrusa i słodziutkiego jabłuszka. Drip jest dobry. Wyrazisty, intensywny, zdecydowany, słodko – czekoladowy (czekolada deserowa), z niewielką kwaskowatością, bez goryczki. Posmak bardzo trwały, mile czekoladowy. Przy parzeniu klasyczną metodą Pergera, czekolady było trochę więcej. Wrażenia z aeropressu i French Pressa, były podobne do opisanych przy dripie, także smaczne.
Fazenda Miaki ma zastąpić w ofercie Auduna, inne brazylijskie ziarenka Fazenda Rainha. I robi to z powodzeniem, dla mnie jest wyraźnie lepsza. Bardziej czekoladowa, z sympatyczną owocową nutą, bez orzechowych akcentów. Mogę polecić te ziarenka, bo są łatwe w parzeniu, wybaczają błędy i sprawdzają się w różnych urządzeniach. Na pewno przypadną do gustu zwolennikom klasycznych, kawowych smaków.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2017, 15:52:22 »
A chciałoby Ci się jeszcze przeeksperymentować z espresso. W myśl, zasady, jak dobrze wypalone to wszędzie się sprawdzi? :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2017, 18:27:02 »
Dopiero przy następnym spotkaniu z tymi ziarenkami. Zostało mi tylko na jednego Pergera.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrzesień 2017, 19:00:14 »
ja spróbowałem w małej kawiarce 1tz i coprawda nie wyszła źle, ale czekoladę ktoś zjadł a owoce zrobiły się hmmm jak by to nazwać, niedojrzałe :) brakował jej też gęstości. Machnąłem ją też do brikki i tutaj wyszło już źle, może jak bym poprawił zmielenie, ale nie próbowałem dalej, nie oczekując więcej niż z pierwszej. Ta kawa jest o tyle ciekawa, że w ziarnie czekolada wręcz dominuje (przy czym jak bym powiedział że bardziej mleczna), w naparze z v60 jest dalej pierwsza w nosie, ale już z owocami, natomiast w ustach pojawia się ładnie w posmaku dopiero. Zaintrygowało mnie, że nie umiem w kwasowości określić jednego dominującego owocu.
Spróbowałem też w phinie, było lepiej, więcej słodyczy ale jednak nie tak ciekawie jak z dripa, chodź tu bym pewnie powalczył, gdybym miał jej więcej ;)

Z moich prób podejrzewam, że w espresso nie będzie może zła, ale zdominują i spłycą ją kwaśności, a przelew pokazuje o wiele więcej i nie warto z tego rezygnować

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Marzec 2018, 16:01:34 »
Dzień dobry,

Wątek nieco stary, ale kawa wciąż w sprzedaży. Jestem dzisiaj tak zaskoczony smakiem, że aż postanowiłem się tym moim osiągnięciem pochwalić. Może ktoś skorzysta, bo mi się wreszcie udało :)

Zacznę chronologicznie:
Kawa: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
Data palenia: 13,02,2018
Młynek: Wilfa Swart B130 stopień ustawienia: przedostatnia kropka "Aeropress"
Ilość kawy: 20g
Woda: przefiltrowana, 90'C
Metoda: odwrócona
Ilość filtrów: 2
Filtry przelane wrzątkiem. Aeropress zagrzany.
Preinfuzja: 50g wody + 30 sekund. Zmieszana.
Dolewka wody (do pozostałej ilości czyli do 200g z wagą), mieszanie.
Po upłynięciu 30 sekund, wyciskanie w ciągu 30 sekund.

Całość ~1:30.
W końcu uniknąłem tej zdecydowanej kwaskowatości z którą miałem problem. Moja metoda na tą kawę. Miałem już ją skreślić, ale odzyskałem w nią wiarę.
Myślę że grubsze zmielenie dokonało zwrotu akcji (młynek wcześniej ustawiony pod "Etiopie Sasabę"

Życzę wszystkim tak wielu miłych zaskoczeń co ja dzisiaj :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Marzec 2018, 19:51:50 »
Nie ma sensu podawać oznaczeń na Wilfie w taki sposób. Na przestrzeni lat oznaczenia zmieniały swoje miejsce kilkukrotnie. Można policzyć kropki, ale to i tak będzie tylko +/-

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Marzec 2018, 19:53:17 »
Nie ma sensu podawać oznaczeń na Wilfie w taki sposób. Na przestrzeni lat oznaczenia zmieniały swoje miejsce kilkukrotnie. Można policzyć kropki, ale to i tak będzie tylko +/-
Myślisz ze ktoś kto kupi taką samą wilfę, a wiec 130b nie trafi w podobne ustawienie?

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Marzec 2018, 19:59:04 »
Nie myślę, wiem. Nie da się w żaden sposób ustalić czy oznaczenia masz w tym samym miejscu co ja, dopóki się nie skonfrontujemy licząc kropki. Przez ostatnie 5 lat przewinęło się przez moje ręce kilka Wifl i właśnie tak próbowałem odwzorować ustawienia. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że oznaczenia _ Aeropress jest w zupełnie innym miejscu.

Skoro zmienili to raz, czy dwa, to mogą kolejną serie produkcyjną wypuścić z kolejnymi zmianami, a wtedy taki opis tylko wprowadza w błąd przyszłych i przeszłych użytkowników.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Marzec 2018, 20:01:31 »
Zatem nie mogę odnieść się w żaden sposób do poziomu mielenia.. Szkoda. Pozostaje jakas mikroskopowa metoda badania średniej średnicy ziarna [emoji14]

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Marzec 2018, 20:06:58 »
Możesz policzyć kropki, lub kliknięcia (blisko zera ledwo wyczuwalne).

Przed mikroskopem możesz jeszcze użyć sitek, np, zestawu Kruve, lub kolumny sit laboratoryjnych.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Brazylia Fazenda Miaki – palarnia kawy Audun Coffee
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Marzec 2018, 08:01:20 »
Możesz policzyć kropki, lub kliknięcia (blisko zera ledwo wyczuwalne).

Przed mikroskopem możesz jeszcze użyć sitek, np, zestawu Kruve, lub kolumny sit laboratoryjnych.
Dziękuję za podpowiedź. Ponieważ od końca mam mniej kliknięć niż od początku, zaktualizowana wartość mielenia wynosi 11-12 kliknięć od końca, czyli miejsca w którym juz bardziej nie da się skręcić hoppera :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi