Autor Wątek: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?  (Przeczytany 12765 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #90 dnia: 02 Kwiecień 2020, 14:19:48 »
Dokładnie tak samo zrobiliśmy na naszym DUO PID White & Wood który jest do dyspozycji dla nas i naszych gości.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #91 dnia: 03 Kwiecień 2020, 09:15:24 »
Przy robieniu pojedynczych kaw wolę jednak kontrolować masę uzysku.

Ja też zazwyczaj używam funkcji start/stop. Jest to nawet bardziej przyzwyczajenie ponieważ robię kawy / testuje różne maszyny a one mogę mieć różne nastawy.
Co do kontrolowania masy uzysku...powiem szczerze że mam wątpliwości co do tej metody. Przyjęte ratio jest często 1:2 lub 1:3. Ale moim zdaniem znacznie lepiej jest kontrolować wagę przed zaparzeniem a uzysk trzymać w ml, czyli 30 ml.
Już tłumaczę czemu (wartości tylko dla zobrazowania). Załóżmy że bierzemy włoską mieszankę 80/20, ratio jest 1:3. Z 14g kawy powinniśmy uzyskać 42g naparu i espresso wychodzi piękne :)
Jest tygrys jest body...ideał :) Ale zachciało nam się jakiegoś singla (średnie palenie) z tej samej proporcji nie ma co bo single lubią większą dozę. A więc biorę sito 20gr. I tu pojawia się problem. Celem użycia większego sita jest uzyskanie lepszego naparu, jeżeli dalej będziemy stosować metodę 1:3 to niewiele nam to nie zmieni ponieważ wraz ze wzrostem dozy zwiększy się ilość wody. Fakt może smak i body trochę się poprawią ale nie tak bardzo jak przy zachowaniu 30ml uzysku.
A wiec moim zdaniem jak najbardziej kawę możemy ważyć przed zaparzeniem aby zachować stałe parametry ale uzysk powinien być stały 30ml dla jednego espresso.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #92 dnia: 03 Kwiecień 2020, 09:32:19 »
@Gmtb ciekawe rzeczy piszesz bo ja jakoś byłem przekonany, że jest na odwrót z ciemniejszymi włoskimi mieszankami vs jaśniejszymi singlami.
To znaczy że dla włoskich mieszanek mniejszy uzysk, ratio 1:1.5 - 1:2. A dla jaśniejszych singli większy uzysk, ratio 1:2 - 1:3.

Jak zaparzam jaśniejszego singla np. 18g -> 30ml to zazwyczaj jest niedoparzone/słone/etc. Dopiero jak zwiększe do 45-60ml to jest balans.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2020, 09:34:37 wysłana przez untoldex »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #93 dnia: 03 Kwiecień 2020, 09:33:41 »
Tak nieśmiało tylko wspomnę, że temat dotyczy wyboru ekspresu  ::)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #94 dnia: 03 Kwiecień 2020, 09:51:31 »
ak zaparzam jaśniejszego singla np. 18g -> 30ml to zazwyczaj jest niedoparzone/słone/etc. Dopiero jak zwiększe do 45-60ml to jest balans.

Sorry za niedopowiedzenie. 30ml jest dla jednego espresso. Doza na poziome 18g (sito podwójne) = 60ml kawy.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #95 dnia: 03 Kwiecień 2020, 10:10:43 »
Dzięki za wyjaśnienie. Muszę zatem spróbować ratio 1:3 dla mieszanek włoskich, bo akurat mam Bazzara Piacerepuro.

Tak nieśmiało tylko wspomnę, że temat dotyczy wyboru ekspresu  ::)
Ta dyskusja już wybiega w przyszłość, bo jak problem wyboru ekspresu się rozwiąże, to wtedy pojawiają się kolejne :)
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2020, 10:14:31 wysłana przez untoldex »

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #96 dnia: 03 Kwiecień 2020, 16:55:40 »
Ekspres (Oscar II) i młynek (Eureka) właśnie przyjechał, kupiłem paczkę kawy i wieczorem postaram się coś naparzyć, tylko jak potem zasnąć :-)

Ewolucja tego wątku w kierunku jaki tu obserwujemy dla mnie jest jak najbardziej po drodze z potrzebami wiedzy jakie muszę przyswoić  :taniec:

Offline cpu

  • Wiadomości: 329
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #97 dnia: 03 Kwiecień 2020, 22:23:38 »
Pisz jak się pracuje no i pytaj jeśli coś nie tak, pomożemy - sam zresztą widzisz że aż nadto informacji...

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #98 dnia: 04 Kwiecień 2020, 08:05:54 »
Ekspres (Oscar II) i młynek (Eureka) właśnie przyjechał, kupiłem paczkę kawy i wieczorem postaram się coś naparzyć, tylko jak potem zasnąć
Czemu padlo akurat na ten ekspres :)?

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #99 dnia: 04 Kwiecień 2020, 09:10:33 »
Czemu ten? Głównie przez możliwość naprzemiennego parzenia kawy i spieniania mleka, wczoraj zrobiłem próbę spieniania, petarda, super para po chwili piana była gotowa.

Pierwszy zonk po odpakowaniu: kupiłem wersje z bezpośrednim podłączeniem do wody przez wąż  :sciana: Swoją drogą to nawet ten wąż jest bardzo ładny, szkoda go w szafkach chować  :lol2:

Pomyślałem, że może to dobrze, i podłączyłem do wody, a za jakiś czas wstawię tam filtr i będzie spokój z twardą wodą.

Dzisiaj jadę jutjuba po tutorialach z parzenia i może coś fajnego uda się wypić, no i czytam forum  :)


Offline roonek

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: szukam
  • Młynek: szukam
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #100 dnia: 04 Kwiecień 2020, 18:08:28 »
Dzień dobry,

Panowie proszę o pomoc:),

Ja z kolei wybrałem dla siebie Lelit Victoria, i myślę o młynku,- chcę kupić ręczny commendante  gdyż chciałbym do zabierać ze sobą razem z aeropressem na wyprawy moto...
czy ten ręczny młynek ogarnie mi temat Lelit'a w domu? czy tak nie da rady?

kawy 1-2 dziennie głównie mleczne capuccino i flat white

pozdrawiam

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #101 dnia: 05 Kwiecień 2020, 12:07:55 »
Czy ustawienia młynka dla pojedynczego koszyka i podwójnego powinny być takie same?


skansen

  • Gość
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #102 dnia: 05 Kwiecień 2020, 13:34:49 »
(..) myślę o młynku,- chcę kupić ręczny commendante  gdyż chciałbym do zabierać ze sobą razem z aeropressem na wyprawy moto...
czy ten ręczny młynek ogarnie mi temat Lelit'a w domu? czy tak nie da rady?

Ogarnąć, ogarnie. Pytanie na ile będzie Ci się chciało kręcić ;)


Czy ustawienia młynka dla pojedynczego koszyka i podwójnego powinny być takie same?

Teoretycznie powinno się zmieniać grubość mielenia. W praktyce można manipulować czasem ekstrakcji (krótszy na pojedyncze, dłuższy na podwójne). Łatwiej zacząć od podwójnego sitka. Pomoc w kwestii samego przygotowania espresso znajdziesz w wątku: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.new;topicseen#new . Masz wagę?

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #103 dnia: 05 Kwiecień 2020, 18:54:43 »
Mam wagę o dokładności 1g, zamowilem na aledrogo do 0,1g

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #104 dnia: 07 Kwiecień 2020, 01:01:11 »
Tak nieśmiało tylko wspomnę, że temat dotyczy wyboru ekspresu  ::)

Ale kawakawusia wszedł w tę wiekopomną dyskusję :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi