Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054993 razy)

Offline adrian1x

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3600 dnia: 02 Kwiecień 2020, 19:30:10 »
Nie mogę poradzić sobie z kwasem. Dysponuje:

Ekspresem Lelit Anna 41E
Młynkiem Eureka Mignon
Kawą Ariadna (świeżą)

Ekspres nagrzewam ok 20min z kolbą. Podwójne sitko, 17g kawy. Tamper niestety plastikowy z zestawu Lelit. Następnie robię krótki flush, zapinam kolbę i zaczunam parzenie. Po 25s od włączenia przycisku mam 50ml espresso, niestety bardzo kwaśne. Gdzie popełniam błąd?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3601 dnia: 02 Kwiecień 2020, 22:10:16 »
Dobry film o tworzeniu przepisu.
Troche dlugi, ale sporo praktycznych informacji.

« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2020, 22:14:22 wysłana przez untoldex »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3602 dnia: 04 Kwiecień 2020, 22:49:55 »
Zmniejsz dozę do 16g, staraj się zmielić drobniej i ew zmniejszyc uzysk do 30-40g dazylbym do takiego wyniku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3603 dnia: 04 Kwiecień 2020, 23:17:31 »
Albo sprawdź swoją wrażliwość na kwas. Rozcieńcz sok z cytryny w szklance wody i spróbuj :). Porównaj z kawą -- czy czujesz jakieś podobieństwa?

Jaka może tu być temperatura zaparzania?
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 23:19:36 wysłana przez Antonio »

avidrock

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3604 dnia: 05 Kwiecień 2020, 00:14:57 »
Ariadna raczej ma wyczuwalną przyjemną delikatną gorycz oraz słodycz. Kwasowość obecna ale nie w znacznym stopniu. Posłuchaj rad w/w

Offline Maestro1984 Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL041E
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP (+regulator przemiału z 270)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3605 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:06:08 »
To i ja podzielę się swoim problemem. Ekspres Lelit Anna PL041E + młynek Bartaza Sette 30 z dołożonym regulatorem mielenia z Sette 270. Próbuję już od około miesiąca sobie poradzić z problemem, ale nie bardzo wiem gdzie popełniam błąd. Otóż moje dotychczasowe doświadczenia to (w każdym przypadku ekspres nagrzany przez ponad 30 minut):
1. Lampka pokazująca że ekspres gotowy do pracy i shot - "14 cytryn"
2. Lampka pokazująca że ekspres gotowy do pracy, flush ok. 5s i shot - delikatny kwasek, sporo goryczy, całkowity brak słodyczy
3. Lampka pokazująca że ekspres gotowy do pracy, flush do zgaśnięcia lampki gotowości, odczekanie aż lampka się zapali i shot - delikatny kwasek, sporo goryczy, całkowity brak słodyczy
4. Lampka pokazująca że ekspres gotowy do pracy, flush do zgaśnięcia lampki gotowości, odczekanie aż lampka się zapali, odczekanie jeszcze 30s i shot - więcej kwasu, mniej goryczy, całkowity brak słodyczy
Ratio na kawie wychodzi mi 1:2, tj. z 17g kawy ok. 34g naparu.
Dodam, że od jakiegoś czasu używam NPFa żeby sprawdzić kanały, ale wygląda że wszystko jest ok - co prawda trochę kropel jest wkoło ekspresu, ale nie jest to efekt "sikawki".
Brak słodyczy podpowiadał że temperatura zaparzania jest nie teges a zatem zacząłem buszować po internecie jak zrobić temp surf na tym ekspresie i natrafiłem na to: http s://www.home-barista.com/espresso-machines/pulling-shots-with-lelit-pl041-t13746-70.html także z wielką nadzieją zastosowałem tę podpowiedź no i efekt - kwas kwas kwas :/
Dodam że do tej pory przeleciałem tak 1kg Ariadny i nic zadowalającego mnie (choć odrobinę słodkiego) nie wyszło.
Ze względu na, przynajmniej tak mi się zdaje, prawidłową ekstrakcję, powinienem szukać problemu w temperaturze, ale już sam nie wiem w jaki sposób prawidłowo ją ustawić na tym ekspresie a na necie właśnie jedyną podpowiedź jaką znalazłem to ta wyżej. Może ktoś miał do czynienia z tym ekspresem i problem braku słodyczy rozwiązał i coś podpowie?
Dodam, że nigdy nie piłem dobrego espresso więc nie mam jak porównać z tym co mi wychodzi, no ale wydaje się że słodycz powinienem jednak poznać :-)

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3606 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:11:56 »
Pierwsza podstawowa zasada - nie rozgrzałes dobrze ekspresu. Grzej go min 30 min nie patrz na lampkę, musi być dobrze ciepły i dopiero wtedy spróbuj. Filiżankę też nagrzej żeby nie było różnic temp. Zawsze wcześniej flush ale już przed uzyciem. Jeśli trzymasz się proporcji, to musi wyjść dobrze. Jaki uzysk? 1:2 czy 1:2.5? Wiesz dobre espresso to takie, które właśnie Tobie będzie smakować:)
Ja lubię sporą kwasowość, ale ze słodyczą, muszą się równoważyć.. wtedy nie mdli a orzeźwia.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 11:18:29 wysłana przez minero »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3607 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:15:47 »
Czy szukasz słodyczy cukru czy raczej słodyczy orzecha, owocu? Problem z określaniem słodyczy polega na tym, że szukamy trochę innego i kwestia nazwania tego. Owoce są często słodko-kwaśne, a orzechy słodko-gorzkie.  Dla jednego banan będzie słodki, a dla innego dopiero czekolada, pomimo iż słodycz jest w obu przypadkach.

Offline Maestro1984 Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL041E
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP (+regulator przemiału z 270)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3608 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:46:23 »
Pierwsza podstawowa zasada - nie rozgrzałes dobrze ekspresu. Grzej go min 30 min nie patrz na lampkę, musi być dobrze ciepły i dopiero wtedy spróbuj. Filiżankę też nagrzej żeby nie było różnic temp. Zawsze wcześniej flush ale już przed uzyciem. Jeśli trzymasz się proporcji, to musi wyjść dobrze. Jaki uzysk? 1:2 czy 1:2.5? Wiesz dobre espresso to takie, które właśnie Tobie będzie smakować:)
Ja lubię sporą kwasowość, ale ze słodyczą, muszą się równoważyć.. wtedy nie mdli a orzeźwia.
Jeżeli do mnie piszesz to napisałem przecież że ekspres nagrzany przez min. 30 min. a ratio (uzysk) wychodzi mi ok 1:2 :-) Z tą lampką że gotowy do pracy to chodziło mi o to, że nie robię kawy między cyklami grzania których się trochę zdarza przez te 30min :-)
Szukam raczej słodyczy cukru - żebym nie czuł potrzeby po posmakowaniu kawy jego dosypywania...

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3609 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:55:37 »
Dodam, że nigdy nie piłem dobrego espresso
To może być spore utrudnienie, bo Twoje wyobrażenie o smaku może być odmienne od tego co jesteś w stanie uzyskać.
Trochę tak jakbyś całe życie pił słodzoną herbatę marnej jakości, potem kupił najlepszą herbatę i oczekiwał, że będzie taka pyszna słodziutka. No nie będzie, będzie pyszna, ale inaczej.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3610 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:57:32 »
A to chyba gdzieś mi umknęło to. Ja bym spróbował jeszcze pomanewrowac przemialem i ratio, może trafisz na swój smak.
Zwróć uwagę jeszcze na wodę, może zbyt twarda? Bo nic o niej nie wspomniałeś a to 98% naparu.
A ciastko jakie wychodzi?
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 11:59:44 wysłana przez minero »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3611 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:14:00 »
Szukam raczej słodyczy cukru - żebym nie czuł potrzeby po posmakowaniu kawy jego dosypywania...
To w zasadzie pozamiatane z Ariadną. Dla mnie ta kawa jest gorzka i nie szukam w niej jakiejś magicznej słodyczy. Słodycz raczej kojarzy mi się z owocami a nie z cukrem, więc szukam jej w jakichś kawach bez robusty. Słodycz sprawia mi radość np. w marchewce, jabłkach a czasem nawet w cytrynie. Jedyne co tu można zrobić, to szukać balansu między kwaśnym a gorzkim smakiem -- w espresso to właśnie jest "słodycz". Jest to jednak bardzo subiektywna wartość. Czasami bywa, że nie znajdziemy tego słodkiego "graala" -- nawet dysponując super sprzętami, bo czegoś tam brakuje. Dałbym sobie "luz" i potraktował to jako kolejne doświadczenie. Żeby mieć dobre espresso, trzeba nad tym dużo pracować i latami zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia ;).

Pisałem już kiedyś o takiej zabawnej sytuacji. Poczęstowałem gościa dwiema kawami: espresso z Ariadny i espresso z Arichy. Dla niego pierwsza była kwaśna. Druga była słodka i jedwabista. Dla mnie pierwsza była gorzka, a druga kwaśna. Jakie wnioski? ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 12:41:42 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3612 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:37:28 »
Antonio, pomimo tego, że w wielu kawach nie ma naturalnej słodyczy, to przy odpowiednim przygotowaniu dają wrażenie słodyczy. To bardzo ciekawe zjawisko. Jednak sam się wielokrotnie przekonałem o tym. Musi być tylko odpowiednio ekstrakcja i dobrej jakości przemiał. Szczerze powiedziawszy, to chyba łatwiej to uzyskać w tanich niskociśnieniowych maszynach albo moce niż w dobrym ekspresie ciśnieniowym. :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3613 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:42:31 »
Szczerze powiedziawszy, to chyba łatwiej to uzyskać w tanich niskociśnieniowych maszynach albo moce niż w dobrym ekspresie ciśnieniowym. :)

Dlaczego? Myślę, że nie... To byłby casus Tediego ;). Myślę, że każdy z nas ma swój unikalny świat sensoryczny -- coś jak linie papilarne. Dla mnie słodkie nie jest coś co jest gorzkie, ale kwaśne już prędzej może być słodkie ;).
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 12:45:35 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3614 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:45:15 »
Nie, on wymyślił jakieś swoje pseudo-technokratyczne uniwersum kawowe. Ja to uzyskuję spokojnie u mojej siostry na stożkach za 300 zł i ekspresie za 200 :) Podejrzewam, że ekstrahując mniej z kawy czasem efekt jest lepszy. Szczególnie w przypadku mało wyrafinowanych kaw, dostępnych ogólnie w sklepach.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 12:47:26 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi