Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 305913 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Prawdziwa czekolada
« dnia: 01 Czerwiec 2013, 07:47:43 »
W Wedlu widać ogromne pogorszenie jakości czekolady w porównaniu do tego co było przed wykupieniem przez Cadbury, należącym właśnie do krafta.

Wybacz, ale Wedel nie miał co już pogarszać. Oczywiście minimalnie lepiej smakuje niż robaczana firma Wawel, ale to nie komplement dla Wedla.
Smak Wedla zakończył się kilkanaście lat temu jak nie lepiej.

ps. żeby było ciekawiej, z tego co mówił kumpel (pracuje na Zamoyskiego) kraj kwitnącej wiśni pozwala im na wiele. Sam już nie wiem czy to dobrze czy źle.

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwiec 2013, 13:04:35 »
Może masz rację co do Wedla. Pamiętam, że kilka lat temu ostatnio jadłem czekoladę Wedla i była bardzo dobra, a to co ostatnio jadłem to zwykła plastelina.
W sumie jak 90% czekolad na rynku.

Żywiec do Danone?! Aż sprawdziłem i jestem w szoku!! Dałbym sobie rękę uciąć, że to nadal Polska firma... Żenada....

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Czerwiec 2013, 23:39:52 »
Pamiętam, że kilka lat temu ostatnio jadłem czekoladę Wedla i była bardzo dobra, a to co ostatnio jadłem to zwykła plastelina.


No proszę Cię, ja nie epatuje że pije tetley  :jezyk:
tak więc zacznij jeść kakao, a nie wawel, wedel itp  :blue:

ps. kto pisał o pisniu po paru głębszych? świnia  :jezyk:

@spinka - Krzychu, nikt Ci nie broni pisać "po spożyciu" :) ale zanim wyślesz posty przeczytaj je proszę i upewnij się, że ich treść jest zgodna z intencją i będzie zrozumiała dla innych

Spinko drogi, chyba nie tylko kawa i herbata są nam drogie, ale też inne spożywcze przyjemności - np. Czekolada w odróżnieniu od cZEKOLADY czyli tego o czym pisał ziomiwan.
Pomimo tego, że to f-ma z Wawy - Wedel nie ma w ofercie dobrych (z dobrego ziarna kakaowca) czekolad. Można zaklinać rzeczywistość, ale m.k.ka.fe jest nędzną podróbka kawy i już - identycznie z Wedlem, Wawelem itp. Jeżeli masz odmienne zdanie - zapraszam, Ty kupisz tabliczkę W. i ja kupie tabliczkę (ale już nie W.) skosztujesz jednej po drugiej, a następnie porozmawiamy czy W to czekolada czy też nie oraz czy pisałem po litrze czy też nie. Pasuje?

ps. a że był wtręt o tetley'u? to taka malutka złośliwostka  :jezyk: choć prawdziwa, zdarza się że pijam z saszetek, ale chwalić sie tym nie mam zamiaru bo to syf
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2013, 20:33:10 wysłana przez KrzychK »

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwiec 2013, 20:42:20 »
KrzychK- nie bardzo zrozumiałem :D
Ja nie twierdziłem, że jadam Wedla czy Wawela! Uważam, że to syf nie czekolada, podobnie jak Lindt który jest przereklamowany.
Doskonale wiem czym jest Manufaktura Czekolady, a dzięki temu czym jest prawdziwa czekolada.
A i do kakao nic nie mam ;) , a nawet bardzo lubię.

Pisanie po spożyciu to zły pomysł ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:12:29 »
Jest coś jeszcze (skoro i tak już o czekoladach), oprócz Manufaktury Czekolady, godnego polecenia? Spróbowania? Niekoniecznie supertop, ale powiedzmy oczko wyżej niż nieczekolady od firm na W.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:29:17 »
Krzych, dzięki za odpowiedź. Przyznaję, że niewiele zrozumiałem z Twojej wypowiedzi dlatego bardzo Cię proszę o jakiś komentarz na PW.
Ja tam lubię i Wawel i Wedel i Lindt i Milka itd. :)


Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:37:22 »
Co takiego donkiszot???

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:42:55 »
Pytam co jeść? :) Znaczy o czekoladę pytam, skoro W i ten drugi też W niedobry, a Manufakturę już próbowałem, to pytam czy jest coś jeszcze czego warto spróbować.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2013, 07:06:46 wysłana przez spinka2 »

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Czerwiec 2013, 21:58:35 »
http://zdrowaczekolada.com/ tu podobno mają rewelacyjną czekoladę.

Może moderator wydzieli wątek czekoladowy z tego tematu? ;)

@spinka - zrobione!
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2013, 22:27:45 wysłana przez spinka2 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Czerwiec 2013, 22:30:28 »
osobiście nie jadłem ale podobno dobre
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2013, 22:34:11 wysłana przez spinka2 »
LMWDP #469

Offline side

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Tygielek, Phin
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Czerwiec 2013, 00:24:22 »
Niezle sa czekolady J.D. Gross z Lidla.


Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Czerwiec 2013, 06:56:02 »
Pamiętam, że kilka lat temu ostatnio jadłem czekoladę Wedla i była bardzo dobra,
Cytat: ziomiwan
Ja nie twierdziłem, że jadam Wedla czy Wawela! Uważam, że to syf nie czekolada, podobnie jak Lindt który jest przereklamowany.

Zacznę od tego, że każdy spożywa co chce - to jego sprawa.

Wedel od bardzo długiego czasu robi szajs, przykro to mówić ale taka prawda. Od czasu kiedy do naszego kraju można sprowadzić dobre czekolady (10 może i więcej lat) każdy może zweryfikowac jak powinna smakować prawdziwa czekolada. Z dobrego ziarna. I nie musi to być ciemna (głupio nazwana gorzką), mleczne też są super.

I nie potrzeba tu "spożycia", aby stwierdzić że Tobie może smakować Wedel, ale nie jest to dobra (jakość ziarna i ilość ziarna w końcowym produkcie) czekolada.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Czerwiec 2013, 07:05:57 »
Mówiąc szczerze nigdy nie interesował mnie specjalnie rynek czekolady. To co kupię w markecie mi smakuje - może dlatego że nie znam smaku "tych prawdziwych".  :)
Wawel pamiętam z dzieciństwa i mam duży sentyment dla tej marki.
Co do surowca - myślę że masz rację, niestety istnienie na masowym rynku w wielu przypadkach wymusza obniżenie jakości (takie przykre standardy mamy w Naszym Kraju). Możemy się z tym nie zgadzać ale księgowi są nieustępliwi i to oni decydują o cenie (a tym samym jakości) stosowanych ziaren.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Czerwiec 2013, 07:14:53 »
Pytam co jeść?

Spróbuj (zgodnie z Twoimi przekonaniami - czystej mlecznej, czystej ciemnej lub z dodatkami - ciężko powiedzieć jakie smaki preferujesz) następujących firm:

Amadei
Cluizel
Blanxart
Berger
Venchi
Galler
Zaabar

Pamiętaj, że w mlecznej min. kakao to 3parę %, tabliczki z zawartością ok. 45% w mlecznej to fajny smak, gęsty jak body dobrego espresso. Biała to nie czekolada (choć tak jest określana).
Ciemna od 70% jest warta grzechu, choć pamiętaj że jeśli bez przygotowania kupisz 95% to możesz się zrazić (możesz, nie musisz). To już suche kakao, doskonałe, ale jak z kawą - trzeba wcześniej popić inne  ;)

Z polecanych firm proponuję dwie pierwsze na pierwszy ogień.

Poruszony tu Lindt w ciemnych czekoladach preferuje (jak dla mnie, Spinka może mieć inne odczucia) kwaśnawe kakao. Jak dla mnie to taka Lavazza - doskonała popularna marka, ale marka a nie doskonała kawa/czekolada.

Jeżeli masz cierpliwość i ochotę na ciągnącą się czekoladę to kup kuwerturę - np. Amadei - mleczna powala. Należy pamiętać, że kuwertura zawiera więcej tłuszczy.

Sklepy internetowe? Choćby http://www.lechocolat.pl
na żywo więcej jest towaru, bywam tam dosyć regularnie, bo nie samą kawą człek żyje  :blue:

ps. marcepan kupowany w sklepie (nie daj B. taki "polski") a choćby SummerBird to różnica jak nasza polska zbożówka a najlepsze najświeższe ziarno jakie piliście. Inny smak, inna konsystencja, powalająca różnica.

Co do surowca - myślę że masz rację, niestety istnienie na masowym rynku w wielu przypadkach wymusza obniżenie jakości (takie przykre standardy mamy w Naszym Kraju).

Mieliśmy z Wedlem troszkę mało farta, o naszą firmę walczył koncern słodyczowy Hershey's, o tyle ciekawszy że bawi się słodyczami, a nie jak japończycy wszystkim....
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2013, 07:19:00 wysłana przez KrzychK »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Czerwiec 2013, 07:18:33 »
 :wow2:
Nawet nie wiedziałem, ze takie marki istnieją! :redface:
Muszę koniecznie coś z tego spróbować  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi