Autor Wątek: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu  (Przeczytany 13737 razy)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Październik 2018, 17:11:27 »
Mały update z pola walki. :)

Filtr, zlewka zamontowane, testy skraplaczem zrobione, wychodzi z niego woda bardzo miękka. Jestem zadowolony.

Temat ekspresu to rzeka, jak to ja - oczywiście prześledziłem od czasu naszej dyskusji jeszcze dziesiątki tematów na home-barista CoffeeSnobs i kilku innych. Oczywiście dylematy nigdy się nie kończą. Ostatecznie stanęło na tym, że kupię ECM Technika IV Profi jeśli to ma być HX lub Bezzera Duo MN jeśli 2B. Obie maszyny w swojej klasie są naprawdę niezłe i zbudowane jak czołg z wysokiej klasy podzespołów, obie z pompą rotacyjną, a różnica w cenie pomiędzy nimi to tylko nieco ponad 100 euro na Elektrosie (w kraju kupować nie ma sensu, ceny są wyraźnie zawyżone). Jakby ktoś był zainteresowany szczegółami to Whole Latte Love mają bardzo fajne materiały wideo na YT, bardzo dokładne, obie maszyny rozebrane na części pierwsze.

Zastanawia mnie jedna rzecz jeszcze:

- czy w 2B mogę jakoś całkowicie spuścić wodę z bojlerów? Aby za każdym razem mieć świeżą? Widziałem, że po wyłączeniu ekspresu można od zwyczajnie odkręcić kurek/joystick od wody i ta spływa. Pytanie czy całość czy tylko do pewnego poziomu? To dotyczy bojlera pary/serwisowego, czy tak samo można zrobić bojlerem kawowym? I ponownie pytanie (jeśli tak) czy w ten sposób spuszczę wodę całkowicie?

A tak poza tym Ceado wydało nowy młynek (E37Z-Hero) i kusi mnie jak cholera, ale dopiero co kupiłem swój.... :)
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2018, 17:37:36 wysłana przez MSL »

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Październik 2018, 17:22:10 »
ECM/Profitec raczej nie ma możliwości całkowitego spuszczenia wody z boilerów, taką funkcję oferuje za to bodajże Quick Mill, przydatna rzecz przy odkamienianiu.

Młyn E37Z-Hero całkiem fajny :) Nie wiele informacji jeszcze na jego temat, znajomy w holandii zamówił właśnie jeden, czas oczekiwania 3 miesiące. Cena raptem 4.5 tys euro.
If only closed minds came with closed mouths

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Październik 2018, 22:42:51 »
Hmm, no znalazłem sposób opróżnienie bojlerów. No nie jest szczególnie skomplikowane, ale praktyczność no hmmm, raczej trudno mi sobie wyobraź, że robię taką operację na koniec dnia czy choćby raz na dwa dni.

www. youtube.com/watch?v=TFUwuGJWny4

Co do E37Z-Hero poczekam trochę na recenzje i.... pewnie kupię na gwiazdkę, dowiadywałem się w IT, spodziewają się mieć je w połowie listopada.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Październik 2018, 07:34:08 »
Jeśli zależało by mi na świeżości wody, to chyba wolał bym przepuścić rano załóżmy 1,5 pojemności bojlera przez grupę niż grzebać we wnętrznościach ekspresu i poczekać aż to się od nowa zagrzeje.

Zazdroszczę możliwości zakupu takiego młynka. [emoji106]

Edycja:
Ok obejrzałem filmik, wygląda rozsądnie, tylko nie zapomnij wyłączyć ekspresu .

Marek.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2018, 07:39:10 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Październik 2018, 08:34:20 »
Duo ma bojler 0,45 l. Nie ma o czym mówić, jeżeli codziennie robisz kawę nie potrzebujesz żadnych zabiegów dodatkowych. A po dłuższej przerwie, przelejesz dwa kubki wody i załatwione.
Bojler pary też malutki, 1 litr. Wystarczy że będziesz rano ogrzewał sobie filiżanki wodą z niego i będziesz miał stałą wymianę wody.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Październik 2018, 09:04:35 »
To mnie zastanawiało już kiedyś, ale może coś mi umknęło. Woda jest dolewana do bojlera kawowego, w trakcie pracy (robienia kaw) oraz serwisowego/pary przy używaniu dyszy / zlewki wody, a więc tak naprawdę nigdy nie następuje całkowita wymiana wody "starej" na świeżą, tylko ciągłe mieszanie (i podgrzewanie). Dobrze myślę?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Październik 2018, 09:04:45 »
Hero wygląda odlotowo, zastosowanie raczej "specjalistyczne", a nie domowe... Sam kombinuję, jak zrobić coś podobnego na bazie E8D czyli wersji sklepowej serii E37, zarazem najbardziej przystępnej cenowo.

To co dzieje się z wodą w 2B zależy od konstrukcji, grupy, połączenia z bojlerem.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2018, 09:07:19 wysłana przez Antonio »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Październik 2018, 09:08:29 »
Hero wygląda odlotowo, zastosowanie raczej "specjalistyczne", a nie domowe... Sam kombinuję, jak zrobić coś podobnego na bazie E8D czyli wersji sklepowej serii E37, zarazem najbardziej przystępnej cenowo.

To prawda, no ale co robić, serce nie słucha rozumu (ten młynek przekracza wielokrotnie moje potrzeby), ale żyje się tylko raz, więc... no cóż mogę powiedzieć... kupię. :)

Daj znać jak się będzie rozwijał Twój projekt (DYI), pewnie coś fajnego z tego wyjdzie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Październik 2018, 09:38:01 »
Nie ma jednego standardu budowy ani hx ani 2b.  W 2b możesz mieć większy bojler kawowy i w nim wodę ze zbiornika lub rury lub mniejszy bojler kawę pędyprzez wymiennik hx. Gorącą wwodą możesz mieć albo z bojler a kawowe albo z wymiennika albo z technicznego. Także w wypadku gdy masz w 2b wymiennik to woda jest albo świeża albo dość świeża zarówno do kawy jak i wrzątku. Co do pary to nigdzie nie będziesz miał ze świeżej wody (chyba ze w termobloku). Ale ten bojler ma ponad 120 stopni to na życie biologiczne szanse są niewielkie a i ciężkie elementy nie powinny znajdować się w parze.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Październik 2018, 09:43:02 »
W Profitec Pro 300 zalecają spuszczać wodę z bojlera pary co 2-3 tygodnie (czasem dodatkowo ogrzewam filiżanki, żeby wymiana była jednak trochę częściej), choć pewnie coś tam zawsze zostanie - spuszcza się tylko przez odkręcenie zaworu ciepłej wody.

Z kolei w bojlerze kawowym można tylko "wymienić" wodę - zlewać przez grupę, w tym czasie większość wody wymieni się na nową. Pytanie po co - przy małym bojlerze w ciągu jednego dnia robienia kawy woda i tak zdąży się całkiem wymienić, może nawet więcej niż raz.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #55 dnia: 08 Październik 2018, 10:35:29 »
Rozumiem, podziękował za wyjaśnienie. :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Październik 2018, 11:08:16 »
W Profitec Pro 300 zalecają spuszczać wodę z bojlera pary co 2-3 tygodnie (czasem dodatkowo ogrzewam filiżanki, żeby wymiana była jednak trochę częściej), choć pewnie coś tam zawsze zostanie - spuszcza się tylko przez odkręcenie zaworu ciepłej wody.

Ale to pewnie dlatego że w tym ekspresie woda z bojlera technicznego idzie na wrzątek. Inaczej raczej nie było by takiej potrzeby.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Październik 2018, 11:12:35 »
Pro 300 to DB, z bojlera pary idzie też wrzątek.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Październik 2018, 12:35:02 »
U mnie w Breville/Gastroback DB wrzątek idzie z bojlera kawowego a do niego przez hx.

Offline El Espreesso

    • coffeesite.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 207
    • Coffeesite.pl
  • Ekspres: Bezzera, ECM, Profitec, Rocket, Rancilio, La Pavoni, Quick Mill, Elektra, Jura.
  • Młynek: Ceado, Macap, Fiorenzato, Bezzera, Rancilio, ECM, Profitec.
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Październik 2018, 15:37:34 »

(...)Ostatecznie stanęło na tym, że kupię ECM Technika IV Profi jeśli to ma być HX lub Bezzera Duo MN jeśli 2B. Obie maszyny w swojej klasie są naprawdę niezłe i zbudowane jak czołg z wysokiej klasy podzespołów, obie z pompą rotacyjną, a różnica w cenie pomiędzy nimi to tylko nieco ponad 100 euro na Elektrosie (w kraju kupować nie ma sensu, ceny są wyraźnie zawyżone). (...)


Pragnę jedynie sprostować, że cenny w kraju nie są, ani trochę zawyżone :NO:
Nasz sklep oferuje najniższe ceny w Europie, jednocześnie zapewniając: serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz błyskawiczną dostawę  :ok:

Ceado E37Z-Hero, też jest do ogarnięcia :) Zapraszam na priv lub proszę o mail, to na pewno się dogadamy.
The best coffee solutions!

Rabaty na ekspresy, młynki, akcesoria i kawę!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi