Autor Wątek: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?  (Przeczytany 13040 razy)

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #60 dnia: 30 Marzec 2020, 15:35:06 »
Drodzy, wszystkie odpowiedzi, bez wyjątku są bardzo fajne i za nie dziękuję.  :ok: a że czasem dyskusja schodzi na bok, no cóż, ale coś się dzieje :-)

Zaskoczyło mnie pozytywnie,  że nie odesłaliście mnie na drzewo w stylu "weź se przeczytaj, było pisane już 100 razy na forum"

Powoli konkluduję w stronę Oscara II, głównie przez mleko, które to zażyczyła sobie żona a umowa jest że ona płaci za ekspres a ja za młynek. Młynek będzie pewnie Eureka Mignon Specialita, ciut staniał od soboty. Przydał by się fany rabat na całość.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #61 dnia: 31 Marzec 2020, 01:01:37 »
a umowa jest że ona płaci za ekspres a ja za młynek

Pogratulować żony :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #62 dnia: 31 Marzec 2020, 09:15:14 »
Skoro żona płaci to może da się na namówić na NS Musica? :)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #63 dnia: 31 Marzec 2020, 09:42:58 »
Drodzy, wszystkie odpowiedzi, bez wyjątku są bardzo fajne i za nie dziękuję.  :ok: a że czasem dyskusja schodzi na bok, no cóż, ale coś się dzieje :-)

Zaskoczyło mnie pozytywnie,  że nie odesłaliście mnie na drzewo w stylu "weź se przeczytaj, było pisane już 100 razy na forum"

Powoli konkluduję w stronę Oscara II, głównie przez mleko, które to zażyczyła sobie żona a umowa jest że ona płaci za ekspres a ja za młynek. Młynek będzie pewnie Eureka Mignon Specialita, ciut staniał od soboty. Przydał by się fany rabat na całość.
Oscar zawsze mi się podobał. Nie rozumiem jednak dlaczego nie ma zamontowanego manometru. I czy mi się wydaje czy gorącej wody z niego nie dostaniemy?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #64 dnia: 31 Marzec 2020, 10:04:03 »
umowa jest że ona płaci za ekspres a ja za młynek
Ten to się umie ustawić, a u mnie ja za wszystko płacę

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #65 dnia: 31 Marzec 2020, 10:13:19 »
nie ma zamontowanego manometru. I czy mi się wydaje czy gorącej wody
Nie ma manometru (oszczędność, ale też czy to jest coś na co trzeba patrzeć za każdym razem? Ja w Musica nie narzekałem na jego brak). Nie ma też OPV. Warto kupić modowany przez elektros.it (OPV + Sirai).
Wrzątku nie dostaniesz. Czajnik się przyda do Americano.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #66 dnia: 31 Marzec 2020, 10:33:08 »
Przecież w Musica jest manometr.
Ja też nie patrzę cały czas ale dzięki podwójnemu wiem czy para będzie lux :-) czy ciut słabsza bo akurat grzeje . A jest różnica pomiędzy tym jak ekspres ma 1.2 bar a 1.4 :-)
No i podczas ekstrakcji akurat w moim przypadku się przydaje bo wiem gdzie celować :-)
Brak wody nie jest problemem, to raczej miły dodatek, tym bardziej że np herbata z takiej przegrzanej wody dziwnie mi smakuje

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #67 dnia: 31 Marzec 2020, 12:02:04 »
W Musica jest manometr, pokazujący ciśnienie w bojlerze. Nie ciśnienie ekstrakcji.
Grupa NS, z moich doświadczeń niweluje niewielkie wahania temperatury układu HX, więc nie zwracałem nawet za bardzo uwagi na manotmetr po paru tygodniach. Jeżeli się zmodyfikuje ekspres prestotatem Sirai, to moim zdaniem nie jest to niezbędne. Pamiętaj, że NS musi w tym modelu ciąć wszystko co nie jest niezbędne, aby oferować go w takiej cenie. Więc pewnie, że lepiej mieć niż nie mieć, ale z drugiej strony to chyba nadal najtańszy HX na rynku z profesjonalną grupą kawową.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #68 dnia: 31 Marzec 2020, 17:32:45 »
Ja bym nawet pozostał przy standardowym presostacie. W Ponte Vecchio miałem Mater xp110 (w Oscarze chyba ten sam jest) i dosyć dobrze się spisywał. Ciśnienie oscylowało na poziomie 0.1 bara. Był bardzo cichy. Sirai chyba trochę głośniej klika. A nawet jak padnie, to do kupienia nowy za kilkadziesiąt złotych.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Marzec 2020, 18:15:15 »
E chyba nie. Przy 0,1 bara raczej nic się nie wydarzy   8)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Kwiecień 2020, 10:59:26 »
W pewnym momencie też zastanawiałem się nad Sirai'em i z danych producenta wynikało, że różnica w 'delcie' pracy między Sirai, xp110 to jakieś 0,05 bara,. XP110 pracuje chyba w zakresie 0,2 (chociaż wg moich obserwacji wychodzi jakieś 0,15), a Sirai 0,15. Zresztą czy tak mała różnica ma aż tak duży wpływ na taką masę wody którą grzeje? Nie mówiąc już o bezpośrednim wpływie wody w bojlerze na wodę w HX'ie, zwłaszcza że i tak robi się cooling flush. Tak więc zrezygnowałem, bo chyba byłoby to przerost formy nad treścią w mojej maszynie, która miała być z założenia tania.

skansen

  • Gość
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Kwiecień 2020, 17:28:48 »
Jeszcze w temacie omawianych tu wylewek Lelita. Mam nadzieję, że zdjęcia pozwolą lepiej wyjaśnić sytuację.
Kolba ma specjalną podstawkę-nóżkę. Pozwala ona na ubijanie bez obaw bezpośrednio na macie tampingowej, bez podstawki (bazy).
IMG_20190803_085429.jpg IMG_20190808_174524.jpg

Wylewki zostały poprowadzone na boki a strumień odchyla się lekko do tyłu ekspresu. Wąską filiżankę trzeba przesunąć trochę do tyłu.
IMG_20200401_165004.jpg
Wylewka jest dostępna z plastikowymi i drewnianymi rączkami. W ofercie Lelita są też zwykłe wylewki (zdjęcie poniżej), można też kupić wylewkę innego producenta. Przy zakupie można też poprosić sprzedawcę o podmianę.
IMG_20190902_182623.jpg

Zdjęcia są mojego autorstwa.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2020, 17:31:02 wysłana przez skansen »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Kwiecień 2020, 17:40:50 »
Wylewka jest dostępna z plastikowymi i drewnianymi rączkami.

Nie pomyliło Ci się z portafiltrem :), wylewka nie ma rączek. A co do samych podwójnych wylewek, to preferuję wylewki otwarte, dające równiuteńki strumyczek.



Wylewki zostały poprowadzone na boki a strumień odchyla się lekko do tyłu ekspresu. Wąską filiżankę trzeba przesunąć trochę do tyłu. 

To właściwie normalne przy wolnej ekstrakcji, przy szybszej już tak nie będzie.

PS. Moje teksty są mojego autorstwa :).
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2020, 17:44:51 wysłana przez WS »

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #73 dnia: 01 Kwiecień 2020, 19:46:19 »
Ja bym jeszcze na chwilkę wrócił do termobloku. Ostatnio trafiłem na recennzję pewnego ekspresu ( jak nie ma znaczenia ). Facet najpierw kupił Lelita Victorię ale cos mu nie pasowało i oddał. Potem miał Ascaso Uno z PID z termoblokiem i zwrócił uwage na dwie rzeczy :
Stabilnośc temperaturowa termobloku ma ogromne powiązanie z przepływem wody : Cytuję

But the taste was much less constant, than the "soulless" numeric parameters. Guessing why? Thermocoils have a huge problem which, probably, is the reason why they are not used widely even though their idea is looking super-cool (cheap in production, have very short warm-up time and close to zero recovery time, and you don't keep same water hot in the boiler for weeks). They look ideal, but they are installed literally in a few models among hundreds on market. Have you already guessed what the issue is? OK, here is the answer: brew temperature is flowrate dependent. A slow flowing shot will be hotter, a faster flowing shot will be cooler. Copypase from the Internet: "small flowrate differences will have a rather dramatic effect in temperature. For instance, a shot that flows 10% faster will have a brew temperature that is about 7°c lower. Same goes for faster flowing shots".

Czyli stabilność temperaturowa jest zachowana tylko i wyłącznie w przypadku odpowiedniego przepływu wody. I teraz przy jakim przepływie wody PID był kalibrowany przez inżynierów. Czy przy przepływie dla ratio 1:3 czy może 1:2 bo różnica może być bardzo duża.
Warto by to wiedzieć

Drugą kwestia było dozowanie wolumetryczne które w istocie nie do końca takie jest :  Cytuję

 I didn't know all that when I was buying the Ascaso (I found that info just after that :-D ) and bought it because it had volumetric dosing. Which... didn't work! Weight of each shot was too different, looking more random than pre-programmed. Soon, I paid attention, that the dosing was programmed by time (even though it's officially called "volumetric"). Unfortunately, that kind of programming doesn't work for me since my habit is to use the time as the indicator of grind size correctness while the brew ratio (i.e. the shot weight) is kept constant. For example, for the same brew ratio, the difference in the taste of a 20 sec and a 35 sec shots will definitely be felt, but it will not be super-drastic (any of these shots will be drinkable even if not ideal), so I have enough room for a mistake in grind size. But if the time pre-programmed, and I get 30 g once, and then 40 gr (absolutely different brew ratios!), the difference in taste will be huge.

Oczywiście HX to też pewnego rodzaju termoblok tylko zamiast metalu wodę grzeje woda. Pojemność układu HX jest chyba jednak nieco większa niż te 12ml w termobloku co być może powoduje że przepływ wody ma mniejsze znaczenie. Tego nie wiem :-)

A tak swoją drogą: W Ascaso chyba jest rozwiązanie które nie jest termoblokiem tylko nazywa się thermocoil - podobno lepsze ale to już chyba Pan Janusz wie.


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #74 dnia: 01 Kwiecień 2020, 21:13:02 »
Według mnie to thermoblock i thermocoil to jedno i to samo. Ja póki co nie znam innego rozwiązania jak ten sam termoblok stosowany we wszystkich modelach - począwszy od ekspresów BASIC a skończywszy na BARISTA T PLUS 3GR. Tyle tylko, że w modelach BARISTA T PLUS jest on połączony z grupą kawową ogrzewaną i z izolacją termiczną.
W opisach innych ekspresów wyposażonych w termoblok można się natomiast spotkać z nazwą thermocoil. Zasada działania jest taka sama.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi